Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 143

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Brandusa,

Diana trebuie sa se faca bine! Sunt convinsa ca Dumenezeu vegheaza asupra ei, are grija de ea si va face in asa fel incat sa se faca bine!
Doamne ajuta pe Diana sa se faca bine!




Beatrix si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi: Ionut & Teo & www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia & www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius & Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Laura si Braundusa,
din cercetarile facute de mine pentru o problema de-a mea, am ajuns la concluzia ca locul de tratament cel mai bun pentru probleme la care inca medicina nu stie prea multe sint centrele de cercetare axate pe problema respectiva. Daca exista niste noi descoperiri ele incep sa fie mai intii aplicate la centrele respective si abia apoi la spitale generale.
Imi cer scuze, nu mai stiu daca Diana e la un spital specializat sau nu. Dar daca nu e si Laura simte ca exista mai multe raspunsuri decit primeste acolo, poate nu ar fi o idee rea sa se intereseze cum se poate intra la niste centre de cercetare.

Sanatate multa.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si [http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:


Doamne ajuta!



Gabi mami de Bogdanel-Andrei(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ce mai face printesita noastra?

Cristina
-----------------------------------------------
Un strigat de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Ce mai face Diana?

Ma rog din tot sufletul sa se faca bine cat mai repede!
Multi pupici de la noi!

Doamne ajuta!


Beatrix si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi:
Ionut & Teo & www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia & www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius & Diana & Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Brandusa, Laura, ce face Diana? cum sunteti?

Doamne ajuta sa veniti cu vesti bune!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi:
Ionut & Teo & www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia & www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius & Diana & Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusa76 spune:

Buna tuturor!

Zilnic citesc cu sufletul la gura vestile pe care mi le da mama prin e-mail. Sigur, o veste cu adevarat mare ar sosi printr-un telefon.
Altfel, viata de zi cu zi a Dianei curge oarecum liniar, cu mici suisuri si coborasuri.
Laura, Andrei si mama sunt "antrenati" de catre personalul medical prin scurte lectii (aproape zilnice) de ingrijire a Dianei.
De exemplu acum si Laura si mama si Andrei au invatat procedura de schimbare a "trach"-ului ( tubul de plastic din traheea Dianei) - operatiune delicata, de precizie, rapiditate si ceva sange rece.
Daca initial Laura spunea ca nu se vede facand asa ceva - deja o face de vreo doua saptamani singura (asistata de personalul medical) Acest "trach" necesitand cel putin o schimbare saptamanala pentru a evita dezvoltarea microbilor.. sigur, se mai inlocuieste si in situatii de urgenta, cand se poate infunda cu mucozitati - dar asta nu s-a intamplat, Slava Domnului pana acum...
Alte lectii constau in aspirarea mucozitatilor cu catheterul si pompita de vid - si mama si Laura fac asta de mult... (pe mine nu apucasera sa ma invete cand am fost la ele din cauza indisponibilitatii personalului medical abilitat s-o faca - desi erau momente cand imi venea sa pun mana sa-o fac singura cnad Diana cerea cu insistenta "suction" si nici o asistenta nu era prin preajma!!! - oricum, nu ar fi fost mare lucru in principiu... mai ales ca asistasem de sute de ori la mica procedura, dar regulile sunt destul de stricte pentru orice maruntis - si, pana la urma asta presupunea s-o deconectez pentru cateva secunde de la aparatul de respirat... si numai ideea imi facea rau... iar tubuletul acela era tabu pentru mine...) Au mai fost "antrenati" - Laura inca de la inceput - pentru "big breaths" -adica pomparea manuala cu un balon a aerului direct in plamanii Dianei (un fel de respirat adanc, sau oftat pentru noi...)
Oricum, toate aceste mici proceduri pe care le invata sunt in vederea aducerii acasa a Dianei - unde familia va trabui sa se descurce mai mult singura....Se pare ca va exista o asistenta delegata cateva ore pe zi sa ajute intr-o prima faza...
Off Doamne, ce tot spun eu aici! Sper sa nu fie nevoie de toate astea! Sper ca Diana sa inceapa macar sa respire singura, sa-si controleze diafragma, muschii gloso-faringieni, sau care or mai fi cei responsabili cu respiratul si inghititul.... DOAMNE AJUTA!
Altfel, ieri i-au facut un vaccin antigripal Dianei si cand au intepat-o in piciorul stang a zis "auci!". Deci smte durerea! Oricum, ca noutate, daca pana acum nu avea reactii vizibile pe partea dreapta, in ultimul timp mama ( care ii face masaje zilnic) a observat ca uneori misca si piciorul si mana dreapta! Ba chiar mana dreapta a ridicat-o la un moment dat destul de sus! Acum nu stim cat de voluntara a fost miscarea.... Numai un doctor cu experienta poate spune daca astea sunt miscari reflexe sau ceva mult mai complex, cum ar fi refacerea neuronilor si de aici reactiile.... In fine....

Deocamdata nu-mi ramane decat sa ma rog si sa astept acel telefon...
Doamne Ajuta ca Diana sa inceapa sa respire singura, sa manance si sa fie pe picioarele ei!

O sa va mai scriu cand voi mai avea vesti...

Va multumesc inca o data tuturor pentru sustinere!

DOAMNE AJUTA!

BRINDUSA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Brindusa, multumim pentru vesti ;

http://www.floriinro.ro/


Loue à bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amandina_c spune:

Brandusa, multumim ca ti-ai facut timp sa ne mai dai vesti, DOAMNE AJUT-O cat mai curand pe Diana Maria sa respire singurica si sa poata manca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Brandusa, merci de vesti!
doctorii nu mai zic nici o noutate? ei cum isis explica transpiratia, faptul ca totusi simte durere...?

pupici Dianei si doamne ajuta sa se faca bine cat mai repede!


Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi:
Ionut & Teo & www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia & www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius & Diana & Crisa

Mergi la inceput