Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si mie mi-ar placea ca prima carte selectata sa fie una din zilioanele de pe lista mea dar imi place sa las pe altii sa decida (de data asta).

Cred ca ar trebui sa stabilim genul si curentul literar de care sa apartina romanul de citit - adicatelea ce vrem sa citim, a detective story sau vreun postmodern alambicat?

Dar pana se pune treaba in miscare, sa abordam stilul eclectic si sa alegem ceva-orice. Foer ala suna bine. Incepem cu asta?

Cred ca ne-ar mai trebui si un arbiter, un 'sef', care sa limiteze propunerile si sa numere voturile in favoarea unei carti sau a alteia. Lia, vrei sa fii capitana?


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

vreau si eu :)
votez si eu pentru Foer, am cartea dar n-am apucat s-o citesc inca.
ca idee, pe site-ul de mamici irlandeze pe unde mai trag eu cu ochiul e un fel de book club, se propune cite o carte, se da ragaz de vreo 2 saptamini cel putin ca sa aiba toti timp s-o termine si apoi se da liber la comentarii. comentariile sunt intr-un topic separat ca sa nu strice lectura celor ce n-au apucat sa citeasca cartile respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

fetelor, ce bine suna propunerea! vreau si eu! astept decizia cartii cu care se incepe.
(pentru mine chestia cu "sunatul scolareste" e buna, macar asa sa ma mobilizez mai bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Si mie mi-ar placea, m-am cam lasat de citit de la inceputul anului incoace asa ca imbratisez cu mare drag aceasta idee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Propuneri pentru primul cerc de lectura:

www.librariabucuresti.com/Carti-Zapada-0-2629-99-.htm" target="_blank">Zapada de Orhan Pamuk

www.librariabucuresti.com/Carti-Dinti_albi-2430.htm" target="_blank">Dinti albi de Zadie Smith

www.humanitas.ro/humanitas-fiction/extrem-de-tare-si-incredibil-de-aproape" target="_blank">Extrem de tare si incredibil de aproape de Jonathan Safran Foer - 3 voturi

www.librariaeminescu.ro/isbn/973-697-677-7/Attila-BartisTihna" target="_blank">Tihna de Attila Bartis


Manual de viata. Un ghid pe care trebuia sa-l primiti la nastere de Joe Vitale, editura Meteor Press

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Oooof, tocmai am pierdut mesajul kilometric in care raspunsesem fiecareia dintre voi personalizat, vesel si spiritual. Of, of si iar of! Tipa Una, fiica-mea, ca vrea pe taste asa incat in mod sigur nu reusesc azi s-o iau de la capat. Dar revin cu siguranta maine. Punctez numa partea finala: va rog sa veniti cu cat mai multe propuneri pentru lista - e afisata mai sus, o s-o tot editez pe masura ce se lungeste. Putem citi orice, sigur gasim ceva mai ieftin decat Foer, ceva mai accesibil, ceva mai interesant etc. Daca nu tineti sa puneti ceva pe lista, va rog sa votati cate ceva dintre ce se propune, ca sa avem in final o alegere faina.

Am niste emotii, inutil sa va povestesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Lia, nu vad de ce sa fie ridicola ideea! Chiar daca tu nu stiai, e foarte des practicata aici, in State. Bibliotecile publice (si sper ca intr-o zi cele din Ro sa le urmeze exemplul, pt ca oricine a fost prin State poate sa iti confirme ca aceste biblioteci sunt o mina de aur!), vin in intampinarea actiunilor de "group reading". De ex, la biblioteca din oraselul unde locuiesc, exista niste rafturi cu un fel de saculeti din panza, fiecare continand cam 10-12 exemplare din aceeasi carte (e posibil sa fie xeroxate de biblioteca si folosite doar in acest scop, nu cunosc amanunte). Cine vrea sa organizeze un group reading se duce si face rezervare pt respectivul saculet :) Am vazut cateva nume clasice, probabil ca discutiile au loc mai mult pe autori deja well established. Asta e doar un exemplu. Apoi, pe diverse message boards de limba engleza (specializate pe literatura/film) se practica des chestia asta, ruleaza permanent cate un group reading :) Asa ca ideea e foarte buna si felicitari ca ai reinventat-o si adus-o si tu aici, pe forum! Mai ramane sa va puneti de acord in privinta listei de carti. Mult succes si lectura cat mai placuta!



Musetto, te abrob 100%. In SUA inca se citeste si chiar mult, cu toata tehnologia de care dispun; dar uita-te in Romania cum e... Iar cartile au devenit obiecte de lux, aproape; bine, ca nici cererea nu mai e mare (din partea tineretului, adolescentilor)... Ar fi minunat sa facem schimb de opinii in cerculet. Dar, cum ziceam in post-ul anterior, sa gasim cartile, macar in format electronic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Vin si eu cu propunerile mele. Sunt mai...altfel. Asta pentru ca mereu cumpar carti din care sa invat cum sa-mi cresc frumos copilul, cum sa gandesc pozitiv si sa fiu optimista in viata, cum sa fac alegerile bune. Asa ca propun cartea:

"Manual de viata" - Un ghid pe care trebuia sa-l primiti la nastere.

autor: Joe Vitale
editura: Meteor Press



_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Si eu vreau sa particip!Astept propunerile de titlu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata tuturor.
RWheelwright, asteptam si blogul tau! Ideea unui cerc de lectura vizand literatura romana imi pare tare faina. Hai s-o tinem minte. Mi-a placut mult si ce propunea Mihaelka - sa facem cercuri de lectura tematice - sa venim cu propuneri dintr-o anume epoca (ce mi-ar placea un scriitor raman foarte, foarte contemporan), dintr-o anume literatura (citim, spre exemplu, asa de putin din literaturile vecine - eu cred c-as putea numara pe degete cati scriitori unguri stiu...), dintr-un anume gen (ooooof, n-am mai pus mana pe-un roman politist de nu stiu cand) etc. etc. Eu tot insir aici ce mi-ar placea mie, mai temperatiu-ma!

i_ulia, ! Vad aici ca Zadie Smith s-a tradus la noi, e in curs de aparitie. N-am citit nimic de Zadie Smith, an numai pe lista de asteptare Despre frumusete.

desprecopii, sunt si eu tare curioasa ce-o sa citim! Propuneri?

ni-na, e drept ca-s tare scumpe multe carti. Dar editii din clasici se gasesc mai peste tot (asa mi-ar placea un cerc de lectura pe Anna Karenina!), ar mai fi cartile de la Cotidianul din care ne putem alege cate ceva... Solutii mai ieftine si mai la indemana sunt, in lipsa saculetilor cu carti despre care se vorbe la un moment dat. Numai sa ne organizam! Cu ce ti-ar placea sa incepem?

Carminabulina, ce surpriza! Felicitari pentru bebe3! L-am trecut pe Pamuk pe lista, sper sa adune voturi multe ca l-as reciti cu drag.

musetto, ce chestii faine povestesti tu acolo! Ideea asta de group reading nu e ridicola in sine, evident. Dar eu eram asa de rezervata propunand-o pentru ca incercasem deja s-o aplic aici, mai aproape de casa mea reala, racoland cativa amici. Necazul a fost ca lor li s-a parut ciudata si n-au intrat in joc. Acu realizez ca n-am vormit cu cine trebuia, noroc de voi!

Mihaelka, asa mi-ar placea sa arunc un ochi pe lista ta!! Cred c-am zis mai sus, dar reiau: tare fain ar fi sa organizam tematic cercurile astea de lectura, tare fain.

speed, 2 saptamani zic si eu c-ar fi ok pentru citit.

crisseis, MadameBovary, deya, propuneri pentru primul cerc? Voturi?

Tzuni, trec propunerea ta pe lista. Eu tocmai am terminat Thomas Gordon, Manualul parintilor eficace, aparut la Tritonic. Poate te-ar interesa, daca n-ai citit-o deja?

Mergi la inceput