Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ba da, se poate vinde, dar nu sa imi platesc eu datoriile cu.bani aia, se poate schimba cu unul de 2 camere in bucuresti, sau garsoniera+diferenta

Dar ne indepartam de la subiectul initial de discutie, chiria pro sau contra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Si eu sunt pentru chirie. Nu merita sa va sacrificati prezentul pentru perspectiva ca in 4 ani va merge mai bine. Cred ca aveti mult mai mult de castigat ca familie daca va bucurati de prezent.

Nu mai zic ca va puteti chiar imbolnavi de la stresul la care sunteti supusi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ba da, se poate vinde, dar nu sa imi platesc eu datoriile cu.bani aia, se poate schimba cu unul de 2 camere in bucuresti, sau garsoniera+diferenta

Dar ne indepartam de la subiectul initial de discutie, chiria pro sau contra.



Este adevarat ca nu am raspuns strict la subiect, si am pus alte intrebari, ideea ar fi fost ca in situatia ideala e bine sa stai in propria voastra locuinta si am vrut sa aflu daca exista alte mijloace ajutatoare are sa ajute la indeplinirea acestui lucru

Sincer, nici eu nu stiu ce as face si nici nu poti prevedea ce se va intampla in viitor, ce intorsatura pot lua lucrurile la un moment dat (in sens pozitiv sau negativ). Sotul tau ce zice, spre ce inclina?? Conteaza si asta...

Bafta si sa luati decizia cea mai buna!


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu si implicit noi, ca familie, nu agreem deloc ideea creditelor.Pentru nimic. Pentru ca, teoretic, daca nu am, inseamna ca nu pot, nu imi dau voie sa fac ceva fara sa am. Ca, practic, vin bancile si te improbodesc si iti spun o poveste frumoasa despre cum e sa ai ACUM si sa fii rob pentru 30 de ani incolo... stiu ca se poate si asa, dar eu nu pot.
Prefer sa stam in chirie ( in Austria greu se poate altfel, sa fii proprietar e cu dus-intors, la cat de mari sunt impozitele pe imobile) si sa imi iau ceva cu banul jos, decat sa imi dau linistea mea pe ani de zile, doar ca sa fiu proprietar in acte, ca de drept... mai dureaza.Cam toata viata.
Sora-mea a luat in Bucuresti apartament cu imprumut de 60 mii euro, pana il achita, va plati dublu, adica pese 100 mii euro, asta daca are noroc si nu se maresc dobanzile si alte dracovenii bancare legate de imprumut. Si tot daca are noroc de job, ca iti trebuie unul bun si extreeem de constant, ca sa fii la zi cu plata ratelor. Si sa nu se imbolnaveasca niciunul din ei, nu mai spun de accidente, moartea sotului, neprevazutul... Daca ai nesansa unor 2-3 ani prosti, dupa ce ai platit vreo 15 la apartament, ramai cam pe strada...
Sigur, ar putea spune cineva, pe strada ramai si daca stai in chirie si nu ai cu ce plati chiria, si aici, si acolo, cam aceeasi suma de bani se duce. Corect, sa zicem ca e cam pe-acolo, dar cu linistea si cu stresul ce faci!?? ... 30 ani de nedormit si de nervi si neliniste, ca am rate...no, thanks.
Inca ceva : stiu pe cineva care acum cativa ani a luat un imobil mic la pret gigant, cu imprumut in franci elvetieni. Intre timp, francul a crescut, pretul imobilelor a scazut enorm si va mai scadea, iar oamenii astia au de platit cam 100 si ceva de mii de euro pentru inca vreo 20 ani, pentru o chichineata de apartament. Si,culmea, cu toate schimbarile monetare, inflatiile, caderile si urcusurile din orice domeniu, ratele astea nu devin niciodata mai mici, ci mereu mai mari.
Asa ca treaba asta nu e pentru mine. Ma recunosc un om slab, pentru care conteaza mult un somn bun noaptea, care tine la manuta de neuroni inca activi care i-au ramas. Creditele sunt pentru razboinici cu nervi de otel, sanatate beton si resurse, frate, resurse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Julia, este si nu este buna teoria asta ...
Exista asa zisele imprumuturi intelepte - cum e casa sau masina ... le faci in principiu, ca la batranete, cand venitul se miscoreaza substantial, sa nu mai ai presiunea chiriei de acum. Le mai faci ca sa lasi ceva mostenire in urma - fie ca unul din copii o sa locuiasca in continuare acolo si va reprezeunta o mare economie pentru el, fie ca o vor vinde si imparti banii.

Eu cred ca daca ai un serviciu, este intelept sa investesti intr-o casa ... cu cat mai tinerei cu atat mai bine. Serviciul se mai pierde, se mai schimba, per ansamblu de muncit ai de muncit o viata si intelept este ca o parte din munca sa o investesti intr-o casa, caci altfel tendinta este sa traiesti din toti banii disponibili. Eu am vazut putine persoane care sa stranga din salariu $200k ca sa cumpere o casa cu banii jos.

In situatia de fata insa, trebuie platite datoriile alea ... repede.
In cativa ani, o pot lua de la capat ...cu rate la o noua casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai ati luat apartamentul si din banii di salariu si ce o mai fi puteti sa platiti rata la apartament plus altele dar din pacate aveti si alte datorii pe care nu le puteti plati. Aceste datorii nu au fost facute din cauza ratei la apartament. Asa incat daca vindeti ap. platiti toate datoriile poate va raman ceva bani veti avea ca si pana acum bani sa platiti chiria pana acum plateati rata deci se echivaleaza dar asa cum ati strans datorii altele decat rata tot asa veti strange datorii altele decat chiria.



Sorry daca am dat dezaproba, a fost pentru simplu motiv ca nu sunt de acord cu mesajul.
N-am considerat necesar sa dau detalii, oricum au mai fost povesti pe forum pe tema asta, dar vad ca se insista pe aceeasi idee.

S-o luam pe puncte:
1. sotul in perioada 2008 - 2011 a lucrat vreo 10 luni, si a mai stat vreo 4 in CIC, in rest nu a contribuit financiar cu nimic la cheltuieli.
2. in acea perioada salariul meu acoperea strict ratele la credite, asta fara sa pun la socoteala masina care era in leasing si avea o rata de vreo 400 eur, pe care am dat-o inapoi in cateva luni.
3. in tot acest timp s-au acumulat datorii, o parte au fost "refinantate", la modul ca dua ce sotul s-a angajat am luat bani din alta parte ca sa pltim din datoriile foarte vechi, astfel incat totalul datoriilor a ramas cumva constant, doar scadenta lor s-a modificat.
4. in prezent amandoi avem joburi ok, care ne permit sa platim o chirie si tot ce mai implica
5. vanzarea apartamentului = inchiderea tuturor creditelor + plata datoriilor restante.

Deci datorii n-as mai avea de ce strange decat daca unul din noi isi va pierde jobul, ceea ce n-ar avea prea mare importanta, ca ori ca stam cu chirie si nu putem plati, ori avem casa in rate si nu le putem plati, tot draq ala e.

Casa este ipotecata. Corect?
Insa acum citind cel scrise de tine deduc faptul ca renuntand la apartament ati rambursa anticipat creditul imobiliar, de asemenea creditele neachitate si ati plati toate datoriile catre X creditori si estimati ca v-ar ramane ceva bani iar veniturile curente va permit sa locuiti in chirie+traiul zilnic. Defapt veniturile actuale va permit si acum acelasi lucru dar nu aveti resurse sa platiti datoriile restante - acestea fiind achitabile din cvaloarea apartamentului vandut mai putin partea bancii.
Corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu nu vreau o casa de 200k, ai fi surprinsa sa vezi ce case se gasesc si la ce bani, atat in Romania, cat si in Austria, ca asta stiu, la cat umblu pe site-uri imobiliare. Sunt vile la cheie, si mai vechi, si noi, in jur de 50 mii de euro! Noi nu cautam in capitala, e drept, dar vorbim de preturi acum...

Inca ceva: ideea asta cu casa lasata la copii...e cel putin amuzanta, daca nu tragi-comica. Asa zicea si maica-mea, ca apartamentul ne ramane noua ( la 2 copii) si a tot investit in peretii lui, desi acum i-a scazut valoarea, ceva la 30 mii, poate putin mai mult, cu noroc. Evident ca ne ramane noua jumatate dupa ce ea n-o mai fi. Sincera sa fiu, numai ideea asta repetata ( mai ales de dumneaei), ca dupa ce moare ea, ramanem cu juma' de casa, imi repugna. Cum adica, a murit mama, ura!! ?? Zice si Karioka ceva pe blog, cu asigurarile de viata, ca....in caz tagic de ortu-popii in ceea ce-o priveste, familia ei va fi foarte fericita! Asa si eu, cu apartamentu' maica-mii...
No, pentru asta nu mi-as lua casa. Daca da Dumnezeu si traiesc in casa-proprietate personala pana pe la vreo 80 si ceva de ani, copiii mei or avea peste 50, spre 60 chiar. Halal ajutor din partea mea, abia ar astepta sa vanda casa, sa plece in croaziera...? :))

Noi ne-am lua o casuta mica si prapadita, cu banii stransi la ciorap, ca stie omul meu s-o faca draguta apoi. O mobilez eu cu gust si cu bani putini, ca se poate, si iaca, scap de credite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius


Casa este ipotecata. Corect?
Insa acum citind cel scrise de tine deduc faptul ca renuntand la apartament ati rambursa anticipat creditul imobiliar, de asemenea creditele neachitate si ati plati toate datoriile catre X creditori si estimati ca v-ar ramane ceva bani iar veniturile curente va permit sa locuiti in chirie+traiul zilnic. Defapt veniturile actuale va permit si acum acelasi lucru dar nu aveti resurse sa platiti datoriile restante - acestea fiind achitabile din cvaloarea apartamentului vandut mai putin partea bancii.
Corect?



Corect. Daca nu ar fi povara datoriilor trecute, cu ce castigam azi platim toate ratele, bonele, si ne mai raman de mofturi cam 150 eur pe luna (concedii, copii, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cat timp mai aveati de platit pt apartament?
Defapt nu prea conteaza ideea este ca vreti sa valorificati ap. contra datorii. Vindeti platiti si daca va ramane de avans poate reangajati un alt credit imobiliar chirie&rata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Vreo 25 de ani de rate ...de fapt nu chiar, vreo 17 au mai ramas cred.
Adica suntem proprietari mai mult cu numele acum.

Mergi la inceput