Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu nu am gasit-o ,deci astept urmatoarea propunere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni

Mie mi-a venit mail de la Tamada si suna asa:

Comanda dumneavoastra cu numarul 2XXX din data de 19 May 2009 a fost procesata. Comanda este livrata.

Eu am cerut sa-mi fie livrata prin Posta. Oare sa merg sa intreb de ea la Posta direct sau sa astept aviz de la Posta? Ca n-am primit nimic


Daca oficiul postal nu-i prea departe ai putea sa incerci pe la 18.00 sa te duci si sa intrebi. E posibil sa fie acolo dar sa trimita biletul luni dimineata.

EU am luat o mare teapa de la astia www.librariabucuresti.com

I-am sunat ieri dupa amiaza sa intreb ce fac cu cartile mele, mi-a raspuns un domn politicos care s-a scuzat total dand vina pe curierat, ca vezi doamne ei sunt puturosi si dorm in timpul zilei, parcati pe alei umbroase. Si daca azi pana in ora 15.00 nu primesc cartile sa sun iar. HA HA HA sun de o ora si au telefonul inchis asa ca m-am lamurit. Sigur ei pot fi nesimtiti sa-mi trimita cartile luni ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat doar ca pe banii mei nu prea imi convine sa facem pe prostii.
Ca sa apelez la curierat trebuia comanda minima de 90 ron + 12 ron taxa. Eu am facut asta dar pentru ce? ca sa primesc produsele atat de greu? Prin posta ar fi ajuns mai repede si m-ar fi costat de 3 ori mai putin.

mai sunt unii care tot asa au vrut sa ma pacaleasca...aproape ca le si reusise doar ca am apelat la OPC si atunci mi-au dat banii inapoi. Acolo platisem on line ca era un cadou. Sa vedeti ce tupeu pe ei, cum ma minteau pe fata ca ei au trimis coletul dar ca nu stiu ce s-a intamplat cu Fan curierul, pe urma un mail de scuze ca de fapt nu l-au trimis prin curierat ci prin posta, mi-au dat chiar si un nr.de aviz de insotire si dupa alte 2 saptamani cand le-am scris ca si daca trimiteau de pe alta planeta tot as fi primit cartile alea s-au facut ca ploua.
Nu-mi raspundeau nici la mailuri nici la telefon si atunci am facut o plangere on line la ANPC si i-am acuzat de furt si asa mi-au dat banii inapoi. Ei zic ca mi-ar fi inapoiat banii oricum ca sunt firma serioasa. Asa o fi doar ca pentru mine seriozitatea are alta definitie. Toata afacerea a durat o luna jumatate din momentul in care am facut comnda si pana m-am prins ca m-au pacalit si am apelat la opc. Asa ca nu prea vad ce justificare plauzibila ar fi putut gasi ca sa ma convinga pe mine ca sunt seriosi. Credeti ca si-au cerut cumva scuze sau ceva de genul asta, nuuuuu...din contra deja devenisem agasanta pt ei. Suma de 130 ron li se parea prea mica ca sa fac atata scandal.
Ca sa stiti de cine am vorbit pana acum va fac cunostinta cu www.librariaonline.ro

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, intreb si eu de curiozitate ... ati incercat la biblioteci. Trebuie sa existe biblioteci in orasele voastre. Eu am impreisa ca in Romania nu exista asa o obisnuinta ca omul sa se duca la biblioteca publica ...nici eu nu o aveam cand eram in Romania.
Aici multa lume fregventeaza biblioteca ... eu nu mai dau de mult bani pe carti, mi se pare risipa si ocupa si mult loc in casa, in schimb sunt "soimul bibliotecilor" ...sincer, incercati la o biblioteca publica ...chiar sunt curioasa care este sistemul in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Biblioteci sunt, bineinteles, ca oriunde, insa stai linistita ca noutatile apar in fondul bibliotecii mult mai tarziu, mai ales cand e vorba de beletristica. Asa ca...... Bine, depinde , nu e chiar peste tot la fel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright

Biblioteci sunt, bineinteles, ca oriunde, insa stai linistita ca noutatile apar in fondul bibliotecii mult mai tarziu, mai ales cand e vorba de beletristica. Asa ca...... Bine, depinde , nu e chiar peste tot la fel....
Nihil sine Deo.

Pai si aici este la fel ... noutatile apar mai tarziu, normal, se lasa timp ca cei interesati sa le cumpere mai intai ...
Ar fi interesant insa de stiut ce inseamna "mai tarziu" ...aici apar cam la 1-2 luni de la aparitia pe piata. Se gasesc si filme la biblioteca care apar cam la 3-4 luni de la aparitia in cinema-uri ...avanatajul este ca sunt gratis.
Poate si in Romania este la fel ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am gasit titlul ... si oarece rezumat, nu sunt prea incantata ...s-a apucat cineva sa o citeasca, are ceva actiune sau doar prezinta lumea prin ochii unui copil de 9 ani ?


Da, am citit-o o data. Pregatisem creion si hartie, sa mai iau ceva notite, post-it-uri ca sa marchez capitole etc. Inutil sa mai spun ca n-am facut nimic din toate astea. E, cred, una dintre cele mai faine carti pe care le-am citit in ultima vreme. Cu siguranta e cadoul pe care o sa-l fac anul asta la toate aniversarile prietenilor mei. N-o sa spun aici multe, avem un topic separat unde va astept pentru discutii. Dar reiau azi cartea, cred ca merita. Caut acusi niste referinte faine pe net si-ti pun aici link.

Bine, m-ai convins ... am si gasit-o aici la biblioteca. Azi ma duc sa o iau ...


Ferice de tine, ca ai gasit-o la biblioteca. Aici (Suceava, Romania), in general trece macar un an pana apare in raft o carte recenta. Vad ca titlurile de la Cotidianul au mai mult noroc, probabil biblioteca e abonata... Nu stiu ce sa-ti spui despre biblioteca universitatii de aici. In ce priveste biblioteca publica, au si o politica de achizitii care nu se pliaza grozav pe gustul meu - al meu personal, pentru ca altfel ei acopera media gustului si a intereselor publice. Cumpara multa literatura usoara pentru pensionari, spre exemplu, compendii si chestii de po****rizare pentru elevi etc.

In schimb, vestea buna e ca, de vreu an cred, incepe sa dispara specia bibliotecarei acre si permanent ofensate ca indraznesti sa ceri carti si, grozavie, sa le mai si scoti din biblioteca! Apar pe acolo o multime de fetze tinere, dragute, comunicative. Asta ma face sa sper ca, poate, poate, in curand o sa apara si carti de genul lui Foer la raft.

Si crede-ma, cel putin din ce vad eu aici, biblioteca e destul de frecventata. Dar nu de segmentul de varsta 25-40 de ani, nu preponderent. Din observatiile mele strict amatoristice, predomina elevii, studentii, pensionarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright
Fetelor, din pacate va trebui sa ies din cerc inainte dae a intra (suna ciudat, nu?) ca am tona asta de examene, dar.... va urmaresc din umbra. Spor la..... citit! Recuperez eu (sper)....

Nihil sine Deo.


Bafta la examene, ca ele sunt acum prioritatea. Si nu-ti face griji, ca n-ai iesit din cerc, esti numa veriga din umbra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui theia_vicol

dragele mele,

indraznesc si eu sa va fac niste propuneri de lecturi si de filme - mai ales pentru cele care sint atrase de domeniul spiritualitatii si esoterismului. sint citeva site-uri care mie mi-au placut si m-am gindit sa impartasesc cu voi aceasta bucurie a lecturii. poate aveti si voi sugestii pe tema aceasta pt lecturi online:

http://www.almeea.com/
http://drumuricatretine.wordpress.com/2009/04/06/cauzele-spirituale-ale-bolilor-i/
http://codulluioreste.blogspot.com/
http://fymaaa.blogspot.com/search/label/FILME%20%C5%9EI%20DOCUMENTARE%20SPIRITUALE
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx



Buna! Theia, noi mai discutam despre carti si la Clubul cititoarelor. Cred ca propunerile tale ar putea fi postate si acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Am inteles eu bine ca ar trebui sa luam notite pe parcursul lecturii? Daca da sper sa nu fie obligatoriu ca pe mine nu ma fascineaza chestia asta. Nu sunt genul sau nu e modul meu de a citi o carte ca sa nu mai spun ca in afara de o exceptie ( La rascruce de vanturi), eu nu recitesc romanele.

Btw - citeste cineva acum? ca de scris vad ca nu scrie nimeni .[/font=Georgia]

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Hai mai Carmina, cum as putea eu sa te constrang sa iei notite?! Nu, dom'le, citeste fiecare cum il taie capul, cand are vreme si cat si ce vrea!

Eu am trecut o data prin carte, ca intrebai cine citeste, azi cred ca reiau ca sa pot scoate totusi niste note - mie-mi place.

Sanatate multa pruncilor, pot numa sa-mi inchipui cat de greu e cu doi, si amandoi bolnaviori. Si nu, nu raman datoare cufelia aia de tort! Da' is usor intimidata - spuneai tu ca numai anul asta ai cumparat 300 de carti. Ce-as putea sa-ti aduc nou?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Buna!
Am tacut malc, desi am citit tot subiectul cu clubul de lectura, de la prima postare, pt ca nu stiam daca am timp si daca gasesc cartea. Dar azi am cumparat cartea, deci ma apuc de citit!!! Lectura placuta.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Welcome! Si lectura faina! Ma bucur ca ai gasit asa usor cartea, fetele au avut ceva de lucru...

Mergi la inceput