Bulgarasi de ian_feb2013, capitolul 20

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Multumesc Blue..intrasem in panica!

20+ cu

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Cris m-am rugat si aseara si azi pt tine si cred eu ca totul va fi bine. Toate suntem cu gandul la tine.


Multumesc frumos de urari pt ziua mea si de felicitrai pt miscacios. Ieri l-am simtit de 4 ori. Azi deloc.

Eu sunt convinsa ca mie mi-a crescut burta de abia in saptamana asta. M-am studiat saptamana trecuta sa vad daca ma vad colegii ca am burtica, si zau, ca nu vedeam decat slaninute. Intr-o saptamana a crescut burta tare rau. Acum arat ca o cucuoana grasa si gravida. Nu mai arat ca una "who ate too much over the summer".

Katy cum tu esti la prima sarcina, dr spune ca sigur ai sa-l simti la 18-19 saptamanai. Eu am simtit fetita la 18 saptamani. Conteaza si stratul de adipos. eu avandul considerabil de gros, poate si asta m-a facut sa simt pe bebe la 18 sapatmani. In plus, conteaza cum e placenta - anterioara sau posterioara si iar daca bebe este eventual mai mare decat varsta lui. Sunt fete care au simtit pe bebe la 14 saptamani chiar daca erau la prima sarcina, dar asta pt ca sunt f slabute.

Blue sa vii cu vesti bune d ela morfo.

Simi ce repede ai simtit bebele. La nici 13 saptamani. Si eu tot pe la chiloti il simt. Clar e baiat ca ii plac chilotii de femeie. Vorbesc de mine...

Ralu felicitari pt rezultatul la eco.

16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blue_sea

Lorena, si pe mine ma doare usor colul daca stau mult in picioare.
Aseara am avut iar contractii BH. Dar acum a trebuit sa iau un no-spa ca sa imi treaca. A fost cam neplacut.

Am uitat sa va spun: trebuie sa imi fac analize de sange pt anticorpi anti B lunar.

20+



offf, Blue imi pare rau

22+ cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Cris m-am rugat si aseara si azi pt tine si cred eu ca totul va fi bine. Toate suntem cu gandul la tine.


Multumesc frumos de urari pt ziua mea si de felicitrai pt miscacios. Ieri l-am simtit de 4 ori. Azi deloc.

Eu sunt convinsa ca mie mi-a crescut burta de abia in saptamana asta. M-am studiat saptamana trecuta sa vad daca ma vad colegii ca am burtica, si zau, ca nu vedeam decat slaninute. Intr-o saptamana a crescut burta tare rau. Acum arat ca o cucuoana grasa si gravida. Nu mai arat ca una "who ate too much over the summer".

Katy cum tu esti la prima sarcina, dr spune ca sigur ai sa-l simti la 18-19 saptamanai. Eu am simtit fetita la 18 saptamani. Conteaza si stratul de adipos. eu avandul considerabil de gros, poate si asta m-a facut sa simt pe bebe la 18 sapatmani. In plus, conteaza cum e placenta - anterioara sau posterioara si iar daca bebe este eventual mai mare decat varsta lui. Sunt fete care au simtit pe bebe la 14 saptamani chiar daca erau la prima sarcina, dar asta pt ca sunt f slabute.

Blue sa vii cu vesti bune d ela morfo.

Simi ce repede ai simtit bebele. La nici 13 saptamani. Si eu tot pe la chiloti il simt. Clar e baiat ca ii plac chilotii de femeie. Vorbesc de mine...

Ralu felicitari pt rezultatul la eco.

16 saptamani

Si eu pe flacaul meu tot pe la chiloti il simt, de parca am pe cineva in ghiloti acre fuge pe acolo..si radeam aseara cu sotul ca sa imi zica cineva ca e fata si nu l-as mai crede in veci..de sta numai pe acolo=))
Legat de simti pe bebe eu intr-o zi nu l-am simtit deloc, deloc si era bine..probabil era intors

20+ cu

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Dankutza, LA MULTI ANI pr ieri !!!!!!!!!!! si scuze de intarziere...
Pot sa zic ca am comparat ofertele la S. si RM., cu tot cu celule stem, fie de la RM fie de la CBC (Cord blood Center), pot sa zic ca inclin mai mult pt S., pt ca conditiile sunt la fel de bune, dar decontul CAS e mai mare, si orice suma economisita e binevenita. Nu stiu daca sunt relevante cifrele, pt ca eu am oferta pt gemeni, si implicit totul e calculat la dublu, inclusiv celulele stem si nasterea si analizele. In comparatie cu statul, pot sa zic ca e la fel ca si pret, dar mentionez ca tinand cont de sarcina gemelara, adica e mai mare tariful... cred eu...asa am estimat oricum... Acum.... sper sa nu fie cazul sa nasc la stat si sa ajung la timp si termen la maternitatea cu care voi semna contractul.
fetele si .... incepe weekendul

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

gata ..am venit la servici ..am scapat de testul de intoleranta la glucoza : oribila bautura aia dar ... suportabila .. m-am simtzit ok , am citit 2 ore pe hol :) noroc ca aveam o carte cu mine

Blue : ciudat ..cu analizele pt anticorpii astia .. shi eu am 0 shi sotzul B shi nu ne-a pus niciodata sa le facem... shi mi s-.a parut neimportant pt ca rar parintzii au aceeashi grupa : adik uite la mine ai mei tata are A shi mama B shi eu am 0 (shi o rofa nebuna de biologie i-a zis lui fratemiu cand era micutz in clasa a 5 ..ca nu are cum sa am 0 - ca inseaman ca sunt adoptata - va datzi seama cum a venit mititelul akasa - diferentza intre noi e de 11 ani)... o sa-l intreb shi eu dr cand se intoarce din concediu adik pe 11 ... ca e ciudat ca nu mi-a pomenit nimik pana acum .. adik doar rh-ul l-a considerat important shi la noi e ok

shi bebe meu s-a cam suparta azi de la bauturik aia de glucoza shi era f mischaretz

vikishor : f funny cum te certzi tu cu bebelina

Mena : drum bun shi have fun la mare

Laura : da ..clar nu o sa pot face nimik ..aseara am sortat nishte rufe care erau intinse pe jos sa le pun la spalat shi am obosit groaznic ..deci .. mai mult sotzul cat sa putem locui .. shi dupa face shi mami cand face nani bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Fetelor, v-ati facut lista de cumparaturi pt bebe?
De pe 20 pana pe 23 Sept e BabyExpo la Sala Polivalenta Bucuresti (parcul Tineretului/Palatul copiilor), asa ca veniti cu listele si ceva banuti, sigur veti gasi ceva oferte interesante (nu fac publicitate, va zic din experienta ca se merita mers cand ai MULTE de cumparat si faci ceva economii)

Cris, Magda - ma rog pt voi sa fie bine


Alina lui Matei si 19+ cu Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasha_ro spune:

mys-bune adaugirile tale.normal ar fi sa avem fiecare sansa sa gasim donatori in tara noastra nu sa umblam pe coclauri prin alte tari.am sunat la registrul donatorilor de celule stem.mi-a explicat ca normal se doneaza si cordon ombilical insa bineinteles ca lipsa fondurilor nu ii lasa sa aiba baza de stocare /criogenare.mi-au zis ca centrul de recoltare stocare ar fi la fundeni si ca revin ei cu un telefon pt mai multe detalii.
vikisor-daca colul este lung si inchis nu ai de ce sa iti faci pb.daca durerile perista sau ai chiar contractii nedureroase nu trebuie sa stai asa pt ca ar putea evolua in cateva zile sa tis e deschida colul.stiu cazuri.trebuie sa iei ceva anticontractii mai bun decat no spa.de ex gynipralmergi si dicuta cu doc.
nu retin numele fetelor care spuneau ca au simtit bebe la 12-13 sapt.e prea devreme.alea nu erau sigur miscari de bebe ci doar niste intestine mai active.deabia dupa 18 sapt chiar puteti sa le identificati exact.unele fete chiar si dupa 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Chestia cu incompatibilitatea de grup nu o stiu/nu ii dau atentie multi medici pt ca nu e ff grava. E o info pe care neonatologul e bine sa o aiba. E o analiza usoara si ieftina

20+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tweetisor spune:

oricum il intreb si eu despre ce e vb ... sa fiu sigura ... nu pierd nimik daca o fac :)

Mys : cred ca ne ducem la targ mai mult sa ne uitam dupa carutz ... ca pt altele ma gandesc ca .. mai gasim promotzii pe diferite siteuri sau in magazine ... shi eu nu ma pot abtzine sunt sigura ..odata ce intru sa nu plec cu cardurile goale ... :)

Mergi la inceput