Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by claudia1178

Salutare,
Hop si noi....chiar daca acum am o fetita mare de aproape 8 lunsoare, Teodora-Victoria, speram ca ne veti primi si pe noi in gupusorul asta special al esentelor speciale. S-a nascut pe data de 10.10.2007 la 35 saptamani, 1800 gr, scazand la 1660 gr, Apgar 6-7.
A respirat singurica fara ajutor, a stat la incubator cateva zile...iar inziua cand a facut 2200gr ne-a dat drumul acasa..era ziua de 2 noiembrie 2007. Sunt multe de povestit dar toate aceste amintiri din timpul cat am stat in spital, adica o luna de zile, prefer sa le dau uitarii. A fost greu dar a meritat. Imi iubesc copilul enorm si as face din nou daca ar fi cazul acelasi lucru ca anul trecut, sa-mi risc viata pentru ea. Spun asta pentru ca am avut o sarcina foarte grea si fiecare zi a fost o lupta pentru ca fetita mea sa fie azi langa mine.Dar cum am mai spus a meritat.
Acum misuna in premergator, povesteste pe limba ei, mananca foarte bine, nu face mofturi, se rostogoleste in pat....Cu luna a saptea a inceput sa descopere lumea, inclusiv sa stea bine in fundulet....A fost un copil cuminte inca de la inceput, dormea 10-12 ore legate, si acum face la fel...are 5 mese pe zi, 3 de lapte cu cereale, 1 de fructe si 1 de legume cu carnita, ou, ficatel, peste etc.
Ce ma doare cel mai tare este faptul ca raceste repede...si de cate ori vad ca are febra ma doare sufletul. Acum are 7200gr si 73 cm. Mi-am propus sa nu o si sa nu ma stresez cu greutatea. Ii multumesc lui Dumnezeu ca e sanatoasa si normala .



Teodora Victoria
Darul lui Dumnezeu
http://community.webshots.com/user/claudia117829



Sa iti traiasca printesa, sa se faca repede mare si frumoasa si sa va aduca o multime de bucurii!

Eu ii dadeam lui Vladut picaturi de vitamina C naturala zilnic ca sa fie mai rezistent.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Noi am fost ieri la o alta evaluare pe probleme de auz si luna viitoare mergem sa ni se monteze tubulete. care numai a tubulete nu arata. Nu stiu de ce le spune asa. Sunt niste chestii minuscule, de 2 ori mai mari ca o gamalia unui bold. Cica dureaza 5 minute interventia in sine, il adorm cu o masca si gata. Se elimina singure aceste tubulete dupa 1 an de zile. Ieri inca avea lichid in urechiuse, asa ca starea sta la el dureaza de ceva vreme. Am descoperit-o din feb., dar ma intreb oare de cand avea el totusi lichid in ureche. El incepuse imediat dupa 1 an sa zica vreo 4-5 cuvinte, iar apoi a dat inapoi si n-a mai zis nimic. Un pic cam tot i nperioada aia a racit de 2 ori cu mucisori si l-a tinut de fiecare data cam 2 sapt. si ma gandesc ca paote de atunci s-a format acel lichid in urechiuse, asa im iexplic si de ce a avut avant cu vorbitul si apoi a dat inapoi. Mi-a zis dr de ieri ca el aude ca si cand ar avea degetele in ureche tot timpul, deci era firesc sa-i fie afectata vorbirea. Repeta sunetele simple, dar nu cele articulate.
pe 10 iulie mergem la montat tubuletele si apoi pe 24 avem o noua evalaure, interdisciplinara (de vreo 3 h) cu tot tacamul: vorbire, dezvoltare neuro-pshiho-motorie, socio etc. Sunt curioasa daca dupa montarea tubuletelor o sa-si dea drumul la vorba. Oricum dupa montarea tubuletelor mergem iar la testarea de auz sa vedem diferenta.

In rest ne chinuim cu proteinele astea ca nu mai sti uce sa-i dau. Greu de tot accepta carnea si atunci cand o accepta e sub forme d-astea nu prea bune pt el: cremvusti (asta il mananca zilnic mai putin in zilele cand ii dam galbenus), snitele si ieri mi-a mancat chiftelute. Ce sa fac si ce sa zic? buna si aia decat sa nu manance carne deloc. In rest, in orice fel i-as marunti-o, pasa-o, daca i-o dau in ciorbe sau felul doi nu mai mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

try, asteptam vesti bune despre vorbit dupa ce ii vor pune tubusoarele.

Cit despre mofturosi, am si eu unul . Ai incercat sa ii faci chiftelute la cuptor?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

fagu...prin cate a-ti trecut...dar acum puiul tau e bine bine?
Scuza-ma ca te intreb,da nu am putut citi pana la capat...nu m-a lasat sufletu...puiutza mea nascuta nu a trcut decat prin pneumotorax,medicii din orasul meu nu i-au dat sanse...si dupa ceva scandal...ne-au trimis tot la Grigore alexandrescu si dupa 2 saptamani de intubare si inca doua petrecute la pediatrie 1 am plecat acasa si acuma la 6 luni avem 8300 gr si 70 cm(nascuta cu 2050 gr si 42 cm),am avut si un suflu de gradul 2(un orifiuniu care nu se inchisese)da am scapat si de el si retinopatie gradul unu da am scpat cu bine de toate.Cand am citit ce a-ti patit voi m-am umflat de plans.
Cand vad ca voi fetelor va mai luptati inca cu problemele nici nu-mi vine sa mai scriu...de altfel nu am postat decat o singura data...va doresc multa sanatate la puiuti si multa fericire alaturi de ei.
P.S.:Bibi a mea e nascuta pe 15 dec,pt cine poate face modificarea in listutza.

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea NOU!!!
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Lala, aici nu posteaza doar mamele de prematuri cu probleme mari. ca doar nu gravitatea problemelor ne face mai justificabila psotarea. Au dreptul sa posteze toate mamele de prematuri si nu numai. de incurajare, sfaturi, impartasiri de experiente au nevoie toate mamicile, iar urechile celor ce trec prin multe au nevoie sa auda si povesti fericite si frumaose cu bebelusi care au trecut usor peste toate si acum sunt bine si fara nici o urmare.

orice contributie e importanta, mica, mare. Sunt implicarea si dorinta de a ajuta poate factorii cei mai coagulanti ai acestui grup. Asa ca fa-ti curaj si scrie-ne, nu ai mai putine motive/drepturi decat oricare alta mamica de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ignatica am uitat sa iti multumesc pentru sfaturile legate de alaptat ! Asa am facut, bag ceaiuri cate un litru pe zi, apa vreo 2 litri, si sper sa ma tina lapticul cat mai mult.
Insa surpriza mare, in jurul DPN-ului care era de 21 iunie Patrick a incept sa ceara tzatza! Nu va spun ce bucurie! Nu papa insa decat cand e relaxat. Cand ii e foame tare plange, vrea biberonul , e nervos daca nu curge rapid. Asa ca dupa biberon se relaxeaza ca desert cu sanul . Cateodata sta asa vreo ora molfaind, ca nu trage deloc, sunt pe post de suzeta, insa stau cuminte pana nu mai vrea, cine stie, poate la un moment dat o sa pape numai san. Plus ca productie creste caci el trage cu putere.
Eu chiar renuntasem sa il mai pun la san si iata ca singurel s-a coborat cu capsorul la san si a inceput sa ma suga prin tricou.
Am inceput si noi deci numaratoarea varstei corectate. Suntem bine, crestem vazand cu ochii, ma papa si pe mine, azi noapte a mancat cate 120-130 de ml la o masa si la cate 2 ore chiar! Problema e constipatia, insa mai scapam cate un supozitor, ce sa facem. Doctorul mi-a recomandat suc de prune, am ramas cam asa, cum sa ii dau suc de prune la 1 luna! I-am dat de vreo doua ori si a vomat tot mititelul. Asa ca am renuntat.
Ne mai chinuie si colicii, insa nu tot timpul, din cand in cand. Noaptea insa doarme bine, numai ziua vrea in brate si leganat.
V-am pupat! Sper ca toate esentele sunt bine, no news is good news cum se zice.

Doloress si minunea mea Patrick

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

eu cu ambii baietei am trecut printr-o perioada de constipatie, desi au fost alaptati exclusiv. Am folosit termometrul pt ca stiam ca supozitorul are sanse sa creeze dependenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Doloress ma bucur mult ca Patrick incepe sa stea la san, cred ca si tu te simti mai bine in momentele aceelea.

try felicitari pentru statutul de moderator, il meritai din plin. Multa sanatate baietilor.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multam Ignatica.

Doloress, felicitari pt micutul laptares. Sper sa scapati de biberoane in curand si sa pape numai de la tine. Ma bucur ca n-ai renutnat in sinea ta si ca bebe a fost maleabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

try, cind mergeti sa ii puna tubusoare in urechi?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput