Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

ni-na, e drept ca-s tare scumpe multe carti. Dar editii din clasici se gasesc mai peste tot (asa mi-ar placea un cerc de lectura pe Anna Karenina!)



Taman ce ma apucasem de ea . Cam lunga, ce-i drept, dar oare merge drept propunere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-e asa de dor sa merg la biblioteca! M-as simti si io mai tinerica.

Ca veni vorba despre autori romani, putem alege ceva de pe www.liternet.ro/" target="_blank">Liternet.

Lia, hai sa facem cu toatele o lista de curente si genuri majore - asta in timp - si sa propuna toata lumea cateva carti care sa se incadreze si din care sa alegem cate o carte la doua saptamani. Hm...cum suna?

Dar, pana una-alta...sa vedem propuneri 'la cald'.





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

ni-na, e drept ca-s tare scumpe multe carti. Dar editii din clasici se gasesc mai peste tot (asa mi-ar placea un cerc de lectura pe Anna Karenina!)



Taman ce ma apucasem de ea . Cam lunga, ce-i drept, dar oare merge drept propunere?


I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


In umila mea opinie, merge excelent drept propunere! Numai spune, si o trec iute pe listuta! Mai ca-mi vine sa-mi schimb votul si sa cer si eu Karenina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

ni-na, e drept ca-s tare scumpe multe carti. Dar editii din clasici se gasesc mai peste tot (asa mi-ar placea un cerc de lectura pe Anna Karenina!)



Taman ce ma apucasem de ea . Cam lunga, ce-i drept, dar oare merge drept propunere?




In umila mea opinie, merge excelent drept propunere! Numai spune, si o trec iute pe listuta! Mai ca-mi vine sa-mi schimb votul si sa cer si eu Karenina...

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Inseamna ca avem doua pareri umile . Trece-o!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mi-e asa de dor sa merg la biblioteca! M-as simti si io mai tinerica.

Hehe, cunosc senzatia. Anul asta mi-am facut iar fisa la biblioteca judeteana, cea unde mergema si-n liceu.

Citat:
Ca veni vorba despre autori romani, putem alege ceva de pe www.liternet.ro/" target="_blank">Liternet.

Chiar, buna idee.

Citat:
Lia, hai sa facem cu toatele o lista de curente si genuri majore - asta in timp - si sa propuna toata lumea cateva carti care sa se incadreze si din care sa alegem cate o carte la doua saptamani. Hm...cum suna?

Pai cum sa sune? Fain! De aseara imi zbarnaie prin creieri tot felul de idei pentru listute dintr-astea. Una, pescuita de pe un blog - capodopere sub 100 de pagini. Is atatea carti faine pe lumea asta, literatura romana si nu numai, care ajung asa, cam la 100 de pagini. Am putea alege dintre ele.

Citat:
Dar, pana una-alta...sa vedem propuneri 'la cald'.

Da. Pana cand lasam deschisa lista si perioada de votare? Pana duminica e ok? Sau e prea mult?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary
Inseamna ca avem doua pareri umile . Trece-o!!

I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


Gata, s-a facut! Am sa editez de acum numai lista de pe prima pagina, cea din prima postare. E mai vizibila acolo, mai usor de gasit.

Si ca sa explic de unde au aparut voturile - am presupus ca cei care propun cartea au si votat pentru ea (daca nu vi se pare ok, spuneti si sterg), urmeaza sa mai adaugam voturile care vin pe parcurs. Eu am propus 2 carti, dar am optat in final pentru Foer si asta a dat acolo 3 voturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Foarte buna ideea aia cu "pana in 100 de pagini"! Subscriu la aia daca stiti si carti interesante incluse in categoria asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Eu votez pentru "Extrem de tare si incredibil de aproape "- am citit niste referinte si m-a convins

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

lia, irlandezele au facut o lista (deschisa) cu toate cititoarele si acestea propun ,in ordine alfabetica, ce carti sa se citeasca. cred ca ar merge si aici dupa ce se vor stringe mai multe cititoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Propun si eu niste carti, pe care le am deja in biblioteca si care erau oricum pe lista (mea) :

- Lolita - Vladimir Nabokov (350 pagini)
- Platforma - Michel Houellebecq (315 pagini)
- Viata si vremurile lui Michael K - J.M. Coetzee (225 pagini)

- Sänul - Philip Roth (132 pagini)


Alina




***

Mergi la inceput