Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cleo multumesc mult de info, sunt f utile! Eu una prefer bloc de dupa cutremur, sa nu fi fost zgaltait deja, dar zonele de care vorbesti imi plac si mie, o sa ne apucam sa vizitam apartamente.
Ylari eu nu am dat CeDAX, dar am mare incredere in dna Dr Bulacu Eliza. E cea mai draguta si competenta doctorita pe care am intalnit-o de cand umblu prin pediatrii. CHiar acum m-a sunat ca Mirci are un pneumococ in nasuc - i-a luat exudat ultima data cand am fost ca avea mucisori - si mi-a dat tratament prin telefon si trimitere la repetarea analizelor o face ea in sistem, nu mai pierd timpul cu drumurile.
O sa fac si eu programare pentru ultimul prevenar si luna urm priorix
MsBB bine ai revenit. Unde ati fost?? Cand primim poze??? Aceeasi problema cu agresivitatea o am si eu cu Mircea si nu stiu cum sa-l dezvat de zgariat si muscat... sa-mi spui si mie daca gasesti secretul
Andrada dar de ce nu-ti placea la bunica ta???Aveai vreun motiv, sau pur si simplu.... Noua ne placea mai mult la bunica decat acasa la noi la mama si la tata. Nasoala povestea cu finutza ta... sa o ajute Dumnezeu sa fie totul in regula cu nasterea si sa-i vina mintea la cap taticului. Sa se roage la DUmnezeu pentru asta!!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Andradra79 stiam adresa de email si parola, dar nu vad nici un email cu analize .

Simonix e mare si frumos apartamentul.Sa-l stapaniti sanatosi.

Alex@Sara nastere usoara.Sa ne anunti cand va veni momentul sa scoatem prafuitele. Eu scot cateva si-acuma sa faca galerie

cleo imi pare rau ca ti-a iesit si pap-ul asta ciudat.Repeta-l si la alt laborator pana iese bine .Astazi ma duc sa-mi fac si io, ca nu mi-am mai facut de 2 ani jumate , cine stie ce mi-or gasi si mie. Hm...am si uitat cum e consultatia la ginecolog, brrrr

msBB si fiica-mea e mami&tati dependenta (mai mult mami ).Si nu am bunici in localitate sa le-o las pt cateva ore, ca mi-e cumva sa o duc bunicilor la 100 km si eu sa vin acasa.Daca urla de nu se mai poate opri? Eu de unde fac rost de elicopter sa ma duc sa o recuperez?

Ylari multa sanatate Evei.

Ma duc sa-mi conving fata sa doarma.

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Ylari: uff , pupici Evei sa-i treaca repede, repede.
Noi nu am dat antibiotic Elenei. Cred ca doar atunci cand a fost internata a primit 5 zlie in branula. Dar avea un nume ciudat si l-am uitat, o cefalosporina oricum. A noastra micuta are mucisori si aseara mi s-a parut ca fornaie prin somn. Era 2-3 noaptea.Si ca o mama grijulie m-am apucat sa o dau pe piept cu pulmexbaby. Ea s-a trezit si si-a intins probabil pe la ochi sau nas. A inceput un circ teribil. S-a finalizat cu un dus rapid. Dimineata era zombie si ea si noi.

Voiam sa va intreb daca voi duceti copiii in supermarketuri si daca ati observat ceva schimbari in starea lor de sanatate dupa.
-e un sondaj,mi se pare foarte important.

Cleo: eu n-am facut deloc papanicolau. Am fost prin martie cred la medicul cu care am nascut pentru ca aveam noaptea niste dureri nasoale si nu stiam de unde vin. Aproape m-a privit ca pe o ipohondra. Am primit reteta cu flamexin. Si alaptam. M-am lasat de sportul asta cu mersul la doctori. Ignor toate durerile in zona aia pana intr-o zi.





pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE

Ylari: uff , pupici Evei sa-i treaca repede, repede.
Noi nu am dat antibiotic Elenei. Cred ca doar atunci cand a fost internata a primit 5 zlie in branula. Dar avea un nume ciudat si l-am uitat, o cefalosporina oricum. A noastra micuta are mucisori si aseara mi s-a parut ca fornaie prin somn. Era 2-3 noaptea.Si ca o mama grijulie m-am apucat sa o dau pe piept cu pulmexbaby. Ea s-a trezit si si-a intins probabil pe la ochi sau nas. A inceput un circ teribil. S-a finalizat cu un dus rapid. Dimineata era zombie si ea si noi.

Voiam sa va intreb daca voi duceti copiii in supermarketuri si daca ati observat ceva schimbari in starea lor de sanatate dupa.
-e un sondaj,mi se pare foarte important.

Cleo: eu n-am facut deloc papanicolau. Am fost prin martie cred la medicul cu care am nascut pentru ca aveam noaptea niste dureri nasoale si nu stiam de unde vin. Aproape m-a privit ca pe o ipohondra. Am primit reteta cu flamexin. Si alaptam. M-am lasat de sportul asta cu mersul la doctori. Ignor toate durerile in zona aia pana intr-o zi.





pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959


la nici 1 luna mergeam cu Mara in Mall.
de pe la 2 luni prin cora, piatza,etc

nicio diferenta.
dar am mers la prima ora, la deschidere, cand nu e aglomerat.

a, tre sa mentionez ca pe Mara nu am cocoloshit-o deloc... dpdv al nostru. dar nu am avut nicio problema de sanatate cu ea. Adica nu stiu cum arata muci lungi (de 2-3 ori am fol. batista bebelushului), nu pastile, nu antibeutice nik. Io zic ca are o imunitate solida.


despre Pap, nu e grav, nu e rau, nue bine. 2 dr nu poa sa interpreteze cauza ... si sa imi dea o solutie - fraza cu : "nu si-a revenit uterul dupa nastere" nu imi tine de cald. sunt nishte celule atipice.....nu cancerigene. doar atipice.
prima data am zis ca e o greseala de laborator. Nu e - 2 coincidente? si 2 raspunsuri la fel de la dr: repetam peste un timp. Deci amandoi sunt dr buni . Pe mine nu ma incalzeshte asta..

o sa merg in septembrie, la Hamid din nou, sa fac o biopsie. Sa scap de piticul de pe creier. Aia e si mai nasoala...vine rezultatul intr-o luna...




o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

brrrr, biopsie am auzit fara sa vreau o discutie intre 2 tipe odata la coada la gineco. Si vorbeau de biopsie ca e mai naspa ca la nastere. Cred ca se recoltase pe viu. Brrr, brrrr

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

mama, Andrada, ce mi-a placut cum ai povestit experienta ta cu mama ta si lasatul la bunici. F. trista insa - imi pare rau de accidentul cu oparitul
Cred ca ai pus punctul pe I. Multe mamici zic: " lasa, il duc la cresa, plange pana nu mai poate, da apoi ii trece!"
Asta vrem noi sa credem, da eu cred ca mai toti copiii (o mai fi si exceptii) sufera (mai zgomotos sau mai putin lacrimogen) dupa mama iubita.
Si cred ca experientele astea emotionale din copilarie pun amprenta pe viata noastra de adult.
Unii sunt mai puternici, se dezovlta altfel, de multe ori insa caracterul si reactiile noastre la diverse chestii sunt urmarea "abandonului de catre mama"

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Buna!

Incet-incet face si cupilu meu somnul de pranz la pranz, azi cand am vazut ca nu adoarme la 11, nu am mai cazut in capcana de ieri, l-am mai lasat sa zburde o ora, i-am dat si masa de pranz, destul de refuzata ca era obosit.

Asea…

Inca o runda de multumiri ca eric, alex@sara Doamne ajuta sa ai nastere usoara si bebel sanatos ! Vezi, ai grija cu calcatul, Inais iti poate spune de ce ; gabitza multam ca te-ai gandit la mine, eu in conditiile alea [aprige] in care esti tu zilele astea nu as fi mai putut gandi ; Andrada, Doloress va pup cu drag !

Cleo si mie imi scrie ceva cu epiteliale and stuff, dr. mi-a zis ca e normal sa fie asa « neste » inflamatii dupa sarcina si in alaptare, mai ales, insa cica e ok-ok. Oricum iti doresc sa te lamuresti ASAP si sa fie bine. Dar asteptarea si confuzia te omoara cu zile, stiu. Uite, ca citesc mai departe : la Medical city – care e pe langa statia de metrou Aviatorilor, unde e dr. mea se face PAP, si chiar nu e nevoie de dr. poti merge sa-ti recolteze asistenta cam la orice ora ; intra pe site-ul lor, suna, poate te ajuta ;

Adriana - MsBB esti o dulce, multumesc de urari. Uite ia o bucata de
Mai, dar chiar trebuia s-o lasati ? Uff… mi-e mila de ea, cand ma gandesc… cred ca ce-a fost si in sufletul vostru… ma gandesc ca e prea mica sa inteleaga mare luncru, poate se simte abandonata, uff and uff again

Ylari asteptam vesti de la voi ; hai ca trece, rosu in gat fac de o sa ni se para… si noua ne-a dat tantum verde de sprayat pe suzy ; cica dezinfecteaza gatucul. Mami, stiu, stiu ca e greu, dar fruncea-n sus, keptiu’n fatza !

Belleanne referitor la sondaj : noi de la 2 luni am inceput sa mergem cu el la hypermarket pt cumparaturile saptamanale, nun e descurcam deloc cu tati sa se duca singur, desi avea tone de liste cu detalii. N-am fost intr-o perioada din iarna, cand era cica epidemie de viroze. Sa revin : nu, nu am patit niciodata nimic dupa ! Robert a avut o viroza o data, data direct, apropae gura de gura de niste rude dragute si innebunite dupa el si un mic rosu in gat cand ne-am intors de la bulgari, dar cred ca de la scosul din piscina de interior, unde era sauuuna la AC-ul din lobby. Hai ca m-am lungir prea mult cu detalii.


Mai, DanaH e prin Romania?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Mai dar la pap parca era cu STADII, GRADE. In functie de asta se exprima gravitatea.de la 0-5 parca. de la 3 incolo e mai prost.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

niatza...acu am si eu putin timp, ca dorm gusterii fata s-a trezit la 10 si la 12.30 tragea de ochi. abia am tinut-o treaza sa-i dau putina supica..i-am facut supa de pui cu taitei..i-a placut. a papat un ciotoi intreg si supica, cu muuult muuult patrunjel. i-am luat somon..i-am mai dat. mi se pare bun. am luat 2 rondele maaari proaspete, una o gatesc diseara, alta am congelat-o s-o am pt sf saptamanii.

ylari draga de eva. sa ne tii la curent cu starea ei.

alex@sara hai ca nu mai ai mult. nu te ingrijora. nu ti-au zis la ecograf greutatea presupusa a fatului? in sapt 38 si, ar trebui sa aiba peste 3000gr nu te mai stresa atat. nu-ti ajung durerile de bazin/picioare/coloana? am tinut minte reteta cu ou. maine dimi ii fac si eu. o sa incerc si reteta cu dovleceii, ca am o gramada adusi de mama de la tara si n-am ce face cu ei. a facut mama compot din cativa...

cleo mi-o si imaginez pe mara cu mustati de smantana ca pisica am citit aseara bancurile tale..ca de obicei, super

mai dar msbb e in vacanta pe undeva? pe unde umbla?

gabi cat ziceam eu ca abia astept sa vin acasa, dar vazand pozele cu voi, mi-e cam dor de mare..sa aveti vreme frumoasa si sedere placuta

stefany nasol cu fetita aia. saracuta. trist...

fetelor, eu inca sunt dupa programul vechi cu fata..adica, la 6 ii dau laptic prin somn (ca cere), apoi fructe la 10, la 12 supa, la 4 iaurt, la 7-8 seara piureul cu peste/carne, etc, depinde ce-i fac atunci, la 9 lapte si gata. as vrea si eu sa renunt sa-i mai dau lapte in somn sa ii dau micul dejun cand se trezeste, adica o felie de paine cu ceva, sau ou cu o cana de lapte, dar asta ar insemna sa fie in picioare la 6-7 asa ca..pas... voi ce program mai aveti?

azi a lins o lingurita de unt de arahide, am plecat pana la baie si a furat lingurita, apoi a venit la mine cu ea in gura si lingea si zicea yam-yam, apoi baga degetele si pipaia, mai baga in gura..eu sunt terminata dupa untul de arahide, pap dimineata cu lapte sau ceai sau cafea uneori...desiree pe acolo stiu ca se papa mult de-asta...tu i-ai dat victoriei?

iote ca aparu si MSBB la cap nou

laura mie nu mi se pare prea mic pt cresa. numai sa gasesti una bine dotata cu femei care sa aiba grija de el..ca dupa cum zice simonix, ei isi dau copii de la 3 luni acolo, pt ca acolo nu exista concediu de 2 ani, dar nu putem compara totusi bruxelles-ul cu romanica noastra. poate gasesti ceva particular..nu stiu, exista crese particulare????

msbb oau, drastic. ai lasat-o cu forta? pai nu ati mai fost pe la ei? trebuie intai s-o faci sa cunoasca locurile, persoanele, etc. sa ne zici reactia ei cand vine acasa. cat despre faptul ca pocneste copii..ai adoptat solutia corecta. las-o sa mai stea si cu alte pers, sa cunoasca..o sa vezi ca o sa se obisnuiasca

revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

ALEX@SARA!!! ce bine suna reteta de dovlecei! Preferatele mele - usor de facut, sanatoase si sigur gustoase! [pup un burtic

Iulia uite programul nostru:
7.00 / 8.00 se trezeste cu tzatza-n gura (adica ia masa de lapte)

9.00 sau 9 si - fructele cu branza.

13.00 - ciorbita/supita de legume, prima data dau supa cu toate legumele, neblenduit, ca eu tai legumele la robot, apoi "ciotul" de carne facut soldatei, si-l serveste singur de pe tavitza si printre mainile lui mai bag si eu soldatei amestecati cu vreo leguma "uitata" la masa, de ex. cartoful

17.00 - iaurt (isi mai baga singurel si biscuite sau miez de paine)

20.00 sau 20.30 - 200 si ceva lapte formula cu cereale.
mai papa intre mese, asa in drum spre parc un biscuite sau cand il prind binedispus vreo bucatica de fruct; de ex. ieri i-a placut pepene.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008


Mergi la inceput