Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Sa inteleg ca Foer va fi castigatorul.... eu astept pana vineri si am sa cumpar cartea atunci.
Sunt de acord ca pe masura ce se citeste cine are chef sa scrie despre ce a citit sa o faca.
Eu oricum am cateva nedumeriri:
- daca am propus o carte nu mai am voie sa votez? Acum in cercul asta am inteles ca nu dar in urmatorul?
-vor ramane 9 carti si se va mai adauga una sa fie 10? Si cele care raman in lista pastreaza si voturile de acum? sau se incepe o noua votare?
- cat timp dupa INCHEIEREA CELOR 2 SAPTAMANI DE LECTURA vom discuta? cate timp dupa aceea se vor face alte propuneri-?
- vor fi pe urma 2 liste una cu cartile citite si forfecate si una tot timpul actualizata cu 10 carti?
-daca nu-mi place o carte care a iesit "castigatoare" pot sa ma retrag din acel cerc?
- nu-i obligatoriu sa citesc ce nu-mi place, nu-i asa?

Poate ca nici voi nu veti intelege toate intrebarile mele :) dar credeti-ma ca ele sunt pertinente si ar fi bine/frumos/de ajutor sa existe niste "reguli"

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 9+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Sa inteleg ca Foer va fi castigatorul.... eu astept pana vineri si am sa cumpar cartea atunci.

Inca mai e timp de votat pana vineri.

Citat:
Eu oricum am cateva nedumeriri:

O sa incerc sa raspund eu, fara pretentia ca astea trebuie sa fie reguli fixe. Daca cineva ar veni cu o alta idee, ar fi tare fain!

Citat:
- daca am propus o carte nu mai am voie sa votez? Acum in cercul asta am inteles ca nu dar in urmatorul?

Ba da, poti vota si acum! De fapt, ai si facut-o! Pentru acelea dintre noi care au propus cate o singura carte, am presupus ca votul lor merge inspre acea carte si am pus in dreptul ei 1 vot din start. De aceea Zapada lui Pamuk are un vot. Daca vrei sa modific si alegi altceva, numa spune si corectez. Cele care am propus mai multe carti am mentionat pentru carte dintre ele optam: eu, pentru Foer, copiloi pentru Roth.

Citat:
-vor ramane 9 carti si se va mai adauga una sa fie 10? Si cele care raman in lista pastreaza si voturile de acum? sau se incepe o noua votare?

Nu. La urmatorul cerc de lectura propunem o lista nou. Daca cineva vrea sa propuna o carte deja mentionata, o poate face. Dar la fel de bine putem propune 10, 15, 20 titluri cu totul noi.

Citat:
- cat timp dupa INCHEIEREA CELOR 2 SAPTAMANI DE LECTURA vom discuta? cate timp dupa aceea se vor face alte propuneri-?

Teoretic, deazbatearea ramane deschisa atata timp cat vor fi cititoare interesate sa discute despre. In paralel, se poate deschide un nou topic care sa se ocupe de noul cerc de lectura. Cred ca se pot stabili atunci termene, de comun acord: cateva zile pentru propuneri, 1 sapt. pentru vot etc. Ce credeti? Ar fi ok asa?

Citat:
- vor fi pe urma 2 liste una cu cartile citite si forfecate si una tot timpul actualizata cu 10 carti?

Nu. Vom avea mereu o singura lista pentru fiecare nou cerc de lectura.

Citat:
-daca nu-mi place o carte care a iesit "castigatoare" pot sa ma retrag din acel cerc?
- nu-i obligatoriu sa citesc ce nu-mi place, nu-i asa?

Sigur ca nu. Oricine se poate abtine de la a participa de la un cerc sau altul, poate citi chiar numai ce-i place. Mie persoanl mi s-au parut insa tare faine toate propunerile de acum, cred ca as fi fost foarte fericita cu oricare dintre ele. Roth n-am citit nimic si-as incerca, Lolita si Anna Karenina... nici nu mai spun, si tot asa.

Citat:
Poate ca nici voi nu veti intelege toate intrebarile mele :) dar credeti-ma ca ele sunt pertinente si ar fi bine/frumos/de ajutor sa existe niste "reguli"

De acord, niste reguli simple, clare si flexibile is de folos la casa omului. Mai ales acu, la inceput. Crezi ca am putea face ceva ca totul sa decurga mai lin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Daca mai primiti lume noua m-as baga si eu.

Votez Foer - citesc acum Zapada, iar despre Lolita, Anna Karenina si Platforma ( ) sunt oricand gata sa schimb impresii.

Lia, felicitari pentru initiativa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Daca mai primiti lume noua m-as baga si eu.


Sigur ca primim! Am adaugat votul tau la celelalte.
Despre alte carti mai schimbam impresii si la Clubul cititoarelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Lia, foarte FRUMOASA ideea ta.

Sunt ochi si urechi. Maine astept decizia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Ar merge si o lista pe tari (alfabetic sau pe continente ), ma gandesc............

Uffff, fetelor, idei vad ca se mai gasesc, dar ce ma fac - vad ca stau cu timpul fff prost. Sesiunea de vara incepe sambata pt mine si am examene 8 zile la rand (), apoi urmeaza licenta. O sa incerc sa citesc cat pot 'for fun' si sa tin oarecum pasul cu voi. Frumoase propuneri. O sa ma gandesc si poate votez si eu pana vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

cafera, de-abia astept sa vad rezultatul final! Acum citesc Mascarada lui Moravia, in asteptare...

RWheelwright, bafta la examene! Te asteptam cu votul. In rest, timp de citit o sa fie doua saptamani pline, discutiile presupun ca vor continua dupa cele doua saptamani.

Ca tot e acum un moment mai linistit, sa lansez inca o intrebare: v-ar placea ca urmatoarele cercuri de lectura sa fie, asa cum sugera Mihaelka, tematice? Adica sa facem toate cele 10 propuneri dintr-un anume gen (numai romane politiste, numai fantasy, numai proza scurta etc.), dintr-o anume epoca (numai romane interbelice, numai carti din 2008 etc.), dintr-o anume literatura (numai rusi, numai japonezi etc.) etc. Criteriile pot fi dintre cele mai diferite, asa ca nu m-as teme ca ramanem in pana de idei. (Am putea lista 10 romane cu animale - zic eu repede 2: Firmin al lui Savage, Ferma animalelor -, 10 romane scrise la persoana I, 10 romane de razboi etc. etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

sper sa si gasesc sa cumpar Foer, azi in Diverta mi-au spus ca se epuizase stocul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

sper sa si gasesc sa cumpar Foer, azi in Diverta mi-au spus ca se epuizase stocul...



La fel mi s-a intamplat si mie, din pacate ...dar...DAR... ia ghiciti ce mi-am cumparat in schimb , "Fata care s-a jucat cu focul", (Millennium 2) de Stieg Larsson. Tot e bine decat nimic.
Sper sa-l gasesc si pe Foer!

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia multumesc de raspunsuri. Nu mai schimb votul, nu ca ar conta .
Sigur ca e bine sa existe niste "reguli simple, clare si flexibile... de folos la casa omului". Cred ca discutiile pot continua la nesfarsit dupa expirarea celor 2 saptamani. Intrebarea e: in ziua respectiva incepe votarea pt urmatorul cerc de lectura? SAU se discuta un timp de... dupa care o saptamana se voteaza si pe urma iar 2 saptamani pt lectura, 1 sapt. pt discutii si inca una pt votare si tot asa. Intelegi ce spun eu aici? Adica ar veni cam o carte pe luna ceea ce mi se pare putin.

Sunt si eu de acord si chiar mi se pare interesant propuneri tematice. dar cum facem? cum se dcide ce si cum? Supunem si asta la vot? sau facem de acum o lista ce urmeaza data viitoare si o respectam al pie de la letra?
De exemplu:
-roman istoric
-roman ghotic
-realist
-politist
-romance, etc
Dupa cum vedeti am amestecat stiluri si curente literare ca sa se inteleaga la ce ma refer. Si asa stim ca la propunerea urmatoare trebuie sa ne gandim la un roman anume, istoric, gotic, etc.
Eu personal nu mai pot citi nimic ce nu-i de la mijlocul sec. 20 incoace din 2 motive: am cam citit tot ce merita citit de la inceputuri si pana acum si in al doilea rand nu-mi mai place. Dupa ce am trecut de anii 20 e ca si cum am gustat din fructul oprit. Tot ce s-a scris inainte mi se pare...rasuflat. Pe langa toate astea nici nu obisnuiesc sa recitesc o carte... nu am timp pentru asta.

p.s - parca vad ca trag chiulul chiar la primul cerc, din motive obiective, of course .

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 8+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput