Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Fetelor, as avea inca o propunere, desi eu deocamdata nu voi participa la cititul impreuna (am alte constrangeri). Asa ca daca vreti, puteti tine cont de ea, iar daca nu, nu-i cu suparare.

Ca sa nu iasa o varza din mesaje cand incep sa se adune mai multe carti citite si ca sa pastram posibilitatea ca oricand sa poata fi continuata/reinviata discutia pe marginea uneia din carti, daca apar noi cititori sau noi utilizatori ai forumului, poate ar fi bine sa existe un subiect cu schimburi de idei ce tin de organizare (chiar asta de fatza) si apoi pt fiecare carte aleasa sa se faca un thread separat, cu numele cartii, unde sa se discute numai despre cartea aceea. Linkurile la aceste carti (adica la thread-urile de discutie) se pot adauga, pe masura ce apar, pe prima pagina de la subiectul cu organizarea (si reciproc, la fiecare subiect dedicat, pe prima pagina sa existe un link la subiectul-mama, adica cel organizatoric).

De ex, chiar sus pe prima pagina de la subiectul "Citim impreuna", inainte de orice, ar putea sa apara ceva de genul:

* Acum citim: Extrem de tare si incredibil de aproape de J.S. Foer (si asta sa fie link activ la subiectul dedicat)

Carti deja citite:
Titlul primei carti (link la thread-ul de discutie)
Titlul celei de-a doua carti
etc.

In felul asta, oricine si oricand se poate duce la cartea dorita si poate urmari doar discutiile referitoare la ea sau isi poate scrie impresiile. Si nu numai cititorii noi o pot face, ci chiar si cei care au mai participat o data la discutie, dar dupa un timp au reluat cartea si au vazut-o cu alti ochi sau au idei noi.


* sau alt emoticon decent care sa atraga atentia asupra subiectului hot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

foarte buna idee, musetto .asa va fi totul clar si ordonat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Speed, merci :) Daca ai sti ce dezordonata sunt eu de felul meu ...

Legat de votat, tocmai mi-am dat seama ca exista aici pe DC o sectiune de sondaje de opinie. Nu stiu exact cum functioneaza, dar poate ar putea fi folosita dpdv tehnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Lia, Cititoarea propune cartea si o citim toate sau propune un stil/ gen/curent literar si restul cititoarelor propune titluri de carti si pe urma se voteaza?[/font=Georgia]

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Chiar nu stiu cum ar fi mai bine... Sa spuna lumea cum prefera sa facem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto
Ca sa nu iasa o varza din mesaje cand incep sa se adune mai multe carti citite si ca sa pastram posibilitatea ca oricand sa poata fi continuata/reinviata discutia pe marginea uneia din carti, daca apar noi cititori sau noi utilizatori ai forumului, poate ar fi bine sa existe un subiect cu schimburi de idei ce tin de organizare (chiar asta de fatza) si apoi pt fiecare carte aleasa sa se faca un thread separat, cu numele cartii, unde sa se discute numai despre cartea aceea. Linkurile la aceste carti (adica la thread-urile de discutie) se pot adauga, pe masura ce apar, pe prima pagina de la subiectul cu organizarea (si reciproc, la fiecare subiect dedicat, pe prima pagina sa existe un link la subiectul-mama, adica cel organizatoric).

De ex, chiar sus pe prima pagina de la subiectul "Citim impreuna", inainte de orice, ar putea sa apara ceva de genul:

* Acum citim: Extrem de tare si incredibil de aproape de J.S. Foer (si asta sa fie link activ la subiectul dedicat)

Carti deja citite:
Titlul primei carti (link la thread-ul de discutie)
Titlul celei de-a doua carti
etc.

In felul asta, oricine si oricand se poate duce la cartea dorita si poate urmari doar discutiile referitoare la ea sau isi poate scrie impresiile. Si nu numai cititorii noi o pot face, ci chiar si cei care au mai participat o data la discutie, dar dupa un timp au reluat cartea si au vazut-o cu alti ochi sau au idei noi.


* sau alt emoticon decent care sa atraga atentia asupra subiectului hot



Foarte, foarte faina ideea, sper c-am inteles-o cum trebuie. Ma apuc acum si separ cele doua subiecte. Citim impreuna ramane pentru chestii organizatorice, asa cum spuneai, si deschid altul cu Jonathan Safran Foer, pentru discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Gata, s-a facut! Sper ca tot ce-am modificat sa si apara, am descoperit azi ca tot ce editasem ieri nu se mai regasea la topic.

Pentru orice alte idei despre cum sa facem sa functioneze cercul mai bine, ne intalnim aici. Discutiile legate strict de carte le postam aici.

Acum ma gandeam ca poate n-ar strica sa cream si-un user comun, gen cercul_de_lectura, cu o parola pe care sa o cunoastem toate participantele la cerc, ca sa cream topicurile noi sub acelasi "autor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Lia, Cititoarea propune cartea si o citim toate sau propune un stil/ gen/curent literar si restul cititoarelor propune titluri de carti si pe urma se voteaza?[/font=Georgia]

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Chiar nu stiu cum ar fi mai bine... Sa spuna lumea cum prefera sa facem!

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Ma gandeam asa:

A propune curentul/stilul si o carte care se incadreaza
B...Z propun alte carti care se incadreaza (si apoi se voteaza)

Ce ziceti?




You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

imi place propunerea ta, Mihaelka.

mi-am comandat Foer (in suedeza , ca mi-a fost mai la-ndemana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99
mi-am comandat Foer (in suedeza , ca mi-a fost mai la-ndemana)


Spor la citit!

Mihaelka, suna bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Tre sa sap si eu dupa ea... cine stie pe unde o gasesc??

Mergi la inceput