Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Ca sa stiti de cine am vorbit pana acum va fac cunostinta cu www.librariaonline.ro

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 10+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Ioi, nu m-as fi imaginat ca despre ei e vorba. Eu am cumparat de vreo 2 ori de la ei, fara incidente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright

Biblioteci sunt, bineinteles, ca oriunde, insa stai linistita ca noutatile apar in fondul bibliotecii mult mai tarziu, mai ales cand e vorba de beletristica. Asa ca...... Bine, depinde , nu e chiar peste tot la fel....

Pai si aici este la fel ... noutatile apar mai tarziu, normal, se lasa timp ca cei interesati sa le cumpere mai intai ...
Ar fi interesant insa de stiut ce inseamna "mai tarziu" ...aici apar cam la 1-2 luni de la aparitia pe piata. Se gasesc si filme la biblioteca care apar cam la 3-4 luni de la aparitia in cinema-uri ...avanatajul este ca sunt gratis.
Poate si in Romania este la fel ...


Da, stiu, Buflea, cum este in SUA, ba in unele biblioteci poti asculta si diverse chestii audio si poti cauta in arhive iiiiiimense de ziare (digitalizate). Astfel poti sa vezi, sa zicem, ce scria in ziarul X pe 22 aprilie 1987. Ia incearca si in Romania chestia asta! . Doar de la British Council poti lua acasa filme, DVD-uri, etc., dar au anumite conditii si... costuri pentru permisul de acces.

Ca sa nu mai spun cate activitati culturale nu se fac la sau se intiaza de biblioteci; seri tematice si asa mai departe.In tara lui Washington, nu pe plaiul mioritic. Asa ca ne-ar mai trebui 100 de ani sa-i ajungem, cel putin in unele domenii, areale sau cum vrei sa le zici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright
Fetelor, din pacate va trebui sa ies din cerc inainte dae a intra (suna ciudat, nu?) ca am tona asta de examene, dar.... va urmaresc din umbra. Spor la..... citit! Recuperez eu (sper)....




Bafta la examene, ca ele sunt acum prioritatea. Si nu-ti face griji, ca n-ai iesit din cerc, esti numa veriga din umbra!

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Multumesc mult pentru urari! Si spor la frunzarit! Ba nu, la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Buna!
Am tacut malc, desi am citit tot subiectul cu clubul de lectura, de la prima postare, pt ca nu stiam daca am timp si daca gasesc cartea. Dar azi am cumparat cartea, deci ma apuc de citit!!! Lectura placuta.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Welcome! Si lectura faina! Ma bucur ca ai gasit asa usor cartea, fetele au avut ceva de lucru...

www.katsandogz.com/onchildren.html" target="_blank">On children
Lia si Miruna Demetra



Am trecut de 250 de pagini de vineri si efectiv nu o pot lasa din mana. Multumesc! A trecut ceva vreme de cand (prisa de treburile cotidiene si rutina) nu am mai pus mana pe o carte buna.
Dupa ce m-am dat cu capul de pereti ca nu o gaseam la Diverta, am intrat pe site la Humanitas, am cautat cea mai apropiata librarie-reprezentantza si surpriza! era in drumul meu spre servici. Am luat-o joi seara si nenea de acolo mi-a zis ca mai are 4 exemplare, deci veniti la Piatra, ca mai gasiti!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Am trecut de 250 de pagini de vineri si efectiv nu o pot lasa din mana. Multumesc! A trecut ceva vreme de cand (prisa de treburile cotidiene si rutina) nu am mai pus mana pe o carte buna.
Dupa ce m-am dat cu capul de pereti ca nu o gaseam la Diverta, am intrat pe site la Humanitas, am cautat cea mai apropiata librarie-reprezentantza si surpriza! era in drumul meu spre servici. Am luat-o joi seara si nenea de acolo mi-a zis ca mai are 4 exemplare, deci veniti la Piatra, ca mai gasiti!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Ce ma bucur ca-ti place! Eu am recitit ieri cam 100 de pagini fiindca prima oara am citit la fel ca tine, fara sa las cartea din mana. Acum citesc cautand nod in papura, obiectii, minusuri. Eram tare stresata ca uite, v-am tarat in citit si cumparat cartea asta scumpa/greu de gasit, si nici macar nu-i asa de faina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

No ca mi-o vinit cartea azi. Diseara o "mananc".

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Mai e putin pana maine, cand e termenul teoretic pana la care ar trebui sa citim. Acu, n-o fi foc daca nu-i toata lumea gata cu cititul, important e sa veniti cu impresii la topicul celalalt. Va astept!

Pe 30 vine aici Mihaelka sa ne dea o tema noua pentru urmatorul cerc de lectura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Maine e termenul ? Am putea sa-l prelungim cu inca o saptamana ... adica vinerea viitoare ? Eu am inceput cartea, am sentimente mixte despre ea, sunt pe la pagina 80 ...

Lia, tu esti din Piatra Neamt ? Iubesc orasul ala, este orasul unde am copilarit si unde sunt toate rudelde din partea mamei mele ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Maine e termenul ? Am putea sa-l prelungim cu inca o saptamana ... adica vinerea viitoare ? Eu am inceput cartea, am sentimente mixte despre ea, sunt pe la pagina 80 ...

Lia, tu esti din Piatra Neamt ? Iubesc orasul ala, este orasul unde am copilarit si unde sunt toate rudelde din partea mamei mele ...


Eu stau in Piatra Neamt de 8 ani. Cand vii in oras? Te astept la o cafea



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Maine e termenul ? Am putea sa-l prelungim cu inca o saptamana ... adica vinerea viitoare?




Nu mai prelungim nici un termen pentru ca el, termenul nu este pentru citit ci pentru propunerea unui nou cerc de lectura.
Am inteles bine nu-i asa? Eu sunt sigura ca la un moment dat o sa-l gasesc pe Foer si o sa-l citesc si eu si de-asemenea voi veni cu impresii la topicul lui.
Eu de-abia astept ziua de maine...ca sa nu mai zic, ziua in care se va decide ce se va citi in urmatoarele 2 saptamani.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 11+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput