Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Belleane referitor la sondaj, noi nu am patit nimic, il duc de mic peste tot, Mall, Cora, Auchan.
Iulia i-am dat si eu supa de pui cu taitei, i-a placut...ai noroc cu Mufi ca doarme de buna voie.nu stiu ce sa fac cu el ca nu mai vrea sa adoarma la pranz, ne chinuim. acum e calare pe mine in brate
Lorich avem aceeasi situtie. Dac ail timit pe al meu la piata vine cu toate trasnaile, nimic ok.


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Salutare :)

Noi azi stam acasa ca e ziua Belgiei - sa traiasca sa-nfloreasca

Multumim de aprecierile la adresa casutzei nostre, din decembrie ne mutam acolo yuupiii

Rapid, un pupic pentru Eva - sa se faca bine bine

MsBB - e normal sa planga prima oara cand o lasi undeva, nu exista copil care sa nu planga. Chiar daca o pregatesti, ii vorbesti mult etc - clar o sa planga. Nu conteaza varsta. Ideea e sa o obisnuiesti treptat, prima oara lipsesti putin, a doua oara mai mult etc etc. Nu trebuie lasat copilul sa planga mai mult, eu nu cred ca la varsta asta "raman cu sechele" daca plang cate 15 minute, dar daca urla ore in sir ... nu e ok. Eu am fost o proasta cu bebele meu ca prima oara am plecat 45 de minute si nu am banuit ca o sa planga tot timpul ala ... in fine, apoi am abordat altfel si a fost mai bine.

Mi s-a mai spus de doctor sa nu ma ascund de copil. Adica, sa il las in camera cu cineva, sa ma ascund dupa usa si apoi sa tot apar asa, cate 5 minute. Ideea e sa il lasi efectiv cu alta persoana, prima oara cam 15 minute, apoi vii, il iei, il pupi si ramai cu el. A doua zi il lasi singur mai mult si uite asa. La noi la cresa am avut o saptamana de acomodare: prima zi am stat cu doamna, apoi l-am lasat cele 45 de minute singur - proasta de mine ... apoi am luat-o mai usor. A doua aptamana deja l-am lasat jumatate de zi. Si apoi din saptamana a treia a stat toata ziua, pana la 5. Cam o luna dureaza acomodarea - la noi a durat si mai putin. Depinde evident de cupil :)

Faza cu "abandonul de mama" mi se pare un pic trasa de par... scuze, dar mama nu poate fi mereu dupa copil. Prefer ideea de prezenta in cantitate SUFICIENTA a mamei. Problema la unii adulti nu este ca i-a abandonat mama ci felul in care mama s-a departat de ei. Distanta de parinti e la fel de necesara ca apropierea de parinti. Totul se face intr-o anumita masura. Poate la 3 luni sunt intr-adevar prea mici copilashii pentru a ii lasa la cresa, aici sunt de acord. Dar deja la 1 an jumate altfel se poate gestiona problema. Va spun, eu am facut o greseala grava cu Robert, cand a plans 45 de minute si cand l-am gasit terminat - sunt insa convinsa ca ii voi sterge "amintirea" din caputz prin comportamentul meu, prin vorbe, prin scuzele pe care i le cer de fiecare data cand gresesc sau cand fara sa vreau il fac sa planga.

Acum, depinde de fiecare parinte si de fiecare copil... si mai ales de felul in care familia si-a obisnuit copilul sa reactioneze la lumea din jur.

Abandon de catre mama: sa va spun ce este de fapt - tatal meu cand avea trei ani a fost parasit de mama lui si lasat cu bunicul meu. Bunica mea a fugit in Israel unde s-a recasatorit. Bunicul meu s-a recasatorit si el - cum nu aveau chef de copil l-au dat la un internat pe tatal meu si abia de se interesau de el. In vacante il trimiteau la tzara la bunica lui, o batrana de care tatalui meu ii era frica si care il tinea incuiat. Nu vreti sa stiti cum l-au afectat pe tata aceste lucruri. In ziua de azi tatal meu nu mai vorbeste cu mama lui iar la inmormantarea bunicului meu nici nu s-a dus. A rupt orice legatura cu lumea din care provine. De ce ? pentru ei chiar l-au abandonat.

Ma scuzati ca spun chestiile astea dar vad ca in Romania circula un fel de "attachment parenting" prost inteles de multe ori sau cu tendinte un pic extreme. Faptul ca iti duci copilul la cresa sau ca il lasi cu alte persoane din cand in cand nu echivaleaza cu ideea de abandon ...

Agresivitatea hmmm nu stiu cum sa dezvatz copilul, al meu nu e prea agresiv, inca, dar din pacate imita foarte mult comportamentele celor din jur si sunt pe aici copii agresivi... Cu vorbe multe, cu maimai ... Nu stiu daca agresivitatea e legata de faptul ca copilul e dependent de parinti - aici sunt multi copii dusi la cresa, care stau printre alti copii tot timpul si totusi sunt destul de violenti.

Cleo - pai ... iti urez sanatate, nu ezita sa faci toate investigatiile. Si mai ales nu te speria, zau. Oricum, tu esti printre romancele care se controleaza periodic, vad, deci nu are rost s iti faci griji. Nu inteleg de ce nu ii poti spune socrului unde te duci ?? "Ma duc la doctor" si gata ... "Ce doctor?" "Ginecolog". NU e normal sa te duci ?

Va pup si fug sa imi privesc copilutzul cum doarme

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

Mai, stati asa , ca ma sperii eu citind raspunsurile voastre . N-a fost asa de crunt, dar suficient cat sa nu-mi tihneasca.
Nu era neaparat sa o lasam cu ei dar tocmai din dorinta de a socializa, de a sta mai mult cu bunicii, de ai cunoaste mai bine am lasat-o.
Cum spuneam, noi vom fi plecati pt cateva zile si vreau sa stiu ca o pot lasa in siguranta. Vorba lui Lilly, elicopter n-am sa apar intr-o clipita sa o pot linisti.
Oricum, n-am lasat-o in camp, nesupravegheata, plangand pana la epuizare - si asa nu se pune ca la ora 12 noi pandeam pe la geam sa vedem care si cum misca .
Daca era sa fie prea rau unu la mana nu plecam iar doi la mana sunt convinsa ca ne-ar fi chemat soacra-mea inapoi.
Socra-miu are si neshte puteri magice, reuseste sa o faca pe mandra sa stea ca o pisica pe umarul lui, cum noi in veci nu reuseim decat daca e ffff obosita. Asa ca am incredere in el ca o calmeaza - cum de altfel s-a si intamplat aseara.
Pe de alta parte Andra are o placere sadica sa planga din absolut orice motiv. Daca un copil tine mana pe caruciorul lui pune buza si da ,daca un copilash are o jucarie in mana si Andra nu o poate lua pune buza si da ,daca vede o jucarie de a ei, pe care oricum in mod normal nu o baga in seama, ca o dau altui copil pune buza si da , daca e usa inchisa si n-ajunge la clanta - pune buza si da , daca pune cuburi in galetusa cu forme si nu intra un cub pune buza si da , daca scapa ceva din mana pune buza si da , daca nu reuseste sa-si scoata papucul din picior cand i se nazare ei pune buza si da , daca nu ma ridic in secunda in care m-a prins de mana pune buza si da , daca nu ne miscam suficient de rapid, adiq 1 sec, sa o luam din scaunul de masina pune buza si da - sa mai continuii?


Ylari - multa sanatate Evei !

Laura - eu ma incurajez si-mi spun ca va intelege ca nu e bine sa ridice mana asupra cuiva/muste. Voi insista cu mai-mai pana va pricipii

Belleane - si noi am fost cu fata prin marketuri de f devreme si n-am observat modificari in ceea ce priveste starea de sanatate.Evitam, insa, zonele cu produse congelate ...etc, unde este mai racoare.

Cleo - sper sa te linistesti rapid cu Pap-ul

Iulia - noi suntem inca pe program de bb : dim la 6 or so laptic, la 10 fructe, la 2 ( ori cand se trezeste ) pranzul, la 5 banana, la 7 iaurt si la 10 la culcare iar laptic

Lori - saru'mana de tratatie - sper ca te-ai sarbatorit frumos si ai primit cadouri multe si frumoase!


Fericirea are chipul tau... Andra , noastra!

Cum a intrat Andra in viata mea...
Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emycor spune:

Ylari- sanatate Evei!

Cleo draga sper sa iasa bine cu papanicolau.....si mie a iesit ciudat, dar repetam prin septembrie...

Iulia- programul nostru este: la 6 laptic, la 9 iaurt cu cereale si fructe, ora 13 supa sau piureuri (legume + carnita), la 17 o branzica, la 19 de obicei mamaliga cu branza sau cereale, iar la 21 laptic.

Belleane- si noi mergem saptamanal cu RAres in supermarket dar nu am os nimik deosebit.

fetelor.....l-am lasat pe Rares la un centru dinasta de joaca....si a stat linistit cu fata de acolo si s-au jucat de parca se stia cu fata de mult timp.....am fost foarte mandrii de el ca s-a adaptat f bine. Bine ca in momentul cand ne-a vazut nu a mai vrut sa stea, da a fost un pas inainte.

emycor mami lui RARES-SEBASTIAN

http://picasaweb.google.ro/emycor/RARES1AN#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

si eu am dus fata de mica la mall, billa, kaufland, etc...fara stress. ba chiar, la 2 luni, cand erau caldurile infernale, mall-ul cu aer cond era singura oaza de racoare..apoi parcul. si n-am avut treaba.

lorich pai daca i-as da atat de rar sa pape, m-ar chirai de foame ea papa la 1 supa 9un castron plin) si acu la 4 cand se trezeste ii e iar foame..ii dau iaurt/branza perle ceva ca la 7 diseara sa-i dau pestele. si tot mai papa 250 de lapte la 9 e ca o masina de tocat mancare...dar, eu nu-i dau nimic intre mese sa rontaie.

eu nu i-am ma dat ceai..deloc. de 4 luni. bea doar apa plata. nu ma mai incurc cu ceaiul. voi de care-i mai dati? ca va aud vb de ceai

simonix ai dreptate. nici eu nu vad lucrurile asa. eu o las fara probleme la tara cu ai mei cateva zile, pt ca stiu ca e spre binele ei, la aer curat. chiar daca simt un gol in inima si in casa fara ea, totusi, mai pprofit si eu sa mai fac una alta. insa n-as lasa-o cu cineva pe care nu-l cunoaste, sau care nu-i cunoaste programul, felul ei, etc. adica cineva in care n-am incredere. de explu, cu socrii. am avut incredere odata si am lasat-o, chiar daca pt o ora doua, dar a fost de ajuns sa nu mai am incredere in ei s-o mai las. nu ma intelege gresit, am lasat-o asa cate 10-15 min, ba chiar s-o plimbe prin parc cat eram eu acasa si faceam papa, insa pe termen lung, o zi doua, nu, pt ca nu-s in stare...cat despre cresa, daca ar fi si aici as da-o fara pb, ca-i mai ieftin decat o bona. doar ca aici nu primesc copii sub 3 ani, ceea ce-i aberant, dar asta e. astea-s conditiile...ah1 si felicitari pt casa noua. am vazut si poze, am auzi ca ne si primiti pe la voi sa va fie de bine

msbb ma prapadesc de ras cu buza aia a andrei. hai, mai, asa de rea e? inca odata iti spun ca faci un lucru bun ca incerci s-o mai lasi si cu altii -in care ai incredere evident- pt ca asta o sa-i mai domoleasca caracterul impulsiv. eu de cand nu mai stau in curu ei, nu mai maraie atat de des, mai face chestii singurica, mai vine ea si mai baga capul intre picioarele mele (ii place f mult sa faca asta) iar eu ma aplec si fac bu! si rade si cade in fund, dar apoi imi continui treaba si intelege, pleaca la ale ei. o vad schimbata, mai ales de cnad am inceput s-o mai las singurica cu ai mei cate o noapte, sau la plimbare cu socrii in parc, sau daca ies cu ea, eu mai stau pe banca si o las sa se joace in parculet cu copii mai mari (am 2 fete vecine care o mai dau in topogan, leagan, etc) si uita de mine. adica am incercat incet sa ii arat ca nu numai cu mine se poate juca, ca nu numai eu stau langa ea sa faca nani, nu numai eu ii dau sa pape (de cate ori am ocazia, o las pe mama, soacra-mea, cornel chiar sa-i dea sa pape) si uite asa s-a invatat. acu cere apa, papa, ii zic c-o iubesc si incearca si ea sa zica, da e complicat, zice doat "te" , apoi balagaieli de-ale ei..zice alo si duce tel la ureche apoi vb de-ale ei, e alta fata acum, nu maraita aia care statea numa in curu meu si nu puteam sa fac nimic de ea. n-am reusit insa s-o fac sa ma lase la calculator. mai nou ajunge la monitor si vine si mi-l stinge..rade si pleaca.il aprind, vine iar, si tot asa...apoi vine si pune capul in poala mea si se uita la mine cu un ranjet pe fata si ma mangaie pe picior...hai ca o luai pe aratura...o sa vezi tu ce trebuie sa faci, ideea e sa nu te lasi mani****ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Tare greu adoarme Julia in ultima vreme.Am stat o ora langa ea, ne-am jucat, am ras, am povestit, am pus-o sa doarma, ea nimic.M-am prefacut ca dorm, ea s-a apucat sa-si aranjeze jucariile in patut.Am trecut la masura extrema, am iesit din camera.A urlat putin, a mai marait, am mai auzit ceva buf-buf si pe cand s-a facut liniste si m-am dus la ea dormea, daaar isi aruncase paturicile si toate jucariile din patut (vreo 5) pe jos.Era sa ma prapadesc de ras cand am vazut cum dormea Julia in patutul golit de toate, iar pe jos un haos de nedescris.Pana acuma nu le-a aruncat din patut pe toate.Cred ca nu incapea de ele

iulia daca-ti scriu programul nostru de papa o sa zici ca suntem defazate rau, dar ti-l scriu .Si noi suntem tot pe program de bebe (2 mese lapte, 3 solide).
8:30-9 lapte praf.Apoi poate mai papa si-o grisina, un biscuite pana imi fac si eu ceva de mancare.Astazi a cersit si din painea mea cu branza.I-am dat ce era sa fac.
11:30-12 - fructe (caise, piersici, banana) + biscuiti
16:30-17 - legume + carne + paine(in ultima vreme din mancarea noastra; adica ciorba perisoare, sau conopida la cuptor, sau cartofi gratinati cu ou sau dovlecel cu marar si ficat, peste la cuptor, ciorba de legume cu carne).Nu prea am multe variante asa ca mi-s de mare ajutor ideile voastre
18:30-19:30 - iaurt, sau daca suntem acasa ii mai fac si gris cu lapte sau mamaliga cu iaurt si smantana
21:30-22:00 - lapte praf si la culcare

Intre mese bea apa si suc de portocale (asta i-l dau ca sa bea cat mai multe lichide, altfel ar bea mai putina apa)
Eu nu vad cum as putea sa-i dau fructe la 10 daca bea lapte la 9, asa ca mai mergem inainte cu programul asta.Nu prea as vrea inca sa-i scot laptele de dimineata.

Edit:Acum am vazut reteta cu dovlecei data de Alex@Sara .Arata superb.Maine voi incerca reteta mai ales ca am primit 4 dovlecei de la tara.O intrebare, nu se curata de samburi? Eu de obicei curatam dovleceii de samburi.Merci
Apropo de nume user, Alex@Sara ar trebui sa ti-l schimbi dupa ce apare bb3 Ce nume ii vei da fetitei?

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Simonix, daca te uitai mai bine ai fi vazut ca "abandon" am pus intre ghilimele - deci nu era vorba de abandon propriu zis, cum este in cazul descris de tine, cu tatal tau.
Poate termenul a fost cam deplasat.
Fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine cu copilul lui.

Si mie nu mi se pare ca in Ro. mamicile stau mult cu copiii acasa, din contra in Ro e tendinta sa-ti lasi copilul cat mai rapid cu alte pers. (sau dus la cresa) ca mama sa se intoarca la job

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

MsBB: Eu n-am intervenit pentru ca sunt total de acord cu Simonix. Doamne fereste sa te condamn intr-un fel. Andra e foarte atasata. Este bine sa stie ca si altii ii pot oferi stari de bine in afara de mama. Astfel o sa nvete sa se joace si alfel cu altcineva, sa manance altfel, sa schimbe ruta de plimbare obisnuita, etc
O sa observe treptat ca se simte bine si cu altii. Doar daca gaseste multa rabdare si dragoste la ceilalti. Apoi o sa observi ca nu o sa mai planga cand o lasati acolo. Si in general nu o sa mai fie asa posesiva. Dar totul se va face treptat. Sa nu creada ca o abandonezi. Si important este sa nu te simti vinovata pentru asta. Pentru ca simte, si atunci se comporta in consecinta.

Noi avem tot program de bebe:
6 papa lapte cu 1 l-ta de cereale
10 fructe simple sau cu biscuiti sau cu cine stie ce ex branzica si 2 ousoare fierte molute pe saptamana.
14,30 supa de legume+carnita sau mancarica cu carne
19 iaurtel, branza cu smantana+mamaliga sau piure de leg sau alta mancarica. uneori ii dau o cantitate MAI mica + un iaurtel cu fructe de la HUMANA.
22 lapte + o masura de cereale.

intre timp bea apa, zeama de compot, limonada cu miere,ceai, bere,vin, coniac ar bea orice. Nu prea-i dau papa intre mese. Doar la forta majora cand nu vrea in carut ii dau un covrigel sa-l roada. Si-i place porumbul fiert. Mananaca direct de pe ciocan.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Haha Iulia si asta e un program fericit! Adica, nu ti-am povestit ca fructele nu le papa decat cateva lingurite (azi a fost exceptie), ciorbita nu un castronel intreg... nu mai dezvolt. Ma mir ca are 11,400 kg.

MsBB cred ca e ultima data cand imi dau cu parerea, promit! Asa, dinafara lucrurile mereu par altfel..deci... Sunt sigura ca cel mai important, instinctul de mami functioneaza perfect. Te pup si pe tine si pe coana Shoricica.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Lorich: 11,5 ? E bine . Poate e laptele suficient si satios. A mea are 9,5 kg. si 80 cm.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput