Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

tina, si multa sanatate nepotelului.

din ce am inteles, dermatita atopica are sanse f mari sa vina la pachet cu rinita alergica si astmul bronsic, ca tot ai pomenit de el. da' la fel de bine poate sa nu vina, asa ca sper si io ca asta sa fie situatia la raresila.

atodermul nu m-a dat pe spate, din pacate. nu prea l-a ajutat. in schimb, a mers mult mai bine cu cicalfate si trixera. iar cu crema stelatopia de la mustela am inceput sa il dau de sambata si ii merge bine, din ce observ. asa este, cum zici tu, pielea trebuie urmarita in permanenta si la primele semne trebuie intervenit. in felul asta se reduce nevoia de a apela dermocorticoizii cei pacatosi.

stiu ca cei la care povestea asta se declanseaza in primele luni au sanse sa scape in jurul varstei de 3-4 ani. altii scapa la pubertate. altii au mici neplaceri si pe la 30 de ani. depinde de multe chestii. ce se poate face - tratament profilactic si ingrijire f atenta, plus alaptare exclusiv cat mai mult. cel putin 6 luni. ca diversificarea e cu schepsis la atopici.


irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Fetelor v-am pupat si revin later. Mai aveam de scris, da' s-a trezit urlatorul mic si tzitzi tre' sa fuga la datorie.


Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
Povestea nasterii lui Luca
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Fetele, tot vb aici de dermatita atopica, ce e aia? Sunt ceva bubite sau ce? Razvanu meu nu a avut inca asa ceva, toti copiii fac? Ca am vazut ca ziceti ca daca nu face cat e mic mai tarziu o sa fie mai greu de scapat de ea. Luminati-ma un pic!

Pe la 5 mergem si noi iar la doctor sa vedem cum raspunde la tratamentul pt afurisita aia de infectie urinara (cica e posibil sa fi facut si din cauza ca l-am sters gresit la fundulet, adica am atins si putzuca din greseala cu servetelul cu care l-am sters la funduletz ; deci grija mare cum ii stergeti).Bine, cauze ar fi multe, dar despre asta nu am stiut.
O sa il cantarim iar, sa vedem cum stam saptamana asta.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

fetelor tot nu m-am hotarat ce balansoar sa-i cumpar lui baby, cele care aveti,sunteti multumite de ele, stau bebeii acolo,aveti ceva recomandari? e frustrat asta mic ca a trecut babyexpo si nu i-am luat ceva semnificativ de joaca/relaxare
si mai vreau sa i cumpar asta http://www.toyz.ro/centre-activitate-locuri-de-joaca-bebelusi/little-tikes/jucarie-interactiva-ocean-3-in-1/ cum vi se pare

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)
http://www.flickr.com/photos/25353433@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna dupa amiaza ploioasa, gagici!! Ce ploaie, frateeeee!!! Imi place mult de tot! Dar mi-ar fi placut si mai mult daca nu as fi avut treaba de facut...
In sfarsit m-am apucat de proiectul acela pentru job. Aleluia!!! Nu l-am terminat dar important este ca l-am inceput. Sper ca in maxim 2 zile sa il termin.

Si pentru ca Ana mica face nani, pe tati l-am izgonit de la PC, treaba in bucatarie e gata si eu am che fde vorba...ma asez la scris. Pazea!

Irinuk scump, aceiasi roseata o are si Ana la gat, la sub brat si la cutele de la picioruse. O dau uneori cu crema anti iritare de la poponeata, dar de obicei le las in pace. Trec...mai apar...dar nu am vazut sa o deranjeze si nici sa fie ceva care sa ma ingrijoreze. Eu cred ca sunt de la transpiratie sau de la saliva, in cazul celor de la gat. Asa ca nu te panica! Stiu ca ai tras-o cu Rareselul, dar acum nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi!

Ven, eu ma inscriu in clubul celor care te plac bruneta, blonda, roscata si .....oricum mai vrei tu sa iti vopsesti parul. Imi place mult cum arati, indiferent de culoarea parului.
Cat despre aparatul de aerosoli...eu am de la Omron si m-a costat vreo 300 ron. Dar a meritat banii! L-am folosit si la Luca si la Ana. La Luca am facut aerosoli cu Ventolin si ser fiziologic iar la Ana cu adrenalina si ser. Atentie ca trebuie oricum prescrisa doza de catre medic, nu poti sa faci oricum. Mai ales adrenalina poate avea efecte adverse in caz de supradozaj.

Miki de Finlanda, pupam Saara micuta si dulce dulce. Ma bucur ca nu este nimic in neregula cu puiuta. Sa stii ca si Ana a avut o perioada in care nu facea prea mult pipi...ba chiar f putin. Asta a fost unul din motivele pentru care i-am facut si noi analize. Dar la fel ca si la Saara a fost din cauza ca nu manca suficient. Acum vad ca s-a mai redresat situatia, desi tot nu mi se pare ca ia ok in greutate. Vorba Irinukai, aere si fitze de don'shoare.

Gatta, mie mi se pare ca Saratzica ta ia f bine in greutate. Parerea mea este ca nu ar trebui sa o mai fortezi sa manance. Las-o sa manance in ritmul ei, atat timp cat ia bine in greutate.

Laurici D, esti harnicuta!! Bravo!!! Eu abia am reusit sa fac putina curatenie in bucatarie, insa nu generala. Ooffff... Inca mai sper sa pot face in toata casa pana de Paste. Daca nu...asta e! Pana la urma nu sunt Wonder Woman si nici nu-mi ridica nimeni statuie daca fac minuni si apoi zac.
Ma bucur ca Eleni este ok dupa vaccin. Cat despre papat...lasa fata sa pape cat vrea ea. Trebuie sa creasca si ea stie cat are nevoie. Pupici lui Eleni si lui Dimitris. Salutari mamei tale (care, btw, mi-a placut mult; este exact genul de mama cu care poti mentine o relatie de prietenie).

La multi ani pentru bebelusii care se aniverseaza azi: Biencuta de Lala20, Sara de Stoisor si domn' injiner de Doc!!!

Trimit mesajul asta si mai bag altul apoi... Mi-e teama sa nu se piarda si la cat am scris...m-as oftica rau

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Mav si Raca, v-am scris la sfarsitul capitolului trecut. Acum fug sa mananc ceva...

Pup!

Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Am pus 4 poze noi, o sa vedeti in ce pozitie l-am alaptat o data pe Razvi cand facea figuri,dar numai cateva minute ca nu era comod pt mine si cred ca nici pt el, dar a mancat vreo 5 min asa

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://good-times.webshots.com/photo/2385969230102497651DvpATi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

ramona, si eu am adoptat pozitia aia de vreo doua ori! :-)))
atopia inseamna ca, din motive genetice, sistemul imunitar nu reactioneaza cum trebuie atunci cand e vorba de probleme la nivelul pielii. motiv pt care copilul este mult mai predispus la eczeme, alergii etc. si ii trec mai greu ca altora si sunt sanse mai mari sa se si infecteze zonele respective.
episoadele de dermatita atopica inseamna ca pe piele apar pete rosiatice care, la atingere, sunt f aspre si pe care pielea e descuamata. nu sunt pur si simplu niste bubite dar pot debuta ca niste bubite.
in cazurile cele mai nasoale, apar cruste care supureaza...e chiar nasol dar nu li se intampla tuturor copiilor. repet, in general apar cand exista teren fertil din punct de vedere genetic.

multumiri pt pontul cu stersul la funduletz!

ma duc sa hranesc piticania. care m-a zapacit azi, a cerut sa suga ca pe vremuri, la 2 ore. saptamana viitoare face 3 luni. e moment de prag?

pup

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Irinouka mersi de lamuriri.Sper sa nu treaca Razvan totusi prin asa ceva, e nasoala rau dermatita asta.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://good-times.webshots.com/photo/2385969230102497651DvpATi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ceska, eu am cumparat pt Ana centrul Kick and Play. Ana este fff incantata de el si nu s-a plictisit chiar daca il are de mai bine de o luna. Sta in el chiar si o ora sau doua si uneori adoarme. Il recomand!
Legat de statul in poponeata, cam de la 4 luni il poti pune intre perne in pozitia sezut. Dar depinde mult de bebelus. La noi, si Ana si Luca au vrut mai devreme. Ana sta in poponeata sprijinita de vreo 2-3 saptamani. Dar nu exagerez. De fapt pe Ana nu prea o pun asa, doar la plimbare ridic spatarul caruciorului si la noi in brate sta in poponeata. Si ii place mult! Si sa stii ca a cerut singurica. A tot facut la abdomene pana a inteles mami ce vrea fata .

Mitsule, doctorii astia sunt cu capu' rau de tot. Si a mea face la fel. Cum o vede pe Ana si aude ca nu a crescut cate 200g/saptamana (lucru care s-a intamplat doar in primele 2 luni la Ana) cum ne spune sa bagam formula. Eu am cedat de doua ori, numai ca Anita mea stie ce vrea. Vrea tzitzi si gata!! Nu a vrut cu nici un chip sa bea formula. Asa ca am scapat de-o grija.
Bebe C e foarte bine cu 6500 la 3 luni. Sincer!

Raca, trebuie sa-ti fost tare greu sa stai despartita de bebica asa de mult in fiecare zi vreme de 2 saptamani. ooofff... Cand ma gandesc ca o sa incep si eu...Brrrr!!!
Ma bucur sa aud ca anemia se corecteaza. Sper sa fie ok cat mai repede!

Tinna, ma bucur mult ca ai mai scris.. Te mai asteptam cu vesti cand mai poti, sa ne mai spui despre nazdravanii tai!

A sunat tel...revin

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput