Hipospadias(11)

Hipospadias(11) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(11)

Mamica....numele copilului........tip hs.......anul nasterii/operatiei

filofteia.........Adrian .......hs median....................2000/2004

strumfi2004.......Stefan........hs balanic.......2006/martie.07,nov.07

sama..............Iannis........hs penian..................2006/mai.07

Roxana c..........Calin.........hs penian............09.11.06/12.03.08

Aly30.............Yannis........hs penian.........2005/febr.06, nov.08

Corina75..........Andrei........hs .............2004/-

Bogdicris.........Bogdan........hs .................?/?

Dariana....... ...Darius........hs balanic.................2006/oct.07

Elenalove27(USA)..Alvaro.........hs .............2006/la 8 luni

Ciuf (USA)........Luca...........hs ...........2003/-

Dana.salo.........Alex...........hs ....................2006/-

Spic de Grau......David..........hs ..................?/-

Alexa a...........Alex...........hs ...... ......2003/-

Flori78...........Andrei.........hs penian .............2005/2007

Alina922........Vlad-Sebastian...hs .............2007/-

Yonacr...........Alexandru.......hs penian.........2007/febr.08,nov.08

try (canada)......Adrian.........hs ................2006/oct 07

Afibebe......Cristian Nicolae....hs ................2007/-

nawel.............Alex...........hs balanic................2007/oct.08

aliflo.....Catalin- Florin.......hs penian.................2006/2008

dana martie.......Alex...........hs balanic..............2007/ian 2008

Crysandy..........Alex...........hs perineal........ 11.02.07/ian 2009

Roxxy80...........Matei..........hs penian...........29.11.07/aug 2008

Monituta..........Tudor..........hs penian ..........27.11.07/21.10.08

Radusca...........Radu...........hs balanic...........febr.2008/ian.09

Capsunica.........Ianis..........hs balanic..........22.03.08/20.01.09

Cristidogaru......Darius.........hs balanic.........10.04.08/20.01.09

Theooo.........Claudiu........hs penian .....17nov 2007/mart.09,sept.09

Eramyse.........Alexandru........hs penian............24.07.08/

Anditati...... ...........hs .................2008/


Doctori:

Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 0723428638
valentin.voinescu@uretroplastii.ro
www.hipospadias.ro
www.uretroplastii.ro

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Dr. Hadidi-Zalau ahmed.hadidi@hypospadias-surgery.com

Dr. Istvan Toth- Zalau itoth_2004@yahoo.com

Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.



Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti? Poate ma ajuta cineva si-mi da paginile si capitolul.

Daca sunt greseli, spuneti si ....se rezolva.







Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

roxana, ba hs penian a avut si vechea gaurica era pe la mijlocul putulicii iar acum este mai sus dar nu in acel sant. dr basca a spus ca acolo trebuia dus in santul ala. nu stiu daca ma fac inteleasa dar oricum nu e unde trebuie. a constituit uretra dar nu pana in varf.

eramyse, bafta la control. bebe al meu a dormit si pe burtica si a mers si pe jos in spital ca nu mai era chip sa-l tin numai in pat.tare frica mi-a fost sa nu-i iasa sonda dar dr topor spunea ca nu are cum sa iasa si asa fost. in spital totul a fost super, acum......sper din tot sufletul sa nu faca bebe al tau complicatii ca tare te dezamageste tot si-ti vine sa urlii.

crisandy, multumesc pt detalii. nu mai stiu ce sa zic se pare ca doar mie mi-a cerut aceea scrisoare si certificat medical din spital , pe care dr basca a zis ca se da de directorul spitalului dar ca ar fi bine sa depun actele dupa operatia din august.
tuturor celor care urmeaza sa se opereze si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Buna fetelor.Am revenit si eu dupa o lunga absenta.Am citit cate putin din urma si m-au cuprins emotiile...parca retraiesc clipele de dinainte si de dupa operatie...
Am avut o perioada f.grea,tatal meu a suferit o interventie pe creier,fiind diagnosticat cu hidrocefalie interna activa,iar dupa operatie s-a descoperit ca sufera si de Alzheimer.O lovitura f.grea ptr.toata familia.Am avut norocul ca Alex a fost bine si nu am mai avut surprize cu el.
Trebuia sa ajung cu el la control,nu am reusit,am prins oroare de spitale,dar trebuie sa ma adun si sa-l duc la control.
AS VREA sa merg si eu la Zalau cu el.Nu sunt f.multumita de meatul lui,care nu e pozitionat in varf,ci putin intr-o parte.
Monituta,NICPOP,am nevoie de cateva informatii de la voi.Cum as putea sa ne programam ptr.un consult la dr.Hadidi?Cat a costat interventia in cazul vostru?
Roxana C,Filofteia,Roxxy,Crisandy,Strumfi,va salut.Ce mai fac puiutii vostrii?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta spune:

Nawel, ti-am trimis PM.

Mami de gemeni: Oana si Tudor, 27.09.2007.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Buna

sunt mamica unui baietel de 6 luni cu hs.
Datorita acestui topic (roxana - multumesc ) am aflat foarte multe lucruri despre afectiune, dri etc.
Am fost la control la Basca, Topor, insa as fi fosrte interesata de conditiile de la Zalau (Monituta ti-am trimis PM ):
- care sunt conditiile de spitalizare;
- programarea la Hadidi se face prin Toth
- cand mai vine Hadidi in Ro;
- care este costul celor 2 operatii ?

si tot ce ar putea sa ne ajute pe cele care ne indreptam, ca optiune catre Zalau.

va multumesc tuturor celor care ati trecut prin operatii ca va faceti timp sa ne informati si pe noi.

si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eramyse spune:

theoo am reusit sa-l tin din scurt pe bb pt ca nu am fost singura(am fost cu soacra dupa noi)ca altfel nu stiu cum reuseam
da intradevar sonda avea in vezica un balon care se umple cu seringa cu ser si o tine pe loc dar sa stii ca am intalnit un baiat de 1an si jumatate care reusise sa si-o traga afara
la control a fost rau in sensul ca sub preput erau f multe fire(la care eu nu ma asteptam pt ca nu se vedeau)si bb a plans si de durere(la si decalotat si i-a verificat cu o pensa uretra) si probabil si de frica cand a vazut ca il intindem iarasi pe masa de chin(cum a terminat d-na dr ,mama la scos pe hol si a tacut ; a mai plans in momentul in care m-am dus la ei ,probabil incerca saracutul sa imi spuna ca la durut)
dr a spus ca e bine sa il decalotez acasa si sa-i dau cu ung Dermovate sub preput iar pe deasupra cu Actovegin ;ne-a mai chemat la control peste o luna si atunci s-ar putea sa ma puna sa-i facem Pregnylul
pe drum la intoarcere a mai avut cateva reprize de plans(banuiesc ca il ustura cand urina)dar de atunci e bine si incerc sa-l prind sa vad cum urineaza si sa reusesc sa-l decalotez
DOAMNE AJUTA SA SE FACA TOTI BB BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare!

Nawel, ma bucur mult sa te revad pe forum. Imi pare tare rau ca ai trecut printr-o perioada asa de grea cu tatal tau. Multa sanatate ii doresc si tie multa putere.

Noi suntem bine acum. Am avut si noi cateva luni de probleme cu Matei (diverse cazaturi, lovituri), eu am avut ceva probleme cu sarcina, dar acum suntem ok. Ne chinuie rau caninii, care ies f greu si sunt insotiti de tot felul de reactii nasoale.
La control nu am mai fost din februarie. Ma gandeam ca ar trebui sa merg vara asta ca in septembrie nasc si imi va fi mai greu. Eu sunt f multumita de rezultatul operatiei de hs si sper sa-i fie bine in continuare.

Cam atat despre noi. Va pup cu drag pe toate

Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 28+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Ingrosam si noi randurile "oropsitilor".Am incercat sa citesc din experientele voastre dragi mamici si tatici, dar e taaare lung topicul, asa ca va deranjez si eu cu cateva intrebari, probabil s-a mai raspuns deja.

Pe scurt : Sunt mamica unui dismaturel nascut in S39 cu 2350gr diagnosticat in maternitate cu hs balanic si suspect DSA (problema inima), acum in varsta de 5 sapt. Avem trimitere catre dr Basca.
Am inteles ca luni da consultatii in policlinica spitalului, se fac programari pentru asta? Sau ma sfatuiti sa mergem prima data la Diagnosis? As fi preferat sa megem in spital sa incepem investigatiile si la inimioara, plus ca noi suntem mititei si vad ca voi v-ati operat mai maricei.Cum decurg lucrurile dupa ce ne vede prof Basca ? Care din formele de hs e mai grava?

Sanatate maxima si insanatosire grabnica la toti printisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ciufik sa-ti traiasca baiatul si sa va bucurati de el.

Narcisica28 sa-ti traiasca baiatul si sa fie sanatos. Mai intai rezolvati problema cu inimioara, caci hipospadiasul nu este o urgenta.
Pentru inimioara la cine va duceti? Cat sunteti in spital pentru inima se poate merge si la dr. Basca pe sectie, nu trebuie sa mrgeti in clinica.
Ar fi bine la Diagnosis pentru ca sunteti asa mici, dar si la spital parca stiu eu sa sunt niste bonuri rezervate penru copii mici, dati telefon la spital si intrebati.
Gaurica prin care face pipi unde este? Cu cat gaurica este mai spre scrot cu atat forma este mai grava. Daca in plus avem si o curbura iar se agraveaza problema.

Fetele care s-au operat mai curand iti vor spune mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Narcisica, daca baiatului tau i s-a pus diagnostic de hs balanic, atunci e vorba de o forma usoara.
Asa cum ti-a spus si Filofteia, daca mergeti in spital ptr inimioara, poti merge si pe sectie, la dr. Basca, sa-l vada. Operatia o va face dupa 6 luni, dar problema cu inima trebuie rezolvata intai. Hipospadiasul nu este o urgenta, atata timp cat bebe urineaza .
Vezi ca miercurea e ziua cand d-nul dr e de garda, si ma gandesc eu ca e si ceva mai liber, astfel poate sa stea de vorba cu tine mai bine, si ii poti pune intrebarile care te macina, pe cand la policlinica e mai greu ptr ca e plin si nu are timp, e cam pe fuga. ( asta in cazul cand sunteti internati ptr problema cu inima si ceri sa-l vada si ptr problema cu hs)



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Narcisica - multa sanatate!
La Diagnosis, probabil ca dc suni azi, primul loc liber e peste 6 sapt sau mai mult (fiind perioada de concedii). Recomand Diagnosis (cu toate ca pe mine m-a enervat o "desteapta" de la receptie, care imi spunea ca noi de fapt suntem programati peste 1 sapt, asta dupa ce ma amanasera deja 1 sapt, ca se uita ea gresit ) pt ca nu e f aglomerat si nu risti f mult sa pleci cu vreun virus de acolo.
Am fost la Gr Alexandrescu, la Topor, si in camera alaturata urla un baietel, caruia ii facuse cu cateva zile inainte decalotare si venise la pansat, de ma treceau fiorii, plus Andrei a inceput si el sa urle, pt ca s-a speriat.
Cum spuneau si fetele, ia problemele in ordine. Hs mai poate astepta, mai intai inimioara.
Sanatate multa!

Fete, nu ma poate ajuta si pe mine nimeni cu raspunsuri la intreb de mai sus, din post-ul meu anterior?

Multumesc

Mergi la inceput