Bucurii de sept-oct 2006 (61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

roxana, a fost haioasa faza cu "prietenul fetelor"
abia astept sa ne vedem sa-mi spui ce business ai inceput
mi-e nu-mi bubuie mintea nimic....cred ca a murit si ultimul neuron
te cred ca e greu...nici nu ma pot gandi ce greu trebuie sa fie
multa bafta

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)

cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

quote:
Originally posted by xandrutza_76

Floricel, am vazut pozele Roxanei, imi place cum ii sta cu palariuta![/b]

Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi






poze cu noi

Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

quote:
Originally posted by pufymic


Nicolas va ziceam ca nu mananca mai mult de 80-100 gr la o masa, apoi completare san....ei de 2 zile am inceput sa-i dau mancarea pasata cu furculita(deci cu bucatele prin ea)....si o mananca muult mai bine!Si banana i-o dau rupta in bucatele, din mana....si asa o mananca!
Baiul e ca am prea mult lapte acum....!

Eu azi am facut paine(ca nu-s eu linistita ca in cea cumparata baga amelioratori...) si i-am dat la pitic sa rontaie....moamaaaa ce i-a mai placut!

[/teal]



Eu[/b]



Si eu am in cercat azi sa-i dau cartofi piure amestecati cu morcov pasat cu furculita dar nu a vrut; de fapt, azi nu a vrut legume deloc si i-am dat tzitzi in schimb care e bunaa de nu ar mai manca nimic numai tzitzi. Ce sa-i mai dau la ora 18 oare? numa' iaurt?

poze cu noi

Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

Buna seara mamici de bucurii!

Am reusit sa citesc si eu cate ceva din urma, dar cam pe sarite, ca piticul nu-mi da voie sa stau prea mult la calc.
Admirat toate pozele cu toate bucuriile. Avem cu ce ne lauda...sunt superbe.
Mirabela (sper ca nu gresesc) si Luca se prinde de putzulica si se trage cand ii scot pampersul. Cred ca ei nu stiu ce fac. Compot fara zahar am facut si eu si Luca bea zeama in loc de ceai si ii place.

Despre noi: ieri Luca a reusit sa se ridice in picioruse singur cu toate ca inca nu merge de-a busilea. L-am lasat in patut (fiind ridicat la etaj) si cand ma intorc mai mai sa cada. Era in picioare si aplecat peste patutz...Asa ca astazi l-am coborat la parter.
Poate ne trece cineva si pe noi pe prima pagina ca stam in funduletz de la 5 luni si 3 sapt!!!!

Ma chinui de o ora sa scriu acest mesaj...scriu 2 cuvinte si iar fug la pitic...nush ce-a avut azi ca a fost tare marait si a plans mai tot timpul. Cred ca de la dintzuci, ca a stat cu pumnuletii in gura si plangea si l-am dat cu glicerina cu anestezina si nimic. Apoi i-am dat nurofen si tot nik...abia acum l-am adormit putin.

Multa sanatate bebelusilor, ca am vazut ca sunt multi bolnaviori. Insanatosire grabnica tuturor...
Nu mai stiu ce mai aveam de scris.


*************************************************************
Scumpik, mamica de Luca (17.10.2006)
Poze Luca, Cresc pe zi ce trece, www.onetruemedia.com/shared?p=1b1d8202eeec5393b9d6a5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz, www.youngnutrition.net/member/tickers/62015/ticker2.png" target="_blank">Uite cat cresc
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Salutare bucurii,

am intrat azi de dimineata pe forum in ideea sa va citesc si sa va mai spun despre noi dar... Roxana e foarte activa si ma solicita la maxim.

Noi am fost in weekend la Sovata, am reluat astfel un mai vechi obicei al nostru de a merge de ziua noastra la Sovata (ziua mea si a sotului meu a fost pe 15 aprilie) si ne-am relaxat foarte tare si a fost tare, tare bine; am avut cazare cu masa inclusa si piscina, sauna, masaj si... copilul dupa noi. Dar a fost bine... prea scurt, dar am profitat la maxim. Eu am racit putin ca tot ieseam din piscina sa ma joc cu Roxi care statea cuminte (in general) pe marginea piscinei, dar sunt destul de ok, cu emotii sa nu ia si Roxi.

Despre Roxana, punctual:
- fiica mea spune mama de vreo doua saptamani!!! Nu sunt sigura ca mi se adreseaza mie dar de exemplu, cand vrea s-o iau din scaunul de masa spune mamaa-mama-mama si asta pt ca eu tot timpul cand megeam s-o iau din scaun ii ziceam "Hai la mama" si poate ca asa s-a invatat.

- merge de-a busilea prin tot patul, cu viteza, se rostogoleste pe toate partile si se rostogoleste pana pe parchet daca o las :))

- sta in fundic singura de la 6 luni si trei saptamani: brusc intr-o zi a inceput sa stea foarte bine si singura in fund (in Vinerea mare)

- ne ies primii doi dintisori, aproape deodata!!! La fix sapte luni am vazut gingia de jos ca si cum ar avea o gaurica mica in ea si se simtea un zimtisor - mare fericire si emotie in familia noastra, ce mai...

Progresela sunt foarte mari, parca de la o zi la alta ne uimeste cu cate o figura noua iar noi suntem foarte fericiti si incantati.

Revin mai tarziu ca ma striga


poze cu noi

Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Floricel, Scumpik wow ce de progrese la piticii vostri!Felicitari si la mai multe!

Noi suntem tot in stand bay....habar n-am ce asteptam, dar asteptam!....Dinti pauza, nu merge de-a busilea, nu se ridica in picioare, nu zice nici un cuvant(cu adresa)....sta in fundic fff bine, se taraste pe fund(nu stiu cum sa va explic) la 1-2 metri mai incolo....se joaca mult cu Alesio, si mai nou cand ii e foame imi cauta tzatza cand il iau in brate....si el se prinde de putzoi(acum se auto-descopera, sunt faze normale din dezv. lor) de cate ori e golut(sau cand ii schimb scutecul)si radeeeeeeeeeeeeeee...e tare razacios!

Andra m-am delectat cu pozele voastre!Sunteti foarte frumosi!Si ce dulce e Vladut cu palariuta...si cu cornite!Maria cat timp are?

Marina ii dau lui Alesio surplusul de lapte.....problema e ca nu mai stie sa suga de la tzatza....asa ca ma mulg direct in gurita la el.....dar se plictiseste repede



Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liduta spune:

Asa... cu ce sa incep?! N-am mai intrat de multisor pe net pentru ca Davidutz al meu nu ma lasa ziulica de nici un fel, si apoi intre joaca, papica, plimbarica si curat in casa nu mai reusesc sa-mi fac timp de caculator. Doar seara dupa ce adoarme el daca mai pot sta de somn. David la aproape 6 luni jumate nu doarme inca noaptea toata si ma rupe cu somnu. Incepand cu ora 1.00 se trezeste din ora in ora si nu pot sa-l adorm decat cu tzitzica.Si ca sa nu fie de ajuns asta, calculatorul merge ca mai mult sta si-mi vine sa torn apa pe el. abia rteusesc sa intru pe net ca se blocheaza ca prostu. M-a umplut de nervi.
In ce priveste diversificarea, toate ca toate dar David nu vrea legumele alea in nici un fel. Am rabdare de o luna jumate, dar el nimic. Le fac in fel si chip, eu fac in fel si chip, nu-i plac neam. Mai noui a inceput sa vomite cand incerc sa-i servesc legumele!!!!. Nu stiu cum sa fac sa-i introduc carnita si oul altfel decat in legume. Ma poate ajuta cineva? Am zis ca-l las cateva zile si apoi ii fac ciorbita, sa vad poate asa mananca si el. In rest papa foarte bine mar cu para, biscuite si branzica si de asemenea cerealele ii plac la nebunie.
Cristina am vazut ca Vladut al tau, care e nascut in aceeasi zi cu David, mananca orez si mazare cu carnita. Cum i le faci?
Mirabela trece-ne si pe noi cu stat in fundulet la 6 luni si 2 zile, zicem ma-ma-ma, ta-ta-ta, bla-bla. ba-ba, kai-kai, mai nou na-na si sta tare frumos la olita!!! La 6 luni david avea 70 cm si 6.600 g. V-am zis eu ca nu se rupe cu mancatul!
oricum si asa nu mi se pare slabut deloc, e un bebe tare voios si super fericit si activ.
Noi iesim la plimbare zilnic si lui david ii place la tare mult. Adevarul e ca profitam din plin de faptul ca marea e aproape de noi, si mergem aproape zilnic la mare, iar david doarme de rupe AFARA. ca in casa nu "are voie"
Incerc sa citesc mai multe din urma si sper sa revin cat mai curand. va pupam pe toti ci drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpik_lui spune:

Offfff, in sfarsit l-am adormit pe pitic dupa cateva ture de plans. Niciodata nu a mai facut asa, adik sa planga asa mult toata ziua si mai ales seara. Nici tzitzi nu a vrut, a tras de doua ori dintr-un san si inca de doua ori din celalalt si nu a mai vrut. A trebuit sa-i mai fac inca putin lapte fraf cu orez sa se sature. Nush ce are, oare sa fie dintzi?

Pufy si multam!

Floricel felicitari pentru progresele Roxanei!

Lidiuta nu stiu cum sa te ajut. Pot doar sa-ti spun ca nici lui Luca nu i-au placut legumele la inceput, iar eu sa pot sa-l fac sa pape puneam in legumele pasate si o masura de cereale. Ele fiind putin dulci ii schimba gustul, iar pe zi ce trecea ii puneam tot mai putin. Acum papa legumele fara cereale. Se mai stramba putin la primele 2 guri, iar apoi merge fara probleme.

Am fugit si eu la nani, ca azi m-a terminat! Iar maine mergem la vaccinul de 6 luni.

Va urez o noapte linistta!




*************************************************************
Scumpik, mamica de Luca (17.10.2006)
Poze Luca, Cresc pe zi ce trece, www.onetruemedia.com/shared?p=1b1d8202eeec5393b9d6a5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmuletz, www.youngnutrition.net/member/tickers/62015/ticker2.png" target="_blank">Uite cat cresc
"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Ia poftiti la o sau la un ceiut cu miere si lamaie...
Matinala, nu?
Aproape ca nu am pus geana pe geana, Maruca a fost ingrozitor de maraita, s-a sculat la sfert de ora, la juma de ora, m-a capiat toata noaptea. Pe la 6 am cedat nervos si ne-am sculat (adica m-am ridicat, ca de dormit...ioc). Acum o astept pe Ana sa se scoale sa o pregatesc de gradi. As vrea sa de oboseala, de draci, de ciuda, dar nu am forta si nici timp. Nu stiu, poate ii ies dintii (deis nu cred!), o sa ii dau diseara niste panadol, daca o vrea sa il ia.

Lidutza, nici Marucai nu ii plac legumele, dar am de gand ca de azi sa ii bag carnita. E foarte posibil sa ii placa asa mult mai mult, carnita ii da gust bun, bun. Voi cumpara si ulei de maslinesi o sa ii pun cateva picaturi (dr mi-a zis ca se incepe cu 5 si treptat se ajunge la 15). Ieri i-am ras putin mar deasupra legumelor si am mai pacalit-o un pic, dar mai bine ii pun carnita (e aiurea sa ii dai totusi mereu legume cu fructe).

Pufy, esti tare cu servitul direct in guritza de la sursa Nici Ana nu mai stie sa suga si nici nu prea ar vrea...am imbiat-o in gluma de cateva ori si nu a marsat, dar daca ii mulg cu pompita (tine sa ma ajute si ea sa dea la pompa) e foarte fericita.



Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Pufy, cum faci painica? Cu lapte, fara? Reteta din Sanda Marin???? Adevarul e ca e asa de nasoala painea din comert si plina de aditivi ca tare as vrea sa o fac si eu in casa. Imi aduc aminte ca ne facea mama cand eram mici, pe vremea lui Ceasca, cand nu se gasea paine si era miam, miam. Dar se facea cam greu.... In sensul ca lua mult timp!

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput