DIVERSIFICAREA (6)

DIVERSIFICAREA (6) | Autor: natynic

Link direct la acest mesaj

Pana acum s-a spus asa:

Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 5

www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">RECOMANDARILE OMS PENTRU ALIMENTATIA SUGARULUI SI A COPILULUI MIC



Continuam!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Continuam, cum sa nu, dar, offtopic tu ma ignori pe mine in ultima vreme...te-am suparat cu ceva?

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Nu, Oana, in niciun caz, sunt in preajma unui examen, a mutarii in alt apartament, a unor hotarari de luat in privinta lasarii Iuliei in grija cuiva pentru ca va trebui sa ma intorc la serviciu si de aceea am si scris mai putin la acest topic...In fine, traversez o perioada nu usoara...
Intrebare: ce parere aveti despre budinci? Azi am luat si eu de la Nestle, budinca cu vanilie...pt etapa a 2-a, deci de la 6 luni. Dar are zaharIdeea era sa-i mai variez masa de iaurt de la 18 si cu altceva, ca fii-mea odata se plictiseste. O fi o alegere proasta?

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Naty, ce sa zic...bafta multa si sa iasa bine tot ce ai de facut! Sa-mi zici si mie cum te simti dupa intoarcerea la munca...pe mine ma ia groaza cand ma gandesc ...in august va trebui sa fac si eu pasul...si efectiv ma ia groaza gandindu-ma la Catinca...Bafta!
Budinci de la Nestle nu i-am dat...i-am dat desert Humana cu fructe, dar sincer, nici nu m-am uitat daca are zahar...ei ii place cel cu mar si afine, dar a mancat din toate.

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

zicem si noi 'buna!' la inceput de capitol!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salutare, am galopat citindu-va ca eram rau in urma!

Noi am inceput din 15 ian cu supa de zarzavat, cate 20ml, apoi 30, 40... dupa vreo 5 zile am inceput sa-i adaug morcov ras... acuma la 2 sapt de la inceperea diversificarii suntem la pireu de legume (morcov, patrunjel si telina, facute la steamer, apoi pisate, le mananca de numa).

Ar trebui sa-i dau in paralel si supa? Sau e de ajuns pireul de zarzavat? Din 1 febr (cand face 6 luni) o sa-i bag incep incet si suc de mar. Dupa cum zicea cineva, s-ar putea ca daca dai suc de mar inainte si legume dupa, sa strambe din nas, o sa ma orientez la fata locului.

Deocamdata merge bine treaba, accepta ce-i dau (am gasit niste morcovi ft dulci si gustosi, la steamer parca isi pastreaza mai intens gustul, plus ca nu ard supele pe foc uitandu-le acolo ).

Va urmaresc in tacere, cand mai am nelamuriri, mai intreb.



www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Musette, eu una nu inteleg rolul supei, care de fapt este o apa chioara, cu vagi urme de vitamine de la legumele alea, si plina de nitriti...nu i-am dat deloc, i-am facut piure direct, moale ca smantana, apoi l-am ingrosat pana am ajuns la consistenta care ii place lui!
despre sucul de mar...am spus ce parere am in spate..eu as incepe tot cu piure de fructe, nu suc..cand e mai mare, ii voi da de sete, suc...dar mai multe beneficii, vitamine, fibre, are fructul in sine..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Musette, parerea mea e ca nu are nici un rost sa-i dai si supa, adica doar zeama chioara. Stomacelul e mic, piureul e de ajuns, cu zeama doar i-ai umple burta de pomana ca aportul nutritiv se apropie de zero.
Eu nici acum, la 1 an inca nu-i dau supa sau ciorba ca...cred ca numai pe jos ar fi. Insa la cresa unde va merge cei de peste 1 an primesc la pranz si ciorbita, deci va trebui sa o invat incet-incet si cu cate un bors...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna ...si eu sunt de aceeasi parere cu luny si naty...nu are rost sa-i umfli burtica...Catinca mananca si acum supa/ciorba la felul doi si felul doi la felul 1 ...pentru ca ei ii plac foarte tare ciorbele si supele si nu concepe masa fara ele...asa ca intai ma asigur ca a mancat felul doi si pe urma ii dau si castronul cu supa sau ciorba...

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

si eu am probleme cu mancarea moale/mai lichida...i-am facut o data ciorbita cu bors si 2 supe cu galuste, dar toate le-am amestecat cu legumele si am pus mai putina zeama, astfel incat sa fie tot piure:))..ca sa pot sa-i dau cu lingurita si sa ajunga si in stomac, nu sa curga pe langa!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abe spune:

Buna,

Vad ca multe mamici sunt interesate de schema de diversificare a dr. Ciofu.

Oanamada te rog sa-mi trimiti si mie aceasta schema, daca se poate, pentru ca urmeaza sa incep si eu diversificarea pentru fetita mea de patru luni. Adresa mea este paandreea@yahoo.com.

multumesc mult.

Mergi la inceput