Despre integrarea in scoli si societate(4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit articolul... ce titlu inspirat: Cand Down inseamna sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pe mine poza lui cu pletele in vânt m-a dat gata ! Citisem articolul acum câteva zile chiar. Ce inseamna sa crezi in copilul tau atunci când nimeni nu vrea sa îi dea o sansa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Vreau sa va povestesc despre un restaurant. inca nu l-am incercat, doar mi-a fost recomandat. e in plin centrul Montrealului, are review-uri foarte bune pe net. se numeste O noir ( pe intuneric)

Maninci in intuneric...intuneric total; comanzi ce vrei, dar nu vezi aspectul mincarii, doar pupilele gustative functioneaza.
cei care au incercat deja experienta au doar cuvinte de apreciere.

asta pentru ca toti ospatarii sunt nevazatori (bucatarii nu, bucataria e luminata:). e un fel de invitatie in lumea lor, a celor speciali, care nu se lasa batuti de viata si pusi la colt, marginalizati. au creeat o experienta deosebita, de succes, intr-un oras renumit pentru stilul fin, gurmand, viata sociala si artistica, si in acelasi timp atrag atentia asupra lumii lor, speciale.

o ora si jumatate/doua, in lumea lor, a celor ce nu se bucura de trairile noastre vizuale exterioare...dar stiu sa traiasca frumos dncolo de asta.

aici e site-ul: http://www.onoir.com/montreal/




A afecta calitati si talente pe care nu le avem inseamna a obliga pe ceilalti sa observe ridicolul si defectele pe care le putem avea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


zilele acestea au culminat jocurile olimpice mondiale Speciale de iarna,au avut loc acest an in corea de sud.....cautati voi ca nu pot da copy .
aici au facut mare valva cu aceste jocuri ,venezuela,desi tara tropicala, anul trecut a avut o colectie mare de trofee....bravo lor .

am sa caut sa vad ce au facut acest an .


Despre missuri ...acum cativa ani a fost o miss surdo muta.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



Pentru Andrei, pentru cei 11 olimpici venezueleni care au adus 3 medalii de aur,4 de argint si patru de bronz..... ptru toti atletii participanti si ptru toti cei care cred in acesti copii luptatori.
sper ca in curand si copiii s[peciali romani sa aiba parte de mai mult suport si sa li se dea oportunitatea sa arate ca pot,ca au si abilitati,ca au si talente.

ptru toti copiii nostri frumosi si buni si luptatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



In venezuela,acum, pe un canal important de tv este un serial ...se numeste 'la mujer perfecta' este scris de A Padron ,un renumit scriitor de film....si protagonista este o tanara autista, secretara unui medic estetician.comic a fost cand sotia medicului o intreaba pe tanara secretara daca ii place de sotul ei,medicul,si ea f naturala si sincera ii raspunde ca i place ff mult.in acest film arata cum aranjeaza lucrurile pe culori marimi,stie cate perechi de sosete incap in sertar...etc ,etc...pacat ca nu l pot urmari ..doar sporadic il vad.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Va prezint un spot foarte graitor ce face parte dintr-o campanie de promovare a drepturilor copiiilor cu dizabilitati in România:

http://youtu.be/0DNihFZdnVs

PS: nu reusesc sa integrez linkul in mesaj, il pun asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Ce topic sensibil aveti aici ! Am citit despre au noire si mi-am adus aminte ca al meu copil a studiat la scoala anul trecut " the black book of colours " , cred ca stiti cartea . Si m-a impresionat atat de mult , a venit acasa cu o foaie mare neagra peste care era lipita o alta rosie de mrime normala ,iar pe cea rosie avea un dreptunghi de staniol gros ,rosu , pe care erau desenate in relief cateva lucruri : o capsuna , cirese, frunze .
Ei trebuia sa atinga cu degetele dreptunghiul de staniol si sa "citeasca" cu celelalte simturi .Ea a scris asa:

Red smells like strawberry
Red taste like sweet cherry,
Red feels like soft velvet
Red sound ......

Pe mine m-a dat gata.

Pe geamul clasei sunt scrise limbile care se mai vorbesc in clasa , altele decat engleza , si al vazut la o clasa si limbajul prin semne .

Mi-as dori ca nici un copil sa nu fie vreodata marginalizat si privit altfel . Din nici un motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Ieri a fost Ziua Internationala a Sindromului Down.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/ong-oamenii-cu-dizabilitati-nu-au-nevoie-de-mila-noastra-ci-de-o-lege-noua-pentru-o-viata-normala.html?fb_action_ids=322247334563832&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%22322247334563832%22%3A437928649628432%7D&action_type_map=%7B%22322247334563832%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

Ca tot a fumegat forumul pe subiectul Veronicai B.
http://www.youtube.com/watch?v=zTpnh4CUd9A&feature=player_embedded

Mergi la inceput