Hipospadias(10)

Hipospadias(10) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9)

Mamica....numele copilului........tip hs.......anul nasterii/operatiei

filofteia.........Adrian .......hs median....................2000/2004

strumfi2004.......Stefan........hs balanic.......2006/martie.07,nov.07

sama..............Iannis........hs penian..................2006/mai.07

Roxana c..........Calin.........hs penian............09.11.06/12.03.08

Aly30.............Yannis........hs penian.........2005/febr.06, nov.08

Corina75..........Andrei........hs .............2004/-

Bogdicris.........Bogdan........hs .................?/?

Dariana....... ...Darius........hs balanic.................2006/oct.07

Elenalove27(USA)..Alvaro.........hs .............2006/la 8 luni

Ciuf (USA)........Luca...........hs ...........2003/-

Dana.salo.........Alex...........hs ....................2006/-

Spic de Grau......David..........hs ..................?/-

Alexa a...........Alex...........hs ...... ......2003/-

Flori78...........Andrei.........hs penian .............2005/2007

Alina922........Vlad-Sebastian...hs .............2007/-

Yonacr...........Alexandru.......hs penian.........2007/febr.08,nov.08

try (canada)......Adrian.........hs ................2006/oct 07

Afibebe......Cristian Nicolae....hs ................2007/-

nawel.............Alex...........hs balanic................2007/oct.08

amironeanu........Matei..........hs .... ...........2007/-

aliflo.....Catalin- Florin.......hs penian.................2006/2008

dana martie.......Alex...........hs balanic..............2007/ian 2008

Crysandy..........Alex...........hs perineal........ 11.02.07/ian 2009

Roxxy80...........Matei..........hs penian...........29.11.07/aug 2008

Monituta..........Tudor..........hs penian ..........27.11.07/21.10.08

Radusca...........Radu...........hs balanic...........febr.2008/ian.09

Capsunica.........Ianis..........hs balanic..........22.03.08/20.01.09

Cristidogaru......Darius.........hs balanic.........10.04.08/20.01.09

Theooo............Claudiu........hs penian ...........nov 2007/

Eramyse.........Alexandru........hs penian............24.07.08/

Anditati...... ...........hs .................2008/


Doctori:

Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 4106910, 0788161264
email: voinescu@yahoo.com

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Dr. Hadidi-Zalau ahmed.hadidi@hypospadias-surgery.com

Dr. Istvan Toth- Zalau itoth_2004@yahoo.com

Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.



Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti? Poate ma ajuta cineva si-mi da paginile si capitolul.

Daca sunt greseli, spuneti si ....se rezolva.





Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Da Roxana, la serviciu.
Doar ca este o nebunie si doar pe aici ce mai pot arunca cate un ochi.
Acasa sunt si mai ocupata, ca nu stiu altii cum se descurca, dar eu cu Adi trebuie sa fac lectii adevarate...inclusiv sa-i explic multeee...si abia suntem la clasa a II-a...nu stiu in continuare cum va fi. Apropo...tu o meditezi pe cea mare, in a V-a??? vorbesc de romana/matematica...caci pe mine ma bate gandul sa-i pun meditator din a V-a.

Lucia...foarte interesant cu Medlife...si eu la vremea noastra mi-as fi dorit o clinica particulara, dar atunci nu facea nici una...In cei 35 milioane intra si internarea, tratamentul de dupa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Emilia, matematica ii place tare mult si unde nu intelege ii arat si explic eu( destul de rar) , iar la romana o am pe verisoara-mea care v-am mai povestit eu- e profesoara de romana- engleza- si suntem si vecine , iar acum ea are un bebe de 1 an, deci cand are nevoie se duce la ea si face la romana( uneori si la engleza). Si acum din semestrul asta invatam impreuna la istorie, cand eram la scoala nici mie nu mi-a placut, asa ca acum vreau nu vreau invat ce n-am invatat atunci . In rest mai ma pune sa o ascult la biologie si alte alea, frumos e cand o ascult la germana, ca eu n-am facut asa ceva si n-am habar, dar le da cuvinte, verbe...pe care oricum nu stiu cum se pronunta, asa ca mi le spune ea si apoi le spune pe litere, ca sa vad ca stie

Cunosc pe cineva care-si medita copilul din ciclul primar, clasa a 3-a sau a 4-a, cu o invatatoare. Se ducea la invatatoare acasa dupa ce iesea de la scoala si statea acolo pana pe la 4 (16) cand se ducea maica-sa si-l lua.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

roxana, am primit mailul tau. multumesc,problema e ca acum am vazut ca nu mai am bani pe tel dar vb curand.
am vorbit cu doctorul si am stabilit ca luni 23 martie ne operam. gata, nu mai am scapare. doamne ajuta ! tot ce trebuie sa fac acum este sa am grija de bebe sa nu mai raceasca caci cu vremea asta.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Theoo, ma rog la dzeu sa iasa bine operatia, sa se recupereze rapid, sa nu aiba dureri si mai ales sa nu mai fie nevoie de o alta interventie. Stiu ce e in sufletul tau, dar o sa vezi ca va fi bine. Ai grija de puiut sa nu raceasca.


Citat:
citat din mesajul lui theooo

roxana, am primit mailul tau. multumesc,problema e ca acum am vazut ca nu mai am bani pe tel dar vb curand.
am vorbit cu doctorul si am stabilit ca luni 23 martie ne operam. gata, nu mai am scapare. doamne ajuta ! tot ce trebuie sa fac acum este sa am grija de bebe sa nu mai raceasca caci cu vremea asta.....



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o super fericita 14+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

multumesc roxxy .tu esti din bucuresti, ai stat in spital 10 zile sau ai plecat acasa?
incerc sa fiu optimista dar ma tot gandesc ca va fi un chin pt bebe. cred ca bebeii operati pana la 1 an suporta altfel operatie, ma refer la faptul si ca nu merg in picioare si pot fi tinuti mai usor in pat. eu cu al meu ce sa fac ca acum a inceput sa si fuga si nu sta locului o clipa. dar poate o sa am o surpriza si va fi cuminte 1-2 zile.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Da, sunt din Bucuresti. Am stat 5 zile internata si pana in a 10 zi cand i-a scos sonda am mers in fiecare dimineata la control.
E adevarat ca mi-a fost mult mai usor cu Matei in spital la operatia de hs de la 10 luni. Acum o luna cand l-am operat de coborare de testicul a fost mai greu, dar din fericire nu am stat decat o zi si o noapte in spital.

Nu te mai gandi ca o sa fie greu. O sa te descurci, o sa fie bine. Sa-i iei jucarii la el si, eventual, o jucarie noua.

Apropo, neaparat dupa operatie (ma refer la cateva ore dupa) sa-i dai multe lichide. E important sa faca mult pipi ca sa nu se infunde sonda.




Citat:
citat din mesajul lui theooo

multumesc roxxy .tu esti din bucuresti, ai stat in spital 10 zile sau ai plecat acasa?
incerc sa fiu optimista dar ma tot gandesc ca va fi un chin pt bebe. cred ca bebeii operati pana la 1 an suporta altfel operatie, ma refer la faptul si ca nu merg in picioare si pot fi tinuti mai usor in pat. eu cu al meu ce sa fac ca acum a inceput sa si fuga si nu sta locului o clipa. dar poate o sa am o surpriza si va fi cuminte 1-2 zile.....



Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o super fericita 14+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaelen spune:

Buna fetelor!
Ce varsta are baietelul tau, Theooo? Pe noi ne-a chemat dl. doctor marti, 24. Nu stiu daca ne opereaza in aceeasi zi. Voi stiti daca opereaza din prima zi? Nici nu stiu la ce ora sa ajungem la spital. La prima programare ne-a chemat intr-o zi de luni pentru analize, urmand sa-l opereze marti. Voi ce sfat imi dati? Ma puteti ajuta si cu niste "cifre"? Stiti voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radusca spune:

Intreba cineva de dr Topor.
Cat am stat in casa MC, era o mamica a carui baietel era operat a doua oara de hs ca catre aceasta d-na dr. mamica respectiva era multuminta de prestatia dr-ei.
Constat insa din spusele tale cu analizele cat si din relatarile celeilalte mamici ca d-na dr. are un alt "stil".Acel baietel cred ca avea in jur de 4 ani dar...nu ii dadea voie sa mearga dupa operatie cat timp avea sonda (aproximativ 10 zile)era purtat pe brate, asa am inteles ca a procedat si la prima operatie.
MAi multe detalii despre aceasta dr. nu cunosc.

Asa ca contest profesionalismul dansei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia13 spune:

roxana, baietelul meu are hipospadias penian, dr.a spus ca dupa cum se vede ar fi nevoie doar de o singura operatie dar ramane de vazut in momentul interventiei.as vrea sa-l operez cat mai curand.astept ok-ul de la dr.interventia costa 30 mil. + 5 mil spitalizarea ptr.o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxana ai o fata super desteapta daca se descurca asa bine numai cu asa ajutor.

Theoo va tinem pumnii la operatie. Asa cum spune Ruxi ...sa-i dai multe lichide, ca-i foarte important...In ce priveste alergatul...eu am un super alergator/catarator...care la 3 ani era in plina afirmare. Am fost surprinsa insa cat a avut sonda sa fie foarte linistit, insa dupa ce i-a scos-o...sa te tii frate...noroc ca am stat doar o zi in spital dupa si am fost singuri in salon atunci, ca sarit din pat in pat, o nebunie...

Lucia, dar ti-a spus cat timp va fi cu sonda?

Madaelen ...de obicei nu opereaza in aceeasi zi ci a doua ... sau ca la Roxana, face foaia si vii cu o zi inainte sau in dimineata operatiei...Noua ne-a facut foaia de internare de joi si am venit luni dimineata in spital, cand l-a operat. Sfatul meu ste sa fii pregatita de internare...noi de cate ori mergeam la Bucuresti aveam pregatit si bagajul.

Un pentru toti bebeii/flacaii nostri.

Mergi la inceput