Diabet zaharat la copii (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Nu prea am timp sa intru ca peste zi sunt la serviciu iar seara ma ia fii-miu in primire.
Ieri, baiatul meu a vut glicemiile in limite normale dar azi, din senin, a avut la ora 13:00 316.
Suntem inca pe antibiotic. Mai avem doua zile.
Cu mancarea stam cam rau cand suntem bolnaviori. El, de obicei, nu este mofturos dar cat a avut gatul facut praf a mancat numai lapte cu cereale sau cu biscuiti. Si cand era glicemia maricica ii dadeam doar cereale cu lapte si biscuiti goi.

In legatura cu Buziasul: poate veni si sotul? Adica are unde sa se cazeze? Contra cost, bineinteles. Ca noi cam mergem peste tot impreuna.
Anina, da-ne, te rog, linkul!

Mai am o intrebare: este vreuna dintre voi care mai are inca un copil pe langa cel bolnavior? Eu sunt insarcinata si mi-e un pic cam teama desi am luat in calcul si varianta ca al doilea copil sa aiba diabet. Nu stiu daca fac bine sau nu dar imi doresc tare mult inca un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna dimineata! Si pe mine ma intereseaza despre Buzias....daca eu si sotul platim si cat ? Noi suntem programati in sera X ...in mai...Ne trebuiesc analizele la zi? pe site am citit ca trebuie rezultatul examenului radiologic pulmonar-din ultimele 3 luni...lui i-au facut radiografii in spital ...nu e prea mic pentru alta radiografie pulmonara intr-un interval asa scurt de timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela, ce fel de cereale ii dai? Au zahar? Indicate sunt cele din gama Vitalis fara zahar. Dar, din cate stiu, cam toate cerealele au indice glicemic ridicat, intra lent,lent in actiune si ridica mult glicemia. Au un continut in jur de 80 HC/100 g. Cerealele sunt de evitat cand sunt bolnaviori. La fel si biscuitii, au zahar?

Cand nu ii este foame, ai incercat sa-i dai la gustari pufuleti (46% glucide) sau floricele? (astea parca au 60% glucide). La mese pr. supa cu fidea sau galuste,... piure cu carnita, putin.

Laura, spuneai ca baietelul nu prea mananca. Ti s-a spus sa-i dai cat vrea sa manance si insulina in functie de cat mananca. Eu stiu ca musai, trebuie sa-i dai minim 120 HC/zi. Minimul necesar pentru orice organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Laura, ai incercat sa aflii care este cauza lipsei poftei de mancare? Intreaba medicul, poate ii trebuiesc ceva vitamine.

P.S. Mirela, eu am fata de 14 ani si baiatul de 16 ani. Alex are diabet de la varsta de 8 ani. Roxi este bine, dar ii mai testez si ei glicemia si sunt cu ochii pe ea sa nu faca abuz de dulciuri. O indrum mai mult spre fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Am reusit sa citesc o parte din ceea ce ati scris din urma...nu stiu daca voi reusi vreodata sa stiu asa de multe despre diabet ca voi....
Sa ma prezint....Ma numesc Laura...am 28 de ani, sunt functionar public la primarie...m-am mutat la tara cu jumatate de an inainte sa se imbolnaveasca baietelul meu pentru ca sa poata creste in aer curat si sa aiba o copilarie frumoasa...acum ma gandesc mai bine ramaneam la oras si poate nu se intampla ce s-a intamplat...poate
La diagnosticare am inceput cu NovoRapid la ora 7- 6 u.i, la ora 13,30 - 7 u.i, la ora 20 - 5 u.i si la ora 24 - 3-4 u.i ... glicemiile ni se luau exact inainte de injectarea insulinei....copilul meu tremura la gustari...nu stiam ce are...pana intr-o zi cand am ceruta sa i se faca glicemia si la ora 10 dim. si avea 35 glicemia....am iesit din spital cu 11 u.i Novo Rapid si 7 u.i Novomix (facuta la ora 20)
Regula de 3 simpla am descoperit-o singura...ajunsese medicul sa trimita si alte mamici sa le explic eu cu CH...dupa ce am iesit din spital am scazut non stop din doze..singura..citind ...am iesit si intr-o perioada cand toti medici erau in concedii (in preajma Craciunului)...vazand ca dozele de insulina sunt ff mici (ajunsesem la 1,5 dimineata, la fel la pranz si seara)am cerut sa trec numai pe Novomix...de 2 ori...mi s-a spus ca nu e posibil asa ceva.. ca e prea mic
Luna aceasta am fost la Bucuresti...la o doamna doctor care este exact pe aceeasi lungime de unda ca si mine....din start mi-a spus ca scoatem NovoRapid...Edutu avea multe episoade hipo...si eram pe doze de 1 u.i...ne-a trecut pe Novomix..dimineta - 2 u.i si seara - 2 u.i, avem 3 mese principale la care ar trebui sa mancam 30 CH (daca reusesc sa fac 20 sunt foarte fericita) si 3-4 gustari (ii dau gustare si la ora 22 si la ora 1 noaptea pentru ca facea hipo des)- 10-15 CH
Dupa toate cele pe care le-am povestit, tot nu reusesc sa tin cat de cat sub control glicemiile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Adrianaa am consultat 3 medici diabetologi, unul mi-a recomndat sa ii fac B-urile...i le-am facut..ceilalti 2 mi-au spus sa ii dau sa manance cat poate..sa nu il fortez...si sa scad din insulina...daca ar fi dupa el nu ar manca nimic toata ziua...asa a fost mereu...de cand s-a nascut i-am dat in fiecare luna vitamine....am schimbat 6 feluri de lapte praf...la un an el bea cantitatea de lapte a unui copil de 3 luni....la 1,6 luni i-am facut analizele complete...i-au iesit perfecte...incepuse sa ia si in greutate...l-am lasat in pace...cat putea atat ii dadeam de mancare....acum insa nu mai merge asa....au ajuns orele lui masa un adevat cosmar pentru familie....ne fugareste pe toti...gusta, doar dupa ce il amenint ca ii iau masinile si dupa aia scuipa pe jos...singurul aliment care il accepta...este iaurtul si ceva paine...in rest ne chinuim sa calculam 2 linguri de ciorba...3-4 guri de cartofi natur...1/5 covrig....5 gr. paine....noaptea in schimba mananca fff bine laptele ....inainte sa se imbolnaveasca manca 4 biberoane cu cerele nopatea si ziua alergam dupa el cu mancarea...am incercat sa ii scot de tot laptele de noaptea...dar avea destul de des episoade de hipoglicemie...nu mai stiu....mi se spune sa am rabdare...ca asa sunt copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Laura, imi pare rau ca trebuie sa ne cunoastem, astfel !
Doamne, prin ce momente trebuie sa fi trecut, pana ati aflat ca puiul vostru are diabet !
Copiii mici greu sunt diagnosticati cu diabet, caci nimeni nu se gandeste ca asta ar putea avea.
Noi am fost trimisi la spital cu diagnosticul, mononucleoza infectioasa. Dar n-am ajuns la coma.
Au trecut 3 ani si jumatate de atunci(jumatatea din viata Cristinei) si nu-mi place nici mie sa imi amintesc prin ce am trecut la debut si inca, cateva luni, pana am ajuns la Buzias si a primit schema de tratament potrivita, Cristina.
Adriana, uite ca si Alex si-a trait jumatate de viata cu diabet, dar ce bine educat este, in privinta gestionarii diabetului ! E meritul tau, sunt convinsa !
Laura, la o varsta asa mica e tare greu cu mancarea si altfel, apoi sa mai fie si dupa hidrati, gramaj si program. Greu, foarte greu !
Ana a trecuit prin asa ceva, ea te poate ajuta cel mai bine.
Adriana, eu stiam ca pufuletii au 75% HC si asa am gasit si pe ambalajul unora.
Iar floricelele(popcorn-ul) au 60%, asa stiu si eu.
Avand 2 anisori, Eduard, poate ii place gris cu lapte, orez cu lapte, mamaliguta cu branza de vaci.
- 100 g gris cu lapte au 15 HC
- 100 g orez cu lapte au 20 HC
- 100 g mamaliga obisnuita 15 HC
- 100 g mamaliga pripita(moale) 10 HC
Mirela, felicitari pentru sarcina ! Sanatate la amandoi si sarcina usoara !
Esti o curajoasa !
Mai avem o mamica de dulcinel, tot Mirela o cheama, care are o bebelina. Ea a intrebat la Buzias de bebelina si i-au zis sa nu se streseze degeaba.
Uite, pozele noastre de la Buzias ! Ai sa vezi placerea ce se vede pe fetele copilasilor, ca sunt acolo !
Pot merge si 2 insotitori la copiii mici, al 2-lea insotitor platind cazarea si masa, care nu sunt prea scumpe(~25 ron/zi).
Chiar e nevoie de al 2-lea insotitor, la copiii mici, pt. orele in care mami e la cursurile medicale de gestionare a diabetului si de dieta.
Va dau citat din mesajul Mirelei Piciu, din toamna, cand s-a intors de la Buzias.

Citat:
citat din mesajul lui mirela_piciu

Ne-am intors de la Buzias, dar mi-as fi dorit sa ramanem acolo pentru binele lui David si pentru glicemiile care le-a avut. De cand ne-am intors tot crestem doza de insulina pentru a avea rezultate bune.I-au schimbat schema de tratament, acum are Actrapid si Levemir,in 4 administrari,dar inainte de asta au incercat cu Insulatard si avea glicemiile mici noaptea, a inceput sa mai faca injectia singur dar sub supraveghere,am fost si la d-na psiholog pentru problemele cu care ne confruntam... am atatea de povestit!!! O sa ne mai ducem probabil in primavara, nici noua nu ne place aglomeratia despre care am auzit ca e vara acolo, iar David e greu de stapanit.I-am cunoscut pe Luci, Petrica, Mihai, Alina, Andreea, copiii care stau acolo, am auzit atatea intamplari...am vazut atatea persoane cu complicatii, nici acum nu mi-am revenit! Suntem inscrisi la d-na doctor Lacatusu (sper sa nu-i fi gresit numele),pentru cea mica ne-au spus ca ne stresam degeaba nu i-au facut nici o analiza si adevarul e ca diabetul debuteaza brusc.
David a ocupat locul 2 la un concurs pentru copii de cantece, poezii etc.Mai erau acolo o fetita din Craiova de 5 ani si jum.,Elvira, Nicola de 2 ani si o luna din Galati si un baietel Andrei din Lugoj de sase ani si jum diagnosticat de doar doua saptamani.David a fost foarte incantat si asta s-a vazut in glicemii,a jucat intr-o seara inainte de cina fotbal dar in echipa cu cei mari peste noapte a avut sub 20 glicemia cu toate ca am anuntat doctorii si a mancat in plus.Peste noapte a servit zahar si doua felii de paine.Ma scuzati ne pregatim de masa o sa mai intru si mai vorbim, va pup si va invit sa mergeti la Buzias.


Sanatate si numai glicemii bune la dulcinei !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_piciu spune:

Buna ziua tuturor! In sfarsit am si eu ceva timp liber sa mai vorbesc cu voi. Bine v-am regasit,si in 2009 tot luptatoare, tot cu sperante de mai bine si cu fruntea sus. Ne-am mutat si foarte tarziu am reusit sa instalam Internetul la noua locuinta, serviciul ma solicita foarte tare mi-a trebuit ceva timp sa ma acomodez cu noua functie, urmeaza niste cursuri, fac ceva ce-mi place si asta conteaza foarte mult.Salut noile mamici venite in forum, am facut burta de plans citind mesajele si nu exagerez cand spun asta, parca ma vad pe mine cu David bantuind prin spital de la un etaj la altul si medicii ridicand din umeri la simptomele copilului nestiind ce sa-mi spuna.David s-a acomodat foarte bine la noua gradinita, dar acum fiind la grupa pregatitoare face mai multe socoteli, sta mai mult pe scaun si la ora 10 cand isi testeaza glicemia rar este sub 200.Am redus din hidratii de dimineata dar degeaba si mi-e teama sa-i maresc doza de dimineata face deja 9 u de Act.La pranz ajunge cu glicemia buna ,mica de cele mai multe ori.Hemoglobina a iesit 8, tocmai din cauza asta.Baietii mei, adica tati si David sunt inscrisi in seria IX la Buzias, eu nu ma mai duc ar trebui sa o luam si pe Lore, si nu stiu daca se mai poate ca anul trecut.Mi-ar fi facut deosebita placere sa revad toata lumea de acolo dar poate la toamna daca se mai poate.David numara deja saptamanile ramase si mai e si prima oara cand il separ de sora-sa sa vedem ce iese ca sunt nedespartiti, e greu si cand e la gradinita plecat.Pentru mamica Mirela graviduta:mult noroc, sanatate si rabdare.Inca ma mai tem pentru Lore a mea, ii mai testez glicemia din cand in cand, mai greu e cand mananca ceva dulce si vrea si David.Doctorii mi-au spus ca sunt niste analize care se pot face sa vezi ce risc de diabet are si fatul dar se fac dupa patru luni de sarcina si daca afli atunci ce mai faci intrerupere de sarcina?Eu am ales sa nu fac analizele respective nici nu mai stiu cum se numesc, si ma tem pentru Lore mai ales in jurul varstei de trei ani si jum. cand a fost David diagnosticat.Asistenta care ne ajuta cu procurarea insulinei ne-a spus despre un caz: s-a declansat diabetul la fata la aceeasi varsta cand s-a declansat la baiat, eu nu pot decat sa sper ca nu se va intampla la fel.Vorbeam de procurarea unui aparat de testat glicemia fara intepaturi aparatul exista dar persoana la care am aplelat s-a dat la fund si cred ca vom cauta o alternativa.S-a facut tarziu, va pup si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Azi piticul a avut glicemiile ok. A si mancat fara prea multe mofturi.
Adriana, biscutii pe care ii dau sunt fara zahar. Cerealele recunosc ca au dar fara zahar nu gasisem decat unele pe care nu le-a acceptat. O sa le incerc si pe cele indicate de tine. In general, toate produsele pe care le consuma sunt fara zahar (inclusiv ciocolata si napolitana de care nu abuzez, fiind mic de varsta, pe care i le dau la evenimente). Lui ii place mult supica cu galuste dar acum a refuzat-o si pe aceasta.
Dupa pufuleti nu se omoara iar cu floricele nu am incercat pentru ca nu stiam cati hidrati au. Voi incerca acum ca am aflat.
Anina, tare frumoase pozele. Asa cum am banuit, le mai vazusem. Multumim si pentru infomratiile legate de prezenta a doi insotitori.

Laura, ai trecut prin foarte multe si cred ca ai suferit tare. Din fericire (daca pot spune asa ceva), eu mi-am dat seama ca are diabet si desi eram trimisa acasa de doctori, am insistat sa i se faca analizele corespunzatoare. Numai la insistentele mele, i s-au facut aceste analize si din pacate, am intuit corect. Dar macar am evitat alte chestii mai urate.

Va pup pe toate si va urez ca dulcineii vostri sa aiba numai glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna seara
Nu imi vine sa cred cati copilasi bolnaviori cu aceasta boala urata,imi pare tare rau,pt ei,pt ca nu se pot bucura pe deplin de copilaria lor.
Eu inca nu ma pot inpaca cu asta,cu toate ca tot timpul ma gandeam,[sotul meu care acum se afla la SFANTA DREPTATE,avea diabet zaharat]deci pot spune ca mergeam din cand in cand la cate un control,dar acum in ultima vreme,mai exact perioada sarbatorilor de iarna am observat la Marta Denisa,fetita mea anumite schimbarii[bea multa apa,urina des,mofturi la mancare]si am zis trebuie sa mergem sa vedem,dar parca presimteam ceva si tot amanam de pe o zi pe alta,pana intr-o zi cand am mers si mi sa spus ca banuielile mele acum erau confirmate,pot spune ca eu am fost cea care sa inpacat mai greu cu ideea,Denisa acceptand cu mai multa usurinta tot ce trebuie facut in acest caz,adica glicemii,injectii.
dar sper ca sa ma obisnuiesc cu noua viata,daca se poate numi asa.
Noi am fost bolnavioare ,am avut si febra,ceea ce ne-a dat peste cap gliicemiile,dar speram sa se stabileasca,la noi tot cresc,si la insulina nu am curaj sa umblu,doar la mancare,la HC am mai umblat,in timp ma voi invata mai multe ,sper,si mai ales cu ajutorul vostru mamicilor,care mi-ati fost alaturi cu sfaturii.va multumesc
In vacanta asta vom merge la IASI la spitalul de copii,dar sper ca in urmatoarea vacanta vom merge si noi la Buziasi
dorim la totii copilasi multa sanatate si cat mai multe glicemii buneiar voua mamicilor ,mult curaj si rabdare
multumesc incaodata pt sfaturile date,mi-au fost de un real folos.va dorim o seara buna

Mergi la inceput