Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 18

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Asa e,vaccinurile au facut mai mult bine decat rau.Dar cand am un caz atat de aproape cu astfel de reactii adverse, incep sa-mi pun intrebari.
Si Daria l-a facut fara nici un fel de problema.Ideea e ca nu la toata lumea produce aceleasi reactii.Citeam pe undeva pe net,ca la unii copii vaccinul poate provoca autism si la unii nu.Explicatia era ca nu toti sunt sensibili la acest vaccin si se facea o comparatie cu situatia cand unele persoane sunt alergice la intepatura de albina,iar altele nu au nimic.Cam asa se intampla si cu vaccinul :unora le poate dauna,altora nu.(cel putin asta era explicatia oferita).
Oricum eu ma mai gandesc daca sa fac ROR-ul sau nu,mai ales ca la noi multi medici pediatri dejaau renuntat sa il mai faca .Si vad ca si pediatrul nostru are unele indoieli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
In sfarsit ajung si sa scriu! Ce faceti? Mi-a fost dor de voi!
Am citit toate povestirile despre Craciunul in famiile voastre, am vazut poze frumoase cu copii minunati, cadouri frumoase si brazi impodobiti.
Levi, puii tai parca sunt trasi la xerox toti 3! Sunteti o familie frumoasa si tie iti sta bine in Craciunitza . Baietii au crescut mult si sunt dulci foc. De vaccin, nu stiu ce sa spun. Eu le-am facut la copii pe toate. Am citit si eu ca parerile sunt impartite si ca ar fi cazuri de autism legate cumva de vaccinuri.

Eliana sper ca sunteti deja mult mai bine. Foarte frumoase si instantaneele cu copilasii tai. Se vede ca s-au bucurat de darurile primite. Si baietii tai au crescut foarte frumos. Eu cred ca Anna se referea la preamturii nascuti inainte de 34-35 de saptamani. La inceput, Bianca mea era privita ca prematur mai mult din cauza dimensiunilor ei minuscule, dar cand spuneam ca 36 de saptamani am dus sarcina, toti erau de parere ca au fost foarte aproape de termen.

Anna niste poze nu ne arati si noua?

mamaana sanatate multa fetelor! Sper ca sunt bine deja

La noi a fost cel mai frumos Craciun din ultimii ani! Ne-am reunit cu totii la mama (dupa vreo 4 ani), copii au fost extraordinar de cuminti si de veseli, au ajutat la impodobirea bradului (Rares punea globuri, apoi zambea laaaarg strigand "singul! Zeazesh singul!"), Rares a spus poezia de la serbare de zeci si zeci de ori (de fiecare data asteptand apluze si laude, Bianca a cantat mult, amandoi l-au 'exploatat' la greu pe unchiul de la Cosntantza tragand de el sa se se joace, sa ii arunce in sus, sa ii gadile. Tot pe cumnatul meu l-am imbracat in Mos Craciun. Cei mici au fost foarte dezinvolti (probabil si pt ca il vazusera pe Mos Craciun la serbarea de la cresa). Prima data cand Rares a inceput sa spuna poezia, mi s-a terminat spatiul pe camera si nu l-am filmat, dar a mai spus-o de vreo 3 ori, asa ca l-am prins si in film. Au primit cadouri multe, au fost cel mai incantati de tobe , dar cele mai folositare s-au dovedit culorile si cartile de colorat (cu care petrec ore intregi infiecare zi), le-au placut si masinutzile, impart frateste un ghiozdanel si o posetuza pe care le umplu cu diverse lucrusoare.
Ce sa va spun, a fost minunat.
Am pus, spre ilustrare, poze si 2 filmulete.
Pe 26 am noi ne-am intors acasa, iar ei au ramas in vacantza la bunici. Ca de fiecare data, am bocit pe drum vreo jumate de ora, mi-e dor de ei si mi se pare casa pustie si e mult prea multa liniste in jur.



Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

Laura, dar de ce zici ca sunt sub medie? Care e media la varsta de 9 luni de ex? Eu nu pot sa ma rapotez la un alt copil al meu si nu imi dau seama (ca Eliana de ex) daca e ok sau ba

Te intreb pt ca fetele mele aveau la 7 luni : 7350 si 6750, 67 cm si dr pediatru a zis ca sunt f bine, ca doar irina e putin cam slabutza, dar ca e ok

E drept ca nu am insistat asupra acestui aspect al greutatii pt ca oricum mai mult decat fac acum ca sa creasca nu mai am ce face:)

Eu mereu intreb cum stau cu dezv psiho-motorie,,,daca se vede ca sunt nascute inainte de termen etc...pasarelele mele...

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

am vazut si eu pozele si filmele cu puiutii,care mai de care mai dulce. pup toti ingerasii. LAURA, ai tai dulci ca de obicei. tare dragut ideea cu mosu. cred ca au fost super incantati. se oferise si fratele meu sa faca pe mosu, dar ma indoiesc ca Elissa ar fi priceput ceva. si asa nu prea a inteles de ce au inceput sa curga cadourile dimineata.

in rest..cu sarcina am ajuns la 39 de sapt, si inca nu sunt semne. cred ca in scurt timp am sa explodez ca un balon umflat prea tare.

VA DORESC UN AN NOU PLIN DE DRAGOSTE SI IMPLINIRI. PUPICI

Vicky mami de Elissa , cu gemeni 39+


http://picasaweb.google.com/nickydrag/BestOfElissa
jurnalul Elissei - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103718
viata mea in Emirate - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103958

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

elen si eu iti spun ca nu trebuie sa te cramponezi de greutatile fetelor. Important e sa se creasca armonios. M-am uitat si eu prin datele pe care le-am notat. Ai mei aveau la 7 luni 6.200 g/66 cm (Bianca) si 7 luni - 8.100 g/73 cm(Rares). Ziceam de dimensiunile minuscule ale Biancai, pt ca ea s-a nascut cu 1600g si 43 cm si normal ca nu avea cum dupa cateva luni sa aiba greutatea/inaltimea unui copil nascut cu peste 3000g si vreo 50cm.

Vicky sanatate multa si nastere usoara! 39 de saptamani! Super! Esti extrordinara!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

cu noi

[limegreen]LA MULTI ANI!!! MULTA SANATATE din burtici si de aici!
Un 2008 plin de implinirii!!!!!!![/limegreen



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

LEVI e greu sa luam decizia cea mai buna pt. piticii nostri... si vorba ta, cand ai un caz apropiat cu probleme... e si mai greu...
Eu, cum spuneam, m-am hotarat sa le fac, pe toate.

Laura vazut pozele... de fiecare data a minunez cat de mult seamana cu tine... doi frumosi si blonzi cu ochi albastri pe deasupra

elen da' mandra mea e sub medie... io fac comparatii intre ei ca sa vad daca astia sunt si mai si decat ea... Avea la 3 ani 11,5 kile... deci... ce sa zic... fotomodel... Eu m-am stresat suficient cu Elena la mom. respectiv, incat acum chiar nu mai ma intereseaza cat au, cum stau (comparativ cu graficele). Daca intr-o luna raman pe loc sau iau 50 de grame sunt fericita... Important este sa nu dea inapoi...
Se pare ca asta-i modelul nostru... cred ca si daca fac 10 copii, toti vor fi la fel de "grasi"

vicky woooooooooooow.... bravo mamico! Hai ca acu' io iti dau voie sa nasti Sa ai o nastere usoara. Si asteptam vesti de la voi... Poate vin pe 1 ianuarie

Pussi doar atat? Ce mai fac tustele?


Despre noi ... au iesit tooooate bubele... acum avem coji multe... Mihai pe primul loc, eu urmatoarea iar Andreiu cele mai putine. Pe fata s-a curatat aproape de tot... nici nu zici ca ar fi avut ceva... in schimb Mihai... vai de el... Sper sa nu ramana cu prea multe semne, in special pe fata... ca are multe bube si imposibil sa nu se scarpine prea tare...

O sa stam acasa de anul nou. Petrecem in familie... si bantuim prin bloc... la fini si prieteni. Nu mai suntem contagiosi (pediatrul mi-a zis ca din momentul in care toate bubele au coji putem sa plecam in lume) dar unde sa umblu cu fata asta



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Pussi,frumose tuste ai!Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase.
Asa dormeau si ai mei in patut,unul la un capat si celalalt la altul.Si sa stii ca a mers pana pe la vreo 3 luni.

Laura,dragalasi ca de obicei puiutii tai.De-acum sunt copii mari.Nu bebei ca ai nostri.

Eliana,imi pare bine sa aud ca sunteti pe final de varicela.Macar stii ca ati scapat.Se zice ca e mai bine sa o faca asa micuti,decat mai marisori.Cat despre tine...ce sa faci,trebuia sa le fi colega de suferinta.

Vicky,esti supertare!39 de saptamani!UAUUU!Pe de o parte mi-ar fi placut sa ating aceasta varsta a sarcinii(din punctul de vedere al copiilor),dar pe de alta parte cand ma gandesc ca imi tineam burta cu mana cand mergeam ,nu cred ca as fi mai rezistat.Bravo!Nastere usoara si copii sanatosi!

Cat despre Revelion,noi anul asta il facem la un club cu niste prieteni ca anul trecut m-am saturat cat am stat pe acasa si cat de rau mi-a fost.De atunci mi-am promis ca daca totul va fi bine,la anul vom petrece si noi undeva.Piticii raman acasa cu parintii mei si o matusa de-a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

LA MULTI ANI! mamicilor (actuale sau viitoare) de comori duble/triple. Ne-auzim mai des la anul. Care an va doresc sa fie si mai si ca cel trecut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cum am spus si la subiectul celalalt.... te baaaaaaaaaaat... detalii... doar atat??? Ce fac pinguinii... tu cum esti? etc etc etc



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput