Hipospadias (15)

Hipospadias (15) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11)(12),(13),(14)

Mamica/numele copilului/tip hs/anul nasterii/operatiei

filofteia/Adrian//hs median/2000/2004/dr. Basca

strumfi2004/Stefan//hs balanic/2006/martie.07,nov.07/dr. Basca

sama/Iannis/hs penian/iunie 2006/mai.07, iulie 2010/dr. Basca, dr. Hadidi

Roxana c/Calin/hs penian/09.11.06/12.03.08/dr. Basca

Aly30/Yannis/hs penian/2005/febr.06, nov.08/dr. Basca

Corina75/Andrei/hs penian/ 2004/-

Dariana/Darius//hs balanic/2006/oct.07/dr. Basca

Elenalove27(USA)/Alvaro/hs /2006/la 8 luni/

Ciuf (USA)/Luca/hs /2003/

Dana.salo/Alex/hs /2006/

Spic de Grau/David/hs /

Alexa a/Alex/hs /2003/

Flori78/Andrei/hs penian/2005/2007/dr. Ionescu

Yonacr/Alexandru/hs penian/2007/febr.08,nov.08/dr. Basca

try (canada)/Adrian/hs 2006/oct 07/

Nawel/Alex/hs balanic/2007/oct.08/dr. Basca

aliflo/Catalin- Florin/hs penian/2006/2008/dr. Basca

dana martie/Alex/hs balanic/2007/ian 2008/dr. Basca

Crysandy/Alex/hs perineal/11.02.07/ian 2009, , /dr. Basca

Roxxy80/Matei/hs penian/29.11.07/aug 2008/dr. Basca

Monituta/Tudor/hs penian/27.11.07/21.10.08, /dr. Basca, dr. Hadidi

Radusca/Radu/hs balanic/febr.2008/ian.09/dr. Basca

Capsunica/Ianis/hs balanic/22.03.08/20.01.09, /dr. Basca, dr. Hadidi

Cristidogaru/Darius/hs balanic/10.04.08/20.01.09/dr. Basca

Theoo/Claudiu/hs penian /17nov2007/mart.09,sept.09,iulie2010/dr , dr Basca, dr. Hadidi

Eramyse /Alexandru/ hs penian/24.07.08/

Anditati/ /hs /2008/

Magda / Rares /hs / 2009/

Narcisa/ Mihnea /hs balanic /2009/2010/dr.Basca

Andreea_71 /Robert-Adrian/ hs distal/mai2009/26.07.2010/dr. Voinescu

Julia76/Rares/ hs penian coronar/2009/1.11.2010/dr. Voinescu

Otiliaco /Radu/ hs penian coronar/29.01.2010/03.11.2010/dr. Voinescu

Casianacas/ Tudy/ hs distal/ 2002/ 27.01.2011/dr. Voinescu

Nr de telefon al Andreei este: 0723602381 (ptr cazare in Bucuresti)

Doctori:

Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 0723428638
valentin.voinescu@uretroplastii.ro
www.hipospadias.ro
www.uretroplastii.ro

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Dr. Hadidi-Zalau
ahmed.hadidi@hypospadias-surgery
www.hypospadias-surgery.com

Pentru cei care vor sa ia legatura cu dr. Hadidi dar nu se descurca cu limba engleza:
Eniko Petrean: e-mail: c.eni1@yahoo.com ,tel: 0744 - 529646


Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/



Chestionarul (pentru cei care vor sa impartaseasca exeperienta): http://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dDB0N2YwVnVEVlNaT05nMHVNTFVVQVE6MQ

Raspunsurile centralizate (pentru cei care vor sa se informeze): https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AoA4LshvxVnAdDB0N2YwVnVEVlNaT05nMHVNTFVVQVE&hl=ro



Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.


Bafta !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamiton spune:

salutare!
pentru cazurile mai speciale de hs, respectiv penoscrotal cu curbura sau chiar si penian cu curbura vi-l recomand pe prof. hadidi.
cei mai vechi pe forum stiu ca baietelul meu a fost operat de prof. hadidi la varsta de 4 luni si jumatate si apoi la 1 ani si 3 luni de hs distal cu curbura.
sunt convinsa ca a fost cea mai buna alegere pentru baietelul meu si a meritat. printre cei operati de prof. hadidi cu forme mai grave de hs. la unii nici nu se cunostea ca au fost operati!adik ideea este sa nu se observe o diferenta estetica notabila, evident pe langa corectarea hs.
prof. hadidi este si ramane o somitate in materia chirurgilor specializati pe hs. la nivel mondial, opereaza cam 3-5 copii pe zi de ani de zile, asa incat nu mai incape indoiala ca este un profesionist...
alegerea este a parintilor, insa, si dupa posibilitatile financiare ale fiecaruia...
sanatate mititeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy81z spune:

Buna, am ajuns si noi acasa sambata.
Joi 20 ian am fost sa-i schimbe pansamentul la Medlive, a zis ca luni ii scoate sonda.Dar in jur de ora pranzului m-a sunat sa-mi zica, ca s-a gandit si ca poate sa o scoata maine adica vineri sa mergem la Pandurii pe la 20,30. Zis si facut si iata-ne la Pandurii...dupa ce i-a scos sonda i-a curs putin sange dar a zis ca e normal. Am mai pus cateva intrebari daca ar putea sa apara ceva, sau ce as putea sa urmaresc la el...daca ar fi sa mi se para ceva ca nu ar fi in regula( toate acestea deoarece noi vroiam sa plecam, dar totodata vroiam sa ne asiguram ca totul decurge in limitele normale, nu sa ajungem la bv iar a doua zis sa apara ceva si sa fim nevoiti sa ne intoargem in Buc.)Atunci dr.Voinescu a zis haideti si maine la 12 la Pandurii ca sunt aici si daca e ceva sa mi se para mie.
Noaptea a decurs relativ bine a plans de cateva ori da nu exagerat.
Dar eu ma ingrijorasem putin ca nu pute-am sa-mi dau seama daca a facut pipi pt ca pemparsul nu era plin ca altadata si facuse diaree.
Dar cand am ajuns la Pandurii si i-a desfacut dr. pampersul a facut un pisu de toata frumusetea cu jet si prin varf. Dr. i-a pus pamparsul la loc si a zis o dovada mai buna ca asta ce vreti. Ne-am bucurat ca totul e ok. Asa ca ne-am facut bagajul si am plecat din Bucuresti.
Acum zic eu ca suntem bine putulica a nu mai e umflata se vede o liniuta mica rosie la preput, banuiesc ca acolo e cusatura.Glandaul nu l-am vazut ca imi e teama sa trag de preput. Il spal doar cu apa calda si sapun la dus.
Voi peste cat timp de la op. ati inceput sa-l decalotati?
Casiana cred ca incepeti sa va pregatiti si emotile cresc pe masura ce va apropiati de 27 ian. Sa treceti cu bine peste op.si perioada post operatorie care pt mine a fost cea mai grea, mai grea decat asteptarea sa iasa din operatie. Daca vrei sa ma suni si sa ma intrebi ceva nr. meu 0751133537.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Buna. Eu l-am decalotat si i-am facut baie in cada dupa controlul la o luna de la operatie, cand mi-a spus dl dr ca e ok.
Multa sanatate si succes la operatie Casiana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy81z spune:

Noua ne-a spus ca ne vedem peste 3 luni, si pastram legatura prin telefon daca apare ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casianacas spune:

MULTUMESC PRT.TOT,nu pot sa ma mai gindesc la altceva acum,dupa op. voi mai posta pe forum,pina atunci nu mai sunt in stare sa gindesc la nimic.VA PUP pe toate mamicile care m-au sustinut moral si va doresc multa sanatate tuturor.MADDY ABIA ACUM AM VAYUT POSTAREA TA ,MA BUCUR MULT CA SUNTETI BINE SI MULTUMESC DE TELEFON,O SA TE SUN.DOAMNE AJUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fantastik spune:

Buna tuturor,

Maddy81z ce fel de hipospadias a avut bbl tau? L-a operat dr. Voinescu?

fantastik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Eu zic sa stai pana faci o luna de la op (se resorb si firele); unele fete de aici ziceau ca tot asa li s-a recomandat, indiferent care dr le-a operat baieteii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy81z spune:

Fantastik cand am fost la 6 luni la prof.Hadidi la Zalau a spus ca are hipospadias de gr.I forma usoara.
Dr. Voinescu in noiembrie la fel.
Dar acum pe biletul de iesire din spital scrie hipospadias coronar operat de dr.Voinescu, interventia chirurgicala uretroplastie sinodgras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy81z spune:

snodgras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:



Cel mai probabil urmatoarea vizita a prof. Hadidi in Romania va fi in luna aprilie. Cine doreste sa se inscrie pt operatie/consultatie sa ma contacteze cat mai curand posibil. Pe cei care sunt deja pe listaii contactez eu in cateva zile.

Sanatate multa tuturor
Eni

Mergi la inceput