Citim impreuna? (organizatorice...)

Citim impreuna? (organizatorice...) | Autor: liadorian

Link direct la acest mesaj

In ultima vreme, simt tare nevoia unor... (cum sa le spun ca sa sune cald si fain?) tovarasi de lectura. Cineva care citeste cartea in acelasi timp cu tine, care schimba cu tine impresii la cald, cineva cu care sa diseci cartea imediat ce-ai incheiat-o.

De aceea va propun sa constituim un soi de cerc de lectura.

Acuma, eu imi dau seama cat de nasol, de scolaresc poate sa sune ceva de genul asta. Dar avantajele? Senzatia aia faina ca ai cu cine sa vorbesti despre ce te-a pasionat chiar atunci, ca ai cui impartasi toate chestiile faine/iritante din/despre carte, chestiile care te-au revoltat/enervat/incantat/uimit etc. etc? Eh? Senzatia asta zic eu ca-i nepretuita.

Ce spuneti, va prindeti? Intereseaza pe cineva?

Cine suntem?
Lia, Mihaelka, sali, Tzuni, RWheelwright, i_ulia, desprecopii, ni-na, carminabulina, musetto, speed, crisseis, MadameBovary, deya, copiloi, conchita, iarina, corinusa, sunnyday07, cafera, Adela99, buflea, Laura25, IngridS, zuzunaki (si lista ramane mereu deschisa )

Cum functioneaza?

1. Adunam o lista de (aproximativ) 10 titluri. Participantii la cerc pot vota o singura carte dintre cele propuse.
2. Cartea care primeste cele mai multe voturi face obiectul cercului de lectura.
3. Participantii la cerc au 2 saptamani la dispozitie pentru lectura.
4. Discutiile pe marginea cartii pot incepe imediat ce se alege un titlu din cele 10. Cine doreste, poate astepta doua saptamani pentru a parcurge in liniste cartea si intervine apoi in discutii.
5. Oricine poate propune initierea unui nou cerc de lectura.


Acum citim: Extrem de tare si incredibil de aproape de J.S. Foer

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai s-o facem!
Ma crezi ca si eu m-am gandit de nenumarate ori la asta?

Eu deja trepadez de nerabdare!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Nu suna nasol, cat despre scolaresc, unde nu ar face la fel si scolarii de azi.........
Eu ma prind.
Mihaelka, imi pare bine ca ai raspuns si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Vin si eu in cercul vostru de literatura. Si astept propunerea de carte pentru saptamana viitoare. Facem propunerea duminica? Trebuie un plan de bataie: propunem o lista de carti, facem rost de ele si citim. Sau cum? Astept sugestii si vin cu bucurie!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ce ma bucur, ce ma bucur!
Mihaelka, te cred, si eu m-am gandit de mai multe ori si ma tot temeam ca o sa sune ridicol - asa, a oameni mari care se copilaresc. Dar daca va place, eu is cea mai fericita.
sali, nu te prinzi, te-am prins noi! Cam ce ti-ar placea sa citim? Ceva idei despre cum sa facem cercul asta sa functioneze fain pentru toata lumea?
Tzuni, pai... hai sa facem fiecare dintre noi cate o propunere, doua. Le listam frumusel pe toate si dupa aceea alegem cartea care primeste cele mai multe voturi. Uite, incep eu.

Mi-ar placea ca la primul nostru cerc de lectura sa citim fie
1. Jonathan Safran Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape, fie
2. Attila Bartis, Tihna.


N-am citit inca nici una dintre ele, dar is pe lista mea de asteptare de ceva vreme si aud mereu chestii extraordinare despre fiecare dintre ele. Cartea lui www.humanitas.ro/humanitas-fiction/extrem-de-tare-si-incredibil-de-aproape" target="_blank">Foer e de gasit la Carturesti (aici, in Suceava, cel putin) dar e cam scumpa, ce-i drept... Cartea lui Bartis www.librarie.net/carti/55077/TIHNA-Attila-Bartis" target="_blank">aici si un interviu cu Bartis aici. Va rog sa veniti si voi cu idei, sa facem o lista de 10 titluri, sa spunem, din care sa putem alege ceva apetisant.

Propuneri pentru primul cerc de lectura:

www.humanitas.ro/humanitas-fiction/extrem-de-tare-si-incredibil-de-aproape" target="_blank">Extrem de tare si incredibil de aproape de Jonathan Safran Foer - 7 voturi

www.librariaeminescu.ro/isbn/973-46-0359-0/Philip-RothSanul" target="_blank">Sanul de Philip Roth - 2 vot

www.librariabucuresti.com/Carti-Zapada-0-2629-99-.htm" target="_blank">Zapada de Orhan Pamuk - 1 vot

www.librariabucuresti.com/Carti-Dinti_albi-2430.htm" target="_blank">Dinti albi de Zadie Smith - 1 vot

www.librariaeminescu.ro/isbn/973-697-677-7/Attila-BartisTihna" target="_blank">Tihna de Attila Bartis


Manual de viata. Un ghid pe care trebuia sa-l primiti la nastere de Joe Vitale, editura Meteor Press - 1 vot

www.polirom.ro/catalog/carte/anna-karenina--2567/" target="_blank">Anna Karenina de L. N. Tolstoi
- 1 vot

www.polirom.ro/catalog/carte/lolita-3040/" target="_blank">Lolita de Vladimir Nabokov

www.polirom.ro/catalog/carte/platforma-1403/" target="_blank">Platforma de Michel Houellebecq

www.humanitas.ro/humanitas-fiction/viata-si-vremurile-lui-michael-k" target="_blank">Viata si vremurile lui Michael K de J.M. Coetzee



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Salutare, fetele!

Cum stiti voi sa cititi gandurile altora!(Am un blogulet care 'ataca' si asta, dar e tot intr-o constructie ).
Stati linistite, ca nu e scolareste deloc - si daca ar fi, ce? Tuturor ne e dor de scoala din cand in cand.... In plus, in afara demult s-au infiintat cercuri de lectura online si tanjeam si eu dupa acest lucru. Problema era ca, in general, se propuneau carti la care nu aveam acces (erau prea noi, rare, s.a.m.d.).

Mi-ar placea si mie sa 'ingros' randurile voastre dar... ce sa citim? Ceva sa poata fi gasit, macar online daca nu la biblioteci sau librarii (unii stam in orase mai micute...) Poate ceva din literatura romana?

Pai.... sa fie intr-un ceas bun!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

lia, ce placere sa te citesc din nou! ideea imi surade foarte tare, ca si eu sufar ca nu prea am cu cine sa schimb doua vorbe despre ce mai citesc (cand mai apuc sa citesc)
deci count me in.
eu tocmai am citit zadie smith - white teeth. stiu ca a aparut si in romania, nu mai retin insa titlul exact. mi-a placut tare stilul ei, o recomand cu caldura.
edit: am scris mesajul la pranz si l-am trimis de abia acum, n-am vazut ca ai scris intre timp. eu as fi pentru foer, pentru ca il gasesc si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

ma inscriu si eu! deci ce citim?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Daca e o carte pe care s-o gasim in format electronic,free,ma inscriu cu drag.Stiu suna ciudat,dar cu dobanzile astea marite la credite si instabilitatea de la munca nu prea imi vine sa dau minim 50 ron pe o carte........ce rau am ajuns Doamne!
nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Si eu ma inscriu in cercul de lectura.
Sper din tot sufletul sa faceti propuneri din cele 300 de carti cumparate doar anul asta (2009). Stiu am promis la inceputul anului ca nu voi mai cumpara carti pana nu termin tot ce deja cumparasem cu un an in urma ...dar nu m-am putut abtine...si cu toate acestea uite ca pe astea: Jonathan Safran Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape, fie; Attila Bartis, Tihna tot
nu le am .
Propun si eu in lista celor 10 "Zapada" de Orhan Pamuk, pentru inceput.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 8+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Lia, nu vad de ce sa fie ridicola ideea! Chiar daca tu nu stiai, e foarte des practicata aici, in State. Bibliotecile publice (si sper ca intr-o zi cele din Ro sa le urmeze exemplul, pt ca oricine a fost prin State poate sa iti confirme ca aceste biblioteci sunt o mina de aur!), vin in intampinarea actiunilor de "group reading". De ex, la biblioteca din oraselul unde locuiesc, exista niste rafturi cu un fel de saculeti din panza, fiecare continand cam 10-12 exemplare din aceeasi carte (e posibil sa fie xeroxate de biblioteca si folosite doar in acest scop, nu cunosc amanunte). Cine vrea sa organizeze un group reading se duce si face rezervare pt respectivul saculet :) Am vazut cateva nume clasice, probabil ca discutiile au loc mai mult pe autori deja well established. Asta e doar un exemplu. Apoi, pe diverse message boards de limba engleza (specializate pe literatura/film) se practica des chestia asta, ruleaza permanent cate un group reading :) Asa ca ideea e foarte buna si felicitari ca ai reinventat-o si adus-o si tu aici, pe forum! Mai ramane sa va puneti de acord in privinta listei de carti. Mult succes si lectura cat mai placuta!

Mergi la inceput