Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Eu mai propun ceva.

Pt ca vad ca deja "se plang" fetele ca nu se gaseste cartea lui Foer,
eu zic sa votam si sa facem un clasament al primelor patru carti. Ele vor fi citite, in ordine. Dar anuntam clasamentul ca sa avem timp sa ne facem rost de carti. Ce spuneti?

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Intrebarea e: in ziua respectiva incepe votarea pt urmatorul cerc de lectura? SAU se discuta un timp de... dupa care o saptamana se voteaza si pe urma iar 2 saptamani pt lectura, 1 sapt. pt discutii si inca una pt votare si tot asa. Intelegi ce spun eu aici? Adica ar veni cam o carte pe luna ceea ce mi se pare putin.


Eu as zice sa inceapa votarea chiar din ziua respectiva.

Citat:

Sunt si eu de acord si chiar mi se pare interesant propuneri tematice. dar cum facem? cum se dcide ce si cum? Supunem si asta la vot? sau facem de acum o lista ce urmeaza data viitoare si o respectam al pie de la letra?


Lia a avut, la un moment dat, ideea ca fiecare dintre noi sa propuna cate o chestie, prin rotatie. Putem aplica ideea de acum incolo ca sa satisfacem toate gusturile si sa aiba loc un 'schimb cultural' adevarat. Adica X o sa propuna 'roman psihedelic din anii '60', Y - 'poezie manierista', Z - 'romance de tip bodice-ripper cu scotieni', A - 'roman victorian timpuriu', B - 'nuvela fantastica germana' si tot asa (pe rand). Fiecare membru poate propune carti care sa se incadreze si apoi, votul va decurge ca si pana acum. Hm...ce spuneti?

Sau facem o lista de curente si genuri literare majore (Lia, pazea, ca nu te vad bine) si ne obligam sa ne incadram.


Sigur ca e putin o carte pe luna, numai ca schimbul de impresii si discutiunile vor conta mai mult aici decat numarul de carti. Eu despre celelalte scriu oricum la 'clubul cititoarelor'. Si tocmai asta imi place la cerculet, ca poate-poate ma obliga cineva sa citesc si ce nu-mi place


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Intrebarea e: a. in ziua respectiva incepe votarea pt urmatorul cerc de lectura? SAU b. se discuta un timp de... dupa care o saptamana se voteaza si pe urma iar 2 saptamani pt lectura, 1 sapt. pt discutii si inca una pt votare si tot asa. Intelegi ce spun eu aici? Adica ar veni cam o carte pe luna ceea ce mi se pare putin.

Inteleg ce spui si-i drept ca pare cam putin o carte pe luna. Eu lasasem termenele astea cumva in voia majoritatii. Uneori ai chef de citit mai mult, alteori mai putin, ma gandeam sa propunem cate-un cerc atunci cand ne loveste inspiratia/pofta/cheful. Dar cred ca-i fain si asa cum spui tu: imediat ce se anunta cartea de citit, incepem sondajul pentru urmatoarea si in paralele discutiile. Saaaau, de indata ce cercurile astea devin o obisnuinta pentru mai multa lume, putem stabili termene mai scurte pentru fiecare etapa: o zi adunam propuneri, o zi-doua votam, 2 saptamani citim. Asta in ideea ca cine e interesat sa participe, se mobilizeaza sa faca la timp propuneri/sa voteze. Fetelor, majoritatea, cum facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Nu stiu cum facem, dar eu in we asta musai tre' sa citesc prima carte!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Lia a avut, la un moment dat, ideea ca fiecare dintre noi sa propuna cate o chestie, prin rotatie. Putem aplica ideea de acum incolo ca sa satisfacem toate gusturile si sa aiba loc un 'schimb cultural' adevarat. Adica X o sa propuna 'roman psihedelic din anii '60', Y - 'poezie manierista', Z - 'romance de tip bodice-ripper cu scotieni', A - 'roman victorian timpuriu', B - 'nuvela fantastica germana' si tot asa (pe rand). Fiecare membru poate propune carti care sa se incadreze si apoi, votul va decurge ca si pana acum. Hm...ce spuneti?

Nu cred c-o zis Lia treaba asta, era ideea irlandezelor, dar tot o idee buna ramane. Eficienta - ne scuteste de pierdut timpul cu liste, listute, listisoare. Deci eu is perfect de acord sa citim ce propune una dintre noi, prin rotatie. Pana la 12 fac o lista cu cele care am postat la topicul asta pana acum si-o afisez pe prima pagina. Si in felul asta stim de la cine asteptam propunerile viitoare.


Citat:
Sigur ca e putin o carte pe luna, numai ca schimbul de impresii si discutiunile vor conta mai mult aici decat numarul de carti. Eu despre celelalte scriu oricum la 'clubul cititoarelor'. Si tocmai asta imi place la cerculet, ca poate-poate ma obliga cineva sa citesc si ce nu-mi place_
You cannot both dance and not pay the piper.


Da, si eu tot asa: parca imi place mai mult ideea de a duce o discutie pana la capat, serios... Evident ca pe langa mai pot citit orice altceva.

Tzuni, clasamentul e pe prima pagina a topicului. Pana la amiaza mai asteptam voturi si-l tot editez acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Nu stiu cum facem, dar eu in we asta musai tre' sa citesc prima carte!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU




Adevarat grait-ai! Ma tot uit la coperta de cateva zile (si-mi place mult de tot coperta asta), si mai rasfoiesc nitel, si-i tot dau tarcoale Foer-ului...

Am pus lista cu "cerchistele" pe prima pagina. Mai astept pana 12 si dupa aceea anunt oficial prima carte de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Vineri, 12: cu 7 voturi, am decis ca primul cerc de lectura sa se ocupe de Extrem de tare si incredibil de aproape de Jonathan Safran Foer.

Avem timp de citit pana pe 29 mai. Discutiile pot incepe, la acest topic, oricand. Ele pot continua atata timp cat vor exista cititoare interesate sa le mentina vii.

Urmatorul cerc de lectura va fi initiat pe 30 mai. Pe 30 mai ii predau stafeta dragei noastre Mihaelka a doua pe lista noastra de "cerchiste" (a doua in ordinea in care s-a postat la topic, n-am cautat alte criterii). O rog pe ea sa scorneasca, pana atunci, o tema faina pentru urmatorul cerc de lectura. Daca o sa aiba timp si chef sa se ocupe de partea de butoane - editat mesaje, numarat voturi etc. - o s-o faca ea, daca nu, o sa cautam pe altcineva sau o sa ma ocup tot eu, nu-mi e greu. Pana se pune la punct un sistem mai eficient, imi pare ca predatul stafetei intre noi nu e chiar asa de rau.

Asa incat, spor la citit! Cartea incepe asa:


Ce pana mea...?

Dar un ceainic? Cu un cioc care sa se deschida si sa se inchida cand iese aburul si sa se transforme in gura, ca sa poata fluiera tot felul de cantece dragute sau sa recite din Shakespeare sau doar sa stea de vorba cu mine? As putea sa inventez un ceainic care sa-mi citeasca la fel ca tati, ca sa pot sa adorm. sau poate un set de ceainice care sa-mi cante refrenul de la "Yellow Submarine", care e un cantec al celor de la Beatles, care mie-mi plac mult, pentru ca entomologia este pentru mine un raison d'etre, care e o expresie frantuzeasca pe care o stiu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu deocamdata stau si va invidiez ...hai azi nu ma plang ca-mi sarbatoresc copilul, maine sotul dar poimaine ce-o sa fac ?

Lia, Cititoarea propune cartea si o citim toate sau propune un stil/ gen/curent literar si restul cititoarelor propune titluri de carti si pe urma se voteaza?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Am achizitionat cartea, de joi ma pot apuca de ea....deci nu am cum sa o termin in 2 saptamani, dar nu-i bai...

Spor la citit!

Revin cu primele impresii dupa data de 25.




Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Tulai Doamne c-o inceput citirea!

De maine sap dupa carte!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput