RH negativ

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tiona spune:

rog inchiderea subiectului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

si eu am rh negativ
bb are 20sapt
pana acum este bine si doamne ajuta si mai departe
si eu m-am speriat f tare la inceput
dar intre timp am mai cautat inf si nu imi mai e atat de frica
bine ca sunt astfel de forumuri si de siteuri care te mai pot lumina putin
pupici tuturor
si bb sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Mie mi-a facut Rhogam-ul la 28 de saptamini. Nu cred ca mi-au facut nici un fel de masuratori, ci doar preventiv.
Eu am Rh - , sotul Rh +, dar aceeasi grupa de singe. BB are Rh+ deci mi-au facut injectie si dupa nastere.
In ziua de azi diferenta de Rh nu mai prezinta deloc probleme, cel putin din cite stiu eu, si in nici un caz la prima sarcina - prima sarcina insemnind prima oara cind ramii insarcinata vreodata.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monali spune:

Buna ziua! Eu am mai postat o intrebare legat de acest subiect, dar inca nu mi s-a raspuns. Poate gasesc un sfat aici. Cum e cu anticorpii astia? Eu de ex. am aflat ca am Rh negativ la mult timp dupa ce am pierdut o prima sarcina. Imediat mi-am facut analizele de anticorpi. Doctorita care mi-a facut analizele a spus "anticorpi absenti" si ca asta e bine, dar o alta doctorita mi-a spus ca normal ca is absenti, din moment ce nu exista o sarcina. Deci: anticorpii sunt tot timpul in sange si pot fi depistati oricand sau se declanseaza doar in timpul sarcinii, in cazul incompatibilitatii de Rh?
Multumesc, astept cu nerabdare un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! Am si eu o intrebare?
Se plateste vaccinul? Am auzit ca e destul de scump?

Ipate A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna ziua,
Si eu, ca multe alte viitoare mamici sunt noua pe acest forum.As vrea sa pun o intrebare legata de acest subiect in sperantaca voi gasi un raspuns..cel putin satisfacator.Sunt o viitoare mamica de 31 de ani, insarcinata in 25 saptamani.Am doua intreruperi si o pierdere(anul trecut).Dupa acea pierdere am facut vaccinul pentru RH in cele 72 de ore de la pierdere.Acum, la primul test de masurare anticorpi acestia au iesit absenti, deci bine(asta s-a intamplat in primul trimestru de sarcina), in schimb in saptamana 24 au iesit prezenti 1/8.Medicul meu a ramas "masca" spunand ca nu se poate si ca ceva a fost "in neregula"cu vaccinul pe care l-am facut anul trecut(anul trecut nu eram monitorizata de acest medic).Sunt total debusolata...sper ca ma intelegeti.Urma sa repet testul peste o luna, dar eu m-am dus sa-l fac inca o data..asa.. de capul meu si a iesit cu un nr.si mai mare de anticorpi(1/16).Va dati seama ca "sunt varza"...Ce spuneti de treaba asta?A mai fost cineva in situatia aceasta?Cu imunoglobulina facuta si totusi cu anticorpi prezenti..???Ce este de facut?? orice raspuns este binevenit.Va multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna Alynta27,

Acest vaccin costa aproximativ 4 mil lei vechi.La mine a fost asa:In momentul in care am pierdut sarcina(anul trecut) si am fost informata de doctor ca trebuie sa-l fac ,am vrut sa-l fac pe loc, fiind la el la cabinetul particular.In acest caz costa atat cat am spus.Dar el, vazandu-ma atat de trista si debusolata, m-a chemat a doua zi la spital(unde este medic, evident), mi-a facut internare pentu o zi si mi-a administrat acel vaccin gratis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumesc Ionice pentru informatie! Sanatate!

Alina-Mirela 21+

Ipate A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: oanabbb
Subiect: RH NEGATIV
Trimis la: 08/01/2007 17:41:54
Mesaj:


FETELE...am afla azi ca rh.ul negativ!
grupa e 01...am pierdut o sarcina acum 2 ani dar nimeni nu mi.a facut rh.ul atunci....deci nici vaccinul...

acum sunt in 11 sapt...dr mi.a zis ca fatul nu e inca afectat...ca dupa 16 sapt corpul meu va incepe sa produca anticorpi.
am citit pe net ca mai tarziu se pot face niste dozari de anticorpi...dr nu mi.a zis inca nimic despre asa ceva...recunosc ca am vb doar pe fuga la telefon si de intalnit ne vom intalni abia pe 26 ian.

voi ati trecut prin asta?a fost nevoie de amniocenteza...de transfuzie de sange la fat?????sunt atat de speriata cum nu va pot explica...


oana11+


quote:
Autor: absoluta
Raspuns la: 08/01/2007 18:03:39
Mesaj:

Initial creeata de oanabbb

FETELE...am afla azi ca rh.ul negativ!
grupa e 01...am pierdut o sarcina acum 2 ani dar nimeni nu mi.a facut rh.ul atunci....deci nici vaccinul...

acum sunt in 11 sapt...dr mi.a zis ca fatul nu e inca afectat...ca dupa 16 sapt corpul meu va incepe sa produca anticorpi.
am citit pe net ca mai tarziu se pot face niste dozari de anticorpi...dr nu mi.a zis inca nimic despre asa ceva...recunosc ca am vb doar pe fuga la telefon si de intalnit ne vom intalni abia pe 26 ian.
voi ati trecut prin asta?a fost nevoie de amniocenteza...de transfuzie de sange la fat?????sunt atat de speriata cum nu va pot explica...


Oana linisteste-te. Eu am dubla incompatibilitate si de rh si de grupa. Stai linistita, ce spui tu aici sunt exagerari..Ce afectari?! Corpul nu trebuie neaparat sa produca anticorpi. Eu de doua ori am facut testul si mi-a iesit lipsa . Si toate de acolo au avut lipsa. Nu te mai speria ....Repet . eu am dubla incompatibilitate.


quote:
Autor: oanabbb
Raspuns la: 08/01/2007 18:08:07
Mesaj:

ABSOLUTA dar tu esti la prima sarcina sau ai mai avut vre.o una???

oana11+


quote:
Autor: Eseea
Raspuns la: 09/01/2007 03:20:48
Mesaj:

Nu ai de ce sa fii atat de speriata...si eu am pierdut 2 sarcini inainte, mi s-a explicat de n ori de catre dr ( 2 dr, nu unul) ca la sarcini mici pierdute nu se face vaccinul, ca nu puteau aparea anticorpi. Am facut dozarea de anticorpi la 18 sapt., nu au aparut. Mai fac iar la 28 de sapt, sper sa nu apara nici atunci.

24w

my baby


quote:
Autor: absoluta
Raspuns la: 09/01/2007 12:40:48
Mesaj:

Originally posted by oanabbb

ABSOLUTA dar tu esti la prima sarcina sau ai mai avut vre.o una???

oana11+

Sunt la prima nastere


quote:
Autor: Gabi_K
Raspuns la: 09/01/2007 13:15:55
Mesaj:

stai linistita, daca ai pieerdut o sarcina mica, e o.k., sigur nu au aparut anticorpii. Va trebui sa mergi lunar la titrare si atat. Altceva n-ai ce face, bucura-te de sarcina, peste 29 saptamani vei naste un bb sanatos!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


quote:
Autor: absoluta
Raspuns la: 09/01/2007 13:18:59
Mesaj:

Permite-mi Gabi sa te contrazic. Nu, nu va merge lunar. O sa mearga in saptamana 16 si 24


quote:
Autor: asiza
Raspuns la: 09/01/2007 14:39:11
Mesaj:

Oana, calmeaza-te inainte de toate ca nu-i nimic grav...trebuie doar sa fii monitorizata corespunzator...si eu am dubla incompatibilitate...am un copil perfect sanatos cu RH-ul meu deci nici vaccinul n-a fost necesar dupa nastere...Trebuie doar sa-ti faci dozarea de anticorpi lunar sau la 2 luni, cum vrei (eu o faceam la fiecare 8 saptamani) sa vezi daca dezvolti anticorpi...Si apoi, sarcina pe care ai pierdut-o...acel copilas poate avea RH neg, ca si tine si atunci chiar nu e nici o problema daca nu ai facut vaccinul...asa ca stai linistita, mergi pe mana unui medic BUN si bucura-te de sarcina!

aaa...si chiar acuma m-am uitat pe analize...eu mi-am facut prima dozare de anticorpi in sapt. 9...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Varsta Denis


quote:
Autor: aalina2003
Raspuns la: 09/01/2007 15:26:08
Mesaj:

Nu vreau sa te sperii, dar nici nu-ti pot spune 'stai linistita, o sa vezi ca totul va fi bine". Adevarul este ca depinde de la caz la caz. Eu am pierdut o sarcina, am avut o tranfuzie in copilarie si o sangerare la inceput de sarcina. Fetita mea are Rh pozitiv (acum are 10 luni)iar eu am inceput sa produc anticorpi la 20 de saptamani.
(titrul de atunci a fost 1/4:1/8). In saptamana 37 am avut 1/256:1-512.Odat ce dezvolti anticorpi nu ai ce face, sarcina trebuie monitorizata ecografic (ecografiiletrebuiesc facute cu mare atentie, de catre cineva experimentat). Ginecologul a hotarat cezariana la 37 sapt + 5 zile. Fetita mea s-a nascut cu anemie hemolitica si a primit 2 transfuzii in primele 10 zile de viata. (acum e bine, i-am monitorizathemoglobina lunar si chiar mai des in primele 4 luni)Transfuzii in utero nu se fac in Romania. Ce s-a intamplat cu mine este cel mai fericit caz, dar cu siguranta ai citit si tu destule.
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, cu placere.
Tu esti sigura ca sotul tau are Rh pozitiv?..din mesajul tau nu reiese daca el si-a facut analizele.Daca aveti grupe diferite este mai bine pentru fat, contrar opiniei generale care circula si printre ginecologi.


quote:
Autor: romaria
Raspuns la: 09/01/2007 15:51:57
Mesaj:

Nu ai de ce sa-ti faci griji. Si eu am Rh negativ si am facut dozare la 28 saptamani atat. Dupa ce am nascut, i-au facut fetitzei testul si au vazut ca are 01 pozitiv , apoi mi-au mai facut mie o injectie. Asa ca nu-ti face nici un fel de probleme.

Romaria si Rihanna


quote:
Autor: dianalaura
Raspuns la: 12/01/2007 20:34:16
Mesaj:

Buna fetelor!
Si eu am Rh negativ, dar din fericire la o saptamana dupa ce am aflat (o saptamana in care am avut un stres monstru), si-a facut si sotul meu analizele si surprize/surprize..si el tot rh negativ are. Asa ca eu sunt linistita...din doi negativi nu are cum iesi un pozitiv...

dia 22 + Stefan
bebe
poze


quote:
Autor: gabdyd
Raspuns la: 13/01/2007 00:44:36
Mesaj:

intra si pe www.eva.ro, eu am gasit acolo un articol foarte interesant.
important e sa tii legatura indeaproape cu medicul si sa iti faci titrarile de anticorpi.
si mai importanta e monitorizarea ecografica, asa cum spune una din fete.
Vaccin faci in sapt 28. A fost o mare greseala din partea medicului de dinainte ca nu te-a intrebat ce rh ai dupa avort. In 72 de ore trebuia sa iti faca atunci vaccinul.
Eu sunt la a doua sarcina, prima a fost ok, bb a avut un icter mai pronuntat dar nu chiar de speriat. Dar mi-au facut vaccinul dupa nastere iar pana acum nu am dezvoltat anticorpi.

uite si linkul asta, il am tot de la fetele de pe forum, unde poti sa verifici si tu dimensiunile lui bb dupa fiecare ecografie. http://babymed.com/tools/pregnancy/calendar/calendar.asp#Calendar,
nu trebuie sa iti faci griji mai mult decat e cazul, dar ai grija!
multa bafta,
diana

cde


quote:
Autor: Monica-Elena
Raspuns la: 14/01/2007 18:49:45
Mesaj:

absoluta cand sarcina este cu probleme se merge lunar la dozarea de anticorpi. Spun asta ptr ca sunt patita.

Oana daca sarcina pierduta era mica cand a fost pierduta stai linistita. Eu am avut incompatibilitate si de rh si de grup sanguin cu sotul(eu rh negativ) si fiind o sarcina obtinuta prin FIV am facut dozarile lunar si controale din doua in doua saptamani dar nu era doar problema rh(mai posedam si una bucata fibrom, endometrioza, probleme de coagulare, sarcina obtinuta prin FIV si varsta 35 de ani) si uite ca am o minune de copil de 1 an si 7 luni(care are grupa tatalui si rh-ul meu negativ dar slava domnului e baiat asa ca nu va avea probleme) sanatos tun. Sa fi atenta dupa nastere sa faci acel vaccin.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.


quote:
Autor: Ionice
Raspuns la: 08/02/2007 18:16:19
Mesaj:

Buna,

Am mai pus intrebarea la acest subiect deschis de altcineva...O pun si aici in speranta ca voi primi un raspuns.Am Rh - si sotul RH+.Anul trecut am pierdut sarcina si am facut imunoglobulina la 72 de ore dupa ce am pierdut-o.Acum, sunt insarcinata in 25 de saptamani si organismul meu a inceput sa produca anticorpi!!!La prima analiza in primul trimestru de sarcina rezultatul a fost "anticorpi absenti".Acum vad ca sunt prezenti...Ce ma fac????Doctorul meu a fost blocat.A spus ca nu trabuia sa iasa anticorpi atat vreme cat am facut vaccinul...Sunt disperata!!Ati mai auzit de asa ceva?Astept un raspuns...Multumesc!!


quote:
Autor: liadorian
Raspuns la: 08/02/2007 20:21:30
Mesaj:

Oana, tu ai trecut direct la scenariul cel mai grav! Nu te alarma. Sunt in exact aceeasi situatie iar doctorita care imi monitorizeaza sarcina mi-a cerut sa fac titrul de anticorpi lunar, pentru orice eventualitate. (Pana acum, slava Domnului, anticorpii sunt absenti.) Tot ea mi-a spus ca nu e obligatoriu ca acesti anticorpi sa apara! Asa ca hai sa ne bucuram de ceea ce avem acum frumos si sa nu ne facem griji inainte de vreme! Poate ca bebele acesta are acelasi Rh ca si noi, negativ - am inteles ca sunt 50 %sanse sa se intample asa.
Ionice, cred ca aceleasi lucruri sunt valabile si in cazul tau. Daca ai un doctor atent care sa-ti supravegheze sarcina, cu siguranta va face tot ce poate pentru tine si bebelus!
Multa sanatate pentru voi si pentru copilasi!


quote:
Autor: Gabi_K
Raspuns la: 08/02/2007 21:54:30
Mesaj:

Originally posted by absoluta

Permite-mi Gabi sa te contrazic. Nu, nu va merge lunar. O sa mearga in saptamana 16 si 24


Iti permit sa ma contrazici... dar eu cu ambele sarcini trebuia sa merg lunar, si ultimele 2 luni la 2 sapt odata. La noi in Oradea asa era moda acum 10si 5 ani.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


quote:
Autor: teodoran
Raspuns la: 08/02/2007 21:56:12
Mesaj:

Si eu am RH negativ, ma gandeam sa ma duc si eu la instit. de hematologie sa-mi fac anticorpii. Chiar trebuie sa ne ducem de dimineata?
Eu am mai avut o sarcina extrauterina si atunci am avut nevoie si de transfuzie de sange, dar nu mi-au facut nici o oinjectie de imunizare. Dupa un timp dupa ce am revenit acasa mi-am facut anticorpii la Medsana (a durat rezultatul 3 sapt.!!!) si a iesit pozitiv. Am crezut ca mor....
Dupa un timp iar am afost sa-mi refac anticorpii tot la Medsana si acum au iesit negativi....i-am amenintat ca ii dau in judecata. Dupa care m-am dus si la Sp. Municipal si tot negativ au iesit.

In final sper sa nu fie probleme...in afara de hematologie, am auzit ca se mai fac la cantacuzino.


10+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png


quote:
Autor: Ionice
Raspuns la: 12/02/2007 14:08:41
Mesaj:

Buna,

Intre timp am consultat doi medici.Unul care este acelasi care mi-a facut vaccinul in 2005 si altul de la Iasi.Cel care mi-a facut vaccinul spune ca mi-au iesit anticorpi pentru ca am mai avut o intrerupere acum mai bine de 5 ani si nu am facut atunci Imunoglobulina(ceea ce mi se pare o aberatie).Imi mai spune ca trebuie sa nasc in saptamana 33 cu cezariana si tot felul de aberatii.La Iasi, doctorul a fost mai increzator.A verificat bebelusul, si a spus ca nu este afectat.A spus sa mai asteptam 2 saptamani si sa masuram iar anticorpii si daca au crescut sa facem Imunoglobulina (asta ar fi aproape de saptamana 28), apoi monitorizam si ducem sarcina cat mai departe...Nu stiu ce sa zic, dragele mele...sunt foarte trista....Totul a mers bine, anticorpii erau absenti...Cum de au inceput sa apara???Ah..si inca ceva...pana acum mi s-a spus ca voi avea o fetita...Iasul..vede baiat...CINEVA se joaca cu mine...
Daca aveti sarcini pierdute fara vaccin dupa...sunt sanse sa apara acesti anticorpi..(Inclusiv transfuzii de sange, etc)Eu am facut si imunoglobulina, deci...Ce sa mai cred?Sa nu va speriati...fiti doar atente...

Cu bine, va imbratisez si aveti grija de voi.


quote:
Autor: liadorian
Raspuns la: 13/02/2007 11:31:57
Mesaj:

De unde eram asa optimista zilele trecute, am trecut in extrema cealalta. Si eu am Rh negativ, sunt la a doua sarcina (prima s-a oprit in evolutie in jur de 6-7 saptamani, iar dupa nu mi s-a facut nici un vaccin). Acum sunt in s16 si la dozarile pe care le-am facut lunar, anticorpii au iesit absenti. Insa vineri am aflat la ecograf ca s-a produs o usoara decolare a placentei, de unde m-am ales cu un hematom de 32mm lungime, 3mm grosime. Iau Utrogestan si No-spa, stau mai mult in pat si ma rog sa pustiul meu sa aiba, ca si mine, Rh negativ.
Sincer, mi-e groaza sa fac urmatoarea dozare de anticorpi. A mai patit vreo mamica cu Rh negativ ceva de genul acesta? Cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna, fiind noua pe acest forum am nedumeriri...Mai scriem la acest subiect sau incepem unul nou tot despre amaratul asta de RH?Asta sa nu am impresia ca vb singure....Astept un raspuns.

Mergi la inceput