RH negativ

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by csim

Eu as vrea sa stiu daca se impune sau nu cezariana la mamele cu Rh-.



Nu are nici o legatura una cu alta....important e ca, dupa nastere, sa se stabileasca imediat si RH-ul copilului, iar in cazul in care e pozitiv, tie va trebuie sa ti se administreze imunoglobulina anti-D, o injectie care costa in jur la 100 EUR (nu-s prea sigura de acest pret, asa am auzit), si care, in cazul unei viitoare sarcini, pazeste fatul de anumite malformatii, boli sau chiar moarte intrauterina. Asadar, nu se impune cezariana la RH-

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

buna ziua fetelor
si eu am rh-, grupa A2, sotul meu A2+, insarcinata in 13 saptamani, tocmai mi-au luat sange sa imi faca dozarea anticorpilor, prima sarcina dorita, un chiuretaj fara vaccinare.

astept rezultatul in aceasta seara

cert e ca doctorul m-a vazut suparata si mi-a zis sa nu ma fiu ca ne suparam tare, ca nu am de ce sa imi fac probleme, ca el imi spune daca sunt riscuri, dar sa nu ne ambalam inainte de vreme..

eu zic sa nu ne ambalam prea tare, medicina a mai evoluat de acum 20 de ani cand nu se stia nici ce inseamna rh negativ

va pup
desiree 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Desiree, medicul tau are dreptate...sigur ca nu trebuie sa ne ambalam...exact in sitauatia ta a fost surioara mea, care a nascut pe 20 martie un baietel minunat, sanatos tun, cu RH+. Dupa nastere i s-a administrat imunoglobulina anti-D si cu asta basta. Pe tot parcursul sarcinii nu a dezvoltat anticorpi...I s-a spus ca bb la care a renuntat avea sigur RH-, de aceea nu a dezvoltat anticorpi. Te si sa ne dai vesti despre rezultat!

Oana 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Fetelor, si eu am rh-, si sotul are rh-. In cazul acesta am nevoie de vaccin sau titrari sau alte cele ?

Dbunny 15+6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dbunny...ia uite ca ne intalnim si aici...nu numai la mamici de nov dec...
Daca amandoi aveti RH- NU e nevoie de nici un fel de vaccin sau supraveghere medicala atenta din punctul asta de vedere. Sunteti norocosi.Avand in vedere ca doar un procent de 15% din populatia globului este RH-, oare cum de v-ati intalnit voi amandoi RH-?????

Oana 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biadamin spune:

buan desiree. numele meu e bianca locuiesc in spania si am exact situatia ta cu diferenta ca eu am B- si sotul ab+. la 7 saptamani mi-am facut analizele si nu mi-au iesit anticorpi, doctorul mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca e bine. de ingrijorat deocamdata nu m-am ingrijorat dar oricum nu sunt linistita mai ales ca aici medicii te trateaza cu superficialitate. cand mai stii ceva nou anunta-ma si pe mine.
mersi
9+

bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nm_stelu spune:

Buna fetelor !!!
Si eu suntin aceeasi situatie: eu am Rh -ul negativ, sotul meu pozitiv. Am 24 de saptamani si voi avea o fetita. Am deja cumparat vaccinul Rogham, dar nu am stiut ca trebuie sa fac unul si la 28 de saptamani, ci doar imediat dupa nastere. Doctorita la care merg este super draguta, explica totul .... Imi face la fiecare control testul de anticorpi D ... pana acum a fost totul ok !! Am sa intreb si eu daca este necesar vaccinul si la 28 de saptamani.

Multa bafta si sarcina usoara ....
Astept cu drag sa devin mamica de septembrie 2006

ta Neagu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Eu am inteles ca se face la 28 sapt doar daca iti iese ceva in neregula la teste pana atunci. Si eu am Rh- iar sotul Rh+. Am facut deja de doua ori testul anticorpi D si mi-a spus doctora ca mai urmeaza sa-l facem inca o data in sapt 20, daca atunci vor iesi anticorpi prezenti vom face acea injectie la 28 sapt. Daca nu va fi nevoie vom face doar dupa nastere, bineinteles daca va fi cazul, adica daca copilul va avea RH+.
Leyla14+

quote:
Originally posted by nm_stelu

Buna fetelor !!!
Si eu suntin aceeasi situatie: eu am Rh -ul negativ, sotul meu pozitiv. Am 24 de saptamani si voi avea o fetita. Am deja cumparat vaccinul Rogham, dar nu am stiut ca trebuie sa fac unul si la 28 de saptamani, ci doar imediat dupa nastere. Doctorita la care merg este super draguta, explica totul .... Imi face la fiecare control testul de anticorpi D ... pana acum a fost totul ok !! Am sa intreb si eu daca este necesar vaccinul si la 28 de saptamani.

Multa bafta si sarcina usoara ....
Astept cu drag sa devin mamica de septembrie 2006

Steluta Neagu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by nm_stelu

Buna fetelor !!!
Si eu suntin aceeasi situatie: eu am Rh -ul negativ, sotul meu pozitiv. Am 24 de saptamani si voi avea o fetita. Am deja cumparat vaccinul Rogham, dar nu am stiut ca trebuie sa fac unul si la 28 de saptamani, ci doar imediat dupa nastere. Doctorita la care merg este super draguta, explica totul .... Imi face la fiecare control testul de anticorpi D ... pana acum a fost totul ok !! Am sa intreb si eu daca este necesar vaccinul si la 28 de saptamani.

Multa bafta si sarcina usoara ....
Astept cu drag sa devin mamica de septembrie 2006

Steluta Neagu



Steluta, cel de la 28 de saptamani este necesar doar in cazul in care dezvolti anticorpi...

Oana 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Se pare ca sunt pareri pro si contra in legatura cu vaccinul. Eu stiu ca se administreaza standard in saptamana 28 numai daca anticorpii sunt absenti, altfel se face degeaba pentru ca oricum numai stopeaza crestera lor si apoi la 72 de ore postpartum daca copilul este rh+
Nu stiu daca sunt riscuri referitoare la administrarea acestui vaccin in saptamana 28..stie cineva??

28

Mergi la inceput