Citim impreuna? (organizatorice...)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Maine e termenul ? Am putea sa-l prelungim cu inca o saptamana ... adica vinerea viitoare ? Eu am inceput cartea, am sentimente mixte despre ea, sunt pe la pagina 80 ...

Lia, tu esti din Piatra Neamt ? Iubesc orasul ala, este orasul unde am copilarit si unde sunt toate rudelde din partea mamei mele ...


Eu stau in Piatra Neamt de 8 ani. Cand vii in oras? Te astept la o cafea

Oh ! Laura ...scuze ca te-am rebotezat.
Am fost in Piatra acum 2 ani cand am fost in Romania ... cum puteam eu sa nu trec prin Piatra ? ... nu se daduse drumul inca la Telecabina aia, dar m-a impresionat orasul ...m-au dus verii mei la strand, l-au transformat frumos desi parca putin cam alandala ...apoi au largit Bulevardele, au miscorat spatiile alea verzi inutile din jurul blocurilor si au facut parcari ... Oh ! iubesc orasul asta, parca mai mult ca Bucurestiul in care m-am nascut si am trait toata viata. Dar copilaria mi-am petrecut-o la bunici (Garcina) si toate vacantele in orasul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

buflea, cred ca facem cum a spus Carmina - doar teoretic, data de 29 e data limita, fiindca topicul cu discutii ramane deschis oricat. Asa incat, nu te simti presat/a sa termini iute de citit.

Maine ar trebui sa primim de la Mihaelka tema urmatorului cerc de lectura, in jurul careia se pot face apoi propuneri. Partea de organizare a urmatorului cerc - propuneri, voturi etc. - o sa se tina tot aici, la topicul acesta iar cand titlul urmatoarei carti va fi decis, deschidem un topic nou pentru cartea respectiva, le link-uim pe toate intre ele si gata.

Mihaelka, printre sute de lucrari, ai avut vreme sa alegi si o tema faina pentru noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Lia ... sunt in panica . Pai daca voi propuneti o noua carte si eu inca pedalez la Foer, iar raman in urma . Singura mea speranta este sa propuneti o carte pe care deja am citit-o sau pana se alege noua carte, propuneri, vot, alea, alea, sa apuc sa o termin pe asta ...

Propunerile temelor vin numai de la Mihaela ? Ca vreau sa ma imping neaparat sa cititi doua carti care mie mi s-au parut fenomenale ... si credeti-ma o sa avem ce povesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Propunerile temelor vin numai de la Mihaela ? Ca vreau sa ma imping neaparat sa cititi doua carti care mie mi s-au parut fenomenale ... si credeti-ma o sa avem ce povesti


A, nu! Mihaela propune numai tema saptamanii asteia; prin rotatie (lista de membri e publicata pe prima pagina), fiecare dintre noi sugereaza cate o tema a cercului si eventual un titlu de carte. In jurul acelei teme venim noi, celelalte, cu propuneri, votam, alegem si citim.

Asa incat, trebuie urmarit ce spune Mikaelka maine. Poate titlurile la care te gandesti se vor potrivi de minune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Mihaelka, printre sute de lucrari, ai avut vreme sa alegi si o tema faina pentru noi?



Problema e ca am mai multe chestii in cap si nush cat de faine sunt. Daca nu va place aleasa? Ce ma fac?

Mai am o juma' de ora sa ma hotarasc.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

cand s-o ajunge la mine (ca la Foer am tras chiulul ), pot sa propun doar un titlu' de carte si nu si un curent? sau aruncati cu rosii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Mihaelka, printre sute de lucrari, ai avut vreme sa alegi si o tema faina pentru noi?



Problema e ca am mai multe chestii in cap si nush cat de faine sunt. Daca nu va place aleasa? Ce ma fac?

Mai am o juma' de ora sa ma hotarasc.


You cannot both dance and not pay the piper.



Nu-ti fa griji, surprinde-ne! Eu is complet dedicata cauzei, as lua ca pe o provocare ideea de a citi ceva ce nu intra, in mod obisnuit, pe listele mele de carti.

Deci nu ne fierbeeeee! Tin calculatorul deschis de pe la 6 dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary

cand s-o ajunge la mine (ca la Foer am tras chiulul ), pot sa propun doar un titlu' de carte si nu si un curent? sau aruncati cu rosii?


I love you in the way I understand love.
I love you in my own peculiar way


Nu arunca nimeni cu rosii, e impotriva regulamentului! Dar daca tu ai propune, spre exemplu... Anna Karenina, eu imediat ti-as "sufla" ca o tema buna de cerc ar fi, sa spunem, Carti care au in titlul numele protagonistei. Si daca altcineva ar completa lista de propuneri cu Lolita sau cu Madame Bovary sau Doamna Dalloway, chiar mi-as crapa capul incercand sa aleg intre astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Buna dimineataaaaaa!

I slept on it si am ajuns la concluzia ca ne trebe o tema mai generoasa, la care sa poata participa toata lumea cu propuneri. Sincera sa fiu, as fi ales alta, insa mi-am dat seama ca e destul de restrictiva si ar fi luat din libertatea celorlalti.

Insa si cu asta sunt multumita - in fond, proza scurta e una dintre marotele mele.

Asadar, tema este proza scurta fantastica, sau cu insertii de fantastic sau cu elemente de fantastic bine camuflate in real. In masura in care va doriti un cu totul alt gen de proza scurta, e absolut ok in ceea ce ma priveste. Scurta sa fie:)

Imi iau libertatea de a propune trei volume:

1. Julio Cortazar - www.polirom.ro/catalog/carte/manuscris-gasit-intr-un-buzunar-si-alte-povestiri-1459/" target="_blank">Manuscris gasit intr-un buzunar
2. Raymond Carver - www.polirom.ro/catalog/carte/despre-ce-vorbim-cind-vorbim-despre-iubire-1956/" target="_blank">Despre ce vorbim cand vorbim despre iubire
3. Razvan Petrescu - Foxtrot XX

Votul meu merge la ultimul.

Astept cu mare drag propunerile voastre.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Fain de tot!!! Ma gandesc si eu la ce-as putea propune...

Acuma, organizatorice: o sa ai timp sa-ti editezi mesajul de mai sus, pe masura ce tot apar propuneri noi? (Intreb numai pentru ca pomeneai de sutele acelea de lucrari care trebuie corectate...)

Mergi la inceput