Despre integrarea in scoli si societate(4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pt ca eu m am uitat doar la Franta, pt UK nu m-am uitat.

Edit: e cred o problema al mesajului pe care l-a transmis buserica. Avand in vedere ca propovaduiesc iubirea pt aproape si iertarea, teoretic toate cele 3 categorii enumerate ar trebui sa aibe un loc in sānul bisericii. Dar asta e o alta poveste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu stiu daca a mai pus cineva acest articol
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/scris-o-carte-cu-nasul-dar-nu-e-lasat-sa-mearga-la-scoala-432452.html
am vazut azi dimineata la tv ... si inca o data, traim in romania cu r mic :(


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ce trist! Sper sa i se dea o sansa! Pacat ca nu exista un sistem de invatamānt prin corespondenta cu validare a semestrelor prin examen adaptat. Daca are capacitatea de a invata, de ce sa fie oprit? Probabil ca asa viata lui ar avea un sens, dar i se pun toate barierele posibile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Este mai mult decat revoltator, un om ca el, un OM adevarat ca el, nu are nicio sansa in romanik, nici una infima. Si cati mai sunt ca el :(


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Vad ca amestecati gazduirea, oferirea unui adapost temporar cu calugaria.

La manastire nu e numai ca la armata, pe linga program de munca mai e si program de rugaciune, calugarii au "norma" de citit si de rugat, diverse canoane si ascultari, se scoala si noaptea pt rugaciune. O persoana cu handicap are nevoie in pr rind de un suivi medical, de tratament medicamentos poate, de gimnastica medicala poate, de program de odihna si de hrana, dieta speciala,cum ar face deci cu posturile si celelalte rigori?

Un preot cu handicap nu e totuna cu un calugar cu handicap.

Manastirile nu sint aziluri pt batrini sau centre de tratament sau orfelinate.

Acolo oamenii se roaga pt toti oamenii,inclusiv pt cei care nu dati 2 bani pe ei. Asta e deci misiunea ei principala si asta face pt noi.

Ce putem face noi fiecare pt cei din jur, abia asta sa ne preocupe, nu ce nu face Biserica. Tu Ab 2**, care aduci la sb mai mult decit nepotrivit acest articol, ce faci pt cei din jur, ca parca citeam la un sb ca nici prietenii nu te intereseaza cind vin in tara ta adoptiva, sa se descurce, asa ai zis, nu sa-ti ceara ajutorul, ai primi deci pt o perioada o persoana cu handicap care ar veni pt un tratament in tara ta si n-ar avea unde sa stea? Deci pt o perioada, nu pt totdeauna?

Nu stiu de ce in temeiul notiunilor vagi ( dupa cum bine ziceti cite-un "parca") pe care le aveti despre religie, precum "iubire", "smerenie" si ce-oti mai sti voi, va asteptati ca Biserica si religiosii in gen sa fie primii care actioneaza si de asemenea fie responsabili pt toate relele. Va relaxeaza sa gasiti un tap ispasitor, un loc unde ura elibereaza stiind ca sinteti majoritari? Incercati la orice sb sa faceti insinuari si denigrari, punindu-va pe voi, laicii si umanistii mai presus de religiosi. Atunci de ce daca va considerati toleranti si civilizati nu infiati copiii abandonati de ex? Credeti ca ar fi asa greu sa cresti un copil in plus daca ai deja unul sau 2 ? Ce va opreste sa faceti voi ceea ce ziceti ca nu face Biserica?

Vedeti-va de birna aia din ochii vostri si mai ales mai puneti mina pe cite-o carte , mie mi-ar fi rusine sa ma bag intr-un domeniu in care n-am citit nici macar 10 pagini si din care n-am decit notiuni vagi. A, si mai ales, cind "vizitati" o manastire, nu va mai limitati la a poza si a va poza si a pune-n album pe unde-ati fost, intrebati si in ce consta o viata acolo si abia pe urma mai judecati voi cum e la manastire.

Si bagati la cap integrare si persoanele cu "handicap religios", sint tot speciale si diferite, incetati sa mai discriminati persoanele religioase.Nu ca ar fi vreo sansa la asta pe acest forum unde in mod constant si-n frunte cu conducerea se agreseaza credinta si credinciosii, dar sa nu zic ca n-am zis.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Vad ca amestecati gazduirea, oferirea unui adapost temporar cu calugaria.

La manastire nu e numai ca la armata, pe linga program de munca mai e si program de rugaciune, calugarii au "norma" de citit si de rugat, diverse canoane si ascultari, se scoala si noaptea pt rugaciune. O persoana cu handicap are nevoie in pr rind de un suivi medical, de tratament medicamentos poate, de gimnastica medicala poate, de program de odihna si de hrana, dieta speciala,cum ar face deci cu posturile si celelalte rigori?

Un preot cu handicap nu e totuna cu un calugar cu handicap.

Manastirile nu sint aziluri pt batrini sau centre de tratament sau orfelinate.

Acolo oamenii se roaga pt toti oamenii,inclusiv pt cei care nu dati 2 bani pe ei. Asta e deci misiunea ei principala si asta face pt noi.

Ce putem face noi fiecare pt cei din jur, abia asta sa ne preocupe, nu ce nu face Biserica. Tu Ab 2**, care aduci la sb mai mult decit nepotrivit acest articol, ce faci pt cei din jur, ca parca citeam la un sb ca nici prietenii nu te intereseaza cind vin in tara ta adoptiva, sa se descurce, asa ai zis, nu sa-ti ceara ajutorul, ai primi deci pt o perioada o persoana cu handicap care ar veni pt un tratament in tara ta si n-ar avea unde sa stea? Deci pt o perioada, nu pt totdeauna?

Nu stiu de ce in temeiul notiunilor vagi ( dupa cum bine ziceti cite-un "parca") pe care le aveti despre religie, precum "iubire", "smerenie" si ce-oti mai sti voi, va asteptati ca Biserica si religiosii in gen sa fie primii care actioneaza si de asemenea fie responsabili pt toate relele. Va relaxeaza sa gasiti un tap ispasitor, un loc unde ura elibereaza stiind ca sinteti majoritari? Incercati la orice sb sa faceti insinuari si denigrari, punindu-va pe voi, laicii si umanistii mai presus de religiosi. Atunci de ce daca va considerati toleranti si civilizati nu infiati copiii abandonati de ex? Credeti ca ar fi asa greu sa cresti un copil in plus daca ai deja unul sau 2 ? Ce va opreste sa faceti voi ceea ce ziceti ca nu face Biserica?

Vedeti-va de birna aia din ochii vostri si mai ales mai puneti mina pe cite-o carte , mie mi-ar fi rusine sa ma bag intr-un domeniu in care n-am citit nici macar 10 pagini si din care n-am decit notiuni vagi. A, si mai ales, cind "vizitati" o manastire, nu va mai limitati la a poza si a va poza si a pune-n album pe unde-ati fost, intrebati si in ce consta o viata acolo si abia pe urma mai judecati voi cum e la manastire.

Si bagati la cap integrare si persoanele cu "handicap religios", sint tot speciale si diferite, incetati sa mai discriminati persoanele religioase.Nu ca ar fi vreo sansa la asta pe acest forum unde in mod constant si-n frunte cu conducerea se agreseaza credinta si credinciosii, dar sa nu zic ca n-am zis.


http://pentru-raisa.blogspot.com




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Katya, pai daca e asa cum zici tu, de ce primeste biserica ortodoxa subventii de la bugetul de stat din impozitele familiilor de "handicapati"? Atata timp cat primeste subventii de la stat trebuie sa se conformeze legilor statului. Nu ti se pare normal?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


oh, ce pacat ca se transforma subiectul in discutii bisericoase! nu se poate face un split?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariavi67

Katya, pai daca e asa cum zici tu, de ce primeste biserica ortodoxa subventii de la bugetul de stat din impozitele familiilor de "handicapati"? Atata timp cat primeste subventii de la stat trebuie sa se conformeze legilor statului. Nu ti se pare normal?


"The greatest discovery of my generation is that a human being can alter his life by altering his attitudes of mind." - William James


of topic,dar eu stiu ca familiile care au persoane cu handicap,persoanele cu handicap nu platesc impozit.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Nu stiu daca a mai fost pus linkul e fain articolul, merita sa-l cititi: despre inca un invingator, un copil cu SD. Bravo Andrei, bravo pustiule! stay safe!

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/auto-moto/cand-down-inseamna-sus-povestea-impresionanta-a-pustiului-care-si-a-gasit-vindecarea-la-170-km-h-10484891?fb_action_ids=10200453151190552&fb_action_types=og.likes&fb_source=timeline_og&action_object_map=%7B%2210200453151190552%22%3A253836484746579%7D&action_type_map=%7B%2210200453151190552%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=[]

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput