Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Votez si eu pentru Extrem de tare si incredibil de aproape de Jonathan Safran Foer si Dinti albi de Zadie Smith pe care o citesc acum in paralel cu inca doua carti, incat m-a apucat disperarea ca nu le termin si-mi pare rau ca nu le pot citi pe toate o data.
Ca propuneri as avea Salman Rushdie, aproape orice carte dar in speta Copii din miez de noapte si Arundhati Roy cu Dumnezeul lucrurilor marunte. Rushdie se gaseste in librarii si online, se poate doawnloada gratis, insa pe Roy n-am mai vazut-o desi cartea e superba. Si daca tot suntem la capitolul Foer, de ce sa nu citim prima carte a lui, Totul este iluminat, care iarasi este incredibila si pe care as reciti-o oricand cu placere impreuna cu voi.

Edita ca sa intreb ce se va intampla cu Clubul cititoarelor...nu mai bine le combinam cumva si dam alt titlu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

iarina, faine propunerile, le tinem minte pentru urmatoarele cercuri? Deocamdata, unde pun votul tau (unul singur) - la Foer sau la Zadie Smith?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mi-e cam greu sa ma hotarasc, da pune-l la Foer ca nu am citit incaExtrem de tare si incredibil de aproape, doar primul lui roman si mi-ar placea sa ma apuc de el, caci de multa vreme ii dau tarcoale. Pe Zadie taman am inceput-o asa ca Foer sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Am notat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Votul meu merge la Phillip Roth - Sanul!


Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Ma bucur ca lumea se mobilizeaza, se voteaza si apare po****tie noua . De-abia astept sa ne apucam de treaba, oricare ar fi cartea castigatoare!!


Question: cele 9 carti necastigatoare dintr-o runda sunt eliminitate la runda urmatoare? Adica... daca nu votam acum sa citim "lolita", spre exemplu, nu mai avem sansa sa o mai votam, respectiv citim datile urmatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinusa spune:

Buna,

Mi-am facut cont aici pe desprecopii special pentru acest subiect.
Vorbeam duminica cu o prietena si ii spuneam ca nu mai am idei despre ce sa citesc. Mi-a spus ca are o solutie pt mine si mi-a dat link-ul spre forumul asta.

E o idee excelenta!

Daca ma primiti in cercul vostru, as vota pentru "Extrem de tare si incredibil de aproape". Am cumparat-o azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
Si mi s-ar parea fain ca cine are chef, sa scrie pe masura ce citeste. Se pot intampla atatea pe masura ce citesti, atatea discutii interesante care largesc felul in care te raportezi dupa aceea la carte. Iar cine vrea sa citeasca fara sa fie tulburat, cred ca poate evita topicul vreo doua saptamani. Si-n felul asta e toata lumea multumita. Tare as vrea sa stiu si eu ce credeti!


cred ca asta e cea mai buna solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary
Question: cele 9 carti necastigatoare dintr-o runda sunt eliminitate la runda urmatoare?

I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


Vai, sigur ca nu! Ar fi pacat. Cred ca singura modalitate de a "elimina" o carte trebuie sa ramana votul majoritatii. Mi-ar placea la nebunie sa recitesc Lolita cu voi, e una dintre cartile mele fetis, daca asa ceva exista si se poate spune in gura mare.

copiloi, am bifat!
Ca tot suntem la numarat voturi: daca cineva observa vreo scapare, vreo greseala pe undeva, sa ma traga de urechi si corectez.

Corinusa, bine ai venit! Sper sa fie o investitie buna Foer, m-a costat si pe mine ceva banuti.

conchita, pai asa sa fie! In mod sigur nu m-ar rabda inima sa nu scriu aici timp de 2 saptamani. Nici la film nu-mi tace gura, darmite cand citesc ceva interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary
Question: cele 9 carti necastigatoare dintr-o runda sunt eliminitate la runda urmatoare?



Vai, sigur ca nu! Ar fi pacat. Cred ca singura modalitate de a "elimina" o carte trebuie sa ramana votul majoritatii. Mi-ar placea la nebunie sa recitesc Lolita cu voi, e una dintre cartile mele fetis, daca asa ceva exista si se poate spune in gura mare.



subscriu, subscriuuuuu . bun, atunci daca a alege o carte nu inseamna a sterge definitiv posibilitatea de a le citi pe celelalte, sunt complet linistita

Mergi la inceput