*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Buna dimineata MAMICI DE CLOPOTZEI si bine v-am regasit la CLUBUL SCUTECELOR!!!

Sa dea Doamne Doamne sa fie cel putin la fel de frumos cum a fost la Odisee!!!






Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Bine ne-am regasit mamici de clopotei
Sa avem o scuteceala placuta, lipsita de griji si suparari !

Noi ne pregatim sa mergem la biserica pentru a deveni crestini
Intru luni sa va povestesc cum a decurs aventura .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze





Felicitari Lala si de-abia asteptam sa ne povestesti si sa ne arati poze!!!

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Chiar daca cu o mica intarziere, felicitari Grati pentru prima luna a lui Tudorash!!! S-a facut baietel mare!





Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by honey79

No, si daca tot am trecut la Scutecele... vin si eu cu intrebarile mele.
1. Lui bebe mai nou ii.."fierbe" burtica. Se aude zgomot cam...ca la noi cand avem diaree. De la ce sa fie? Si..cat de grav e?

2. Nu stiu daca v-am zis dar, de vreo 2 zile... imi da laptic afara...dupa ce papa. Nu mult ..sa zicem 1-2 ml...dar... cam dupa fiecare masa.Ma ingrijorez???? Caci, dupa ce da afara, daca nu doarme.... vrea din nou sa suga.Am ajuns sa-mi fie frica sa-l pun la san.

3. Pe fata, in zona nasului.... pielea a inceput sa arate ca "grisata" ( nu stiu cum altfel sa ma exprim ). Ma ingrijorez?
4. Plus ca se cojeste pe tot corpul ....cam ca fasolea fiarta.Oricat l-as cremui.

Ufff......

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali





Vali, punctele 1,3 si 4 scrise de tine le avem si noi... Nu e nimik grav, stai linistita.

Si bebelinului meu ii mai bolboroseste burtica, deh, daca bea numai laptic si inghite aer...

Cosuletele de pe nas sunt hormonale (bb are multi hormoni de la mama in corp) si vor trece la sine mai tarziu, acum trebuie lasate in pace.

Si lui Luca i se cojeste inca pielicica, dar parca mai putin ca la inceput... Il dau mereu cu ulei si vad ca e mult mai bine...

Iar in privinta regurgitarii lapticului, iar nu e nimic grav, atata timp cat nu vomita mult si in jet. Regurgiteaza pt ca trebuie sa-l tii ridicat ca sa ragaie (sa faca "bac", cum zic eu), si de-abia dupa aia il pui in patutz. Daca intre timp se trezeste de-a binelea e normal sa mai vrea din nou sa suga...

Pupici,

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by raluk.m


in alta ordine de idei, eu am intrebat deja, dar vreau si parerea voastra:
e normal sa aiba bebe mereu mainile reci? nu il deranjeaza? sa ma chinui sa i le incalzesc, sau pur si simplu ii e bine asa? eu stiu ca e normal, ca nu au inca circulatia f bine pusa la punct, dar asta ce inseamna?
soacra-mea ma tot pune sa il infofolesc si ne tot contrazicem. altfel... Dumnezeu sa ii dea sanatate, ca ma ajuta f mult.




Raluk, si bebele meu are manutele reci... Eu il las cu ele asa, fara sa il infofolesc, ca sa se obisnuiasca si el cu manutele lui... Ca daca ii tot pun manusi, nu o sa stie mai tarziu ce trebuie sa faca cu propriile lui manute, si le va descoperi mai greu...
Si piciorusele sunt reci, dar acolo ii pun sosetute si botosei si se incalzesc...

Bebicii mici nu au intr-adevar circulatia periferica maturizata, si nici nu prea stiu sa-si regleze singuri temperatura corpului, de-aia nu trebuie nici infofoliti prea tare, ca se supraincalzesc, dar nici lasati dezbracati ca intra imediat in hipotermie.



Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Fetele AJUTOR!!!!
Ce sa fac????E ora 1:30 am . Stau cu bebe de la 12 la san.
Si e tot agitat.
Cum pierde sanul(sau da drumul sfarcului), cum devine nervos.... si face capul stanga-dreapta si da cu pumnuletul in san.
Ce sa fac? De ce face asa?
Nu mai pot... am inceput sa plang cu el in brate.

Va rog..da-ti-mi un raspuns..de ce face asa??????

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Zuzici am reusit! Suntem mamici de scutece
Ce emotii am, imi vine sa plang! Sunt mamica, am o minune in bratele mele si sper sa pot sa-i ofer tot ce-i mai bun, sa o iubesc asa cum merita, sa fie fericita asa cum merita!
DOAMNE AJUTA SA FIE INTR-UN CEAS BUN SI SA FIE CLOPOTEII NOSTRI FERICITI SI PAZITI DE BOLI SI DE NECAZURI!



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare



Laura , tu ai fost cea care a deschis pentru prima data Odiseea Mamicilor de Ianuarie Februarie 2008, si cred ca tu ar trebui sa le predai stafeta Mamicilor de Martie-Aprilie. Fetele deja asteapta predarea stafetei, deja una dintre ele ne-a scris in ultimul capitol al Odiseei noastre...




Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by honey79

Fetele AJUTOR!!!!
Ce sa fac????E ora 1:30 am . Stau cu bebe de la 12 la san.
Si e tot agitat.
Cum pierde sanul(sau da drumul sfarcului), cum devine nervos.... si face capul stanga-dreapta si da cu pumnuletul in san.
Ce sa fac? De ce face asa?
Nu mai pot... am inceput sa plang cu el in brate.

Va rog..da-ti-mi un raspuns..de ce face asa??????

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali





Vali si mie mi-a facut aseara asa ceva, pentru prima data...
Era tare nervos, la un moment dat plangea si cu sanul in gura, si isi tot intorcea capul intr-o parte si in alta, ar fi vrut sa apuce sanul dar era prea nervos, si nu reuseam sa-l calmez...
I l-am dat atunci sotului meu in brate, s-a plimbat cu el prin camera vreo 10 minute, apoi l-a pus in patutz cu suzeta (pe care de altfel n-o prea suporta), dupa vreo 2 minute tipa iar, si atunci l-am luat eu din nou in brate si i-am mai dat putin sa suga. De data asta am reusit sa-l adorm de-a binelea si i-au trecut nervisorii...
Cred ca au inceput colicile probabil, asta e explicatia...
Sau poate o fi vreun prag de crestere si vrea sa stea mai mult la san...

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Buna fetele!
Bine ne-am regasit la scutece! toata gasca si sunt sigura ca va fi la fel de frumos si aici, cu voi, ca si la Odisee.

Honey, pt. toate cele 4 puncte insirate de tine intr-un mesaj anterior, zic: E NORMAL. Toate le-am avut si noi cand era bebe asa mic ca al tau.
Pt. ultima pb. nush ce sa zic, eu nu mai alaptez, nu m-am confruntat cu asa ceva, dar parca fetele au mai scris unele de comportamente asemanatoare, sunt sigura ca te vor ajuta cu un sfat.
Pup fata si nu mai plange, please.....nu e deloc usor sa fii mamica, dar (chiar daca pe moment face bine, ca te descarci) poate bebe te simte.....Cheer up si bombardeaza-ne pe noi cu mii de intrebari, si sigur te vei simti mai bine cand vei vedea ca aproape toti bebelusii trec/au trecut prin ce trece Andrew, deci E NORMAL!

Mathias creste vazand cu ochii!
Markus e baiat mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Si mai vreau sa zic crestinare frumoasa (sau nush cum sa ma iecsprim ) lui Andrei (de Lala_D), Stefaniei (de NataliaS) si celor care se mai boteaza azi, am uitat, ca neuronu' e slabit rau....

Mathias creste vazand cu ochii!
Markus e baiat mare!

Mergi la inceput