Bulgarasi de ian_feb2013, capitolul 20

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui kasha_ro
vikisor-daca colul este lung si inchis nu ai de ce sa iti faci pb.daca durerile perista sau ai chiar contractii nedureroase nu trebuie sa stai asa pt ca ar putea evolua in cateva zile sa tis e deschida colul.stiu cazuri.trebuie sa iei ceva anticontractii mai bun decat no spa.de ex gynipralmergi si dicuta cu doc.
nu retin numele fetelor care spuneau ca au simtit bebe la 12-13 sapt.e prea devreme.alea nu erau sigur miscari de bebe ci doar niste intestine mai active.deabia dupa 18 sapt chiar puteti sa le identificati exact.unele fete chiar si dupa 20.


Kasha, pe mine ma doare burtica pentru ca imi creste nu am contractii sau altceva iar spatele ma doare de la greutate iar no spa iau doar atunci cand durerea este prea mare... stiu ca e voie, dar la cate medicamente a trebuit sa iau, prefer sa o las mai moale o perioada si eu am simtit printesa la 15 saptamani pentru ca era mai mare decat trebuia si pentru ca eu sunt ceva mai sensibila si imi cunosc organismul bine intr-adevar, cu cat a crescut mai mare, cu atat am simtit-o mai bine acum s-a intors iar cu fata si loveste de nu se poate abia astept sa se nasca sa ii pup piciorusele nazdravane

22+ cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Noi avem incompatibilitate de grup (OI vs ABIV), Adela a avut un icter prelungit, la dozari nu mi-au aparut anticorpi anti A sau antiB. Le repet si la bb2, bineinteles.

In ceea ce priveste cerclajul, problema cea mai mare este ca nici macar asta nu ne ajuta, ba poate fi kiar periculos daca nu oprim contractiile. Deocamdata suntem in stand-by.

Eu am simtit miscarile fetale la prima sarcina la 16s, acum la 12, marturisesc ca si mie mi s-a parut cam devreme dar "intamplarea" face sa stiu despre ce vorbesc si sa spun cu siguranta ca am simtit ceea ce cred ca am simtit (kiar daca nu cred ca am spus-o aici). De aceea, ma mira intrucatva siguranta ta, kasha despre perceptiile altor mamici.



Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 15+

IULIA va invinge CANCERUL!


iti tin pumnii sa fie totul bine

22+ cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanakkk spune:

Buna fetelor!
Am fost si eu azi la eco doar de curiozitate(am 17 sapt curand)..nu mai facusem decat o singura eco la 12 sapt.
Fetita este bine(am primit confirmare) doar ca am colul scurtat si contractii(pe care eu nu le simt)...Adica la 12sapt aveam col 4.4cm si acum am 3.4cm(dar e inchis).Mi-a zis sa iau no-spa si sa merg la spital daca am burta tare(nu stiu cat de tare trebuie sa fie ca sa ma alarmez?!?!?) Problema nu e ca e scurt ci ca am pierdut 1 cm.Ma rog ...sper sa fie totul ok pana peste 2 sapt cand dau de doctorul meu.
Pe de alta parte am o prietena care a nascut anul trecut si a avut colul de 2cm de la inceput pana la sfarsit(la sfarsit a zis ca doc nu -i mai zicea nimic de col) dar doctorul ei a zis ca e ok cat e ferm si inchis.Si a nascut la 39 sapt.
Asa cu colul meu...Sper sa fie ok(Ah! si mi-a zis sa stau in pat ,fara efort...etc)
Va pup!

PS: Crismac!Iti tin pumnii!Sa fie bine...

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanakkk

Buna fetelor!
Am fost si eu azi la eco doar de curiozitate(am 17 sapt curand)..nu mai facusem decat o singura eco la 12 sapt.
Fetita este bine(am primit confirmare) doar ca am colul scurtat si contractii(pe care eu nu le simt)...Adica la 12sapt aveam col 4.4cm si acum am 3.4cm(dar e inchis).Mi-a zis sa iau no-spa si sa merg la spital daca am burta tare(nu stiu cat de tare trebuie sa fie ca sa ma alarmez?!?!?) Problema nu e ca e scurt ci ca am pierdut 1 cm.Ma rog ...sper sa fie totul ok pana peste 2 sapt cand dau de doctorul meu.
Pe de alta parte am o prietena care a nascut anul trecut si a avut colul de 2cm de la inceput pana la sfarsit(la sfarsit a zis ca doc nu -i mai zicea nimic de col) dar doctorul ei a zis ca e ok cat e ferm si inchis.Si a nascut la 39 sapt.
Asa cu colul meu...Sper sa fie ok(Ah! si mi-a zis sa stau in pat ,fara efort...etc)
Va pup!

PS: Crismac!Iti tin pumnii!Sa fie bine...

16+


Ioana, ai grija de tine si sa respecti indicatiile doctorului

22+ cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Crismac

20+ cu

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele daca in aceasta perioada ma doare f. putin burtica pe jos e de la ligamente, nu? Nu doare constant. Adica nici nu pot numi durere, ca o jena sa zic.
Denisa tin pumnii sa fie totul bine si sa stea bebe pana la termen in burtica.
Ioanakkk eu la 12 sapt aveam colul de 2,62 cm. O fi ok? Stiti ca va spuneam de candida dar am observat ca pe langa ac scurgeri mai am si unele apoase chiar cand ma trezesc si sunt putin cam ingrijorata.
Crismac Doamne-ajuta sa vi cu vesti bune!

13+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Acum m-am uitat si am vazut ca la 8 sapt aveam 3,88 cm, deci? E ceva in neregula si de aceea si durerile?

13+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui kasha_ro

nu retin numele fetelor care spuneau ca au simtit bebe la 12-13 sapt.e prea devreme.alea nu erau sigur miscari de bebe ci doar niste intestine mai active.deabia dupa 18 sapt chiar puteti sa le identificati exact.unele fete chiar si dupa 20.


Eu am spus ,ca am simtit bebe pt prima data sapt trecuta, si crede-ma ca stiu sa fac diferenta intre ligamente/gaze si bb, ca doar sunt la a 4-a sarcina!

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 12+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Fetele daca in aceasta perioada ma doare f. putin burtica pe jos e de la ligamente, nu? Nu doare constant. Adica nici nu pot numi durere, ca o jena sa zic.
Denisa tin pumnii sa fie totul bine si sa stea bebe pana la termen in burtica.
Ioanakkk eu la 12 sapt aveam colul de 2,62 cm. O fi ok? Stiti ca va spuneam de candida dar am observat ca pe langa ac scurgeri mai am si unele apoase chiar cand ma trezesc si sunt putin cam ingrijorata.
Crismac Doamne-ajuta sa vi cu vesti bune!

13+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png


katy, eu te sfatuiesc sa iti suni doctorul sa il intrebi

22+ cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Ioana ti-am trimis PM

Cris asteptam vesti de la tine. sa vina vesti bune!

Eu am taiat gogosari , si ma ustura gura (pt ca am si gustat) si sub unghii de ma p.. pe mine!
Ma intorc la conservaraie!



fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 12+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput