Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Apartamentul din Ploiesti al parintilor tai nu poate fi scos la vanzare din ce motiv? Dar dat spre inchiriere?

Eu am fost crescuta cu ideea de a fi proprietar, mama a facut enorm de multe sacrificii sa cumpere apartamentul, iar eu dupa 7 ani de chirie abia am asteptat sa ne putem muta la noi acasa (chit ca datoram bancii inca 29 de ani). Nu ma pot pune in situatia ta, imi inchipui ca cheltuielile tale sunt cel putin triple (daca nu si mai mari, din moment ce eu nu platesc bona/after school etc.), insa nu m-as vedea in chirie cu copii. Tb sa recunosc ca am frecvent cosmaruri ca daca mi se intampla ceva, ma imbolnavesc si numai pot munci nu ne-am descurca deloc din salariul sotului (si invers). Totusi nu ma invat minte si m-am bagat la alte 2 credite pe langa.

Julia, off topic: cu actiunile dupa tata si cu partea mea din garsoniera bunicii ne-am acoperit datoriile. Si visez sa-i achizitionam macar o garsoniera copilului (care maine va face 4 ani ), nu sa astepte sa dam noi ortu' popii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

In Ro, sa fii chirias e o situatie deosebit de precara. Nu ai pic de protectie. Cu 3 copii, as tine si cu dintii de apartu ala.


Vicky, Printzesone and BB (26+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce mi se pare aiurea la statul in chirie a la long este ce se intampla dupa ce iesi la pensie si iti scad drastic veniturile, in plus apar cheltuieli mai mari cu sanatatea, de unde sa mai platesti si chirie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mickyyy, apartamentul parintilor tai e in ploiesti sau in pitesti ? daca e in ploiesti, cate camere are si in ce zona se afla ? coincidenta face ca eu sa fiu in cautari pentru un ap. cu 3 camere in ploiesti, fetita mea incepe scoala la toamna si o sa aiba nevoie de camera ei.
daca nu vrei sa faci publice detaliile, imi poti trimite mesaj privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

nu, nu e in ploiesti, e in pitesti, din pacate. 3 camere in zona semicentrala (eremia grigorescu).
Ca si idee, el e momentan inchiriat pe o suma simbolica, vreo 50 de lei cred, sta acolo o fata de aproape 10 ani, care intre timp s-a si casatorit si s-a mutat si sotul acolo. Sunt sanse mari ca in cazul in care mama va dori sa il vanda sa fie interesata, tinand cont ca sta de atat timp acolo, asa ca probabil vanzarea nu va fi chiar o problema.
Apartamentul probabil va fi schimbat pe un altul in Bucuresti, ca mama-i singura, nu mai intinereste, si cat de curand va trebui sa am grija de ea, deci s-o am in preajma. Ea tot zice de vreo 2 ani ca-l vinde, dar nici ea si nici noi nu ne-am agitat pana acum la modul serios

Insa personal n-as vrea sa amestec apartamentul ala in afacerea asta.

Am pus ochii pe un www.imobiliare.ro/vanzare-apartamente/bucuresti/dristor/apartament-de-vanzare-sau-de-inchiriat-3-camere-X5FA00003?lista=9417475" target="_blank">apartament de-al unui dezvoltator din zona, complexul new town, care arata f ok, si are chirie suportabila (ma rog, sunt apartamente de inchiriat cu 3 camere intre 400-600 eur, partea proasta e ca se adauga TVA la chirie). Are deja bucataria complet echipata, are 2 dormitoare faine sus, unde le pot parca pe fete, iar eu cu barbatul gasim o modalitate de a folosi livingul in loc de dormitor. Sau exista la 500 eur si mai faine, ca sa nu zic de apartamente cu 4 sau chiar 5 camere.
Avantajul e ca e firma, contractul se face la notar, nu te dau afara cand ai chef, in timp il poti cumpara daca negociezi cum trebuie cu ei de la inceput, si e oarecum tot in zona, si nu e obligatoriu sa schimb scoala la fete (sunt 2 statii de tramvai distanta, sau 30 de min de mers lejer pe jos).

Ar mai fi evident si varianta particulari, cu chirii intre 300-400 euro la 3 camere in zona, ar fi o economie de bani, dar un stres mai mare
Contrar asteptarilor, barbatului i-a suras ideea, ma rog, cu unele amendamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Mickyyy, din punctul meu de vedere, cu siguranta, in aceasta situatie as alege chiria. Conteaza fff mult linistea voastra sufleteasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

miky, din cate imi amintesc, daca vinzi un apartament al carui proprietar esti, statul iti ia impozit pe suma obtinuta din vanzare, se considera venit si se impoziteaza cu 16% (parca). asa ca ar trebui sa luati in calcul si aceasta "diminuare" a sumei pe care ati putea s-o obtineti in urma vanzarii apartamentului. nu stiu daca regula e valabila si se aplica in cazul vostru particular, locuinta fiind luata prin credit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

aooleu, nu stiam de asta
stiam ca era o regula legata de vanzarile speculative, daca ai proprietatea de mai putin de 3 ani (nu stiu exact perioada) se percepe un comision pe tranzactie
dar de impozit nu stiam, poate ne lamureste marius ca daca e cu impozit, pot sa-mi iau adio de la planurile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Eu stiam ca e 2% valoarea impozitului catre stat, chiar 1% daca apartamentul se vinde cu mai mult de 45000 euro sau ceva asa. In orice caz, nu 16%, ca nu e firma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

aooleu, nu stiam de asta
stiam ca era o regula legata de vanzarile speculative, daca ai proprietatea de mai putin de 3 ani (nu stiu exact perioada) se percepe un comision pe tranzactie
dar de impozit nu stiam, poate ne lamureste marius ca daca e cu impozit, pot sa-mi iau adio de la planurile mele


in situatia mentionata de tine, mi se pare ca se impozita doar diferenta dintre pretul de cumparare si pretul de vanzare, daca vanzarea avea loc in intervalul a 3 (sau 5?) ani de la data cumpararii.
dar eu nu lucrez in domeniu, asa ca nu as vrea sa-ti dau informatii eronate si sa te bag in sperieti.
fie ne lamureste marius, daca are timp, fie intrebi la un notariat. sau la o agentie imobiliara...

Mergi la inceput