Bulgarasi de ian_feb2013, capitolul 20

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Buna dimineata fetelor,

Denisa, imi pare rau sa aud ca se pune problem acercaljului, dar sa stii ca nu e o catastrofa. Barbatul meu a fost tinut cu cerclaj… Capul sus, o sa treceti si peste asta.

Maggie, off. Sper sa gasiti pana la urma cauza sis a fie bine bebe la eco luni.

Aschiutza, nu stiu ce s-a intamplat si ce s-a scris pe FB si nici nu vreau sa stiu… Si cred ca nici tu nu ar trebui sa te superi si sa plangi din cauza asta … pentru ca nu merita .

Katy, parca o descrii pe socrela mea

Blue, bravo pentru eco

Crismac, iti tinem pumnii strans strans pentru deseara

Dankutza, La multi cu intarziere pentru ieri, cand n-am apucat sa intru. Si bravo printesului care si-a facut din nou simtita prezenta.

Ralu, felicitari pentru morfo in regula. Si eu stau cu emotii…

Lorena, daca merg mai mult de o ora ma doare tare burta si spatele. Eu zic ca e normal , asa am avut si la prima sarcina…


lui Tudor si 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Si am trecut de jumatate, ieri am facut 20 de saptamani . Blue, cred ca si tu azi?

lui Tudor si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Citat:
citat din mesajul lui majia

Si am trecut de jumatate, ieri am facut 20 de saptamani . Blue, cred ca si tu azi?

lui Tudor si 20+ cu


Da Majia, am schimbat azi. Nici nu-mi vine sa cred ca am ajuns la jumatate!

20+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggie_33 spune:

Blue, mi se pare foarte interesant ce spui, adica de mare interes pentru mine, care am tot grupa 01 si sotul B3, iar Rh-ul ne-a iesit pozitiv la amandoi. Poate e o chestie de grupa? pentru asta nu mi s-au facut analize...

Magda 18+
blogul meu

http://www.flickr.com/photos/25182350@N03/page5/

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Citat:
citat din mesajul lui maggie_33

Blue, mi se pare foarte interesant ce spui, adica de mare interes pentru mine, care am tot grupa 01 si sotul B3, iar Rh-ul ne-a iesit pozitiv la amandoi. Poate e o chestie de grupa? pentru asta nu mi s-au facut analize...

Magda 18+
blogul meu

http://www.flickr.com/photos/25182350@N03/page5/


“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant



Maggie, din ce am citit, nu cred ca problemele de la tine sa fie produse de asta. Nu stiu. Da un search si vezi. Oricum merita sa-0ti faci analiza asta pt ca e f simpla!

20+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Date despe incompatibilitatea de grup:

Incompatibilitatea de grup ABO

Incompatibilitatea ABO este mai frecventa decat incompatibilitatea Rh si formele clinice de boala sunt mai usoare.

Fatul sufera, in cazul bolii prin incompatibilitate ABO, numai dupa nastere.

Cele mai frecvente incompatibilitati ABO apar cand mama are grupa 0 si fatul grupa AII si, mai rar, cand fatul are grupa de sange B III.

Formele clinice clasice ale bolii hemolitice sunt: anemia, icterul grav si anasarca fetoplacentara.

Anemia nou-nascutului este mai rara decat icterul. Ea se observa dupa prima saptamana de viata pana la varsta de 2 luni.

Prognosticul este bun, foarte rar este necesara administrarea de sange.

Icterul se instaleaza mai adesea dupa taierea cordonului ombilical, cand epuratia placentara a bilirubinei este suprimata, iar ficatul nou-nascutului nu manifesta eficienta in prelucrarea bilirubinei indirecte.

Excesul de bilirubina indirecta are actiune toxica, indeosebi la nivelul celulei nervoase. Bilirubina indirecta poate impregna nuclei de la baza creierului ducand la aparitia sindromului neuro-icteric (icter nuclear).

Simptomele icterului nuclear acut sunt: somnolenta, hiperestezie, opistotonus, spasme ale globului ocular, ochi in apus de soare, tipat ascutit, temperatura crescuta.

Sechelele tardive ale icterului nuclear constau in surditate, tulburari intelectuale si tulburari motorii.

Nou-nascutii sanatosi, cu testul Coombs pozitiv si cu valori normale ale bilirubinemiei, nu necesita tratament.

Nou-nascutii cu testul Coombs pozitiv, hemoglobina in cordonul ombilical peste 13 mg%, paloare, anemie, eritroblastoza, splenomegalie, icter lent progresiv, necesita exsanguinotransfuzie (inlocuirea totala a sangelui) daca bilirubinemia indirecta atinge 10 mg% ml de sange in primele 24 de ore postnatal.


20+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Citat:
citat din mesajul lui kasha_ro

mys-bune adaugirile tale.normal ar fi sa avem fiecare sansa sa gasim donatori in tara noastra nu sa umblam pe coclauri prin alte tari.am sunat la registrul donatorilor de celule stem.mi-a explicat ca normal se doneaza si cordon ombilical insa bineinteles ca lipsa fondurilor nu ii lasa sa aiba baza de stocare /criogenare.mi-au zis ca centrul de recoltare stocare ar fi la fundeni si ca revin ei cu un telefon pt mai multe detalii.


Este bine de retinut : nu e graba sa incheiati contractele pt stem (e ok si cu 2 luni inainte de nastere), interesati-va de conditiile de stocare (sange integral sau doar celule stem) si de modul in care va puteti folosi de celulele stem in caz de nevoie - asigurare pt transplant / ce boli pot fi tratate.
Momentan problema cea mai mare legata de celulele stem este cea a MULTIPLICARII lor, nu se cunoaste inca un mod sigur de a le inmulti; materialul care se recolteaza la nastere este util pt copii pana la o anumita greutate !
Eu o sa va mai ajut cu info de la medicul lui fi-meu din Franta (acolo exista centru de stat pt stocare si nu se pupa cu sistemul nostru medical)dar info despre viabilitate, necesitate (ei sunt muuuuuuult dezvoltati pe partea de cercetari si aplicatii practice) ar trebui sa fie valabile si pt noi.
(Ca parere personala eu as opta pt stocare de sange integral, stiinta avanseaza si nu se stie ce mai putem "salva" in momentul decongelarii probelor)


Legat de simtitul primelor miscari ale lui bebe in burtica, eu la Matei le-am simtit la fix 4luni jumate ! iar acum la bebelina muult mai devreme, pe la 14 sapt. (am facut diferenta dintre gaze/ligamente etc)

Noi inca nu ne-am decis cu nasterea, la privat sau stat, nici nu e graba la noi pt : dc e sa nasc la stat, nu conteaza cand va fi (la Sp Filantropia), daca e la privat nu e mare diferenta la scoruri (intre Medicover si Medlife nu conteaza in ce sapt. semnezi contractul deci nu am vreo reducere, spre deosebire de RM unde ai 3 intervale de pret. Nici la Sanador nu conteaza cand semnezi.
Per ansamblu, pe noi ne-ar duce nasterea la privat + stem aprox. 12.000 lei!! sa nu-mi spuneti ca si la stat ajungi tot aici ca nu va cred!!! O sa fac o vizita la Filantropia (am inteles ca e super aici) si ma voi decide intre stat si privat.

Cu incompatibilitatea de grup sanguin am auzit si eu ceva ceva, eu am O+ si sotul A2-; medicul nu mi-a zis c-as avea nevoie de injectii sau eu-mai-stiu-ce. O sa-l mai intreb o data, la prima sarcina nu au fost pb, Matei avand grupa mea O+.




Alina lui Matei si 19+ cu Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauraf89

Te rog sa ma ierti daca sunt indiscreta..analize pt B adica hepatita B? E cineva purtator de virus in familie? pt ca si la mine etse si nu stiam ca trb sa fac analiza in fiecare luna! Imi poti raspunde pe privat daca vrei/poti ca sa nu fie public! Multumescc



Nu trebuie luate masuri decat daca tu esti purtatoare de VHB, daca e altcineva din familie nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 15+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Noi avem incompatibilitate de grup (OI vs ABIV), Adela a avut un icter prelungit, la dozari nu mi-au aparut anticorpi anti A sau antiB. Le repet si la bb2, bineinteles.

In ceea ce priveste cerclajul, problema cea mai mare este ca nici macar asta nu ne ajuta, ba poate fi kiar periculos daca nu oprim contractiile. Deocamdata suntem in stand-by.

Eu am simtit miscarile fetale la prima sarcina la 16s, acum la 12, marturisesc ca si mie mi s-a parut cam devreme dar "intamplarea" face sa stiu despre ce vorbesc si sa spun cu siguranta ca am simtit ceea ce cred ca am simtit (kiar daca nu cred ca am spus-o aici). De aceea, ma mira intrucatva siguranta ta, kasha despre perceptiile altor mamici.



Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 15+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

la multi ani Danku,suze ca e cu intarziere

Carmen 18+ cu UM 24-04-2012; DPN 24-01-2013

Mergi la inceput