Nord Americancele slabesc/se mentin 11

Nord Americancele slabesc/se mentin 11 | Autor: maru

Link direct la acest mesaj


Capitol nou!

Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 7
Capitolul 8
Capitolul 9


Rog moderatorii sa nu mute subiectul de aici, ne este mult mai usor in subforumul asta! So, please, nu mutati subiectul!

Fetelor, dragelor, haideti sa slabim! Cum? Fiecare cum ii e felul, cum ii e usor, cum poate!
Mai gimnastica, mai fitness, mai aerobic, mai o yoga ori chiar pillates!
Mai putina paine, suncutza afumata, mai putine dulciuri si sa speram ca se vor topi kg!
Link pentru calcularea IMC
http://www.swann.ca/calcul-imc

link pentru conversie kg/pounds
http://www.wwg1.com/pele-mele/facteur-de-conversion/kilogrammes-livres.html
http://www.cauta-cazare.ro/calculator_calorii.php

suzana95 ne-a trimis urmatorul linkhttp://www.ntwrks.com/~mikev/chart1a.htm
philip vrea sa incerce http://www.thedukandiet.org/Program/Main.html
as vrea sa calculam in pounds pentru ca suna mult mai usor de slabit 1 pound decat 1 kg!


incep eu:
165 pounds la 160cm!
158 pounds la 24 Ianuarie
149 pounds, 11 Martie!
148 pounds, 23 Martie!
133 pounds, 23 Martie, 2011!
128 pounds, Iunie 2011!
mikiion:
H: 163
Gr: 70 kg /155 livre, pounds
IMC: 26.35
Obiectiv: 66 kg si IMC: 24.84
Dar nu numai sa slabesc , ci sa ma mentin pe termen lung.......

LauraB177lbs a.k.a. 80kg la 167 inaltime.
Mi-ar place sa ajung la 136lbs, adica 62kg.

philip am 166 lbs la 1.67. as vrea sa pierd 20 lbs dar nici cu 10 nu mi-ar fi rau.
23 feb 172
26 Mar 162
noiembrie 152!
decembrie 2010 147! way to go, girl!

Lorelai
155 lbs (70 kg) la 165 cm
Cica ideal pt inaltimea mea ar fi 135, sau undeva intre 114 si 150.
BMI am 25.8 iar asta inseamna "marginaly overweight".
So, e de slabit macar 10-15 lbs.

AnaStroe
raportez 162 cm inaltime si 68 kg
65 kg, martie 26 you rock, girl!

Nelia
am 77 de kilograme la 1.67, trebuie sa ajung la 57, asta e greutatea la are arat acceptabil
75 kg

simi
62Kg la 1.65, cu un IMC de 23 , adica aproape de limita de sus a "normalului".

codritu

delphin
h= 170cm
acum: 132,27 lb
target: 123,45lb
miscare: jogging 45' un jour/deux
as of November: nu mai alerg, fac sport cand pot, o data la doua zile, 1h dar nu alerg, la sala pe la aparate.

Diana2007
H: 177 cm
Gr: 94kg / 207 pounds
Decembrie 12: 77 kg
IMC: 30 (obezitate, clasa I)
Obiectiv: 70 kg
Activitate fizica: aerobic de cinci ori pe saptamana, program variat pe zile, plus o data pe saptamana la inot
Particularitati: alaptat exclusiv
Regim: deocamdata eliminat dulciurile si mancatul dupa ora 19.00
septembrie 201173 kg obiectiv 68 kg

rocs02
73 kg (160.60 pounds)la 1.63 m inaltime si BMI 27.48, deci overweight- sa lesin nu alta cind am vazut, credeam ca sunt pe undeva la 70 kg
Telul meu este sa ajung pe undeva la 60 kg (130 pounds), aferent unui BMI de 22.6, dar m-as bucura si sa ajung macar la 65 kg.

mimitete

pitilache, minus 4,2 kg in 3 saptamani ! way to go girl!

iselin spre 40 ani, 1.72, 63 kg, ideal 55, acceptabil 57.

Khristin, , 1.70cm si 170 lbs in ianurie 2011,
159 lbs Martie 2011

carmencita 60 de kile si 168 de cm

andapanda 1.59 m
59 - greutate actuala (June 2011)
53 - greutate tinta


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

delphin, you are my hero!
Acu mi-a intrat in cap sa alerg dupa cursa din octombrie intre Niagara falls si Niagara on the lake, is doar 20 de km!
Acu daca ii spun lui Bill de cursa (prietenul unei prietene care mi-a bagat in cap nebunia cu cursele), de idee, sigur o sa vrea inainte de cursa, ca el o sa alerge maratonul tot! si pentru el ar fi perfect!

ma simt batrana... ma simt obosita... dimineata imi venea sa plang!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

wao! Marathonul tot, eu sper sa ajung sa alerg si eu unul o data macar! Nu stiu sigur, insa se cer "calificari" la marathonul de la Montreal, insa sper sa-mi realizez visul..sa alerg la 40 ani un marathon.

Mariuco, de ce nu? Incet incet sigur ajungi sa-i alergi, ca pana la urma nu e mare branza, trebuie sa te tina picioarele.
Eu am gasit un program de antrenament destul de credibil, pe net si ma tin de el. Bine, am redus saptamanile, caci am inceput cam tarziu antrenamentul, dar nu am inceput chiar de la zero.

Uite aici:e in fr

http://www.conseils-courseapied.com/carnet-entrainement/plans-entrainement-type-ccap/plan-semi-marathon-3-seances-8-semaines.html

Eu am inceput saptamana 5: adica maine fac un footing de 45'-1h. Nu conteaza distanta.

Asa cum zice si Mariuca, carmencita, nu alergam ca sa castigam vre-un premiu...e pt. gloria si satisfactia personala.
Cu ani in urma, daca cineva mi-ar fii spus ca am sa ma inscriu la un semi-marathon, ca-mi voi dori sa alerg un semi, sincer m-as fii prapadit de ras. Dar pt. conditia mea fizica, pt. mintea ea si pt. multumirea mea, o fac.
Si o mai fac pt. "mon coach preferé" ca sa se mandreasca. Nu va zic ca si el alearga, dar nu alergam impreuna, alergam fiecare la ritmul lui, plecam impreuna insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Citat:


ma simt batrana... ma simt obosita... dimineata imi venea sa plang!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/

Cum adica te simti batrana Mariuco! Uita-te in oglinda putin! Fata frumoasa! Niste vitamine si daca simti nevoia, fa o pauza, fa-ti placere cu ceva! Plizzz, nu esti batrana, toamna e vinovata si Andrei ca intra in clasa a 11-a
Tu esti pe val...job faina, slaba si frumoasa...

Celelalte fete, cum mai sunteti, caci vad ca eu si mariuca monopolizam subiectul. Mie sambata mi-era pofta de placinta cu branza, deci am produs-o si am mancat-o pana duminica seara.Si duminica la pranz am fost la chinezesc .(Ragaiam numai chinezesc cand alergam )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

delphin, am facut pauza cam mare intre alergari, si ma dor iar toate alea cand alerg... Poti sa crezi ca imi simt muschii fesieri bouncing cand alerg? oh well...

ce inseamna sa faci footing? va trebui sa ma ajuti la astea, ca eu m-am antrenat singura, pur si simplu am alergat un pic mai mult, un pic mai repede... si acum am coborat de la 6 si km la 5k ca sa maresc viteza...


eu am mancat tare aiurea, facut pui si poutine ieri, azi Andrei ne-a facut azi risotto, did I mentioned clatitele facute de Andrei?
de maine la munca...

delphin, simt ca viata mea e o mare minciuna, o fatada si nimic nu are substanta... Andrei e singurul care ma tine sane...si motivata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Maru, eu nu stiu de ce vorbesti tu acolo, sper ca esti ok, zii daca putem sa te ajutam cu ceva, macar cu un sfat acolo.
Eu am fost ieri la piscina si am facut un pic de aqua fitness ( idei luate de pe net pentru a lucra anumite parti ale corpului si aplicate fara antrenor) si pot sa zic azi ca am febra musculara. Si nici n-am facut cine stie ce ca eram cu praslea.
Mi-am propus azi sa sterg geamurile, la mine trebe sa le dau jos de tot si sunt si mari. Ditamai geamurile, cate trei la fiecare camera, doua in salle a manger si o usa toata de sticla, cea de la balcon. Sper sa ma tina avantul si sa am timp, ca mi-am propus sa fac curatenie, din aia mai generala asa. Asta e sportul meu azi ca de maine o iau de coada la serviciu.
Acum sunt la o cana de kefir cu cereale, am facut ieri o musaca cu vinete. Intr-un ceaun de fonta am pus un strat de vinete, unul de carne tocata facuta in prealabil intr-o tigaie cu ceapa prajita, un pic de morcov, ardei si niste rosii acolo, apoi un alt strat de vinete, taiate felii, iar deasupra doua oua batute la mixer . Am dat la cuptor si a fost bun, nu foarte gras, carnea era slaba, iar ulei am pus de masline, nu foarte mult. Deasupra am presarat niste verdeata. Asta mananc la pranz nu e gras si cand pun in farfurie o felie ca de tort, o parte e din carne si doua din vinete, deci am castigat. Eu mananc fara paine, sper sa fiu ok pana la urmatoarea masa, spre seara imi fac vreo salata, mai beau un ceai, mai mananc vreun fruct ceva.
La copii le-am facut snitele din piept de pui, am mancat si eu unul cand le-am facut, cu piure de cartofi, o sa fac azi o ciorbita si gata.
Carmencita,
Cristian 4 ani si Alex 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Mariuco, footing=jogging. EF- antrenament fundamental,
Eu inteleg ce spui tu acolo, dar concret vezi o solutie. sunt ani de cand esti asa, crezi ca andrei ar accepta, ar intelege? Eu personal , in locul tau as face-o...dar eu sunt impulsiva, nu trebuie sa te iei neaparat dupa mine.candva cineva aici pe forum deschisese un subiect cu un nume tare fain..nu scriu mai multe, am sa-ti trimit un MP cand am curaj.
Nu mai mergi o seara la prietena aia a ta care simte? Poate iti da un avant sau te umple de sentimente pt. o alta perioada. Fata draga si-mi pare tare rau sa te simt asa. Daca ai un nr. de fix, cred ca te pot suna gratis, sa verific!

Iar de simtit fundul, nici o grija ca si eu il simt, inseamna ca lucreaza
Hai sa va spun un secret: Am fost in Ca si nu am mancat putine, am citit undeva nu mai stiu cand ca e o bomba calorica si mi-am zis atunci ca nu voi pune gura pe asa ceva in veci. capatana a inregistrat se pare, caci acolo nu am avut nici o chemare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Buna seara!

Diana, merci Si eu cand sunt cu scoala ma ingras, pur si simplu nu am timp de miscare si manac ce-mi cade in mana Sper sa ma motivez cumva. Deja de ceva timp cand ma vad in fotografii bine nici inainte nu eram cine stie ce, insa acum ma sperii de ce vad. Poate asa ajung sa iau masuri rodnice


Maru
si Delphin, felicitari! Personal n-as putea sa ma vad alergand nici la semi si nici la marathon intreg.Poate doar daca ma ameninta cineva, ca sa-mi scap viata


Sambata am mers si eu pe jos dupa muult timp, cred ca 2-3 Km si n-am simtit nevoia sa mananc asa mult ca in zilele cand nu merg pe jos. Asta mi-a reamintit de vremurile cand faceam sport si cand mancam mai putin decat acum.

Maru, orice ar fi, te imbratisez strans!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

multumesc mult de tot, e asa de bine sa citesti cuvinte frumoase, sa intelegi ca ai primit good vibes!

Ica, nu ai idee cat ma bucur sa te vad! si ca sa fiu cinstita, eu alerg doar 5k la cursa, nu jumate de maraton, probabil ca in primavara am sa alerg o jumate de maraton. Acum ma bate gandul doar sa incerc jumate, inainte sau dupa cursa de la Toronto.

pacat ca nu ai incercat poutine in Quebec. Eu am de gand sa mananc cu prima ocazie cand trec bordura la vecini!
ah, sa iti zic ca am fost la Tim's in state si am ramas socata cat de mari erau portiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

maru

Poutine in Québec se pare ca cel mai bun e la Ashton( http://www.chez-ashton.com/restaurants2.php?type=1) Dar se pare ca sunt doar la Québec. O sa intreb si pentru Montréal care e cel mai bun. Ca ala de McDo e oribil..... Eu mancam cand eram insarcinata la cantina de la universitate.... Eram obsedata ......


O sa ma cantaresc si eu azi, ca am luat niste pantaloni nepurtati din primavara si am vazut clar cat m-am ingrasat.
Nu conteaza daca mai esti la scoala sau nu, conteaza daca viata iti permite sa ai timp sau nu de tine. Si se pare ca de vreo 6 luni, viata asta bat-o vina nu m-a prea lasat in pace.
By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

multumesc mikiion!

delphinas, facut 6.6 km in 40 de min, jogging asa cum ai zis tu!
nu aveam de gand sa alerg, dar cum maine probabil ca o sa am musafiri, am zis sa alerg in seara asta

Mergi la inceput