Hipospadias (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casianacas spune:

BUNA am reusit in sfirsit sa -mi revin si sa intru pe forum.
Pe 27ian. am ajuns la medlife si dr. Voinescu l-a operat pe fiu-meu.Nu are sens sa dau amanunte despre spital si conditiile de acolo ptr. ca au facut-o fetele anterior,oricum nu se compara cu spitalul de stat nici pe departe.In ciuda grijilor mele copilul meu s-a comportat f.bine si nu am avut nici un fel de problema psihica cu el deocamdata,a fost un adevarat barbat.A intrat in op. la ora 10,30 si spre disperarea mea op. a durat 3 ore ,a fost mai complicat decit am crezut eu.DR. voinescu mi-a spus la iesire din op. ca a fost un hp. distal cu curbura sia trebiut sa repare si curbura de aceea a durat atit de mult operatia.Am stat in rezerva pina a doua zi 28.ian cind ne-a dat drumul acasa spunindu-ne sa i punem tetraciclina ung. in jurul sondei sin sa revenim marti 1 febr. ptr. scoaterea sondei.In acest timp amstat la parintii mei si fiu-meu a suportat f. bine d.p.d.v. psihic si fizic sonda sub tratament cu zinat tb. si tetraciclina local.Pe 1 febr. am plecat inapoi la buc.la spitalul panduri unde DR. VOINESCU I-A SCOS SONDA si ne-a asigurat ca totul e in regula si sa revenim peste 3 luni la control etc.Pe masina in dreum spre casa a fost totul ok dar cind am ajuns nu putea urina decit picaturi mici si jet f. subtire-a fost calvarul vietii mele aceasta noapte,urina un jet subtire de tot dar fortindu-se si urlind continuu ca il doare vezica si putica - eu am sperat ca se va ingrosa jetul dar nimic,toata noaptea am mers prin casa el plingind sieu incercind sa rezist sa nu cedez psihic,din 5 in 5 min se forta sa faca un jet subtire ca firul de ata. La un moment dat nu mai reusea sa faca deloc .vezica i s-a umplut si burtica lui era tare ca piatra ,atunci am cedat nervos mi-am imaginat ca face glob vezical sau blocaj renal dar pina la urma i-am apasat pe burtica si a reusit sa mai faca jeturi subtiri si la intervale scurte. LA 7 dimineata l-am sunat pe dr.VOINESCU SI I-AM SPUS CE S-A INTIMPLAT SI AM PLECAT DE URGENTA IAR LA BUC.DR.a SPUS CA ASA CEVA NU I S-A INTIMPLAT NICIODATA si-l cred ptr. ca mi se pare unul dintre cei mai profesionisti si seriosi medici din citi am cunoscut eu vreodata aici in Romania-afost de fapt o inflamatie insotita de edemul mucoaselor cailor urinare care a astupat cumva gaurica nou facuta si de aceea nu putea sa urineze normal. I-a pus din nou sonda ,i-a dat un tratat. cu indometacin si scobutil supozitoare timp de 4 zile si m-a asigurat ca nu v-a mai fi nici o problema si ca pot sa-i
scot si eu singusa sonda dupa aceste 4 zile ca sa nu mai fac inca un drum asa lung pina la buc.Acum fiu-meu e f. bine ,se bucura ca nu-l mai doare si asteptam cu emotie sa- scoatem sonda.A m postat asa multe amanunte ptr. ca poate mai sunt mamici care au copii mari cu acesta probl. si vreau sa stie la ce sa se astepte.Vreau sa spun ca as recomada ca dupa scoaterea sondei sa mai stati in BUC. pina va asigurati ca face pipi normal ca sa nu patiti ca mine ,mai ales daca locuiti la distanta mare-e o situatie ingrozitoare si nu as dori nici la cel mai mare dusman al meu sa treaca prin ce am trecut eu in acea noapte de dupa scoaterea sondei.In rest putica arata putin ciudat deocamdata dar dr. ne-a asigurat ca va arata mult mai bine cu trecerea timpului.Nu mai pot de oboseala asa ca va las.Maddy nu am mai avut timp sa te sun ,voi cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angerona spune:

Buna mamici, ma alatur si eu voua din pacate.
Baietelul meu in varsta de 9 luni are hipospadias distal. A fost diagnosticat la nastere si la 3 luni am fost la control la spitalul Marie Curie la doctota Bratu Niculina care ne-a zis sa revenim la un control la 1 an si atunci va putea fi operat.
Vroiam sa va intreb pe cele care ati ales sa mergeti la doct Voinescu cat v-a costat interventia chirurgicala si daca ati mai platit ceva dupa (la urmatoarele consultatii sau cand i-a scos pansamentul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casianacas spune:

ANGERONA,cred ca ai vazut postarea mea anterioara.Costul consultatiei la medlife la dr. VOINESCU ESTE DE 70RON sper ca nu gresesc.Operatia propriuzisa costa 3500ron iar cazarea ptr. o zi in rezerva cu 2 paturi prt. copil si insotitor costa 290ron ,asta incluzind si masa ptr. ambele persoane. Dr. VOINESCU este dupa parerea mea si cred ca si a celorlalte mamici de pe forum cel mai competent din tara in rezolvarea hs.Mai exista posibilitatea de a fi op. de dr.Hadidi, cred ca ai citit despre el pe forum dar asta este alegerea ta.Dupa op. chiar daca intervin complicatii ca si in cazul meu nu trebuie sa platesti nimic-nimicut.Eu nu am platit nimic in plus nici in spital si nci ulterior.Cred ca as fi jignit pe oricine de acolo daca incercam sa dau ceva .Am vazut pers. care veneau cu buchete de flori - nu stiu ptr. cine erau.Din punctul meu de vedere cerd ca dr. Voinescu s-ar fi uitat la mine ca la o nebuna daca incercam sa-i dau ceva in plic asa cum se obisnuieste in spitalele de stat.Asta a fost impresia mea iar daca este cineva care sa ma contrazica oricum nu o sa o faca pe forum.ITI DORESC MULTA RABDARE SI NU DISPERA PTR.CA E O PROBL. CARE SE REZOLVA desi op. este laborioasa si de finete in unele cazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casianacas spune:

ROXANA,pune-ma si pe mine pe lista aceea te rog- TUDY,NASCUT 2002,DG.HP. DISTAL.OPERAT DE DR. VOINESCU PE 27 IANUARIE 2011.MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sefuta spune:

buna. acum am reusit si eu sa intru pe CP.In 27.01 am fost la Szeget. vreau sa va spun ca a meritat efortul. Dr hadidi un om foarte calm, blind si rabdator( iti raspundea la orice intrebare chiar daca o tot repetai), asistentede super Ok , spitalizarea de 3 zile cu ambi parinti prezenti ceea ce mi se pare super tinand cont ca eu stateam 3 saptamini in spital( fara posibilitatea de a sta si sotul cu schimbul macar ), ce sa mai vorbesc de psihicul copilului care s-a simtit ca si acasa. in concluzie a fost super-OK, sper ca si rezultatele sa fie pe masura. Multe salutari la toti cei operati la Szeget si multa sanatate la toti piticii.
Enni mersi mult pt tot ajutorul dat,ai fost un adevarat " umar " pt noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns junyor spune:

buna tuturor ,

sunt un proaspat tatic si din pacate baietelul meu a fost diagnosticat cu hipospadia . Am citit ce ati postat voi si mi se pare destul de interesant dar as vrea sa stiu cam care este varsta recomandata pt operatie si daca stiti voi unde ar fi cel mai bine sa o fac ( la ce clinica si ce doctor ? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

imi aduc aminte inainte de al opera pe bebe la prof hadidi cum imi puneam aceeasi problema ca si voi ......ca ma fac daca se intampla ceva dupa operatie si nu am la cine sa ma duc ?
faza este ca prof hadidi este f f f sigur pe ceea ce face si nici nu am auzit de probleme aparute dupa operatie. din punctul meu de vedere este cel mai bun si regret faptul ca nu am fost la el de prima data si a trebuit sa chinui copilul cu 4 operatii. dar acum totul este bine . asa ca faceti alegerea cea mai buna sa nu regretati dupa aceea.
dupa cum vad si dr voinescu are numai reusite si sper ca si la operatii de hs gr 3.
bafta multa celor care au de infruntat o operatie si sanatate multa .

tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

junyor,
varsta recomandata este intre 6 -18 luni........pt doctor si clinica tu hotarasti. acum depinde si de ce fel de hs are bebe al tau. vezi ca prof hadidi se pare ca vine in aprilie in romania. dute si la prof voinescu si la prof hadidi si hotaraste pe urma.
ca bani ........prof hadidi este mai scump dar cum ziceam nu mai conteaza banii intr-un final. un efort financiar este oriunde am merge......
bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fantastik spune:


Buna tuturor

Revinsi eu cu o intrebare la care nu am inca raspuns.
Exista cineva care sa se fi operat la Dr. Voinescu de hipospadias de gr. 3 (penoscrotal) si sa fi reusit operatia fara complicatii?????????
Despre Hadidi numai de bine, doar ca efortul financiar e f mare. Noi vrem sa il operam pe bb la Hadidi. Speram sa reusim sa adunam banii in timp util avand in vedere situatia financiara in care ne gasim.

O sa mgm in aprilie la consultatie la Hadidi.

mult noroc si sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns junyor spune:

buna,

merci draga theooo pt raspunsul tau , am sa merg cu bebe al meu la dr. voinescu pt o consultatie sa vedem ce spune .

in rest va doresc voua si bebeilor vostri multa sanatate !

va poop

Mergi la inceput