*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (149)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Laura, sa stii ca seamana Tudor cu Eleni, in special la ochi si nasuc.
Anca, ce ma bucur ca s-a mai linistit baiatul tau... si bebelina mea de vreo 2 zile parca nu mai este asa de agitata.
Miri, multi multi pupici
Irina, si noi tot in zona stadionului 23, la pta Delfinului. ce frumos sa ne intalnim mai multe zuzici cu clopoteii in parc.



Mari de Daria Maria


odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor, multumim mult ca ne gasiti simpatici!!!

Mary, nu-ti fa griji! La 2 luni Ozi a refuzat sanul inexplicabil...practic dak nu aveam ideea de a-i da laptele meu cu bibe eram nevoita sa o intarc. A tinut-o cam 4 luni, desi in somn sugea la piept. Intr-un fel a fost mai linistitor pt ca asa stiam cat papa.

mami de Ozi si Tudorash

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetele, intru si eu direct cu o intrebare:

si mie imi face serban ca bitzi a ellenutei: suge 10 minute (MAXIM) la sanul stang dupa care il lasa si incepe sa zibere! mufare manuala, adica luat copilul, luat sanul, cuplat si tinut asa 10 secunde pana prinde sa suga. uneori merge, alteori nu. da' urla, nu gluma, zici ca-l taie ma-sa.
daca il mut la celalalt san il ia, mananca bine din el.

azi mi-a facut aceeasi miscare si la al doilea san, am zis ca ramane copilul nemncat, i-am dat lapte de-al meu muls acu' cateva zile, a ras 80 ml, tot cam cu cantec, lasat, luat iarasi etc. dar se vedea ca era flamand.
ooof, cand ziceam si eu ca s-au terminat belelele cu alaptatul...

in rest numai de bine de la noi, aveam si noi pe frumte pielea mai aspra, a cedat in a 3-a zi de Atoderm, vad ca dispare treptat-treptat.

va pupic si ma duc sa dorm, e tati de serviciu (care tati doarme deja pe canapea langa mine

Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Uuuff , eu tot suparata sunt . Sara nu scapa de febra...mi-a facut iar 38.5 . Ieri a venit pediatra si a vazut ca are rosu in gat , mi-a aratat si mie ...in partea dreapta este rosu si umflat. Ziua este bine insa seara si dimineata face febra mare. Azi dimineata mi-a facut 38.8 ...cand am vazut pe termometru imi venea s-o iau in paturica si sa fug la urgente.Ea saracuta e vioaie , daca n-as simti cum arde nici n-as zice ca-i bolnavioara.
Pediatra mi-a zis sa merg pe tratament fara antibiotic pana mine seara , adica Panadol Baby de 3 ori pe zi , Vit.C si Novocalmin in caz de febra mare. Daca febra trece de 39 , mi-a zis sa-i dau Desitin-diazepam ca s-o feresc de convulsii.
Daca si maine face febra asa mare , de luni incep cu antibioticul...mi-a dat Cefaclor.
Imi vine sa mor...nu am dormit deloc azi-noapte , am stat s-o veghez sa nu faca febra mare si parca vad ca nici in noaptea asta nu dorm. I-am bagat o jumate de supozitor de Novocalmin pe la 9 si vad ca i-a scazut febra dar transpira ca la balamuc , am schimbat-o de hainute insa nu stiu ce sa ma fac cu caputzul ei ca e perisorul ud si nu suporta caciulita , cand incerc sa-i pun urla pana se invineteste. i-am tras patura ca o gluga in jurul capului , dar se tot misca si si-o da jos.
Sper sa nu mai faca febra in noaptea asta , poate maine va fi mai bine.
Mi se pare ciudat ca desi are febra , manutele si picioarele sunt reci. Doctorita zicea ca la febra mare , sa-i pun in picioruse sosetele muiate in otet , insa are piciorusele de gheata , daca-i mai pun si sosetele ude , cred ca o racesc de tot.
Ma mai duc la ea s-o trezesc sa pape.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Gatta multa, multa sanatate micutei tale! Ooff, nici nu imi imaginez ce-i in inima ta!
Honey Alexa FELICITARI, MAMICI ZUZICI! Sa creasca mari si sanatosi piticii vostri!

Dragi zuzici, de azi avem o micutza crestina in casa noastra Am avut botezul la ora 4 si a fost cumintica foc! Doar a marait un pic dupa ce a scos-o din cristelnita, dar atat! Si a primit puiul meu o multime de lucrusoare de la invitati, dar mai ales de la nasi! Au adus nasii niste lucruri frumoase, super, abia astept sa le spal si sa o imbrac Fug sa ma culc, maine avem scaldusca si pertrecerea!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Laurici felicitari pptr micuta crestina,asteptam poze

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Multe felicitari noilor mamici, bebelusi sanatatosi si falcosi.
Fetele care au epiziotomie, cat timp a durat recuperarea la voi? Din pacate eu m-am rupt singura destul de mult si de rau, sper sa fiu ok insa intr-un final.
Am pus poze noi la semnatura si am scris povestea nasterii.
Va pupam!

Eliza
Emma
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Of , mai gatta.... ce greu trebuie sa-ti fie!!! Micuta sara...Sper sa treaca de la sine, fara antibiotic. Ai grija cu otetul ca ar trebui sa fie dizolvat in apa... Eu i-am pus lui dimitris cand era micut sosete in otet si i-au aparut niste bubite pe el de am crezut ca este varicela... facuse mititelul reactie alergica la otet...
sanatate multa sarei !!!!

Laurici, pentru micuta noastra crestina !!!cred ca te simti tare bine si impacata ca ati ajuns la acest moment minunat !!! Abia astept si eu !!!
Cum a fost theutza ? A plans ? Sa ne pui fotografii neaparat !!!


Mary, super este ca apoi ai scos 75 de ml. de lapte cu pompa... Eu m-am muls ieri cu pompa electrica si am scos doar 20 de ml. in 15 minute..... Si beau mnai frate la ceai de stimularea lactatiei de merg non stop la toaleta....

Eliza, si eu am patit la fel....m-am rupt foarte tare la nastere . partea asta este singurul aspect urat de la nastere... eu am suferit ca un caine aproape 2 saptamani..... Nu am putut sta pe un scaun in fund in tot acest timp...
Eu ma spalam dupa fiecare pipi cu un gel special cu esenta de arbore de ceai si aloe vera si apoi dadeam cu un spary si in ulrma sfaturilor fetelor (nemary sau alina ?pe amandoua, oricum!) am dat cu crema de galbenele ceea ce mi-a facut foarte bine !!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


laurici sa-ti traiasca micuta crestina si sa fie sanatoasa! desigur asteptam multe pozute cu iubita Thea la botez.

gatta off Doamne ce e si in sulfetelul tau. imi pare rau pentru Sara. Doamne ajuta sa se faca bine repede!

monica ce o fi si cu bebelusii astia ?? a mea si acum face la fel .. mai ales seara, noaptea .. nu vrea si pace sanul drept.. ma gandeam ca poate o doare ceva pe partea aceea .. dar ziua papa din dreptul ... aseara dupa baita a urlat vreo ora fara sa pot s-o impac .. nu vroia nimik .. in cele din urma a adormit pe la 23 .. si s-a trezit la 4 dimineata .. cred ca urletele au obosit-o taree rau.

eliza sa fie sanatoasa emma si nocorcoasa. este o mica printesa frumoasa si delicata!

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Gatta, Ozi a facut rosu in gat la 7 saptamani si nu a trecut decat cu antibiotic. La Braila au inceput insa cu antibiotice mai usoare gen Amoxicilina, Keflex, Ospamox. Cat despre faptul ca are febra mare dar extremitati reci sa stii ca asta pateste Ozana de fiecare data. La noi a mers bine supozitorul; otetul indoit l-am folosit mult mai tarziu...tin minte ca pe la 5 luni a facut febra peste 39 si am bagat-o in caditza cu apa initial 37 si apoi am scazut-o la 32 ca sa o racorim. Haide, fruntea sus si curaj mamico...febra va mai face si marisoara si tot asa o sa iti tremure sufletul. Pana ce se va cali bebelina mai dureaza (eu am zis ca la 3 ani Tudor va incepe inotul...e un mijloc excelent de a-i creste imunitatea).

mami de Ozi si Tudorash

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput