Diabet zaharat la copii (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Din pacate si noi ne inscriem in randul dulcineilor. Baiatul meu are diabet de 1 an dar nu am indraznit inca sa scriu. Nu pot spune de ce. Imi este destul de greu sa vorbesc despre, probabil. Dar v-am citit cu regularitate.
Noi avem norocul sa fim destul de echilibrati fiind pe doar doua doze de insulina (Mixtard 30 la 7:00 si la 19:00). Problema este ca acum are rosu in gat si au luat-o glicemiile razna.
Si abia scapasem de o viroza urata.
Hemoglobina glicata i-a iesit ultima data 7,7 dupa ce anterioara fusese de 5,7 si asta numai din cauza virozei.
Comoara mea are doar 2 ani si aproape 8 luni.
Va admir puterea si recunosc ca mi-ati dat si mie o parte din ea sa accept boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Buna seara, Mirela!

Nu trebuie sa te sperii prea tare pentru hemogl. 7,7. Am citit pe internet si stiu ca se recomanda ca un copil cu diabet asa mic, cum este fiul tau, sa aiba rezultatul chiar 7-8 pentru a preintampina hipo care nu pot fi semnalate de copilasi. Apoi, la varsta lui, se intampla sa fie o mai mare frecventa de hipoglicemii pentru ca sunt f. activi.

Pt. zilele cand sunt bolnavi dulcineii, am gasit ceva documentatie. Sper sa va fie de folos.

http://www.diabetes-scotland.org/yorkhill/documents/pdf%20files/Insulin%20Dose%20Change.pdf

http://www.scribd.com/doc/11397908/Sick-Days (deschideti .pdf-ul)

http://item.slide.com/r/1/58/i/A50KnTTd4T_3G_yrn-Y2heMZb_weK1Et/

15-20 mmol/l = 270-360 mg/dl

pt. a transforma mmol/l in mg/dl, se inmulteste cu 18
(TDD = doza totala de insulina/zi)

Anina, noi suntem bine, chiar f. bine, glicemiile sunt bune, cand nu sare calul. Face miscare la fotbal pe teren acoperit cand reuseste sa-si convinga prietenii, ca ei ar face mai multa miscare virtuala...

In rest, mananca putin cam in salturi si spune ca uneori ii e foame de lup, alteori nu... Am sarit cu niste vitamine pe el
.

P/.S. Mirela, baietelul tau e f. mic si are putine unitati/zi, cred ca la raceala, sau cand are peste 270 mg-300 mg gl. nu trebuie sa-i ridici mai mult de 0,5 u.i. Mixtard.

http://item.slide.com/r/1/190/i/WVytSdOz6z-HgwoI9BN09x0LayWYsZsX/

uite, pt. Mixtard 30 de doua ori pe zi:

http://item.slide.com/r/1/96/i/BDyXkEbT5z-sBnvhBz4bI8-sYiqPSxXE/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Adriana, nu ma sperii de hemoglobina 7,7 ci ma oftic pur si simplu. Mi-a zis si dna. dr. ca pentru un copil asa mic nu este o problema dar tot ma oftic.
Acum cat a fost racit i-am marit doza de insulina cu 0,5 u.i. si tot nu a mers asa ca am mai marit-o cu 0,5 u.i. numai ca venit cu glicemii foarte mici asa ca am scazut ultima jumatate de unitate pe care o adaugasem si am reglat din mese. Ieri a avut glicemiile bune.

Intrebare: ati dat ceva pentru imunizare copiilor vostri? Ce anume?

P.S. Multumesc pentru sfaturi, Adriana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

pt. imunizare, cand erau copiii mei mici, le dadeam:

http://www.naturashop.ro/tinctura-propolis-p-621.html

Vitamina C si multe citrice le dau si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Mirela, ma bucur ca ni te-ai alaturat, regret doar conjunctura, cum i-am scris si Simonei.
E foarte greu sa gestionezi diabetul unui copil mic. Cu cat e mai mic, cu atat e mai greu.
O avem pe Ana(ana_miti) printre noi, al carei baietel are diabet de la 1 an, iar acum are 4 ani. I-am intalnit la Buzias si am vazut ce greu era sa-i echilibreze glicemiile lui Alex.
Dar hemoglobina glicozilata a dulcinelului tau este buna pt. varsta lui.
Noua ne-a spus doctorita de aici, ca 7 este foarte bun pt. 6 ani si ceva, cat avea Cristina, anul trecut si ca ea crede ca a cobori sub 7, nu se poate la un prescolar. Desi, eu am iantalnit la buzias, copii mici si prescolari, care avea hemoglobina glicozilata sub 7.
Asadar, e lupta noastra, a mamicilor, caci noi luptam pentru sanatatea puiutzilor nostri la varsta adulta, pana la urma. Asta inseamna o buna gestionare a diabetului unui copil.
La rosu in gat, copiii fac temperatura si probabil si de la ea, glicemiile o iau razna. Te descurci cu hidratii pe care trebuie sa-i consume, ii poate consuma pe toti ?
Eu i-am dat hidratii si din ceai indulcit cu zahar, baut cate putin, Cristinei, cand a avut probleme cu gatul si nu-si putea consuma toti hidratii din mancare.
Ma bucur ca reusim sa dam putere si curaj si altor parinti de dulcinei. Este nevoie de asa ceva, pentru a ne putea bucura cu zambetul pe fata de dulcineii nostri si chiar alaturi de ei.
E foarte greu sa accepti ca dulceata ta de copil are diabet zaharat, gandindu-ne la tot ce implica asta: program riguros dupa ceas si cantar, intepaturi zilnice in degetele pt. glicemie, pt. insuline, miscare zilnica, dar nici prea multa sa nu trecem in cealalta extrema, sa-i scada prea tare glicemia si multa armonie, pe care numai cu timpul vor sti sa si-o castige, cand vor sti sa-si stapaneasca firea, emotiile.
Dar e mai bine sa acceptam ca avem dulci, dulci, decat sa nu-i avem deloc.
Necunoscute sunt caile lui Dumnezeu, nu ?
Gata, alerg la Cristina, careia azi i-a mers bine, deocamdata.
Sanatate si numai glicemii dintre cele mai bune !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna, dragi mamici de copilasi dulcinei!
Din pacate vad ca ni s-au mai alaturat mamici.....dar trebuie sa le spun si eu "Bun venit".
Revenim si noi dupa ceva vreme, motivat. Lipsa timpului liber, serviciul si Alex , bineinteles.
Am facut si noi analize din cap pana in picioare. Hemoglobina glicata este 7. Sunt foarte multumita. Creste , este neastamparat, nu sta locului o clipa. Glicemii bune, cu mici scapari...dar le tinem in frau. Doar o usoara anemie ne da bataie de cap acum. Azi incepem tratamentul cu Ferum Hausman si Vit C, si deasemenea, un tratament de deparazitare( asa a zis dr. pediatru, desi la analize nu a iesit nimic care sa arate ca ar avea ceva viermisori), preventiv.
Ne descurcam greu cu testele in continuare. Aceasta hemoglobina de 7 , am obtinut-o si pentru ca noi testam glicemia in continuare , din 3 in 3 ore, 24 din 24.
Raceala l-a ocolit pana acum, am mers cu Septilin, 2 luni de zile si vad ca a dat rezultate.
In rest ce sa va zic....suntem singurei cu bunicii, tsti este plecat la munca in Suedia...si ne este foarte greu si dor. Alex chiar sufera , se vede pe el, intreaba toata ziua de el.

Nina, cand ne programam la Buzias???
As vrea sa merg prin mai...ce zici?

Adriana , ma bucur ca Alex este ok.
Celelalte mamici, nu v-am uitat , dar imi este greu sa va enumar pe toate.....va pupam si va dorim glicemii din cele mai bune.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Continui acum, in ceas de noapte, ca nu am apucat dupa-masa.
Adriana, ma bucur mult pentru Alex, ca-i merge bine ! Tot asa sa o tina !
Din cate observ, el constientizeaza ce inseamna diabetul si face tot posibilul sa-i mearga bine.
Noi, inca avem probleme la capitolul mancare. Nu vrea legume, nu incearca nimic nou, aceeasi si aceeasi mancare vrea.
Ne invartim in jurul pastelor fainoase(preferatele ei, acum), a cartofului si orezului.
Si bravo lui, ca nu e atat de legat de lumea virtuala !
Asta e si meritul tau, ca ai stiut cum sa-l ti ocupat cu altele.
Vitamina C ii dau si eu, mereu Cristinei, caci am citit ca la diabetici se metabolizeaza mai greu vit. C. Si am gasit vit. C cu propolis, care ii si place Cristinei.
Mirela, cum mai este dulcinelul tau ?
La debutul diabetului, cand Cristina n-avea inca 4 ani, noua ni s-a recomandat siropul "Sanasol" fara zahar pt. copii, care are si ceva vit. B, hepato protectoare. Iarna ii dau si asa ceva Cristinei.
Ana, bine ai revenit !
Ma bucur ca ii merge bine lui Alex ! Stiu cat e de greu sa-i tii in frau glicemiile si cate intepaturi in degetelele lui, te costa asta. Dar faci o treaba buna, stii asta, nu ?
Saptamana viitoare, Cristina va avea vacanta si vreau sa merg si eu cu ea, la analize si control. Dar nu intrevad o hemoglobina glicozilata prea buna. Iarna asta nu ne-a mers prea bine. Ma gandesc ca or fi si ceva hormoni de vina, ca a trecut intr-o noua etapa de dezvoltare, a implinit 7 ani. Si cum e si iarna, lipsa miscarii isi spune si ea, cuvantul.
In luna mai ma gandeam sa mergem la Buzias, desi, Cristina e bobocel de cl. I. Trebuie sa vorbesc cu d-na. invatatoare, sa vad daca ar putea lipsi 7-10 zile de la scoala, in luna mai. Oricum, eu ma gandeam sa luam cu noi, manualele si caietele, sa nu ramana in urma, fata de colegii ei.
In vacanta mare stiu ca e prea aglomerat pt. copiii mici si nu prea e loc si pt. insotitori.
Sa-mi trimiti nr. tau de tel., ca am 2 in agenda mobilului si nu mai stiu care este valabil.
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune la puiuti ! Noapte buna !









Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Ce fac dulcineii, cum sunt ?
Cristina e bine. De ieri numai pe glicemii bune a stat, chiar si mai mici, ca a intarziat cu programul, la cat de ocupata este.
Ana, m-am uitat la www.ccserban.ro/html/informatiipractice.html" target="_blank">Programarea seriilor pe anul 2009 si cred ca am putea merge in seria X, intre 10 mai si 23 mai.
Am vorbit cu invatatoarea si crede ca 1 sapt. ar fi ok. Oricum, va lipsi cu adeverinta medicala, Cristina.
Ce zici ?
Simona, Mirela, poate veniti si voi si ne intalnim, acolo, cu toate !
Daca va intereseaza poze cu Centrul de la Buzias, dati de stire si va dau un link cu pozele noastre de acolo. Sa vedeti ce bine se simt dulcineii, acolo !
O zi cat mai faina, va doresc !





Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, la ora 13.


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)

www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna ziua!Tare greu v-am gasit....citeam mereu ce scriati dar nu stiam cum sa ajung la discutiile din 2009....
Ma numesc Laura...sunt din Galati....am un baiat care se numeste Eduard Stefan, are 2 ani si in noiembrie anul trecut a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 1...intai a fost diagnosticat cu meningita...apoi leucemie...lunga poveste...plimbari de la un spital la altul cu copilul in coma...nu vreau sa imi mai amintesc.
Fetelor am o mare nelamurire...ce fac cu un copil bolnav de diabet care refuza mancare?
De curand am fost si la Bucuresti...multumesc mult Anna_miti pt recomnadare....si mii de multumiri pentru sfaturile pe care mi le-ai dat cand eram disperata.
Doamna doctor mi-a zis sa ii fac insulina in functie de cat mananca....dar daca ar fi dupa el nu ar manca nimic...
Acum se pare ca suntem in luna de miere....facem novo mix de 2 ori la ora 7 dimineata si la ora 19 seara....incerc sa ii mentin glicemia intre 100 si 250...(scuze, dar la termenii medicali nu ma pricep inca)
Scriu mai multe maine...acum treb sa fug acasa...astept cu mare nerabdare sfaturile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauradoom

....am un baiat care se numeste Eduard Stefan, are 2 ani si in noiembrie anul trecut a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 1...intai a fost diagnosticat cu meningita...apoi leucemie...lunga poveste...plimbari de la un spital la altul cu copilul in coma...nu vreau sa imi mai amintesc.


Offf, ce de copilasi mici... si ce cosmar ai avut...

Deocamdata atat pot sa spun, am sa revin.

Mergi la inceput