*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (144)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Ellenuta, ce bine ca n-ai dus-o pe Bitzi inapoi la spital...ca altfel cum mai admiram noi frumusete de fata? Doamne, falcutele alea...ce ispita! Si tu nu mai vrei inca una...


Miri, cum stii tu sa zici o vorba buna la fiecare, chiar cand se lasa cu shlapuiala... Uite acum am mancat un biscuite Speculoos si m-am gandit la tine. Nu din cauza diabetului, ci pt ca sunt produsi in tara lu'moasa de briusel .

aaa! vroiam neaparat sa-ti zic- nu stiu de ce nu am facut-o la momentul x, da' asta e: imi plac taaare tare mult pozele de studio pe care le-ati facut toti 4 cand era Sacha in burtica! Stiu ca tu ziceai ca nu vrei sa faci, ca ai burta nu stiu cum etc...au iesit superbe! Si, la fel cum ziceau si fetele, ai nu numai doi copii superbi, ci si un sot tare bun. Stiu ca sforaie da' sigur va iubeste pe toti trei de numa'!

Apropo de soti, al meu dintr-un urs surd s-a transformat brusc in sensibilos! Ce se-ntampla: noaptea, Sofiei ii ia cam jumate de ora sau o ora sa se trezeasca sa ceara papa. In acest timp, se foieste, fornaie, geme, horcaie, plange, suspina etc. Eu, pana nu urla de foame, nu ma ridic, si ma bucur de somn. Dar El, la primul scancet, a ridicat capul de pe perna, si nu mai poate dormi. Asta in conditiile in care, de cand am adus-o acasa, si-a tras si dopuri in urechi! Asa ca, in fiecare noapte, la un moment dat ne paraseste, si doarme pe canapea in sufragerie...chestie care ma dispera, ca simt nevoia sa-l am langa mine, sa ma oplosesc si eu pe langa cineva, ca "protectoare" sunt tot restul timpului!

Ufff...sper sa-i treaca sensibilitatile astea, sa se acomodeze cu zgomotele de noapte ale piticei...Il vreau inapoi langa mine!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by miri_mik


tinna, rabdarica. acu esti huhurez inca, dar sa vezi cum devii dezertor odata ce vine bebe pe lume. si ce bine o sa-ti fie! obositor, dar frumos! muuuuah!




Miri, mult, daca ai stii ca stau ca pe ace de nerabdare... Stiu ca o sa fie obositor, stiu ca probabil o sa-mi fie dor si de burtica, dar nu mai poooot de nerabdare... Ce sa fac???

Imi pare tare rau de ce ai patit ieri cu vacile alea de la spital, dar las' bine ca a trecut... Sper din tot sufletul sa vii cu vesti bune... Oricum tu esti o fata tare ambitioasa si luptatoare, si nu te lasi asa usor, asa ca eu cred ca nu sa fie vorba de nici un diabet la tine! Oricum iti tin pumnii strans sa fie totul bine!

Tinna 39s+3z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 4 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Fetelor, imi cer iertare ca am "disparut"...
Mi-e tare dor de voi si cateodata chiar simt ca innebunesc ca nu pot sa intru sa citesc ce se mai intampla pe aici, plus ca aveam si eu un milion de intrebari...
NU am apucat sa citesc nimic din urmna si nici nu o pot face acum...
Felciit toate mamicile ce au mai nascut si le doresc multa multa sanatate lor si bebelusilor !!!!

Fetita mea este cuminte, doarme toata noaptea cu o pauza de 30 de minute pentru supt.
Ziua sta doar cu sfarcul meu in guritza... Mananca, nu mananca... eu trebuie sa fiu lipita de ea...
Multumesc inca odata lui Miri pentru sfaturile ei cu alaptatul..

Miri, nu este zi sa nu ma gandesc la tine..
Mai ales acum cand a trecut si furia laptelui, cand am reusit si nu am facut nici ragade...

Din pacate, eu inca nu pot sta in fund... Fiecare mers la toaleta este un chin imens pentru ca ma ustura ingrozitor cand fac pipi... Spatele ma doare si el pentru ca stau doar in pat intinsa pe dreapta sau pe stanga...
Incerc sa plang cat mai putin ca sa nu pierd laptele dar... ma intreb cand ma voi face bine?!!
Mie nu a apucat medicul sa-mi faca epiziotomie drept pentru care... m-am rupt ingrozitor!
Asta este!
Sufera mamica, important este ca este bine eleni!

Alinutza, irinuka, creata, ereena, multumesc mult, mult, mult pentru mesajele voastre pe pm sau tel. Pup si eu pe ana, palugel, mariuca si matei !!!

Pup fetele cu mult dor si promit sa revin cand voi putea sa stau si eu pe scaun.
Tot ce am scris pana acum am scris stand in picioare !!!

Laura 39+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003



Laura imi pare tare rau sa aud ca treci prin asa ceva...
fata si sper sa treaca repede!

Tinna 39s+3z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 4 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

stancutsa, speculoos zici tu? ia sa var nasu in dulap sa vaz de care am si eu. sper doar ca ai mancat "originali" nu rebotezati, ca sa nu se spurce gustul ca grozavi pot sa mai fie:) multumim de aprecierile de poze! sa stii ca vroiam sa le fac, pt ca cu bruno nu am facut. sincer, cu mana pe inima, le ador! le consider ca pe cele mai frumoase poze ale noastre si sunt mandra de ele, foc! m-a intrebat intr-o zi cineva ca nu mi-e jena sa stau asa goala in poze? si-am zis nu! sunt mandra de cum arat acolo si de cum ma simt in pozele alea. evident c-am primit o privire de raspuns... cam ca replicile pe car ele primise anca.diana la miss odiseea.

tinna, muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuah! nerabdatorule:)

alina, bruno s-a intors la gradi. ce fericire pe mine! dar ce fericire pe el! ciripeste seara de imi scoate urechile de la loc. evident c anu pricep nik. ca doar vb pe limba lui. dar sunt fericita ca pricepe ce-i zic in ro, si in fr. cand o sa vorbesca... treaba lui. principalul e ca pricepe.

gaga a dormit 3 ore! fetelor, tineti-ne pumnii sa trecem si noi la program normal! 4 ore azi noapte, trei ore peste zi... oau! nu icnetez s ama minunez:) si m-a lasat si sa ma tund! pai n-am eu un baiat extraordinar?

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

dupa o noapte de cosmar, mi-a fost dat sa citesc post-ul lui BISHU, de asta-noapte, si pe al STANCUTZEI, de azi. si ma simt mai putin vinovata si un pic mai normala.

a fost ingrozitor. i-am facut baie pe la 22:30, ca atunci s-a trezit. toate bune si furmoase. a mancat ca spartul de la ambii sani. minunat. ragait, atipit pe umar, pus in pat...somn. divin. zic: ia, sa vezi, ca pana la 4 doarme naintors. era 11:30 PM. la exact o ora s-a trezit. si s-a mai culcat la ora 4 AM.

au fost de toate: supt isteric si cerut in permenenta, rupt sani, urlat, zbierat, durut burtica, alintatura (tacea daca il luam pe umar si il plimbam prin camera, incepea din nou cand il puneam in pat). supt pe scaun, supt in fund in pat, supt intins in pat, pe o parte. nimic nu era bine, nimic nu era ce trebuia, nimic nu era de ajuns. eu, obosita muci si cu nervii la pamant. nu dormisem nicio ora in ziua precedenta. in timpul zilei, adica.

a fost un moment in care il tineam la mine in pat, ma uitam la el cum urla si ma cuprinsese, exact cum spuneti voi, uns entiment de OSTILITATE. nu il mai suportam si nu ma mai suportam nici pe mine pt ca pot simti asa ceva fata de copilul meu. incercam sa ii mai dau sa suga, cu durerile alea cumplite, iar el dadea cu mainile in san si mi-l zgaria si mi-l lovea. si imi venea sa ii prind mainile si sa i le tin strans-strans, cu furie, aproape. eram ingrozita si de ce mi se intampla, si de ceea ce imi trecea prin minte.
l-am lasat inclusiv sa urle. m-am dus in sufragerie, unde il trimisesem pe dragos, si m-am intins langa el si am spus ca pe mine nu ma mai intereseaza, ca nu mai am ce sa fac si ca il las asa, sa tipe. a tipat 15 minute. si mai tipa daca nu ma duceam iar la el. luand-o de la capat cu plimbat, pus pe umar, pus in pat, dat suzeta (care nu functioenaza deloc la el) etc.

intr-un final, am refuzat sa il mai pun la san. nu mai puteam. si cand s-a facut o ora si jumatate de la acel moment, urletele se intensificau si m-am gandit ca a intrat in scena si FOAMEA, de-adevaratelea. dar mi se umpleau ochii de lacrimi doar cand ma gandeam la ce ar insemna asta. ma dureau sanii si de la bluza care falfaia peste ei. si atunci am cedat nervos si m-am dus furioasa (JUR!!!) la bucatarie. am pus apa la fiert. am scos cutia cu lapte praf, cumparata cand am iesit din spital. am desigilat-o, am luat masura aia, am umplut-o, am pus-o intr-un vas, am oprit focul la apa. pe masura ce avansam cu procesul tehnologic, eram mai putin furioasa si mai mult vinovata. cand amestecam laptele si il lasam sa se raceasca, eram deja f suparata pe mine si deloc pe el.
am luat vasul, am luat seringa si m-am dus la el. le-am pregatit frumos pe noptiera, am luat 5 ml in seringa si pe urma l-am luat pe el in brate si l-am pozitionat regulamentar. cand sa flutur seringa deasupra lui, a adormit. INSTANTANEU. in clipa in care l-am luat in brate, dupa nu stiu ce perioada de timp de urlete. si stateam ca vaca, tinand in aer seringa aia cu lapte, si ma uitam la copilul care doarme absolut senin. am lasat seringa pe noptiera, am mai stat putin, copilul tot adormit, zic: asta e, a decis el, asa a fost sa fie, sa scape de lapte praf. :-) l-am pus in pat cu maaaaari emotii si am fugit la baie sa arunc laptele ala.
mi s-a mai trezit dupa 4 ore. am reusit si eu sa dorm. acum urla iar, cred ca din pricina ca a mancat de la un singur san acum o ora. ce sa ii fac, daca adormise si nu s-a trezit, neam!

deci...cam asta a fost distractia. stancutz, bishu, YOU ARE NOT ALONE. :-)))

pupam

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Irinouka,

...am ras si-am plans, si te-am inteles! si eu cedez atunci cand nu mai suport nici tricoul pe mine...si eu sunt usurata, dar si furioasa si vinovata cand ii prepar un bibe...doar ca a mea le haleste! la tine o fi fost un semn divin, ca a adormit chiar la faza cu seringa?

bine ca a reusit sa adoarma totusi...si tu la fel! si noi am mai avut ceva maraieli dimineata, dar pana la urma, stiind ca tocmai ii umplusem generos stomacelul, am lasat-o sa urle si m-am dus sa fac un dus. cand m-am intors, dormea lemn, si asa face de vreo 4 ore!

ce sa zic...bebeii astia ne surprind in fiecare zi...nervi sa avem, si rabdare! ca dragoste e!



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

irinouka, ai citat din mine pe vremea lui bruno:) sa-ti spun un secret: nu de cate ori plange ii e foame... daca a supt cat crezi tu ca e suficient, cel mai probabil ca urla fie de ragaiala, fie de durere de burtica, de regurgitare de pozitie incomoda. si inca un mic secret... cand vrei sa-l adormi, pune-i o paturica pe spate cat iti sta in brate. cand il culci in pat, culca-l cu tot cu paturica. asa nu simte diferenta de temperatua si nus e trezeste. daca se trezeste fix la o ora dupa ce a mancat, lasa-l sa urle, 5 minute. daca e pb de ragaiala, nu se va opri, daca e doar de alint se trezeste. in general la arsuri pe esofag si ragaieli tipa ascutit, poate te ajuta sa decodezi. fugi in pat la somnic si recupereaza. pusici

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

stancutsa, speculoos zici tu? ia sa var nasu in dulap sa vaz de care am si eu. sper doar ca ai mancat "originali" nu rebotezati, ca sa nu se spurce gustul ca grozavi pot sa mai fie:)





gura mea nu stie daca a mancat "speculoshi" originali sau nu... ca aici ii gasesc doar la MegaImage, din gama aia a lor "365" sau cum i-o zice. deci presupun ca sunt un fals ordinar! dar pt o neinvatata cu gustul originalului, si astia sunt buni! merg cu ceaiul pentru lactatie

copila mea doarme in continuare...doamne ce somn pe ea! se pare ca ajuta si urlatul la ceva! mai devreme scotea niste horcaieli mai ciudate decat de obicei si am gasit-o dormind cu patura in gura! Sa vedeti cu ce foame o sa se repeada la mine cand face oki! ouch!!!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

irinuk, stancutz, ei bine, treaba cu mama care si-ar da sufletul in orice moment pentru copilul ei si care-l iubeste oricand, oricat, oricum este un mit (dupa parerea mea sincera). sau oricum, nu din prima, ci poate cand ai copiii mari si stau departe si cand te gandesati inapoi iti amintesti numai lucrurile bune si frumoase...

Afectiunea neconditionata si puterea de a le indura pe toate vin in timp, contruite bucata cu bucata, unele muncite din greu.
asta e, e cu munti si vai, acum te uiti la copil si ti-e teama sa te arunci in infinita dragoste ce se deschide in fata ta, dar o simti cu fiecare particica a sufletului, si acum nu stii ce sa faci, de ai deschide un dulap si l-ai baga acolo cateva ore, i-ai da o potiune magica de somn, ORICE numai sa taca sau sa se linisteasca!! Si eu am un copil cuminte si am reusit sa-mi depasesc problema cu sanii, dar cand mai are cate o noapte mai cu bazdaci, asa ma apuc ao nostalgie dupa burtica (e adevarat ca eu spuneam pe vremea cand facea tumbe si ma durea si nu se linistea: macar nu urla, lovituri putem rabda!)

suntem oameni intai, si apoi mame, da' o consolare avem: ei o sa-si aduca aminte de noi cand o sa aiba copiii, si atunci poate o sa inteleaga cu adevarat.

sau uite o alta idee super aici: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1309


a, si apropo, va recomand CU MARE CALDURA asa ceva: http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=1572
atlfel si eu faceam numai topless prin casa, cu diferenta ca si curgea din ei, lasam dare-dare dupa mine!! pentru sfracurile in suferinta sunt SUPER-SUPER

hai va pup, deja URLA, dar stiu ca de foame. s-au facut 3 ore, cred ca intr-un final mananca si el cat ar produce ma-sa!!

a, si am reusit si capitolul 2 la nastere!



Monica mami de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)

www.flickr.com/photos/monicu/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


irinuka ma simt less guilty cand vad ca mai sunt si alte zuzici cu ganduri si sentimente ca ale mele .. gosh .. nu credeam ca voi fi vreodata in stare sa simt asa fata de cupilu meu .. offf .. grea e meseria de mama .. dar asha de frumoasaaaa ..



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput