Bucurii de sept-oct 2006 (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Xandrutza nici Nicolas nu are dintzuci.....dar ii plac f mult alimentele asa mai bucatele decat mai piure.....se descurca el ca le molfaie ca o baba stirba si apoi le inghite....nu s-a inecat niciodata!
Si eu ii dau dupa fiecare masa completare de la san....dar degeaba!Am lapte muuuult!



Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna ziua,

Multumim de incurajari. Mirabela, te rugam sa ne treci si pe noi pe listuta cu 'ta-ta' (7luni).

Sephora, mi-ar fi de folos numele unui ortoped bun. Cat priveste programarea, pot suna eu.

Urez multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Mexxa, nu iti fa griji cu acea 'gaurica'; este vorba despre sistole, care in mod normal se inchid in jurul varstei de 1an. Si chiar daca nu se inchid (un % foarte mic de oameni), nu ridica prpbleme ulterioare decat un suflu sistolic ceva mai accentuat. Fetita nasilor nostri a fost 'diagonsticata; cu aceeasi problema ,numai ca parintilor li se spusese ca este foarte grav (acelasi medic care ne-a facut echo initoala la sold!); dupa ce au consultat un cardiolog, au aflat cum stau lucrurile de fapt.

Vad ca multi dintre bebei fac mofturi la mancare. Ei bine, Dudu ar manca de cele mai multe ori si castronul; doar astazi a facut ceva mofturi la piure (doar de cartofi + smantana) cu ou. Cu ce as putea sa ii mai combin oul, in afara de supica de legume? In rest, mananca cu mare pfta toate alimentele administrate cu lingurita.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/dudu" target="_blank">Paginuta mea de web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Buna fetelor!

Vreau sa va multumesc tuturor pentru urarile voastre de bine catre Daria. Am citit cu placere si va multumim Xandrutzei, lui Monique, Putzuruca, Cucuoancea, Cristina Gorji, Alexutza, Gety, Eloise, Anangel Lexi, Mirabeal C, Sephora, Ramomar. si stiu ca toate v-ati gandit cu drag la noi si ma bucur tare mult.

Noutati: Daria a inceput sa manance bine. Inca suntem pe Humana HN25, incepem sa-l combinam cu cel normal, dar in fiecare zi inlocuim doar o singura lingurita. a pierdut in sital 400 gr, norocul nostru ca avea de unde. Acum, cand ii fac masaj, are asa niste picioare subtiri, nu prea sunt obisnuita. Partea buna e ca atunci cand slabeste o face la fund si la picioare, nu ca maica-sa care slabeste la umeri si la sani.

Vestea mai putin buna este ca m-am apucat de lucru de saptamana asta. Incep ceva pe cont propriu dar saptamana asta a fost infernala. Am lipst cel mai mult de langa daria, cam 8 ore/ zi si a fost ingrozitor. Imi venea sa las totul balta si sa ma intorc la daria. E foarte greu, fetelor. nu stiu ce ganditi voi, dar eu ma ingrozesc. In plus, daria mi-a dus dorul teribil. Imi spune mama ca mai toata ziua e maraita, plange, ma cauta din priviri. iar cand ii este somn, chiar urla. E in stare sa urle si o ora intreaga, cautandu-ma. E f grea desprinderea asta. Ratiunea imi spune ca e un pas normal si pe care toate il facem la un moment dat, ca imi va parea rau daca nu il fac, ca sunt o femeie activa care nu e genul sa stea numai acasa pt copii toata viata, dar zau daca nu e greu.

Abia astept sambata sau duminica, sau macar saptamana viitoare, sa o mai scot si eu pe daria in parc si sa ne intalnim cu prietenele ei Ana Maria (Itzy), Deea (Putzuruca), Cosmina (Monique)si, normal, prietenul fetelor, Vladut (Lili).

Va pup

http://photos.yahoo.com/ph/roxana0177/my_photos

Roxana & cocutzel Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Am intrat la repezeala sa va salut, am rude la mine, soacra, cumnata si nepotel de 2 ani. Nu am avut timp sa va citesc decat sporadic.
Noi suntem bine.
Pup bucuriile.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Roxana - asa ma bucur ca Daria este mai bine, si va lua ea si in greutate, bine ca mananca!!!
Iar cu inceputul lucrului cred ca asta e cel mai greu lucru pe care il putem face sau prin care putem trece sa ne despartim 8-10 ore de langa puiutii nostri, dar pana la urma este normal, trebuie sa ne intram in ritmul normal al vietii, nu o sa putem sta tot timpul langa ei...si eu voi incepe lucrul peste o luna, eu deja lucrez de vreo 4 luni acasa la o afacere proprie si chiar si asa e ff greu...oooff, complicata e viata asta

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Pufy, Xandrutza - multumesc
Mirabelac - Vladic isi apuca "accesoriile" cucului, de fiecare data cand ii scot pampersul.
Pufy - si eu i-am dat azi orezul mai putin pasat, si a mancat bine, nu s-a inecat, dar ii dadeam dupa vreo 5 lingurite ceai sa bea, sa nu cumva sa se inece.
Eunice - mai insista sa te puna pe listuta, poate atunci cand scrii tu datele fetele care se logeaza de pe nick-ul comun nu intra sau nu au reusit sa observe.
Dodod - mai hai pe la noi
Ene - bine ai venit!


Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Roxana - si noi inca mancam Nan fara lactoza "dizolvat" cu Nan2. Iar cu serviciul - daca as fi avut un job care sa-mi placa, poate as fi vrut si eu sa merg mai repede, dar asa... prefer sa-mi stric nervii cu urlatoarea mea decat cu toti tembelii de pe la scarbici [sper sa nu intre nici unul din ei pe aici sa vada ce am scris]
Alexutza - Tanima spunea ca nu va mai intra pe net vreo luna, poate mai mult, ca-si face reparatie in apartament si s-a mutat la sora-sa.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ignatica - ai ajutoare in casa! Poti merge sa faci plaja, nu?

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Avem poze fierbinti de azi aici. Ca sa vedeti cum facem noi haz de necaz....
n-am citit nimic...facem baitza si revin/....


Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Salutare!
Intru repede ca sunt mereu in criza de timp.

Mexxa, groaznic ce vi s-a intamplat!!!! Of, sper ca Sebicu e bine acum si va incepe sa pape din nou cu pofta, fara probleme.

Pufy, foarte bine ca ai laptic. De ce nu incerci sa ii servesti surplusul lui Alesio? Eu ii dau Anei cand am mai mult laptic si ii place foarte mult. In plus, niste anticorpi acolo...s-or prinde si de ea

Eunice, intr-adevar sunt mai putin stresata acum in unele privinte. De oboseala...ce sa spun. Acum sunt mult mai obosita, dar atunci mi se parea MUUUUUUUULT mai greu Of, sincer, mi-e greu al naibii, mai ales ca nu dorm noaptea mai deloc (si nici ziua), am tot fost bolnava, in fine. La serviciu NICI NU MA GANDESC sa ma intorc inainte de a implini Maruca 2 ani. M-am chinuit cu Ana foarte tare pt a putea sa le fac pe toate si nu mai vreau. In plus, sunt TOTAL impotriva bonelor. Si cel mai important lucru: imi place sa fiu langa Maruca, langa Ana, sa am grija de ele, sa le fac de papa, sa le plimb, sa fiu cu ele si pentru ele. Daca tot avem aceasta posibilitate de a sta acasa 2 ani si pe ceva bani (intr-adevar, extrem de putini...) nu vad de ce sa nu o fac. Am toata viata inainte pentru a munci!!! Consider ca am facut destule in profesie pana la 30 de ani ca sa imi pot permite o pauza de 2 ani (de 1 an si 5 luni ca deja au trecut aproape 7). SI inca ceva, profit de acest privilegiu (de a nu merge la serviciu) pentru a face ceea ce mi-am dorit, dar nu am reusit: sa citesc literatura, sa imi perfectionez limbile straine (germana, in special) si daca o mai fi timp sa mai cites cateva carti de profil (pe care le-am strans, dar nu am reusit sa le citesc). A, si daca inca mai ramane timp...sa mai scriu ceva, am o gramada de materiale de analizat, deci nu e vorba ca ma voi plictisi, plafona sau altceva. Totul depinde de noi, cred eu. Deocamdata insa cu noptile astea nedormite nu sunt in stare decat sa citesc. SI o fac in fiecare seara dupa ce adoarme Maruca macar jumatate de ora (ea oricum se scoala prima data la 45 de minute, deci...le folosesc cu folos).

Uf, nu mai stiu daca trebuia sa mai raspund ceva. Va las ca plange Maruca. Sper sa mai pot intra zilele astea. M-am apucat si de slabit si in asta intra multe plimbari...si cat mai putin stat pe scaun

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput