Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai asta e problema ca aceste datorii care acum nu sunt achitate (altele decat rata la apartament) au fost facute in mod curent. Tocmai ca nu le ajung banii pt rata+cheltuieli curente sau chirie+chelt. curente ca daca le ajungeau nu ar fi avut aceste datorii altele decat rata.
Au chelt curente mai mari decat castiga. Nu stiu cum sa explic mai clar.
Ei depasesc incasarile curente constant de aceea au aceste datorii nu din cauza apartamentului ci a cheltuielilor zilnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Incercati varianta cu dezvoltatorii. Incercati macar, nu va costa nimic. Eu am vazut panouri publicitare care exact asta propun, sa stai in apartament si daca nu mai poti plati la un moment dat ti se considera ca ai stat in chirie. Macar ai in vedere ceva, o proprietate posibila viitoare.

Deasemenea nu aveti nici o varianta sa schimbati apartamentul cu ceva in alta zona, de valoare mai mica astfel incat sa ramaneti in continuare cu rate dar sa rezulte o diferenta de bani care sa acopere celelalte datorii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata timp cat intr-o perioada (1 luna de exemplu) incasati 1.000 de lei si cheltuiti 1.300 de lei indiferent de decizia luata problema nu este solutionata ci doar amanata. Aritmetica simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu nu as renunta in veci la propriul meu apartament din cauza unor datorii, de care voi scapa in cel mult 5 ani. Romania nu este occident, iar viata trebe gandita pe termen fff lung, nu numai pe 5 ani. Bun, acum am o stare depresiva si imi vine sa imi iau campii. Iau niste antidepresive usurele si merg mai departe. Cu ce ma va incalzi pe mine sa stau cu chirie si sa ma plimb din 3 in 3 ani cu bagaje si cei trei copii cine stie pe unde, in functie de venitul familiei? Pe cand, casa ta este a ta, indiferent de cat de mic sau mare este venitul. Peste 5 ani tot tineri veti fi, stai linistita. Nu imbatranesti cu 15 ani in 5 ani, sa iti fie teama de batranete de pe acum.
Fruntea sus, strange din dinti si pastreaza-ti casa pt familia voastra.
Banii vin si se duc, casa ramane.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

marius, pana apare Mickyyy sa ne lamureasca, ne dam doar cu parerea, dar eu cred ca acele datorii le-au facut atuncii cand sotul ei nu lucra. Acum mi se pare ca a spus destul de clar in postarile ei ca daca ar avea doar grija chiriei (ratei la ap.) si a cheltuielilor zilnice, nu ar fi nici o problema, ci s-ar descurca bine. Ceea ce ii omora sunt datoriile vechi (altele decat ratele). Ori odata scapati de alea, inteleg ca s-ar descurca cu banii din salarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Clarificare: datoriile au fost facute pe parcursul a doi a de zile in care sotul nu a avut niciun venit, iar salariul meu nu acoperea nici macar toate ratele curente.

nu sunt datorii curente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai ati luat apartamentul si din banii di salariu si ce o mai fi puteti sa platiti rata la apartament plus altele dar din pacate aveti si alte datorii pe care nu le puteti plati. Aceste datorii nu au fost facute din cauza ratei la apartament. Asa incat daca vindeti ap. platiti toate datoriile poate va raman ceva bani veti avea ca si pana acum bani sa platiti chiria pana acum plateati rata deci se echivaleaza dar asa cum ati strans datorii altele decat rata tot asa veti strange datorii altele decat chiria.



Sorry daca am dat dezaproba, a fost pentru simplu motiv ca nu sunt de acord cu mesajul.
N-am considerat necesar sa dau detalii, oricum au mai fost povesti pe forum pe tema asta, dar vad ca se insista pe aceeasi idee.

S-o luam pe puncte:
1. sotul in perioada 2008 - 2011 a lucrat vreo 10 luni, si a mai stat vreo 4 in CIC, in rest nu a contribuit financiar cu nimic la cheltuieli.
2. in acea perioada salariul meu acoperea strict ratele la credite, asta fara sa pun la socoteala masina care era in leasing si avea o rata de vreo 400 eur, pe care am dat-o inapoi in cateva luni.
3. in tot acest timp s-au acumulat datorii, o parte au fost "refinantate", la modul ca dua ce sotul s-a angajat am luat bani din alta parte ca sa pltim din datoriile foarte vechi, astfel incat totalul datoriilor a ramas cumva constant, doar scadenta lor s-a modificat.
4. in prezent amandoi avem joburi ok, care ne permit sa platim o chirie si tot ce mai implica
5. vanzarea apartamentului = inchiderea tuturor creditelor + plata datoriilor restante.

Deci datorii n-as mai avea de ce strange decat daca unul din noi isi va pierde jobul, ceea ce n-ar avea prea mare importanta, ca ori ca stam cu chirie si nu putem plati, ori avem casa in rate si nu le putem plati, tot draq ala e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mickyy, eu iti doresc succes si intelepciune.

Insa, nu trebuie sa uiti ca vinzarea insasi a apartamentului poate induce costuri, ca trebuie soldate datoriile de la intretinere/apa/lumina cu bani lichizi si ca o eventuala mutare implica si ea niste costuri (transport, concediu ca sau fara plata luat, maruntisuri pentru noua casa, poate o mina de vopsea, deschis linii de telefon, internet).
Si daca decizi sa te muti incearca sa o faci fara sa schimbi scoala fetelor sau macar sa le fie mai bine decit acum.

Daca aveti inca parintii si dispun de mijloace, incercati sa obtineti un imprumut de la ei fara dobinda ca sa mai lichidati din datoriile vechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Parinti ne-au ajutat deja cum si cat au putut.

Si inca un argument pro chirie, daca se poate numi argument e faptul ca oricat de rau ne va merge financiar in viitor exista o "plasa de siguranta", apartamentul parintilor mei care il pot folosi oricand, mama nu sta acolo, iar tata dupa divort a spus ca imi lasa mie partea lui, chiar daca nu e nimic formal (nu e partaj facut). Dezavantajul e ca nu e in bucuresti, dar chiar pe drumuri nu raman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nu mai stiu daca s-a mai discutat, daca nu se poate vinde apartamentul acela din afara Bucurestiului? Si asa sa va stingeti datoriile. Si sa ramaneti apoi doar cu rata la apartament.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput