Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Daca nici o banca nu iti va mai da credit vreodata cred ca daca veti vinde nu veti mai fi niciodata proprietari. Dar asta nu conteaza foarte mult, nu cred ca trebuie sa tii cu dintii de asta.
In situatia data eu as pastra proprietatea si nu as merge in chirie. As mai strange din dinti inca 4 ani. Cred ca si Marius ca nu e o rezolvare o situatiei, nu cred ca ati duce-o mai bine daca ati vinde. Chiar daca pe hartie acum ati avea mai multi bani, atunci, la fata locului nu vor mai fi asa multi, chiar in absenta datoriilor. Mult ai, mult cheltuiesti.

Parerea mea: ramaneti in apartament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Te crediteaza insusi dezvoltatorul,nu este implicata nicio banca.Sigur ca trebuie sa dovedesti ca ai venituri suficiente ca sa poti plati ratele.Oricum stau cu sute de apartamente nevandute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Te crediteaza insusi dezvoltatorul,nu este implicata nicio banca.Sigur ca trebuie sa dovedesti ca ai venituri suficiente ca sa poti plati ratele.Oricum stau cu sute de apartamente nevandute...


Da mai, dar dezvoltatorul ala nu crediteaza pe oricine. Face si el niste verificari inainte, ca asa maine ma duc si eu si barbatul la el cu adeverintele de salariu si ne luam casa. Nu cred ca e vreunul insconstient sa dea credit doar in baza unei fise fiscale, verifica si ei inainte ai n-ai credite, daca aia vut cum le-ai platit. Ca nu e la fel de strict ca o banca, poate fi adevarat, dar de verificat tot verifica!

Tonia Antonia, tot strang din dinti, dar m-am saturat. Vreau sa mai si traiesc, nu doar sa strang din dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


Tonia Antonia, tot strang din dinti, dar m-am saturat. Vreau sa mai si traiesc, nu doar sa strang din dinti.


Te inteleg perfect.In situatia data, daca nu exista nicio alta varianta, as alege chiria.Cateva luni de ,,tras matza de coada'', in care nu iti permiti nici o iesire la film pe luna, si intri in depresie.Nu mai vorbim de anii care au trecut deja in aceasta situatie,si de inca 4 care ar urma...

Dar e de incercat si varianta cu dezvoltatorul.Nu prea ii intereseaza istoricul vostru de plati,la urma urmei nu au nimic de pierdut, daca renunti sau nu mai vrei sa platesti nu iti ramburseaza nimic, e ca si cum ai stat cu chirie in casa respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu as merge pe varianta cu vandut tot, achitat datorii si luat lucrurile de la zero.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai ati luat apartamentul si din banii di salariu si ce o mai fi puteti sa platiti rata la apartament plus altele dar din pacate aveti si alte datorii pe care nu le puteti plati. Aceste datorii nu au fost facute din cauza ratei la apartament. Asa incat daca vindeti ap. platiti toate datoriile poate va raman ceva bani veti avea ca si pana acum bani sa platiti chiria pana acum plateati rata deci se echivaleaza dar asa cum ati strans datorii altele decat rata tot asa veti strange datorii altele decat chiria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Eu cred ca avand mai multi bani la dispozitie o sa cheltuiti mai mult si tot n-o sa va ajunga si ramaneti si fara apartament. Si sa te plimbi cu trei copii din chirie in chirie, sa gasesti solutii cu scoala in conditiile astea, mi se pare foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Categoric vinde ...

1. Gasesti apartament de inchiriat - cu contract. Chiar daca proprietarul nu doreste contractul inregistrat legal, insisti sa il faci, daor ca sa scrii in el suma si durata contractului. Daca se intampla neprevazute, banuiesc ca macar il ai la mana pe proprietar cu faptul ca a incasat niste bani pe care nu a platit taxe.

2. Vinzi si achiti o parte din datorii sau eventiual toate.

3. Stati in chirie pana cand sunteti in stare sa platit rate pentru un nou apartament al vostru. Daca asta nu se mai poate, foarte bine, stati cu chirie toata viata ...ce e atat de rau in asta ? Pana la urma scopul principal este sa traiesti in prezent cat mai confortabil si eventual sa lasi ceva in urma ... mi se pare o prostie sa traiesti cu latul de gat, doar ca sa lasi ceva in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai are bani de rate si/sau chirie insa nu mai are bani sa isi plateasa datoriile altele nu rata, care datorii au fost facute nu din cazua ratei la apartament. Si exact asta este problema.
Ca schimbi apartamentul pe bani rata de la banca pe chirie nu schimba problema de fond singura schim,vbare fiind:
- nu mai ai apartament si iti platesti datoriile actuale

insa

datoriile actuale nu au fost facute din cauza achitiei apartamentului ci din cheltuieli curente. Acestea vor ramane si vor genera alte datorii pe care insa nu vei avea de unde sa le mai platesti. Corect?

Acuma dai apartamentul pe datorii. Cand se termina banii din ce vei plati cheltuielile care vor veni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am inteles ca daca vinde apratamentul isi acopera toate datoriile si singura grija va fi plata chiriei si a cheltuielilor curente de intretinere. Daca acum lucreaza amandoi si din salarii acopera chiria si cheltuielile curente (facturi, intretinere, mancare) si le raman si de un suc in oras, atunci se schimba deja datele problemei (in bine). Nu vad de ce ar fi nevoiti sa faca alte datorii, daca cele vechi ar fi lichidate si s-ar descura mai bine cu banii din salarii.


Mergi la inceput