RH negativ

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Liadorian, draga mea, dupa cum vezi nu esti singura:)Despre acel hematom nu stiu ce sa spun, ma depaseste.Cat despre anticorpi , daca auiesit absenti este foarte bine, numai ca trebuie sa ii masori si mai tarziu.De regula aceste masuratori se fac in sapt16, 24 si 34(parca).Deci, esti in stadiul bun ca nu au iesit:)Trebuie sa tii aproape cu medicul tau, asigura-te ca este un bun bun profesionist(chiar si in ziua de astazi RH-ul este o problema delicata si nu multi stiu exact ce trebuie facut)si fii pozitiva(stiu ca e greu:))
Eu vreau sa va mai prezint o parere a unui medic din SUA, medic in varsta si cu experienta al renumitului spital CEDARS din Beverly Hills:Vorbim despre caz cu sarcini duse la termen, sau pierdute, etc fara Imunoglobulina facuta in termen de 72 de ore.Cica...acest vaccin trebuie facut cu maximum 6 luni inainte de sarcina(asta m-a surprins...aici nu am auzit de asa ceva)...Apoi spunea ca daca apar anticorpii pe parcursul sarcinii, bebelusul trebuie adus pe lune in saptamana 33 pentru ca schimbul intre mama si fat care are loc prin saptamana 38 sa fie evitat...Acest vaccin, Imunoglobulina, se mai face si in saptamana 28 de sarcina, dar in cazul in care mama a inceput sa dezvolte anticorpi...acest vaccin nu mai ajuta.Repet:Aceasta este o parere de medic din SUA, strict pe cazul meu.
Sper ca am fost destul de explicita, dar daca nu, astept sa-mi vorbiti:)
Liadorian, inca o data, asigura-te ca esti cu un medic bun!Si voi toate, dragele mele.Problema noastra este un foarte serioasa , dar nu multi stiu sa se descurce cu ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Otiliav, da, am citit si eu inainte de a ajunge la el, dar nu este chiar asa.Doctorii nu sunt Dumnezeu..Sunt cazuri si cazuri.Eu am sa-ti spun ca am aflat despre el din 2 surse foarte sigure.O prietena foarte buna de-a mea merge la el, iar ea e cu probleme mari, RH negativ, osteoporoza..probleme cu tiroida..operatii..:))Rau rau.Este foarte multumita de el!Apoi, eu am ajuns la el prin unul din decanii facultatii de medicina Iasi, la rugamintea de a-mi fi prezentat cel mai bun medic (fara ezitare mi l-a indicat pe dr.Onofriescu si mi-a si "aranjat" o intalnire cu el)Acuma, ce sa zic....stii tu cum e...nu poti garanta pentru nimeni si nimic, dar acest om mi s-a aparut a fii sigur pe el si cu experienta.
Trebuie de vazut in continuare ce o sa fie, oricum de mine nu scapa cu una cu doua:)))Are tot felul de diplome in eco si etc...este umblat pe la tot felul de conferinte...Ce sa zic mai mult...:)Decat sa ajung la unul care imi spune"scoatem copilu la 33 saptamani, dar dupa ce imi dati scris ca daca moare....."Va dati seama?Pai unuia care iti spune asa ceva ce ii faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Si eu am RH negativ , trei sarcini pierdute si... sunt de trei ani si ceva fericita mamica unor zane minunate(MARA SI SARA). Desi spuneam de multe ori ca mi-ar mai placea un bb nu m-am ocupat nicioadata serios de chestia asta...Dar acum doua zile, Andrei si cu mine, am aflat ca sunt insarcinata desi nu a fost nimic programat.Ne-am bucurat tare la inceput dar dupa dce am vorbit cu medicul suntem ingrijorati si nehotarati.
Dupa cezariana fetitelor nu am facut injectia pt anticorpi anti RH-eu am RH negativ, iar tati si fetitele pozitiv...si cum spuneam nu am facut atunci injectia)Cand sarcina fetitelor era in 28 der saptamani nu-mi aparusera inca anticorpi. Dupa nastere,nu stiu.In fine ideea este ca am inteles ca pt ca nu am facut aceasta izoimunizare ar exista niste riscuri pt viitorul bb. Abia luni merg la medic sa imi explice clar ce inseamna, dar ideea asta m-a dat complet peste cap...Citind ce ati scris voi parca mi-a mai venit inima la loc. Deci in ce saptamana de sarcina ar trebui sa-mi fac prima analiza de dozare hormanala? Cat costa si unde o pot face in Bucuresti? Se face cumva gratuit?

NARCISA felicitari pt bb3, ca varsta au ceilalti pui?
Fetelor va doresc sanatate multa tuturor si puilor vostri la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga Otilia , nu stiu de ce dar mi-ai dat incredere...tare vreau sa fac parte din treimea mamicilor cu Rh- care nu se imunizeaza.Sistemul meu imunitar e oricum puturos rau...
MULTUMESC MUlt FETELOR pt toate explicatiile clare, care m-au facut sa vad totul altfel decat vedeam azi dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Odaiana masurarea anticorpilor se face la un centru de transfuzii.In Bucuresti nu stiu unde este, dar medicul tau te poate indruma.Aceste analize nu costa nimic, iti trebuie doar o trimitere de la madicul tau de familie.Analizele se fac in sapt 16, 24, si 34(nu sunt sigura daca 34 sau 38) de sarcina.Intereseaza-te bine si de vaccinul Imunoglobulina daca il poti face in primul trimestru de sarcina, avand in vedere faptul ca nu ai facut dupa ultima sarcina(ceea ce trebuia obligatoriu).iti spun si tie ca si celorlalte:SA AI UN MEDIC BUN, care stie despre ce este vorba.Daca toule sub control, trebuie vor fi bine 100%:))

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Otiliav, ai avut dreptate! Mi-am facut griji multe si prea repede! Tocmai mi-a adus sotul rezultatele ultimei dozari de anticorpi - sunt in continuare absenti! Bebe e bine si sper sa nu aiba niciodata de furca cu anticorpii mei! Oricum, doctorita mea vrea sa repetam dozarea peste 2 saptamani, pentru orice eventualitate.
Narcisa, felicitari pentru bb3! Nu cumva ne intalnim si la mamici de iulie-august?
Alina2003, sigur o sa am o multime de intrebari in cazul in care apar anticorpii! Acum ne rugam foarte tare sa nu se intample asta sau cel putin nu asa de repede (sunt abia in S16, as vrea ca pustiul sa aiba cat mai multe saptamani linistite...). Oricum, mesajul tau ma face sa sper ca totul se va termina cu bine, oricat ar fi de dificil sa ajungem la binele asta.
Ionice, am mare incredere in medicul meu. E o femeie deosebita, extrem de atenta. Am renuntat sa mai merg la ginecologul care mi-a "monitorizat" prima sarcina. De fapt, nici nu stiu pentru ce mai mergeam la ea. Chiar si dupa ce sarcina s-a oprit in evolutie, nu mi-a spus nici o singura vorba depre Rh-ul asta negativ, despre riscurile pe care le presupune. Mult mai tarziu, documentandu-ma de una singura, am ajuns sa mai aflu cate ceva...

Oricum, va multumesc mult celor care ati postat la subiectul acesta. Mi-a dat sentimentul ca imi sunteti aproape, mie si lui bebe! Multa sanatate voua si pruncilor vostri, mai mari sau mai mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Foarte bine liadoriansa tii aproape cu analizele si totul o sa fie bine.Pai majoritatea doctorilor habar nu au de acest RH!!!Ca asa am ajuns si eu in situatia asta...Bine ca ai i ncredere in medicul tau, iar tu sa citesti pe internet ca ai sa gasesti site-uri destule sa te puna in tema.Vezi si de vaccinul care se face si in timpul sarcinii(chiar daca nu sunt anticorpi).Aici parerile sunt impartite, dar trateaza problema cu medicul tau.

Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Frecventa analizei pentru dozarea anticorpilor variaza de la caz la caz. Eu am facut la 12 si 28 de saptamani pentru ca era prima sarcina.
Liadorian, eu zic sa te bucuri de sarcina, felicitari pentru rezultat. Eu cred ca sarcina care s-a oprit in evolutie la 6-7 saptamani nu se pune la socoteala pentru ca "antigenele Rh apar inca din a 30-a zi de la conceptie", ceea ce inseamna ca apar dupa 6 saptamani de sarcina. Iar rezultatul analizei de azi confirma ca organismul tau inca nu stie sa produca anticorpi, tare bine ca este dezinformat. Tu practic acum poti face profilactic vaccinul si sa ai cati copii doresti cu conditia sa-l refaci atunci cand este nevoie.
Ionice, eu stiu ca vaccinu Rh se face doar in perioada sarcinii si la maxim 72 de ore dupa. Oricum ei traiesc maxim 12 saptamani dupa o nastere. Nu ii inteleg rostul cu 6 luni inainte de o viitoare sarcina, atunci clar nu exista anticorpi iar rolul vaccinului este sa omoare anticorpii produsi de mama iar mama nu produce anticorpi decat cand este insarcinata cu un copil Rh+.
Odaiana, suntem in aceeasi situatie, prima sarcina fara anticorpi la 28 de saptamani, nevaccinate dupa nastere. De fapt eu sunt in dezavantaj ca am doar un copil si sarcina pana la 42 de saptamani. Ana mea insa nu a facut icter ceea ce este un semn foarte bun avand in vedere diferenta de grupa si Rh intre mine si ea. Tu la cate saptamani ai avut cezariana?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Ionice, nu se poate spune dinainte pana cand va fi dusa sarcina (treaba cu 33 de sapt mise pare aiurea ). Decizia apartine dr care trebuie sa fie un excelent ecografist ca sa-si poata da seama cand intra bebelusul in suferinta fetala. Se face ecografie Doppler pt bebe, se masoara viteza de curegere a a sangelui prin artere si se compara cu valorile anterioare. Este important ca eco sa fie facute de acelsai dr, daca se poate la acelasi aparat.Prin masuratorile astea de viteza se determina cand incepe bebe sa sufere de anemie, adica minimum de suferinta. La mine s-a-ntamplat asta la 37 de sapt si 5 zile.Important mai este ca sectia de prematuri a spitalului unde nasti sa fie cea mai buna posibil. Problemele sunt ale bebelusului, nu ale mamei.
In Rom se fac transfuzii normale de sange la bebelusi si transfuzii totale (in cazuri grave, cand se schimba practic tot sangele o data sau de mai multe ori, dupa caz; astea se numesc exsanguinotransfuzii).
NU se fac transfuzii intrauterine, care ar putea ajuta ca un bebe prea mic sa stea cat de mult in burtica. Sangele se ia de la Centrul de sange local, teoretic este verificat, dar se mai pot intampla si accidente (cand am intrebat dr neonatolofg care sunt riscurile unei transfuzii la un bebe asa mic mi-a spus ca riscuri exista si la o injectie).Ana mea a primit o data 50 ml sange, alatadata 30 ml masa erittrocitara (un sange mai concentrat) siau durat 3 ore, respectiv 2 ore. Medicul neonatolog calculeaza cantitatea de sange pe care trebuie s-o primeasca bebelusul functie de greutatea lui.
Vaccinul se face cand nuexista anticorpi, tocmai ca sa previna formarea lor. Ca orice vaccin, nu are efect daca anticorpii exista deja.(daca capeti virusul hepatic, degeaba te mai vaccinezi, nu?).

Odaina, in Buc dozarile se fac la Centrul de sange, pe o straduta in spatele spitalului Filantropia.Sunt gratuite, cu trimitere. Tu ar trebui sa le faci cat mai repede dat fiind istoricul tau, (dupa parerea mea) si apoi cat de des hotaraste medicul tau care-repet-trebuie sa te monitorizeze ecografic exterem de atent.

Si inca ceva: este mai bine pt bebe daca parintii au grupe diferite in cazul incompatibilitatii Rh,contrar parerii multor medici, pentru ca in acest fel anticorpii care apar din cauza grupelor franeaza intr-un fel aparitita si atacul celorlalti,care sunt mai periculosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Alina, eu si Ana avem grupe diferite dar nu incompatibilitate de grup, eu am AII si ea OI. Citisem pe undeva ca IR-urile sunt o metoda neinvaziva de apreciere a situatiei, dar inca nu am inteles cum functioneaza procedura in sine, adica viteza scade invers proportional cu numarul de anticorpi.
De asemenea am mai citit ca o mama izoimunizata este bine sa astepte mai mult timp pana la o noua sarcina, astfel incat organismul sa aibe timp sa uite cum se produc anticorpii. Crezi ca asa este?
Din pacate nu stiu nimic despre profilaxia Rh- in Norvegia trebuie sa incep cautarile, sa stiu la ce sa ma astept cand voi avea nevoie.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput