*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (144)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



stancutza daca ai stii cat am cautat cat am cautat galactogyl cand nu imi venise inca lapticul .. cica nu se mai importa ..

andradda poate ai noroc si gasesti pe undeva!!! Doamne ajuta sa revina lapticul!! asculta sfaturile fetelor, daca vrei!! sa stii ca nu prea dam gres ..

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Mitsule,


am citit emotionata post-ul tau de aseara (azi-noapte). Nu pot sa-ti spun decat: nu esti singura...si eu am avut momente de ostilitate fata de bebita mea, cand parea ca nu ne putem intelege deloc, cand se incapatana sa-mi faca sanii varza si sa se tot ceara la piept, neconsolata. Perioada asta nu s-a terminat inca - si ieri am avut un episod - dar eu cred ca e inerenta inceputului maternitatii, cel putin la unele din noi. Spre deosebire de tine insa, eu am avut inca un motiv de vinovatie: in afara de sentimentele ne-materne care ma mai incercau din cand in cand, eu am avut si lasitatea sa recurg la bibe, tot ocazional...gasindu-mi scuze, bineinteles. Urasc si iubesc formula aia, in egala masura!

Parerea mea este ca esti o mama tare buna, care a facut si face multe sacrificii pentru puiutul ei. Il iubesti, dar e normal sa te mai ajunga si pe tine oboseala / diferite frustrari. Plus ca, atunci cand doare...totul se schimba. Iar satisfactia alaptatului...e cumva diminuata. Eu de aia astept ca pe altceva ziua cand nu o sa ma mai doara!

Docedecap, daca mai esti pe-aici ...ne linistesti si pe noi? Nu-i asa ca nu suntem mame denaturate?



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

hello!

Honey, pagina melancolica e de fapt o pregatire inconstienta pentur momentul pe care incerci sa-l amani. nu-l amana si nu-l bloca, cu toata frica cea ancestrala, pe care o au toate femeile, de nastere, e celmai frumos si dureros moment din viata unei fiinte. si suntem binecuvantate cu darul asta. daca e sa fie, sa fie azi, sa fie maine, sa fie cand trebuie, si sa fie un moment senin! iti doresc sa ai parte d eo intalnire de poveste cu bebe al tau si sa uiti cat de teama ti-a fost sa-l aduci pe lume.

Shose, cu toate ca sortii au decis o cezariana, sa nu crezi ca nasterea ta va avea ceva mai putin din farmecul aducerii pe lume a unui copil decat o nastere naturala. nu e simpla "matematica firii" si nici pt noi a o intelege. accept-o si adu pe lume o printesa fericita! curaj, si .... goooooooooooooo shose goooooooooooooooooooo!

numeioana, desi ne-ai parasit atata vreme suntem fericite sa te reavem printre noi. ne bucuram mereu de clopotei cristalini sid e mamici fericitie! sa fie intr-un ceas bun si sa treaca repede.

ellenutsa si lauraD, pupici si voua. eh, acu puteti si voi sa dati sfaturi la randul vostru, ca v-amscolit bine!:) glumesc, dar ma bucur sa vad ca va ganditi la mine:) egoist mik ce sunt:))

ellenutsa, ai procedat foarte bine! sa nu t eindoiesti o clipa. lasa soacra, ea sia crescut copilul cum a crezut de cuviinta, tu-l cresti pe al tau cum simti. si tu vezi bine ca daca e sa dau cu parerea nu o fac doar de dragul de a imi vedea scrisul ci pt ca si pe mine m-au invatat altii si e demonstrat ca nu m-au invatat prost.

tinna, rabdarica. acu esti huhurez inca, dar sa vezi cum devii dezertor odata ce vine bebe pe lume. si ce bine o sa-ti fie! obositor, dar frumos! muuuuah!

andradda, cum zicea docdecap si isidora, vin si eu si intaresc, daca vrei sa alaptezi, fa-o. nu te descuraja ca fata trage de san, ca tipa, ca da cu capul. insista. oricat de "sec ti se pare sanul, nu e niciodata sec - ca fapt divers, am vazut un reportaj cu un bebe care si-a pierdut mama si care a gasit sanul bunicii... si pe care l-a supt! de unde... stimularea mamelonului produce lactaia. INSISTA!

isidora, am scpat de vacile alea, dar nu stiu sigur daca si de diabet. oricum sunt invershunata si de saptamana viitoare trec la weight watchers. m-am interesat, au program adaptat pt mamicile care alapteaza. kg in minus inseamna risc scazut de diabet. deci, cu tupeu... greu, dar ma urnesc eu. am dat jos 9 kilograme fata de cat am avut cand am ramas gravida (si de cat am nascut ce e drept), ar fi pacat sa renunt acu.

alina, si eu mananc cat pt 10 - cu zahar cu tot ca s anu mai fac caderi de glicemie - si pana alaptez cam tot asa os a mananc. doar ca, cum scriammai sus, ma duc la wieght watchers sa invat naibii sa ma abtin de la porcarii. dupa 9 luni de post, mi se pare ca prea o iau pe campii.

irinouka... sa stii ca cezariana nr3 nu e chiar un balaur asa d emare. eu as vrea si bb nr3 cu conditia sa fie tot baiat.acu daca o fi fata... dar nah, noi am avut pb sa-i facem pe astialalti 2, al treilea mis e pare de-a dreptul imposibil de conceput. dar de-o fi sa fie...

mitsule... ai liber la sex! fericit masculul:))) al meus e linge pe bot. si io nu am chef. ca sa vezi ce a naibii m-amfacut:)))



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



miri multumim inca o data!! fii sigura ca, la randul meu, voi fi bucuroasa daca voi reusi sa ajut pe cineva cu un sfat asa cum faci si tu!! mi-ai deschis ochii in multe privinte si am invatat o gramada de lucruri de la tine .. acum le dau si eu mai departe!

chiar vorbesti serios cu a treia cezariana?? mai vreti un bb .. si tot baietzel?? eu as mai vrea un bebe - un baietzel - dar acum sunt inca sub amintirile nasterii si nici nu vreau sa aud ..



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Paginile se scriu, iar eu inca mai am de raspuns la mesaje de aseara:

Lala_D, asa e, bebeii nostri seamana. Doar ca Andrei are parul mai negru...printesa noastra se duce spre saten deschis. Sa stii ca am admirat la momentul potrivit pozucile lui bb Andrei, dar cred ca atunci Sofia nu se nascuse inca, deci nu aveam cu ce sa fac comparatie

Mitsu, Ginnette,

am verificat din nou ce mi-a scris pediatra: da, 5 ml de calciu gluconic pe zi, in cure de 10 zile pe luna, in primul an. Tot 10 zile pe luna ar trebui sa-i dau si cele 5 picaturi de vitamina C...tot n-am sunat-o sa-i spun ca nu vreau sa i le mai dau, ca o agita si nu mai doarme!

Si vreau sa le incurajez pe:

Shose - care probabil si-a vazut deja pipetzica!
NumeIoana si Honey79 - chiar daca nu e azi momentul el se apropie! Fiti cu inima deschisa si cu bucurie pentru bebeii vostri mult asteptati!



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

ellenutsa, amintirile trebuiesc prelucrate. io-s mai "lemn" asa. daca dupa nasterea lui bruno, la o luna io-l vroiam pe al doilea, dupa al doilea, cand era sa dau coltu, iaca, la o luna il vreau pe al treilea. trebuie doar sa punem cap la cap niste bucatele de puzzle: uns ervici pt mine, siguranta ca indiferent ce se intampla ma descurc singura (masura de precautie personala), si ca... biologia ne ajuta:) e greu al naibii, mai ales cand sunt amandoi "activi" in acelasi timp, dar nu regret o clipa! si poate pt ca vin dintr-o familie cu 3 copii vreau 3 sau chiar 4. nu mis e pare greu sa fii mama. poate mai incolo, dar deocamdata zic eu ca ma descurc. cu suisuri, coborasuri, dar e frumos.

stancutsa si mitsu, e perfect normal sa treceti si prin stari opuse euforiei. frustrarea si oboseala, eventual durerile isi spun cuvantul. si eu i-am promis lui bruno vca-l dau de pereti si lui sacha ca-i dau lectii de zbor pe geam. asta nu ne face mame mai putin bune. suntem doar femei normale cu un psihic care ar enevoie sa se descarce. nu traim o stare d eura fata de copii constanta, deci... credeti-ma, suntetimamele cele mai bune si mai normale de pe terra.

quote:
Originally posted by Ellenuta



miri multumim inca o data!! fii sigura ca, la randul meu, voi fi bucuroasa daca voi reusi sa ajut pe cineva cu un sfat asa cum faci si tu!! mi-ai deschis ochii in multe privinte si am invatat o gramada de lucruri de la tine .. acum le dau si eu mai departe!

chiar vorbesti serios cu a treia cezariana?? mai vreti un bb .. si tot baietzel?? eu as mai vrea un bebe - un baietzel - dar acum sunt inca sub amintirile nasterii si nici nu vreau sa aud ..



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



miri durerile se uita .. poate peste cateva luni o sa revin la sentimente mai bune .. tati vrea ca in toamna sa demaram proiectul bb 2 .. io nu-s asa sigura ACUM ca mai vreau .. si m-am gandit daca iese tot fetita .. ma duc la balamuc .. io vroiam un baietzel dar a iesit zgatia asta mica ..

si io care credeam ca-s mama denaturata .. cand ii spuneam lui bitzi ca o arunc pe geam, ca o duc inapoi la spital ..

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

..buna fetelor...
...mai apuc si eu sa citesc asa printre un alaptat ..un schimbat..o baitza ...o ora de joaca...noroc ca acum nu se mai scrie chiar atat de mult...

...Felicitari proaspetelor mamici...sa le traiasca clopotzeii ,sa fie sanatosi ..iar voua refacere rapida...

...vreau sa va spun ca i-am cumparat fetitei Batista Bebelusului..felicit pe cei care au inventat acest dispozitiv...nu va spun cat sunt de incantata ...am scapat de chinul de a ne curata nasucul cu pompita...facea Mara un show cand ma apropiam de nasucul ei de mi se rupea inima...si uite ca am scapat acum...parca ii place cand ii aspir nasul ..sta ca la teatru....

Cristina mamica si bebe Mara Bianca
Fericirea mea...Mara...
Eu...in asteptarea ingerasului
Inainte de sarcina
Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta4you spune:

..am pus si noi poze noi AICI

Cristina mamica si bebe Mara Bianca
Fericirea mea...Mara...
Eu...in asteptarea ingerasului
Inainte de sarcina
Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ce de clopotei fac clinc! clinc! aici, la zuze...

Shose, Doamne ajuta!!!

Honey, cand vrea puiul, atunci sa vina sanatos si pentru tine sa fie cat mai usor! Doamne ajuta si tie!


Numeioana, chiar daca tu nu vrei galerie, eu o fac preventiv



Docdecap, ce injiner/poet frumoooos!!! Sa-ti traiasca!

LauriciD, imi pare tare rau ca ai probleme cu perineul. Din experienta unei nasteri cu forcepsul iti pot spune ca va trece in curand. Jena vei simti mai mult timp, insa durerea trebuie sa treaca acush, acush. Pupam fetele si baietii si iti tinem pumnii. Sa nu mai plangi si sa te gandesti ce frumos va fi cand durerea va trece. Sterge lacrimile, mami; ai doua comori minunate!

Miri, baga mama si o fetita! Merita sa traiesti si experienta asta. VOrbeste cu Doamne Doamne si sunt sigura ca-ti va trimite ce-ti doresti, pentru ca meriti tot ce-i mai bun.

Grati, am vorbit cu domnul sot despre mersul la Eforie Nord. Aiuritul insa nu mai stie cand si-a luat concediu. Are impresia ca la sfarsitul lunii mai (cand mi-a spus asta parca mi-am amintit si eu tot ceva de genul asta). Voi ati vrea/putea sa mergeti si atunci? Eu ma gandesc ca vremea e posibil sa fie la fel de calda ca si in iunie. Sper..

Anita mea a dormit ieri ca o valiza in Gara de Nord, iar azi noapte s-a fatzait in patut de la ora 3 pana dimineata. Evident ca numai somn nu am avut. Sunt cam chiauna si acum racnesc la Luca sa inchida ochii, doar doar oi apuca si eu sa dorm pana se trezeste Ana.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput