Pro sau contra chirie

Pro sau contra chirie | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Presupun ca au mai fost dezbateri pe tema asta, la mine situatie e un pic inversa, am deja un apartament (luat cu credit ipotecar), o droaie de datorii si 3 copii.
Sa continui sa supravietuiesc de la o luna la alta incercand sa platesc credite si datorii (datoriile sunt uriase), cu sanse de mai bine peste vreo 3-4 ani probabil in conditiile in care veniturile raman constante, sau sa vand tot, sa inchid creditele si sa ma mut cu chirie? Imi pot permite sa inchiriez un apartament cu 3 camere ok, si ne mai arman suficienti bani nu doar pentru datoriile curente, cat si pentru micile mofturi, sau concedii, sau poate cumparat in timp o noua masina.

Marele dezavantaj la chirie este ca in Romania proprietarii sunt detul de ciufuti, dar pot gasi unul ok, atata timp cat am un buget decent pentru inchiriat.

Am stat in chirie, dar in tinerete, cand fiecare banut era contorizat la sange si evident ca faceam compromisuri si cautam cel mai ieftin apartament de pe piata, acum n-ar mai fi chiar asa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rata la apartament este mai mare decat valoarea chiriei dorite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca decit sa ai multe datorii la banca mai bine o locuinta cu chirie pt.ca daca nu platesti o luna datoria la banca rata creste si mai mult si te streseaza cu telefoane si instiintari de tot felul insa daca stai cu chirie si gasesti un proprietar mai cu suflet care nu este atit de fiscal ca si banca te intelege si mai asteapta citeva zile in plus pina reusesti sa -i dai banii pe chirie.

Citat:
proprietarii sunt detul de ciufuti

Nu stiu la ce te referi spunind asta ,depinde si de chiriasi cit de seriosi sint sau cum a fost intelegerea intre cele doua parti.
Altfel nu ar trebui sa fie probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Rata la apartament este mai mare decat valoarea chiriei dorite?


Rata la apartament si valoarea unei chirii sunt asemanatoare. Doar ca nu e singura rata care o am , si in plus, problema este ca la noi s-au acumulat foarte multe datori in trecut, si nu am nicio sansa sa le inchid din salariu. Dar vanzand apartamentul inchid toate creditele si datoriile, si o iau cumva de la zero.

Nu rata la apartament ma distruge pe mine acum, ci datoriile acumulate (gen card credit care trebuie inchis altfel ma trezesc cu poprire pe salariu, datorii la intretinere, datori restante la leasing, datorii la prieteni, plus ratele in intarziere de adus la zi etc) Presupunand ca in fiecare luna din salarii platesc datoriile curente, cu ce imi mai ramane, scazand cheltuielile familiare obisnuite (mancare, rechizite, etc) mi-ar trebui vreo 4 ani de strans cureaua la sange sa fiu pe zero. Asta daca imi calculez fiecare banut si nu sar calul nicio luna cu cheltuieli inutile.

4 ani nu mai rezist . Si n-am nicio certitudine ca vor fi 4 ani, am facut asa, groso-modo un calcul, si cam atat iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Citat:
proprietarii sunt detul de ciufuti

Nu stiu la ce te referi spunind asta ,depinde si de chiriasi cit de seriosi sint sau cum a fost intelegerea intre cele doua parti.
Altfel nu ar trebui sa fie probleme.


In general, problema principala e termenul de inchiriere, oricand i se pune pata te poate da afara, din experienta - 2 situatii, care n-aveau legatura cu plata chiriei stabilita de comun acord initial si platita ceas:
- vine nepoata din provincie, are nevoie de apartament in 2 saptamani trebuie eliberat
- a gasit pe cineva care-i ofera mai mult pe apartament, si daca nu ii dau in plus x euro la chirie, putem pleca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Asta e partea proasta cu chiriile in Romania, nu prea exista stabilitate, si intr-adevar e greu cu familie cu copii sa te tot muti toata ziua buna ziua. Ca asa oricand pot aparea situatii "de maine tb sa eliberati"
Ar fi de preferat un contract de inchiere inregistrat la Financiar, si macar faci contract pe X ani. Dar si asa se trec clauze de reziliere, dar poate sunt mai omenesti 1-2-3 luni nu "poimaine"

Mickyyy nu stiu ce sfat sa-ti dau... Nu puteti in prima faza sa renuntati la leasinguri? Sau nu se stinge prea mare parte din datorie asa? Inteleg ca datoriile s-au acumulat inainte de criza, deci in perioada cu venituri mai mari...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Noi nu mai avem de mult masina in leasing, insa e o poveste mai complicata, nu are sens sa intru in detalii, legata de o alta masina, care e a cumnatei mele, cert e ca sunt vreo 1500 euro care trebuie sa ii achit acolo (e o datorie morala, nu legala, nu e un favor ci o obligatie).
Da, datoriile s-au acumulat in cei 2 ani cand stateam prost financiar. Unele sunt stringente, altele mai putin, dar toate trebuiesc platite.

In fine, problema nu e despre datori si probleme financiare, despre asta discutam in alta parte daca vreti neaparat, ci strict despre chirie. Situatia pe scurt am spus-o, vanzarea ma ajuta sa ajung la zero si sa o iau de la capat.

In locul meu, ati face-o sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Crezi ca daca vinzi tot platesti ce e de platit si ramane cat ramane bugetul in acest caz va fi echilibrat? Eu vad ca nu. Adica ai cheltuieli (altele decat rata la banca pt locuinta) mai mari decat veniturile. Asta inseamna ca intr-o perioada determinata nu vei mai avea bani din nou si vei reacumula datorii. Practic este o amanare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ati putea incerca sa contractati un apartament nou,direct de la dezvoltator.Astfel rata va fi cam cat chiria dar nu aveti stresul ca puteti fi dati afara si in plus, casa este a voastra.Probabil ca ati avea totusi nevoie de un avans minim,de regula intre 5-10% din valoarea apartamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu e asa, marius, am facut suficiente calcule si nu e amanare. Veniturile noastre actuale ne permit sa achitam rata pentru casa la banca, daca ar fi singura rata, si chiar ne ramane destul dupa. Dar mai sunt alte rate la alte credite, care nu au treaba cu apartamentul, plus alte datorii.

La veniturile noastre actuale, dupa ce platim tot ce e curent si stringent ne mai raman cam 150 eur maxim sa acoperim din datorii restante.
Presupunand ca vindem si inchidem credite plus datorii, automat scapam de niste rate in plus (care sunt aproape cat rata la casa) si mai ne raman si cei 150 euro care acum mergeu spre plata datoriilor.
Adica tragand linie la sfarsit de luna ramanem cu cateva sute de euro dupa ce platim totul la zi (ca rata la casa se va compensa cu chiria). Tragand linie acum, suntem in continuu doar pe minus, minus, minus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Ati putea incerca sa contractati un apartament nou,direct de la dezvoltator.Astfel rata va fi cam cat chiria dar nu aveti stresul ca puteti fi dati afara si in plus, casa este a voastra.Probabil ca ati avea totusi nevoie de un avans minim,de regula intre 5-10% din valoarea apartamentului.


si care dezvoltator da credit doar cu buletinul?
eu nu mai pot lua alt credit, deci e exclus sa mai iau in urmatorii 7 ani (ca atat se pastreaza in arhiva istoricul de plata al unui client) casa cu vreun altfel de credit. Ori cu banul jos, ori deloc.

Mergi la inceput