Despre integrarea in scoli si societate(4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Având ca scuza toleranta, de multe ori oamenii ajung sa crediteze intoleranta. Ia uitati aici ce înseamna sa iei www.dailymail.co.uk/news/article-2264877/Michael-Garcia-Hero-waiter-wins-praise-refusing-serve-customer-didnt-want-sit-Down-syndrome-kid.html?fb_action_ids=10200307172552782&fb_action_types=og.likes&fb_ref=LikeButtonBottom&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582" target="_blank">atitudine atunci când unii trimit "la locul lor" copiii cu dizabilitati, fie ca e vorba de restaurant, scoala sau activitati sportive.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Topic reluat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Copiez aici explicatiile Neliei si ale Anei:

Ana: "punctul de vedere din articolul citat e un ospatar de la un restaurant oarecare, un om ce s-a dovedit cu un caracter frumos si mintea deschisa.
cineva, un client s-a dovedit a fi deranjat de proximitatea unui copil cu SD la masa in restaurantul respectiv ( suna cunoscut, nu:(?) si a cerut sa fie mutat.

drept care ospatarul asta omenos si cu muuult bun simt, a refuzat sa-l serveasca pe respectivul.

cam asta spune articolul, despre oameni obisnuiti, dar cu caracter frumos."

Chuny: "In Franta nu prea am auzit astfel de exemple, dovada ca sociatatea înca are o gândire demna de evul mediu. Mai degraba aud exemple negative de genul: un patron de restaurant a refuzat sa serveasca un grup de persoane cu handicap sau altul i-a dat direct afara.

A fost un mare scandal recent când un umorist obisnuit sa faca, chipurile, umor negru pe seama persoanelor cu handicap, înainte de un spectacol in provincie a cerut ca un tânar in fotoliu rulant sa fie mutat mai in spate pt ca îl ... perturba."
Nelia: "Mai mult de atit, articolul spune ca respectivul care a facut comentariul, era cu familia lui, asa cum era si fetita de 5 ani cu SD, iar comentariul ca acesti copii ar trebui sa fie in locuri speciale (adica nu in restaurant, sa-i deranjeze lui iesirea) a fost facut in fata copiilor lui."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Ce selectie riguroasa (?!) are BOR:

"Raspunsul a venit in trei zile de la cererea politistului de a-i fi cautata nevasta printre maici. Mult mai repede decat spera Cioaca, pe numele caruia ar putea fi deschis azi procesul de omor, la Tribunalul Bra#351;ov.

Patriarhia Romana i-a raspuns lui Cristian Cioaca, dupa ce acesta a cerut ca sotia sa, avocata Elodia Ghinescu, sa fie cautata prin manastirile patriei. In evidentele bisericii nu figureaza absolut nicio persoana cu identitatea avocatei disparute in 2007, este raspunsul Patriahiei la trei zile de la cererea pe care a facut-o politistul in speranta de a trage de timp si de a scapa de trimiterea in judecata.
Astfel, sambata, Cioaca a aflat, pe cale oficiala, ca Elodia nu a fost gasita in „niciuna dintre cele 310 manastiri si schituri pentru maici din toata tara, Patriarhia Romana avand o evidenta centralizata a personalului”. Chestionarele Patriarhiei se pare insa ca nu au ajuns insa peste tot. Un exemplu este Manastirea „Nasterea Maicii Domnului” din Faget, judetul Brasov. „Nu am primit niciun fel de chestionar. Am auzit ca in alte parti au ajuns. La noi aici corespondenta ajunge mai greu. Avem probleme si cu lumina”, a spus pentru gandul Maica Stareta a Manastirii, adaugand insa ca Elodia nu se afla acolo.
Conditiile de intra in ritul monahal nu sunt pentru oricine si necesita si aducerea a o serie de acte. „Cand vrea cineva sa intre in monahie in baza unei cereri se analizeaza trecutul acelei persoane, barbati la manastire de calugari, femei la manastire de maici. La fiecare dintre noi, barbat sau femeie, ni se cere, in primul rand, cazierul judiciar, dar si actele de studii, pe langa altele. Este o selectie destul de riguroasa. In manastiri nu vin persoane cu handicap, nu vin persoane retardate, nu vin puscariasi, nu vin persoane care nu au unde sa isi gaseasca un loc si se refugieze aici. Mai mult decat atat, sa isi ascunda patimile si netrebniciile pe care le-au facut in lume. Selectia este destul de riguroasa”, a declarat pentru gandul staretul unei manastiri de calugari din Prahova.
.................."

Sursa: http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stire_detalii&id_stire=80962


Deci ei cam pun egal intre persoane cu handicat si puscariasi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Iata o stire frumoasa despre integrarea in societate a copiilor cu dizabilitati.

Prima concurenta cu autism - la Miss America. Ce fata frumoasa!!!

http://www.usatoday.com/story/life/people/2013/01/11/miss-montana-first-autistic-miss-america-contestant/1827539/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Iata o stire frumoasa despre integrarea in societate a copiilor cu dizabilitati.

Prima concurenta cu autism - la Miss America. Ce fata frumoasa!!!

http://www.usatoday.com/story/life/people/2013/01/11/miss-montana-first-autistic-miss-america-contestant/1827539/






Acum vine Rufus si te trage de urechi ca nu ai tradus link-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Ce selectie riguroasa (?!) are BOR:

"Raspunsul a venit in trei zile de la cererea politistului de a-i fi cautata nevasta printre maici. Mult mai repede decat spera Cioaca, pe numele caruia ar putea fi deschis azi procesul de omor, la Tribunalul Bra#351;ov.

Patriarhia Romana i-a raspuns lui Cristian Cioaca, dupa ce acesta a cerut ca sotia sa, avocata Elodia Ghinescu, sa fie cautata prin manastirile patriei. In evidentele bisericii nu figureaza absolut nicio persoana cu identitatea avocatei disparute in 2007, este raspunsul Patriahiei la trei zile de la cererea pe care a facut-o politistul in speranta de a trage de timp si de a scapa de trimiterea in judecata.
Astfel, sambata, Cioaca a aflat, pe cale oficiala, ca Elodia nu a fost gasita in „niciuna dintre cele 310 manastiri si schituri pentru maici din toata tara, Patriarhia Romana avand o evidenta centralizata a personalului”. Chestionarele Patriarhiei se pare insa ca nu au ajuns insa peste tot. Un exemplu este Manastirea „Nasterea Maicii Domnului” din Faget, judetul Brasov. „Nu am primit niciun fel de chestionar. Am auzit ca in alte parti au ajuns. La noi aici corespondenta ajunge mai greu. Avem probleme si cu lumina”, a spus pentru gandul Maica Stareta a Manastirii, adaugand insa ca Elodia nu se afla acolo.
Conditiile de intra in ritul monahal nu sunt pentru oricine si necesita si aducerea a o serie de acte. „Cand vrea cineva sa intre in monahie in baza unei cereri se analizeaza trecutul acelei persoane, barbati la manastire de calugari, femei la manastire de maici. La fiecare dintre noi, barbat sau femeie, ni se cere, in primul rand, cazierul judiciar, dar si actele de studii, pe langa altele. Este o selectie destul de riguroasa. In manastiri nu vin persoane cu handicap, nu vin persoane retardate, nu vin puscariasi, nu vin persoane care nu au unde sa isi gaseasca un loc si se refugieze aici. Mai mult decat atat, sa isi ascunda patimile si netrebniciile pe care le-au facut in lume. Selectia este destul de riguroasa”, a declarat pentru gandul staretul unei manastiri de calugari din Prahova.
.................."

Sursa: http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stire_detalii&id_stire=80962


Deci ei cam pun egal intre persoane cu handicat si puscariasi...





ab, lectura ta e tendentioasa :
1. Pentru ca intr-o multime A nu se gasesc nici x, nici y nici z asta nu inseamna de x=y=z.
Pentru ca in multimea numerelor pare nu intra nici 1 si nici 3, nu pot spune ca numerele astea sunt egale, intelegi ?

2.Acum fiecare corp de meserii sau religios are regulile lui cine intra, cine ramine, care sunt drepturile si obligatiile; poti sa scrii la BOR sau la o Mitropolie sa-ti explice de ce exclud puscariasii sau cei cu un QI foarte mic si sunt sigura ca ti se va raspunde. O maica stareta ti-ar explica si ea, daca intre timp nu vezi asta singura.

3.O manastire de maici nu e "societatea" in sensul larg.


Mirela, .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu inteleg altfel ce vrea sa spuna maicuta. Asta pt ca am o ruda care s-a calugarit si stiu ca aceasta calugarie nu e un joc, trebuie facuta cu responsabilitate si maturitate. Si nu pt ca te impinge familia, ca suna mai frumos "copilul meu e calugar" decit "copilul meu e la azil". Ca sa rezisti la viata de calugar (nu la cea de preot, atentie! de calugar!) trebuie sa ai convingere, dupa cum spune maicuta acolo, nu e un loc in care sa fugi de societate...

In primele luni ruda mea nu a avut voie sa contacteze familia (familia in schimb se putea informa la stareta manastirii cum ii merge). Nu si-a ales ea la ce manastire se duce pt perioada de proba, a fost trimisa la o manastire fara curent electric, departe de societate. Tocmai ca sa fie sigura de pasul pe care il face. Acum, dupa ce s-a calugarit, e la alta manastire, dar nu inseamna ca viata ei e lapte cu miere si ca e usoara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Deci ei cam pun egal intre persoane cu handicat si puscariasi...



Serios? Asta ai inteles tu de acolo?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Ce selectie riguroasa (?!) are BOR:

"Raspunsul a venit in trei zile de la cererea politistului de a-i fi cautata nevasta printre maici. Mult mai repede decat spera Cioaca, pe numele caruia ar putea fi deschis azi procesul de omor, la Tribunalul Bra#351;ov.

Patriarhia Romana i-a raspuns lui Cristian Cioaca, dupa ce acesta a cerut ca sotia sa, avocata Elodia Ghinescu, sa fie cautata prin manastirile patriei. In evidentele bisericii nu figureaza absolut nicio persoana cu identitatea avocatei disparute in 2007, este raspunsul Patriahiei la trei zile de la cererea pe care a facut-o politistul in speranta de a trage de timp si de a scapa de trimiterea in judecata.
Astfel, sambata, Cioaca a aflat, pe cale oficiala, ca Elodia nu a fost gasita in „niciuna dintre cele 310 manastiri si schituri pentru maici din toata tara, Patriarhia Romana avand o evidenta centralizata a personalului”. Chestionarele Patriarhiei se pare insa ca nu au ajuns insa peste tot. Un exemplu este Manastirea „Nasterea Maicii Domnului” din Faget, judetul Brasov. „Nu am primit niciun fel de chestionar. Am auzit ca in alte parti au ajuns. La noi aici corespondenta ajunge mai greu. Avem probleme si cu lumina”, a spus pentru gandul Maica Stareta a Manastirii, adaugand insa ca Elodia nu se afla acolo.
Conditiile de intra in ritul monahal nu sunt pentru oricine si necesita si aducerea a o serie de acte. „Cand vrea cineva sa intre in monahie in baza unei cereri se analizeaza trecutul acelei persoane, barbati la manastire de calugari, femei la manastire de maici. La fiecare dintre noi, barbat sau femeie, ni se cere, in primul rand, cazierul judiciar, dar si actele de studii, pe langa altele. Este o selectie destul de riguroasa. In manastiri nu vin persoane cu handicap, nu vin persoane retardate, nu vin puscariasi, nu vin persoane care nu au unde sa isi gaseasca un loc si se refugieze aici. Mai mult decat atat, sa isi ascunda patimile si netrebniciile pe care le-au facut in lume. Selectia este destul de riguroasa”, a declarat pentru gandul staretul unei manastiri de calugari din Prahova.
.................."

Sursa: http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stire_detalii&id_stire=80962


Deci ei cam pun egal intre persoane cu handicat si puscariasi...



mie mi se pare tare trist ca pana si manastirile sa fie monotorizate. adica daca eu mi-as dori, indiferent de motivele mele si de trecutul meu, sa fac parte dintr-o manastire nu as fi primita pana nu imi fac cazierul. in cazul asta unde e credinta ta in dumnezeu daca iti e frica sa adapostesti un criminal care trece prin casa ta o zi, o luna sau o viata ?
asta e credinta in dumnezeu? adica dumnezeu, ca tot asta aud ca biserica e casa lui dumnezeu, cere cazier celor care cer adapost in casele lui, respectiv manastirile?

si va mai mirati ca nu sunt integrati in societate unii dintre noi!





Mergi la inceput