Despre integrarea in scoli si societate(4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Poate-s mai stricti dupa Tanacu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cred ca tocmai de asta cer cazier: ca sa nu se strecoare printre ei evadati sau criminali cautati care nu doresc decat un loc unde sa se ascunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

si legatura cu topicul e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicavica

si legatura cu topicul e...


... ca dupa spusele maicii starete in manastiri nu sunt primite persoane cu handicap. io acum ma intreb oare de ce? ca de ce nu primesc puscariasi ne-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Au fost persoane ce au reclamat la CNCD biserica ortodoxa pentru afirmatiile facute de acea stareta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ma bucur ca a fost reclamata si sper ca va constientiza ceea ce a spus. Nu inteleg de ce o persoana cu un handicap motor nu ar avea acces la calugarie. Ea a spus clar: nici persoane cu handicap, nici retardati, nici puscariasi ... Iar poporul simplu ce intelege din discursul ei ? Felicitari celor care au reclamat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui nicavica

si legatura cu topicul e...


... ca dupa spusele maicii starete in manastiri nu sunt primite persoane cu handicap. io acum ma intreb oare de ce? ca de ce nu primesc puscariasi ne-am lamurit.


Probabil ca e regim de armata la aceste minastiri, fac multa munca fizica in primul rind. In armata se primesc persoane cu handicap de orice natura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Dar pe langa regimul de armata nu ar trebui sa fie mai buni la capitolul compasiune si acceptare ? Ca parca doctrina crestina altfel predica.
Eu nu spun ca ar trebui neaparat sa faca voluntariat maicutele si sa munceasca in locul sau pentru un om cu o problema, insa exista multi oameni cu handicap care s-ar integra fara probleme, sa nu uitam ca sunt printre ei si campioni olimpici, nu ?

Asa ca excluderea pe criteriul unui handicap fizic nu o inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

ca dupa spusele maicii starete in manastiri nu sunt primite persoane cu handicap. io acum ma intreb oare de ce? ca de ce nu primesc puscariasi ne-am lamurit.


Probabil ca e regim de armata la aceste minastiri, fac multa munca fizica in primul rind. In armata se primesc persoane cu handicap de orice natura?
[/quote]

In tarile civilizate exista posturi adaptate pt persoanele cu handicap, chiar si in armata. Verifica in tara in care traiesti.

In Franta am vazut ca exista si preoti in fotoliu, ce crezi ca se intampla cu un preot care-si pierde picioarele intr-un accident? Dar cu un calugar? Or fi dati afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
In tarile civilizate exista posturi adaptate pt persoanele cu handicap, chiar si in armata. Verifica in tara in care traiesti.


De ce sa verific? Te cred pe cuvint.

Mergi la inceput