Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

Lorich: 11,5 ? E bine . Poate e laptele suficient si satios. A mea are 9,5 kg. si 80 cm.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959


da, e bine; am uitat sa mentionez ca cu tzitzi adoarme ziua, cu tzitzi readoarme noaptea..so.. poate asa se explica 11,4 alea

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Lorich, hai mai cum sa nu-ti mai dai cu parerea?

Pai ce sa mai fie forumul asta, daca doar povestim asa de dragul povestitului si nimeni nu mai comenteaza nimic, nu mai isi da cu parerea, nu descrie experienta proprie?

Depinde cum ne exprimam, nu trebuie sa jignim -- eu, recunosc, uneori ma cam aprind si ma las dusa de val si apoi sunt interpretata gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Fetelor, ma scuzati , chiar nu am vrut sa va supar, poate am interpretat un pic gresit ... Adriana - sper ca nu te-ai suparat, mereu imi zic sa nu ma bag dar mereu ma bag Si dap, am tendinte sa "tin morala" - cred ca o sa ma viseze tot forumul in postura asta Avem deja un antecedent hihi

Si MsBB - te inteleg perfect :) Voiam doar sa iti dau sfaturi cum sa abordezi problema - din experienta mea, care ai vazut ca e departe de a fi cea mai buna. Io am niste subiecte pe care ma bag, pentru ca pe alea le cunosc foarte bine. Daca nu stiu ceva - nu zic nimic, nu comentez, cum e de exemplu faza cu Papanicolaul de Cleo.

Ideea e ca tot va trebui sa ne lasam piticutzii cu alte persoane - ma gandesc ca e bine sa stim cum gestioneaza fetele problema si sa ne pregatim dinainte. Sa va spun la ce ma gandeam eu in zielele cand l-am dat prima oara pe Robert la tanti unde se duce el: ma gandeam ca daca ma duc intr-o zi acolo si nu mai e Robert ? Daca l-au rapit ? Faza e ca tanti a lui e din Maroc, poate sunt io discriminatoare dar am avut o oarecare strangere de inima ... nu stiam nimic de familia respectiva. Pana la urma am avut noroc

Deci desi va tin morala in acelasi timp va inteleg ingrijorarea, temerile, ruptura din voi pentru ca si eu le simt fix la fel.

MsBB - mda, ai o fetitza foarte cu personaliate ... sa stii ca si Robertino e la fel, bine, poate nu chiar asa de "buzat" dar atat ne trebuie, sa nu ii facem pe plac. Zilele trecute nu am reusit sa termin o conversatie cu Esme la telefon ... Si are faze cand se supara rau pe unul din noi si nu vrea sa ne vada in momentele alea, sa il vezi cum face Ieri la supermarket am sters cu el pe jos Le-am facut alora gresia suppper ! Ce sa le faci... Robert are inca noroc ca imi vomita usor si uneori ii dau un pic cam multa atentie si nu il las sa se manifeste. dar cand stiu eu ca are stomacul gol si nu are ce sa vomite il laaas neneeee sa urleeee...pana pleaca nervul ala rau

SUPERMARKET - aproape saptamanal il vizitam, nu am remarcat nimic deosebit la Robert. Doar ca acum devine dificil si o sa ne lasam de sportul asta: bebe alearga, scoate tot de pe rafturi, daca nu ii dau ceva ce vrea el face crize etc. Mai bine stau cu el afara decat sa il tarasc prin magazine. Nu va zic la IKEA ca e facut - a incercat toate paturile si canapelele

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ca ziceati de atac de cord daca ar veni copiii asa pe tacute...

pai ne-am mai obisnuit,si eu si ei,ca la inceput se lasa cu sperieturi.
venea Andres pas pas si eu iesind din baie,el sa intre,si ne speriam amandoi ,el ridica mainile in sus si casca ochii si facea ca pisicii aia in desenele animate,flutura mainile,i se inmuiau picioarele si cadea in cur .ne speriam unul de altul.
acum ne alergam,ne pitim,ne speriem,si el se arunca pe jos si rade.


CLEO super vila la care ati stat !!! cat v-a costat acolo??

frumos ai povestit !

YLARI cum mai sunteti ?Multa putere pana scapati de boala !

SIMONIX oaaau ce frumos e apartamentul !!!!! terase mari,camere mari ,lumina multa,geamuri mari !!!
l-ati luat deja?candva mutati?

si aici ,camerele se refera doar la dormitoare ,se numara fara sufragerie.





Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Adriana ma refer la ce zice si Simona nu am trait "situatia" nu mai vorbesc, e mai fair sa nu-mi insir conceptiile si perceptiile mele Sau nu toate, na!

Simona n-ati aflat de ce vomita Robertel?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neatza mai pe dupamiaza asa
Cleo, sar'na ca ai deschis capitolul.

Azi am fost la Aqua Magic, ca sa nu zic ca-mi pare rau ca nu m-am dus. O caciula mare de bani si n-am putut sta mai mult de doua-trei ore. Sunt inca prea mici baietii ca sa guste cum trebuie distractiile de acolo. Dar daca nu mergeam imi facea Andrei capul mare ca vrea la toboganul cu apa. Iar cand era acolo s-a dat de 2-3 ori si pe urma a zis ca nu-i place ca-i vine apa in cap.

Lui Raducu din fericire a inceput sa-i placa laptele si biberonul si aproape am scapat de tzitzi de adormire. A mai ramas doar tzitzi de peste noapte, cand e adormit si nu stie nici el ce vrea.

Belleane, si noi am fost cu copiii la supermarketuri saptamanal, inca de la varste f. mici. Nu am avut nici o urmare neplacuta.


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Buna fetelor,

Haideti sa va spun si eu experienta mea cu lasat copii la/cu cineva, ca am trecut de 2 ori prin asta.

La Alex am fost foarte posesiva. Am avut-o pe mama aici primele trei luni, aporpape ca nu o lasam sa il ia in brate... In 3 luni nu am plecat nici macar un minut sa il las doar cu ea.... Iar apoi, la 4 luni a trebuit sa il duc si eu la o femeie, cam aranjamentul pe care il are acum Simonix. Asa au fost lucrurile atunci, pierdeam o bursa foarte importanta daca nu mergem la treaba. M-a durut sufletul, dar l-am lasat. Dar nu dintr-o data. O saptamina am tot mers cu el, cite o jumatate de ora, cite o ora, lasat singur cite un pic, apoi tot mai mult. La 4 luni nu a fost asa de greu, inca dormea mult si nu realiza ce se intimpla. Nu ne-am inteles tare bine cu femeia respectiva, asa ca la un an l-am mutat in alta parte. Acelasi ritual de acomodare. A plins la inceput cind il lasam. Apoi nu mai plingea, dar voia sa stea doar la tanti in brate si nu voia sa manince mai nimic.... A trecut, s-a obisnuit, ajunsesem sa il duc si sa ma impinga sa plec de acolo.... La 3 ani, din nou schimbare, a inceput gradinita, absolut nici un fel de probleme, ma pregatisem iar sa stau cu el, sa il obsinuiesc, nu a fost nevoie, s-a acomodat foarte rapid. Acum e printre veteranii de acolo.

Cu Roxana am stat acasa pina la 11 luni. Am mers cu ea 2 saptamini la gradinita, zi de zi, in diferite momente. La masa, la ora de culcare, la ora de jucat afara. S-a obisnuit si cind a trebuit sa o las singura a biziit doar un pic, mai mult a "comentat", apoi n-am avut probleme.

Vinovata? M-am simtit, si la cele 4 luni ale lui Alex, si la cele 11 ale Roxanei. Da, a fost devreme, dar exista circumsante in care nu ai de ales, nu ai alta solutie. Ma simt vinovata si cind merg la dus si ii las cu bunicii, sau cind merg la cumparaturi fara ei, sau cind am fost la concert doar cu sotul, in general cind fac ceva pentru mine... Asta e, astea sunt sentimetele mamelor...

Abandon cred ca e prea mult spus. Sigur, as fi stat si eu, cu placere, mai mult cu ei, mai ales in cazul lui Alex, care a fost asa de micut, dar n-am avut incotro. Si nu consider ca l-am abandonat, si in nici un caz nu are sechele pe chestia asta. E un copil istet, sociabil, care se acomodeaza usor cu situatii noi si stie sa se descurce.

Deci Laura, MsBB, si toate cele care veti trece, mai devreme sau mai tirziu, prin asta. Copii sunt asa de diferiti, nu cred ca e o reteta universala. Cred ca cel mai important e sa facem asa cum e bine ca sa fie o situatie acceptabila pentru toti, fara frustrari, fara sentimente de vinovatie, tinind cont de ceea ce simtim ca e bine si nu de ceea ce ne zic cei din jur( gen parinti, socri...).Sunt convinsa ca celor mici le face bine sa aiba contact cu alti adulti si cu alti copii.

cleo, refa testul si incearca sa gasesti un raspuns la problema. Mult curaj si succes!

Ylari, sanatate multa Evei si tie multe putere!

Lorich, cu putina intirziere, LA MULTI ANI si numai bine, sa fii fericita si sa te bucuri de familia ta!

De asemenea LA MULTI ANI iulia, fecian, elena si imi cer scuze de intirziere! Si bineinteles surioarei de Simona si Laura! E la fel de frumoasa ca si voi?

Ma intorc la treaba.... uf, uite ca ma simt vinovata ca eu sunt pe forum si copiii sunt la gradinita...

Gabriela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Ziua buna!

Ylari pt voi am intrat: cum e Eva? De cate zile are temp. asta?? Eu am dat Cedax copilului. In ianuarie. E o cefalosporina de ultima generatie, care are un spectru larg de actiune. Merge si pe stomacel deranjat...depinde insa de copil. Noua in ianuarie ne-a mers ok cu el, in conditiile in care incepusem cu Augmentin si a facut instant diaree de la el...cu Cedax insa a fost ok.
Acum 1 sapt., cand am fost bolnavi, am inceput cu Cedax acs (vineri inainte sa o internam) insa nu l-a mai tolerat ca in ianuarie si prin urmare am ajuns in spital pe antibiotic perfuzabil. In spital i-au dat Rocephin, care e tot o cefalosporina.
Trebuie neaparat facuta o hemograma, VSH, Proteina C reactiva, fibrinogen. Ca sa vedeti daca e infectie bacteriana sau nu. Daca nu e, nu e cazul de antib.

si sanatate

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui inais

Ziua buna!

Ylari pt voi am intrat: cum e Eva? De cate zile are temp. asta?? Eu am dat Cedax copilului. In ianuarie. E o cefalosporina de ultima generatie, care are un spectru larg de actiune. Merge si pe stomacel deranjat...depinde insa de copil. Noua in ianuarie ne-a mers ok cu el, in conditiile in care incepusem cu Augmentin si a facut instant diaree de la el...cu Cedax insa a fost ok.
Acum 1 sapt., cand am fost bolnavi, am inceput cu Cedax acs (vineri inainte sa o internam) insa nu l-a mai tolerat ca in ianuarie si prin urmare am ajuns in spital pe antibiotic perfuzabil. In spital i-au dat Rocephin, care e tot o cefalosporina.
Trebuie neaparat facuta o hemograma, VSH, Proteina C reactiva, fibrinogen. Ca sa vedeti daca e infectie bacteriana sau nu. Daca nu e, nu e cazul de antib.

si sanatate

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!




Buna inais!
Nu stiu... suntem mai bine ca ieri. Daca ieri temp nu a scazut sub 38, azi am avut si 36,4. Dar apoi a urcat iar, chiar la o ora dupa panadol avea 37,7 , la inca o ora 37,5, la inca o ora 37,6. Mai avem aproape o ora pana la nurofen. Macar cu ala i merge mai bine si scade mai usor. Of daca as fi stiut de treaba cu hemograma... dar n-am stiut-o asta e... Oricum, stiu ca nu e grozav dar macar azi este 37... nu 38 ca ieri. E aiurea ca nu mai accepta novocalminul, il scoate imediat din fundulet. Bine ca nici n-a mai fost cazul. In rest e mai bine ca la pranz desi e maraita, se joaca, mishuna prin casa, e mai bine. Dar nu papa (alta nebunie de-a mea) desi la pranz a papat niste piure de morcovel fiert cu niste faina de orez. Dar altceva nu vrea. I-am facut un fel de pilaf fara carne, nu l-a vrut, i-am fiert pui si l-am amestecat cu piure de morcovel si cu orez, nu l-a vrut, de fapt numai cand ma vede ca ma apropii cu lingurita de ea, da din mana si din cap ca "nu".........
Of..........
Va pup pe toate de la a-z, va multumesc ptr incurajari si ptr sustinere.

Aaaa, si: grasa a slabit, are 11,2 kg

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

iulia iti raspuns eu pt untul de arahide ( peanut butter) cel putin aici in usa e considerat un aliment alergen si nu s e recomanda copiilor sub 2 ani. eu una nu i-am dat si nici nu o sa ii dau. aici in scoli multi copii sunt rugati sa nu aduca la scoala dulciuri care contin peanut butter. daca a lins doar o liunguritza nu cred ca e o tragedie.

simonix frumos apart va luati...hihi..sa il stapaniti sanatosi.

Mergi la inceput