Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Si am si o rugaminte:


Cand s-a decis cartea, sa se precizeze asta si in titlul subiectului, caci nu am timp de rasfoit forumul

Merci!

Alina

***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

off topic: copiloi, parca tu citeai firmin...ai terminat-o? ne spui si noua daca ti-a placut? la alt topic,bineinteles...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

lia, irlandezele au facut o lista (deschisa) cu toate cititoarele si acestea propun ,in ordine alfabetica, ce carti sa se citeasca. cred ca ar merge si aici dupa ce se vor stringe mai multe cititoare


Sigur. Sa trecem prin primul cerc (de lectura) si numaram bobocii (cititori). Ma mai gandeam ca, prin rotatie, fiecare dintre noi poate "organiza" cate un cerc - centralizeaza propuneri, numara voturi, deschide discutiile etc.

copiloi, am trecut pe lista propunerile tale. La care dintre cele 4 sa trec votul tau? Buna ideea ta cu mentionat in titlul topicului si cartea care iese la votare.

Acum avem 10 titluri insirate frumos pe prima pagina, deci declar inchisa lista de propuneri. Ramane sa mai adunam voturi. De aceea, va rog pe toate/toti sa va exprimati iute, iute optiunea. Cu cat mai multe voturi, cu atat mai multa lume multumita, presuspun. Mai votam pana vineri inclusiv, e bine asa? Daca sunteti de acord cu termenul asta, vineri la pranz anunt cartea "castigatoare". Deocamdata avem patru voturi exprimate clar pentru Foer, asa incat va rog sa va mobilizati daca vreti sa alegem altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Votez si eu pentru:

Extrem de tare si incredibil de aproape de Jonathan Safran Foer

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu zic ca-i bine pana vineri. Oricum, joi mi-l cumpar pe Foer (chiar daca vom avea alt castigator).

Ma tot gandeam la ce intreaba Lia pe prima pagina: daca sa schimbam impresii si pe parcursul lecturii sau doar dupa ce trec cele doua saptamani regulamentare. Si zau daca stiu cum e mai bine.

Daca ne abtinem doua saptamani, putem pierde the momentum, interesul, relevanta; pe de alta parte, ingaduim tuturor sa termine cartea fara sa dezvaluim ceva.

Daca schimbam impresii la cald, pe parcursul lecturii sau imediat ce terminam, s-ar putea sa le transmitem celorlalti bias-ul nostru; dar parca si placerea e mai mare.

Voi ce parere aveti?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Io zic ca din momentul in care se da start lecturii, fiecare sa scrie cand are de spus ceva, cand simte, cand e sub influenta celor citite. Doar sa nu dezvaluim finalul!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ma inscriu si eu, ce idee frumoasa! votez cu Sanul lui Roth.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

atunci poate ne ajuta un moderator sa facem 2 subiecte sticky, unul cu lista de membri si lista de carti si voturi, si altul cu impresii de lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Foarte buna ideea aia cu "pana in 100 de pagini"! Subscriu la aia daca stiti si carti interesante incluse in categoria asta


I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


Hmmm... Moartea la Venetia a lui Mann, O zi din viata lui Ivan Denisovici, povestita de Soljenitin, poate Bartleby. O poveste de pe Wall Street a lui Melville? Si daca ne punem toate mintea la contributie, pun pariu ca ies mai mult de 10!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Ma tot gandeam la ce intreaba Lia pe prima pagina: daca sa schimbam impresii si pe parcursul lecturii sau doar dupa ce trec cele doua saptamani regulamentare. Si zau daca stiu cum e mai bine.

Daca ne abtinem doua saptamani, putem pierde the momentum, interesul, relevanta; pe de alta parte, ingaduim tuturor sa termine cartea fara sa dezvaluim ceva.

Daca schimbam impresii la cald, pe parcursul lecturii sau imediat ce terminam, s-ar putea sa le transmitem celorlalti bias-ul nostru; dar parca si placerea e mai mare.

Voi ce parere aveti?


You cannot both dance and not pay the piper.



Si mi s-ar parea fain ca cine are chef, sa scrie pe masura ce citeste. Se pot intampla atatea pe masura ce citesti, atatea discutii interesante care largesc felul in care te raportezi dupa aceea la carte. Iar cine vrea sa citeasca fara sa fie tulburat, cred ca poate evita topicul vreo doua saptamani. Si-n felul asta e toata lumea multumita. Tare as vrea sa stiu si eu ce credeti!

Mergi la inceput