*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (5)*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


remiclea, alinuscha sa va traiasca bebeii crestini si sa fie sanatosi!

laurici multumim de aprecieri. cam in cat timp ajunge comanda de la redoute? se face bebe mare pana ajunge??

honey mai da-i cu ceaiuri de lactatie si bea multe lichide!

creataaa nu ne spui si noua cum a fost botezul????

irinuka tu ce mai faci?



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Am mai vazut poze de fete frumoase :Daria de kalosalina,Sofia de Stancutza si Thea Maria de Laura Ioana precum si un baiat chipes :Andrew!
Honey sa stapanesti masina sanatoasa!

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


zuzici noi ieri i-am luat mirul lui bitzi. a fost cumintica dar a plans putin la baita caci am luat-o din somn si am bagat-o in cadita. plus ca era cam fomita. pun pozute mai incolo. inainte de baita am papat bun bun - bine eu n-ar fi trebuit sa pap dar in fine -si dupa aceea am taiat tortuletul care a fost delicios. a primit bitzi o gramada de hainute, bani si cercelusi de la nasica.

ahhaa .. si stiti ce .. parca nici nu-mi vine sa spun sa nu cumva sa faca taman invers copilu' .. duminica a dormit de la 23 la 5.30 dimineata - neh am zis ca dupa botez si unde a urlat atata .. azi-noapte a dormit de la 22.30 la 5.30 .. nu-mi venea sa cred. Doamne ajuta! e vreo problema ca doarme atat si nu papa?



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



laurici cat de sigur e la redoute? se plateste cu cardul .. sa nu ma trezesc cu el golit sau cine stie ce prostii sa se intample .. si cam in cat timp ajunge comanda? e super caruselu acela .. foarte foarte tare!

au fost vreodata probleme cu comenzi neonorate?

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Helloooo zuzulici !!!

Felicitari micutilor crestinati si parintilor lor , ginnette, kalosalina, remiclea si ellenuta !!!!
Sa le dea Dumnezeu sanatate si noroc in viata !!!!

Ellenuta, am vazut fotografiile de la botez... bitzi a fost o adevarata printesa asa cum era imbracata si este tare-tare frumoasa !!! Acum imi dau seama cate potentiale nurori frumoase as putea avea pentru dimitris al meu din mijlocul printeselor de zuzulici de aici... Zic eu ca o diferenta de varsta de 4 ani si jumatate este numai buna...

Miutza, am citit ca maya a luat in greutate doar 100 si ceva de grame... Din pacate, stiu cum te simti ca am trecut si eu prin asa ceva... Eleni dupa 16 zile de la nastere avea fix aceeasi greutate ca la nastere... Am fost la medic, am mai incercat vreo 5 zile sa-i dau lapte de la mine cu un anumit program, cu muls intre mese dar... intre care mese???? ... ca manca practic continuu... Si imi venea sa plang in timp ce ma mulgeam si imi aminteam cum spun fetele aici ca scot cate 100ml. de lapte de la sani in cateva minute, sau cum tasneste laptele.. si eu in 30 de minute abia reuseam sa scot 15 ml....
Am facut o mica depresie si am ajuns la formula....
Am mai dat vreo 10 zile si lapte de la san si apoi s-a terminat... brusc nu mai avea niciun pic de lapte....
Eleni a luat in aproape 3 saptamani 800 de grame cu laptele formula...
Eu simt inca gustul amar al esecului alaptarii dar ma bucur ca am avut un picut de lapte pana la o luna... ca la dimitris am avut doar o saptamana...

Nu fii suparata si alege ce este mai bine pentru maya!

Ceska, te duci la curs pana la urma?? Aceeasi problema o am si eu. Ca as vrea sa merg la o sala sa incep sa dau jos kg. acumulate cu maaare succes pana acum... Acum este mama la mine dar dupa...?! Iannis - barbata-meu - sta cu dimitris si are mare grija de el dar nu poate si cu asta mica... si este destul de nepriceput si fricos la bebelusi... asa a fost si la dimitris...Nu o ia in brate niciodata ca ii este frica... Ma pune sa i-o pun eu in brate si se plimba cu ea astfel....
Cred ca trebuie sa mai aman putin ...

Mitsule, abia astept si eu baby expo!!! Apropo, faci botezul cumva la ploiesti??
Si eu il voi face acolo si inca nu m-am hotarat asupra locatiei...
Trebuie sa merg urgent la ploiesti si sa stabilesc localul si data ca sa-si ia rudele din grecia biletele de avion... Dar, habar n-am ce restaurante sunt pe acolo... Sora-mea face botezul la un restaurant numit marlene la iesirea din ploiesti spre sinaia, dar, intrucat o parte din invitati sunt comuni mnie si sora-mii..., nu vreau sa aleg alcelasi restaurant sa nu se plictiseasca oamenii cu aceeasi locatie...

Alina tudor, tu unde vei face botezul? Tot la ploiesti ?
Ce face puiutul? Este mai bine? Mai bine ai merge cu ea la urgenta ca sa stii exact ce si cum. Sanatate multa!

Miri, of, Doamne ce rau trebuie sa fie cu ambii puiuti bolnaviori...Sanatate multa si sa se faca bine cat mai repede!!Pupici la bolnaviori






Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta


zuzici noi ieri i-am luat mirul lui bitzi. a fost cumintica dar a plans putin la baita caci am luat-o din somn si am bagat-o in cadita. plus ca era cam fomita. pun pozute mai incolo. inainte de baita am papat bun bun - bine eu n-ar fi trebuit sa pap dar in fine -si dupa aceea am taiat tortuletul care a fost delicios. a primit bitzi o gramada de hainute, bani si cercelusi de la nasica.

ahhaa .. si stiti ce .. parca nici nu-mi vine sa spun sa nu cumva sa faca taman invers copilu' .. duminica a dormit de la 23 la 5.30 dimineata - neh am zis ca dupa botez si unde a urlat atata .. azi-noapte a dormit de la 22.30 la 5.30 .. nu-mi venea sa cred. Doamne ajuta! e vreo problema ca doarme atat si nu papa?



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII



Ellenuta, nu cred ca este vreo problema ca doarme asa de mult... Eu cred ca incepe sa-si regeleze somnul...Si apoi, stii ca se spune ca dupa botez copiii sunt mult mai linistiti... Poate ca asa este!

Eleni a mea doarmea asa de mult de cand am nascut-o...
Si acum, adoarme pe la 9.30 seara si se trezeste pentru o masa scurta la 2.30. - 3 dimineata...


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

zuzici cine site sa-mi raspunda si mie?k ori ma impusc eu ori pe doftoritele astea...acum vreo luna bbi a facut muci multi rau am luat batista bebelusului...oricat as aspirao...tot mai fornaie,dar nu in continuu(adik 5 minute fornaie 0 ora nu)...in acest timp au consultat-o atat doc de la buc cat si doc de aici...iar acum vreo saptamana m-am dus la doc de aici ca mi se parea fata ragusita,nu avea nimik in gatut...si i-am zis si doc faza cu fornaitu...si atunci a zis ca da se aude ceva(unde?,nu stiu)...si a zis ca e putin racita i-a dat si tratament...bun dar ea fornaie asa de o luna...pana acum dece nu a observat doc nimik...???
si cu starile astea subfebrile...ea mi-a zis sa-i dau nurofen...bibi are mai mereu 37,5-37,7(masurata rectal)...da eu am zis ca e de la caldura(26 de grade),si cu centrala oprita temp nu scade sub 25,5...si eu o imbrac in body si pantalonasi + o paturica ziua...si noaptea sac de dormit...oare sa fie de la alceva starea subfebrila...
mitshule m-ai speriat si u cu transpiratia rece....am vazut ca mai pateste si ea asa uneori,nu mereu...si mi-e frik k ea a avut complicatia ai la plamani

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta



laurici cat de sigur e la redoute? se plateste cu cardul .. sa nu ma trezesc cu el golit sau cine stie ce prostii sa se intample .. si cam in cat timp ajunge comanda? e super caruselu acela .. foarte foarte tare!

au fost vreodata probleme cu comenzi neonorate?

Elena de Eva Maria (14.01.2008)




Ellenuta, eu am descoperit La Redoute prin noiembrie si de atunci am facut comenzi intr-o veselie...nu a fost nici o problema cu luatul banilor, oricum iti urmaresti contul si daca apare o neregula o semnalezi la banca ta, dar repet nu e cazul! Inca vreo 4-5 persoane si-au facut cont la ei la recomandarea mea si nimeni nu a avut probleme.

Comenzile ajung cam in 10 zile calendaristice in mod normal. Le iei de la posta unde nu mai platesti nimic. Dar eu am avut si o comanda plasata in perioada de solduri maxime, care a ajuns in mai mult timp, dar mi se pare de inteles. Comenzi neonorate...hm...din partea lor nu cred...cel mult sa faca disparute coletele cei de la Posta Romana??? Asta mai degraba...oricum ei ramburseaza coletele neajunse din cate stiu eu.

Vezi ca la Femina Intim este deschis un topic La Redoute si acolo ai instructiuni la inceput. Eu i-am luat Sofiei o gramada de haine de acolo, si pt nou-nascuti, si pentru 6 luni sau mai mult...toate sunt de buna calitate si mult mai ieftine decat in magazinele de specialitate de la noi.

Daca mai ai intrebari, shoot cu un PM si iti raspund.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Lala, si multumesc mult pentru explicatiile cu starea de subfebrilitate...
Cat despre fornaiala... aceeasi problema o are sora-mea cu ioana ei...
Ea ii da cu pivalone in nascu dar inainte de asta o aspira dupa ce in prealabil ii pune apa de mare in nasuc...
Vorba ta... mucisorii nu sunt in nasuc prctic ci mult mai inspre gat..
Sfatul pe care i l-am dat sora-mii si la ea a functionat...
Pune multa apa de mare sau ser fiziologic in nasuc nu doar cateva picaturi... ca sa ajunga sa lichefieze si mucisorii din gatutz...
Sora-mea era innebunita ca o auzea fornaita si nu scotea nimic cu batista bebelusului... Dupa ce i-a pus apa cum i-am zis eu ii scotea foarte multi mucisori si nu se mai auzea fornaiala...
Eu am fiole din acelea de plastic cu ser fiziologic si ii pun in ambele nari mai mult de jumate de cantitate din fiola si apoi aspir.

A, si sora-mea ii mai da si un sirop dar am uitat cum se numeste. am sunat-o acum si cred ca doarme ca nu-mi raspunde. aflu denumirea si-ti spun.

Si dr. ei i-a spus sa aiba grija la temperatura din camera si sa puna permanent pe calorifer un vas cu apa.

multi lui biancutza fornaita!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by darene

Buna dimineata!
Am vazut poze cu fete frumoase foc:Eva Maria de Ellenuta ,Stefania de Alinatudor,Ana Antonia de Alina023,Alexia de Irlandeza (inca mai are hamul iubitica?Perna de care e sprijinita e perna de alaptat?),Adela de Ginnette.
Lala_D ce mare si frumos s-a facut Andrei si ce par des si frumos are!Tortul de la botez e facut cu chipul lui sau ati pus o poza?
Benji e de asemenea o scumpete cu par des si frumos!
Jelimoni ai o minune de baiat,imi place cum doarme in relax langa PC.

Miri multi pupici si de la mine sa se faca baietii sanatosi repede!
Alina023 i-au facut ceva investigatii la urgenta Anei?

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007





Iubita, au vazut-o o pedriatra si un chirurg. Si ambii au spus ca a fost criza de colici. Si cred ca asa a fost pentru ca aseara incepuse iar si i-am pus feonul pe burtica si asa s-a calmat in cca 10 minute. Se pare ca la noi abia acum a inceput distractia.. Mama lor de colici!!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput