RH negativ

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:


Ionice, ca si tine, am impresia ca suntem foarte singure aici. Nici nu stiu daca e un lucru rau - asta inseamna ca nu multa lume are problemele astea, si asta ar trebui sa ne bucure...
Eu mai postez totusi o data mesajul meu mai vechi, poate atrage atentia cuiva:

De unde eram asa optimista zilele trecute, am trecut in extrema cealalta. Si eu am Rh negativ, sunt la a doua sarcina (prima s-a oprit in evolutie in jur de 6-7 saptamani, iar dupa nu mi s-a facut nici un vaccin). Acum sunt in s16 si la dozarile pe care le-am facut lunar, anticorpii au iesit absenti. Insa vineri am aflat la ecograf ca s-a produs o usoara decolare a placentei, de unde m-am ales cu un hematom de 32mm lungime, 3mm grosime. Iau Utrogestan si No-spa, stau mai mult in pat si ma rog sa pustiul meu sa aiba, ca si mine, Rh negativ.
Sincer, mi-e groaza sa fac urmatoarea dozare de anticorpi. A mai patit vreo mamica cu Rh negativ ceva de genul acesta? Cum ati procedat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Ionice

Buna ziua,
Si eu, ca multe alte viitoare mamici sunt noua pe acest forum.As vrea sa pun o intrebare legata de acest subiect in sperantaca voi gasi un raspuns..cel putin satisfacator.Sunt o viitoare mamica de 31 de ani, insarcinata in 25 saptamani.Am doua intreruperi si o pierdere(anul trecut).Dupa acea pierdere am facut vaccinul pentru RH in cele 72 de ore de la pierdere.Acum, la primul test de masurare anticorpi acestia au iesit absenti, deci bine(asta s-a intamplat in primul trimestru de sarcina), in schimb in saptamana 24 au iesit prezenti 1/8.Medicul meu a ramas "masca" spunand ca nu se poate si ca ceva a fost "in neregula"cu vaccinul pe care l-am facut anul trecut(anul trecut nu eram monitorizata de acest medic).Sunt total debusolata...sper ca ma intelegeti.Urma sa repet testul peste o luna, dar eu m-am dus sa-l fac inca o data..asa.. de capul meu si a iesit cu un nr.si mai mare de anticorpi(1/16).Va dati seama ca "sunt varza"...Ce spuneti de treaba asta?A mai fost cineva in situatia aceasta?Cu imunoglobulina facuta si totusi cu anticorpi prezenti..???Ce este de facut?? orice raspuns este binevenit.Va multumesc!!



Ionice, specialitatea mea nu e medicina, deci ce pot sa-ti spun e strict opinia unui profan care a mai citit cate ceva. Daca am inteles bine mesajul tau, ai facut vaccinul numai dupa sarcina pierduta, nu si dupa fiecare dintre cele doua intreruperi de sarcina. Din cate stiu, vaccinarea e obligatorie, indiferent daca sarcina se finalizeaza cu o nastere sau nu. Teoretic, anticorpii pot sa apara si in urma unui chiuretaj (desi riscul e mai mic la o sarcina foarte mica) iar un vaccin facut mai tarziu de 72 de ore de la interventie nu mai e eficient. Deci, daca anticorpii au aparut inainte ca tu sa faci vaccinul, ar putea explica rezultatul pozitiv la test...
Oricum, iti doresc numai bine! Cu siguranta, monitorizati atent, anticorpii astia nu vor scapa de sub control iar bebe va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ionice, nu mai fii speriata, 1/8-1/16 nu este un titru mare pentru 25 de saptamani de sarcina. Pe pagina precedenta este un mesaj scris de aalina2003, ea a facut cezariana dupa un titru de 1/256-1/512, la 38 de saptamani, deci o sarcina la termen.
Vaccinul nu garanteaza 100% ca nu vor mai apare anticorpi, doctorita mea face parte din medicii care sfatuiesc sa nu bombardam organismul aiurea cu vaccinul, eu nu l-am facut dupa nastere si nici la 28 de saptamani pentru ca anticorpii erau absenti. Atunci am fost luata de val si nici nu am avut putere de decizie, acum ma gandesc ca poate era mai bine sa il fac, nu stiu, timpul si o noua sarcina va demonstra daca a avut dreptate.
Liadorian, de ce pui tu raul inainte si te stresezi cu el, esti ca in povestea cu drobul de sare. Chiar nu depinde de noi cum reactioneaza sistemul imunitar. De ce sa nu speram ca facem parte din treimea de mame cu Rh- care nu se imunizeaza, organismul este mai lenes si nu reactioneaza .

Sper sa citesc vesti bune de la gravidutze in curand .

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Si eu am RH negativ. Am doi copii sanatosi dupa 2 sarcini normale fara probleme cu vaccinurile pt. anticorpi facute si in timpul sarcinii si dupa nastere. Pina acum asa cum mai scria cineva mai sus, eram f.convinsa de ce-mi spusese medicul cind am ramas insarcinata la bb1: ca RH negativ nu mai e o problema in zilele noastre cind faci vaccinul la timp.
Dar nu e chiar asa se pare; prima nastere a fost normala, a doua cezariana(de urgenta, nu s-a putut altfel) si datorita cezarianei mi-a explicat medicul ca vaccinul prin dozarea stabilita standard si-a mai pierdut din efect. Si am anticorpi valoare destul de mica zice el 1:8, sper sa ramana asa, el e optimist, vom vedea saptamana viitoare la control. Sint in sapt.15 acum cu bb3.
Asa ca eu inclin sa cred ca e o nebuloasa cu RH asta negativ, nu e chiar asa de simplu.
insa sper ca totul sa fie OK pina la urma
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Ionice, anticorpii apar:
- dupa intreurperi de sarcina in care fatul era Rh pozitiv (desi procentajul e mic, in jur de 5% la fiecare sarcina, exista)
- dupa accidente transfuzionale (ai avut vreo transfuzie?), -
-in general dupa orice posibil contact intre sangele tau (Rh negativ) cu un sange cu Rh pozitiv.(chiar si la sangerari in timpul unei sarcini cu fat cu Rh pozitiv)
Asa ca la tine e explicabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Liladorian, si eu am avut un sangerare la 5 saptamani (probabil hematom decidual), transfuzie in copilarie si o sarcina pierduta.
Anticorpii au aparut la mine la 13 saptamani cu titrul 1/4-1/8 si au continuat sa creasca conitnuu (si asta e important pt ca daca scad la un moment dat inseamna ca trec prin placenta si "ataca"fatul)pana la aproape 38 de sapt cand au fost 1/256-1/512.
Fetita mea e acum bine (11 luni),dar primele 2 saptamani in maternitate nu au fost tocmai usoare (anemie hemolitica, desi nu foarte severa, 2 transfuzii, icter hemolitic,bilirubina marita). Cam atat despre mine, daca mai vrei alte amanunte,posteaza aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Narcisa, felicitari pentru bb3, esti o curajoasa. Eu stiu ca la nasterea prin cezariana este riscul mai mare de izoimunizare decat la o nastere normala.
Aalina, la tine a fost prima sarcina? Ai scris ca fetita ta a avut doua transfuzii de sange. Li se fac si copilasilor analize pentru a vedea titrul de anticorpi, sau doar pentru a determina gradul de anemie si bilirubina. Te intreb pentru ca stiu ca nu toti anticorpii trec de bariera placentara, deci titrul mamei nu este titrul real care afecteaza copilul.


Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Otiliav, nu a fost prima sarcina, am pierdut una, cu multianiin urma, cam la 3-4 saptamani, deci mica.
Da, si copilasilor li se fac analize de anticorpi. (test Coombs)Titrul la Ana a fost 1/2, mic. Dar la minetitrul afost continuu crescator, adica teoretic deloc n-ar fi trebuit sa apara la ea.De anemie stiam de la echo, dar nu stiam exactcat va avea hemoglobina, normal. S-a nasct cu Hb 14,8 si i-ascaut in cateva zile la 10.8,prin hemoliza, adica transformarea ei in bilirubina, din cauza anticorpilor care totusi au trecut la ea. In mod normal,la valoarea asta a Hb nu se face transfuzie, dar noi suntem din Tulcea si am preferat sa incercam sa rezolvam problemele astea in Bucuresti, cat mai eram in maternitate.
Si da, ai dreptate, la cezariana,riscul ca anticorpii sa treaca la bebe e mai mare, dar izoimunizarea este indicatie de cezariana pentru ca stresul la care este supus copilul este mai mic. De obicei, sunt cel putin anemici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna dragele mele,
Ma bucur din suflet ca s-a reluat acest subiect si nu sunt singura aici..cum deja incepusem sa ma simt.In primul rand doresc sa va multumesc pentru raspunsuri, sunteti foarte dragute:)
Intre timp am mai consultat medici pentru ca, evident, ca o mama nebuna ce sunt...un singur raspuns nu ma multumeste.La mine acesti anticorpi au aparut in sapt 24-25.La prima masuratoare au iesit absenti.In cele din urma am ajuns la Dr.Onofriescu- Iasi, un medic cotat ca fiind foarte bun si m-a lamurit in ceea ce priveste situatia mea.In primul rand a spus ca un titru de 1/8,1/16 este foarte mic, mai ales ca sarcina este deja avansata...Acuma, bat si eu in lemn si spun"sa nu creasca acesti anticorpi prea rapid".Mi-a mai sugerat sa repet analizele in Iasi...spunea ca aceste valori sunt aproximative.Cat despre nastere, parerea lui a fost ca o sa putem duce sarcina la termen(un alt medic mi-a spus ca e clar ca trebuie sa nasc in saptamana 33) si o sa vedem pe parcurs cum nastem(desi imi sugereaza totusi cezariana tocmai datorita stresului pe care il presupune o nastere normala).El era foarte sigur pe el si foarte increzator in faptul ca o sa fie bine si acest lucru mi-a dat curaj si o stare pozitiva:)
aalina2003as vrea sa te intreb:Se spune ca daca acesti anticorpi cresc prea mult, si la tine vad ca a fost un titru destul de mare, trebuie sa nasti mai repede(saptamana 33)..Tu cum de nu ai procedat astfel?
In legatura cu transfuzia de sange la bebel as vrea sa te intreb cum de face.Se face la noi in Romania?(unul dintre medicii pe care i-am consultat spunea ca nu se face la noi..sunt curioasa cat de informat sau dezinformat era)Si efectiv..de unde iau sange, ce presupune, cat dureaza....?Ma pun si eu in tema...e bine de stiut, nu?
Va pup si sper sa fie bine pentru noi si bebelusii din burticile noastre:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ionice, eu stiu ca se fac transfuzii la Maternitatea Bucur in Bucuresti, sunt convinsa insa ca Alina stie mai bine decat mine.
Despre Onofriescu insa am citit la subiectul Doctori de care sa te feresti , aici la Odisee.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput