Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mda...am cautat-o peste tot ieri si alaltaieri si n-am gasit-o. Nu pot sa cred ca mi se intampla asta. Nici pe site-ul Humanitas nu e disponibila.

Mai aveti idei? Unde s-o mai caut?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Tre sa sap si eu dupa ea... cine stie pe unde o gasesc??


I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


O gasesti www.libhumanitas.ro/product.php/Extrem-de-tare-si-incredibil-de-aproape/6565/" target="_blank">aici. Am cumparat de la ei, cartile au ajuns cam in 4 zile, daca-mi amintesc eu bine. Acum Foer e la reducere. Eu am cumparat-o de la Carturesti, de aici de la mine.

Oof, acu am vazut ca nu-i buton de comanda nicaieri! Mai sap un pic online, poate dau de ea la alte librarii!

Deci: e de gasit aici, la www.tamada.ro/product--extrem-de-tare-si-incredibil-de-aproape--8123.html" target="_blank">Tamada.ro - de la ei am mai cumparat si au fost mereu seriosi, si mai e www.librariabucuresti.com/Carti-Extrem_de_tare_si_incredibil_de_aproape-2893.htm" target="_blank">aici - de la ei n-am cumparat pana acum, deci nu stiu ce sa spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lia, multam! Am comandat-o. M-am linistit.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Am cautat in weekend cartea in diverse locuri si n-am gasit-o. Drept consolare am cumparat:

-Sara Gruen - Apa pentru elefanti
-Jeanette Winterson - portocalele nu sunt singurele fructe (am citit vreo 50 de pagini si promite)
-Stieg Larsson - fata care s-a jucat cu focul

Maine o sa sun la Carturesti sa vad daca o au ...

PS La Diverta in mall vitan au aranjat cartile in ordine alfabetica, dupa numele autorului ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Salut si eu pe toti cititorii forumului si as dori sa ma inscrieti si pe mine in club. Am citit propunerile voastre dar stie cineva cum se numeste cartea asta a lui Foer si in engleza ? O sa incerc sa caut si eu pe net ...
De asemenea poate ar trebui sa copiem cateva cuvinte de pe net despre tema cartii ...poate nu toata lumea agreeaza unele subiecte. De ex, desi in general citesc mult, am teme pe care nu le agreez si deci nu citesc (poliziste de ex).

In final, nu stiu daca ince se mai fac propuneri, dar as vrea sa propun si eu 2 carti care stiu ca au aparut si in romaneste si care sunt deocamdata pe primul loc in preferinta mea:

- Vanatorul de Zmeie
- Spendida cetate a celor 1000 de Sori

Ambele carti sunt scrise de Khaled Hosseini si vorbesc despre viata in Afghanistan, cultura afghana, notiunea de familie si prietenie, conditia femeii si mecanismele lor de supravietuire, casatorii aranjate, dragostea fatza de copiii nascuti din adevarate violuri.
Ambele carti nu sunt carti politice si nici documentare - sunt romane, cu subiect definit, in prima este vorba despre prietenia dintre 2 barbati, in a doua despre prietenie dintre 2 femei ...
Vi le recomand cu caldura, si poate putem discuta pe seama lor.
Intre timp ma duc sa cercetez cum se cheama cartea lui Foer in engleza si despre ce este vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am gasit titlul ... si oarece rezumat, nu sunt prea incantata ...s-a apucat cineva sa o citeasca, are ceva actiune sau doar prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Am avut si eu neplacuta surpriza sa nu gasesc cartea lui Foer la Carturesti...si culmea prostiei, abia ajunsa acasa mi-a trecut prin cap ca puteam s-o caut la sectiunea cartilor in engleza. Si pot sa jur ca am vazut-o acum vreo 3 saptamani.
Ma rog, o s-o mai caut. Noroc cu Tzuni, macar stiu sa nu mai scotocesc pe Magheru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am gasit titlul ... si oarece rezumat, nu sunt prea incantata ...s-a apucat cineva sa o citeasca, are ceva actiune sau doar prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani ?


Eu nu m-am apucat s-o citesc inca, pentru simplul motiv ca nu am reusit sa o gasesc.
Si chiar daca prezinta lumea vazuta prin ochii unui copil de 9 ani nu inseamna ca nu meritat citita.
O carte care mie mi-a placut foarte mult si care "doar" prezinta lumea prin ochii unui baiatel de 12 ani este:
//www.polirom.ro/catalog/carte/declinul-2644/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am gasit titlul ... si oarece rezumat, nu sunt prea incantata ...s-a apucat cineva sa o citeasca, are ceva actiune sau doar prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani ?


Eu nu m-am apucat s-o citesc inca, pentru simplul motiv ca nu am reusit sa o gasesc.
Si chiar daca prezinta lumea vazuta prin ochii unui copil de 9 ani nu inseamna ca nu meritat citita.
O carte care mie mi-a placut foarte mult si care "doar" prezinta lumea prin ochii unui baiatel de 12 ani este:
//www.polirom.ro/catalog/carte/declinul-2644/


Oh ! Da ..categoric, nu am vrut sa spun ca nu merita citita. Scuze daca asta s-a inteles ...
Eram doar curioasa sa vad daca este genul meu de carte sau nu ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am gasit titlul ... si oarece rezumat, nu sunt prea incantata ...s-a apucat cineva sa o citeasca, are ceva actiune sau doar prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani ?


Da, am citit-o o data. Pregatisem creion si hartie, sa mai iau ceva notite, post-it-uri ca sa marchez capitole etc. Inutil sa mai spun ca n-am facut nimic din toate astea. E, cred, una dintre cele mai faine carti pe care le-am citit in ultima vreme. Cu siguranta e cadoul pe care o sa-l fac anul asta la toate aniversarile prietenilor mei. N-o sa spun aici multe, avem un topic separat unde va astept pentru discutii. Dar reiau azi cartea, cred ca merita. Caut acusi niste referinte faine pe net si-ti pun aici link.

Propuneri de carti faine mai putem face incepand cu 30 mai, cand se deschide al doilea cerc de lectura. Mihaelka o sa propuna o tema (respectiv gen literar, curent, perioada, tematica, tehnica narativa etc.), iar titlurile pe care noi le putem sugera trebuie sa intre cumva in tema asta.

Mergi la inceput